אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 44788-06-11 רשות הפיתוח באמצעות עמידר – החברה הלאומית לשיכון בישראל בע"מ נ' מחמוד אבו עייש ואח'

ת"א 44788-06-11 רשות הפיתוח באמצעות עמידר – החברה הלאומית לשיכון בישראל בע"מ נ' מחמוד אבו עייש ואח'

תאריך פרסום : 04/09/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
44788-06-11
31/08/2014
בפני השופט:
יאיר דלוגין

- נגד -
תובעת:
רשות הפיתוח באמצעות עמידר - החברה הלאומית לשיכון בישראל בע"מ
עו"ד דלית לב
נתבעים:
1. מחמוד אבו עייש
2. זינב אבו עייש
3. מוסטפא אבו עייש

עו"ד רן אורן
פסק דין
 

 

לפני תביעה לסילוק יד ולתשלום יתרת חוב בגין דמי שכירות ראויים ומוגנים בסך כולל של 120,279 ₪.

רקע

1. ביום 28.9.66 נחתם הסכם שכירות מוגן בין גב' אבו עיאש ג'מילה ז"ל ("המנוחה") ולבין התובעת ביחס לדירת שלושה חדרים, מטבח ושירותים, בשטח של 55.86 מ"ר, הממוקמת ברח' שערי ניקנור 9 ביפו ("הדירה"). הנתבע 1, בנה של המנוחה, שהיה אז קטין בן 4, התגורר עמה בזמנו בדירה. בשנת 1989 התחתן הנתבע 1 עם הנתבעת 2, אשר עברה להתגורר עמו בדירה. לשניים נולד בן בכור בשנת 1990, הלא הוא הנתבע 3. המנוחה נפטרה ביום 10.9.96. זמן קצר לאחר מכן נולדה בתם של הנתבעים 1 ו-2 ולאחר מספר שנים נוספות בתם הנוספת. מאז ועד היום מתגוררים הנתבעים 1 ו-2 בדירה עם שלושת ילדיהם.

2. ביום 23.11.08, החליטה התובעת לאשר את בקשת הנתבע 1 להכיר בו כדייר מוגן בדירה מכוח הוראת סעיף 20 לחוק הגנת הדייר (נוסח משולב), התשל"ב – 1972 ("החוק"). בטופס האישור (נספח 5 לתצהיר גלמ"ס התובעת), צוין כי קיימת פלישה לחדר הצמוד לדירה וכי עניין זה יידון על ידי ועדת ניהול נכסים של התובעת. כמו כן, הודגש כי ההכרה בדיירות המוגנת, מתייחסת לדירה המקורית בלבד ולא לחדר הנוסף שאליו נעשתה הפלישה. החדר הנוסף, ששטחו לפי טענת התובעת כ-30 מ"ר (הנתבעים טוענים ששטחו קטן יותר), הנו למעשה שטח שמוגדר בתשריט כמחסן וייקרא להלן "המחסן".

3. למחרת היום (24.11.08) נשלח על ידי התובעת מכתב אל הנתבע 1, המבשר לו על ההחלטה הנ"ל והמציין את דבר הפלישה למחסן, כמו גם העובדה שבוצעה תוספת בניה שלא כדין במושכר וכי על הנתבע 1 להסדיר עניינים אלה בוועדה נפרדת. עוד נקבע כי בימים הקרובים יישלח שמאי לביתו של הנתבע 1, כדי לבצע הערכה לגבי המחסן ותוספת הבניה. כן נאמר כי אם הנ"ל לא יוסדר, תאלץ התובעת להגיש תביעה משפטית.

4. ביום 31.1.09 ניתנה חוות הדעת שמאית מטעם התובעת, שלפיה נקבעו דמי מפתח עבור המחסן (ששטחו 30.96 מ"ר) על סך של 84,000 ₪, דמי הסכמה עבור תוספת הבניה (ששטחה 20 מ"ר) בסך של 20,000 ₪ ודמי שכירות ראויים עבור המחסן בסך של 810 ₪ לחודש ועבור תוספת הבניה בסך של 580 ₪ לחודש.

5. ביום 26.4.09 שלחה התובעת מכתב נוסף אל הנתבע 1 (נספח 7 לתצהיר גלמ"ס התובעת). במכתב זה צוין כי הועדה המוסמכת אצל התובעת אישרה את הקניית שטחי הפלישה ותוספת הבניה, בכפוף לתשלום דמי מפתח ודמי הסכמה בשיעור שנקבע בחוות הדעת וכן בכפוף לתשלום שכר דירה מוגן עבור השטחים הנ"ל רטרואקטיבית מיום הפלישה. עוד צוין כי תוקף האישור הנ"ל נקבע ל-60 יום. הנתבע 1 התבקש לסור למשרדי התובעת להסדרת הנושא.

6. ביום 25.6.09 יצא מכתב נוסף אל הנתבע 1, שלפיו משלא מימש את התנאים להקניית השטחים הנוספים תוך הזמן שנקבע לכך, עליו להשיב לידי התובעת את "הדירה הפלושה". כמו כן, נאמר כי אם לא יעשה כן, יינקטו הליכים משפטיים.

7. למן חודש נובמבר 2009 (כך לפי חומר הראיות שמונח לפניי), החלה התובעת לשלוח לנתבע 1 שוברי תשלום בגין דמי שכירות, לא רק עבור השכירות המוגנת בגין הדירה (סכום של כ-105 ₪ לחודש), אלא גם בגין דמי שכירות ראויים עבור המחסן (810 ₪ לחודש) ועבור תוספת הבניה (510 ₪ לחודש).

8. כמו כן, נשלחו שוברי תשלום של חוב פיגורים בגין דמי השכירות המוגנים, כמו גם הראויים, שבהם הוזן בבת אחת חוב רטרואקטיבי של עשרות אלפי שקלים בגין דמי השכירות ראויים למחסן ולתוספת הבניה, עבור כשבע שנים אחורנית (ראה למשל השובר התחתון בנספח ב/1 לתצהיר הנתבעת, שמציין חוב דמי שימוש ראויים בסך של 46,480 ₪ עבור תוספת הבניה והשובר התחתון בנספח ב/3 לתצהיר הנ"ל, שמציין חוב של 72,900 ₪ עבור המחסן).

9. הנתבעים שילמו למן חודש נובמבר 2009 ועד להגשת התביעה סכומים שונים שעוד אתייחס אליהם בהמשך פסק הדין בגין דמי שכירות מוגנים וראויים יחד.

10. בחודש יוני 2011 הגישה התובעת את תביעתה דנא, בה היא עותרת למתן צו לסילוק יד של הנתבעים מהדירה, כמו גם מהשטחים הנוספים אליהם פלשו ובהם בנו וכן לחיובם ביתרת חובם עבור דמי שכירות מוגנים, בסך של 3,519 ₪ (מדובר בהפרשי תשלום לתקופה 1.8.07 עד הגשת התביעה) וביתרת חובם עבור דמי שכירות ראויים, בסך של 116,760 ₪ (אשר חושב לפי דמי השכירות הראויים שקבע שמאי התובעת למחסן ולתוספת הבניה, כפול 12 חודשים כפול 7 שנים אחורנית).

11. התובעת טוענת כי על רקע הפיגור בתשלום דמי השכירות המוגנים, כמו גם על רקע הפלישה למחסן וביצוע תוספת הבניה שלא כדין והתעלמות מהדרישות להשבת שטחים אלה, שלא לדבר על אי תשלום מלוא דמי השכירות הראויים עבור שטחי הפלישה, קמה לה העילה לפנות את הנתבעים מהדירה ומהשטחים הנוספים נ"ל, כמו גם לחייבם ביתרת חובם בגין דמי שכירות מוגנים וראויים, תוך קבלת היתר לפיצול סעדים, ביחס לחוב שיצטבר מהגשת התביעה ועד לפינוי בפועל.

12. הנתבעים מנגד טוענים כי הם לא ביצעו תוספת בניה כלשהי וכי השטח המדובר, בו בנו השכנים גג אסבסט, אינו בשליטתם כלל. לגבי הפלישה למחסן, נטען כי מדובר בשטח המהווה גינה של השכנים ולא נמצא בהחזקתם או בשליטתם. הנתבעים טוענים כי התובעת חישבה את חובם בגין דמי שכירות ראויים תוך התעלמות מסכום של 10,645 ₪ ששילמו בשנתיים שקדמו להגשת התביעה, בין היתר בגין דמי השכירות הראויים הנ"ל. הנתבעים טוענים כי שילמו סכומים בגין דמי השכירות הראויים אך ורק מהטעם שנאמר להם שאם לא יעשו כן, יפונו מהדירה. לפיכך, יש לקזז הסכום הנ"ל מהסכום שייפסק לתובעת, אם ייפסק.

13. הנתבעים טוענים כי גם אם ביצעו פעולה לא חוקית, הדבר נבע מאי הבנה ובכל מקרה הדבר לא נעשה על ידם, אלא על ידי המנוחה. הנתבעים עותרים להגנה מן הצדק, טוענים כי הגשת התביעה נוגדת את התכלית לשמה הוקמה ופועלת התובעת, נוגדת את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו ואת זכותם המהותית לדיור ציבור.

דיון

הפרת ההסכם

דמי שכירות מוגנים

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ