אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 44467-03-15

ת"א 44467-03-15

תאריך פרסום : 28/06/2015 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום עכו
44467-03-15
23/06/2015
בפני הרשמת:
דנה עופר

- נגד -
תובע/משיב :
אמיר זובידאת
נתבעת/מבקשת:
נתיבי ישראל עבודות עפר ופיתוח בע"מ זועבי
עו"ד בכרי
החלטה

לאחר ששקלתי בטיעוני הצדדים בדיון שהתקיים בפני זה עתה אני מחליטה לקבל את הבקשה ולהורות על ביטול העיקולים.

הכלל הוא שאם ניתן צו עיקול זמני עלפי צד אחד והוגשה בקשה לביטולו, נחשב הדיון בבקשת הביטול להמשך הדיון בבקשה המקורית: נטל השכנוע שיש להשאיר את הצו בעינו רובץ על המבקש המקורי, וסדרי הדין הם כסדרי הדין בבקשה המקורית, לרבות זכותו של מבקש הביטול לחקור את המבקש המקורי על תצהירו תחילה (רע"א 8420/96‏ מרגליות נ' משכן בנק הפועלים למשכנתאות בע"מ, פורסם בנבו). המצהיר מטעם מבקש העיקול- המשיב בהליך זה לא התייצב לדיון על מנת להיחקר על תצהירו ויש בכך כשלעצמו כדי להצדיק ההיעתרות לבקשה לביטול העיקולים.

אף לגופו של עניין שוכנעתי כי יש מקום לבטל העיקולים. בהתאם לתקנות 362(א) ו- 374(ב) לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 (להלן: "התקנות"), רשאי בית המשפט ליתן צו עיקול זמני אם שוכנע, על בסיס ראיות מהימנות לכאורה, בקיומם של שני תנאים מצטברים: קיומה של עילת תביעה וחשש סביר שאי מתן הצו יכביד על ביצוע פסק הדין. בנוסף, על בית המשפט להביא בחשבון שיקולים של איזון נזקים, תום לב ומידתיות (תקנה 362(ב) לתקנות). כאמור לעיל, הנטל לשכנע בקיומם של התנאים הנ"ל מוטל על כתפי מבקש העיקול.

 

בכל הנוגע לעילת התביעה, אין המדובר בשלב זה במבחן מעמיק ודי בקיומה של עילת תביעה לכאורית המצריכה בירור. עם זאת, הפסיקה הכירה בזכותו של מבקש ביטול העיקול לטעת ספק בצדקת וסיכויי התביעה ובאופן כזה שיצדיק את ביטול העיקול הזמני (ראה א. גורן סוגיות בסדר הדין האזרחי, מהדורה עשירית בעמ' 57 הע"ש 114) . במקרה זה סבורני, כי עלה בידי המבקשת לטעת ספק בעילת התביעה נוכח העובדה שהתגלתה למקרא הבקשה לביטול העיקולים ולפיה בין הצדדים מתנהל הליך נוסף בבית המשפט השלום בנצרת בו תבעה המבקשת מהמשיב לשלם עלות כלי רכב שרכשה עבורו וכי הגשת התביעה דנו בהליך נפרד נועדה לכאורה כדי לזכות ביתרון דיוני ולהטיל עיקולים זמניים במעמד צד אחד.

גם באשר לתנאי הנוסף שעניינו החשש שאי מתן הצו יכביד על ביצוע פסק הדין , ידה של המבקשת על העליונה. ברע"א 8420/96 המוזכר לעיל, נקבע, כי "הדגש במתן צו העיקול עבר איפוא מהצורך לייחד נכסים לשם ביצוע עתידי של פסק הדין, לצורך למנוע שינוי מצבו של המבקש לרעה עד למועד פסק הדין. לעניין זה רלבנטית השאלה אם אמנם עומד המשיב להבריח את נכסיו או לעשות מעשה אחר שיש בו כדי להכשיל את פסק הדין ושומה על בית המשפט לבחון את מאזן הנזקים ולשקול את מאזן האינטרסים הקיים בין המבקש לבין המשיב". ההכבדה על ביצוע פסק הדין נבחנת על רקע נסיבותיו של כל מקרה, בהתחשב בסכום התביעה, ביכולתו הכלכלית של הנתבע ובחשש מהברחת נכסים מצדו הכבדה אינה אך הוכחת כוונה להברחת נכסים. לעתים, אף גובה סכום התביעה עשוי להיות אות לקיומה. על המבקש עיקול זמני להצביע על "חשש סביר" להכבדה על ביצוע פסק הדין, כפוף לסיכויי התביעה גופה" (אורי גורן, הנ"ל בעמ' 560).

 

המצהיר מטעם המשיב לא נקרא להעיד ולא הוכח בפני יסוד ההכבדה וטענות המשיב בעניין זה נותרו מבוססות על קיומה של חברה קודמת משנת 1994 בבעלות אביו של מנהל המבקשת אשר עסקה באותו תחום ונסגרה בשל חדלות פרעון. מדברי ב"כ המבקשת בסיכומיו בפני עולה כי המבקשת פעילה מזה 6 שנים בלבד דבר המאיין הטענה כי המבקשת הוקמה על מנת להבריח נכסים של החברה שבבעלות האב. לא הוכח כי בכוונת המבקשת להבריח נכסים או לעשות מעשה אחר שיש בו כדי לשנות את מצבו של המשיב לרעה. למשיב עומדת לכאורה זכות לקזז את סכום התביעה הנוכחית מסכום חובו הנטען למבקשת בהליך המקביל. הטענה כי מצבה הכלכלי של המבקשת אינו שפיר נסתרה בעדותו של המצהיר מטעם המבקשת אשר העיד על מחזור כספים חודשי גבוה ובעלות המבקשת בנכסים בסכומים גבוהים. גם גובה סכום התביעה אינו מבין הגבוהים. קיומם של עיקולים על שלושה רכבים מבין רכבי המבקשת (אחד נמכר לפי עדות המצהיר מטעם המבקשת) מתוך 27 כלי הרכב שבבעלות המבקשת אינו מעיד על מצב כלכלי קשה. המצהיר מטעם המבקשת העיד כי חלק מהעיקולים הוטלו במסגרת התיק הקודם שהתנהל בין הצדדים ואשר נסגר בפשרה לאחר תשלום סכום פסק הדין.

באשר למאזן הנוחות ולאחר איזון בין האינטרסים השונים, לא שוכנעתי כי הכף נוטה לכיוון המשיב. בעניין האינטרסים העומדים על הפרק בבקשות כגון דא, חשוב לציין, כי מאז חקיקתו של חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, שהכיר בזכות הקניין כזכות חוקתית, יש להקפיד הקפדת יתר במתן סעדים זמניים העלולים להתנגש עם עקרונותיו של חוק היסוד. על הסעד שעניינו עיקול זמני. נקבע כי אין ליתן צו עיקול זמני על דרך השגרה. שומה על בית המשפט לייחס משקל רב מבעבר לאיכות הראיות שיש בהן כדי לתמוך בבקשת העיקול ולכמותן. בבקשה למתן צו עיקול זמני יש לאזן בין האינטרס של התובע להגשים את זכויותיו כפי שייקבעו בפסק הדין, אם זכויות אלו יוכרו, לבין האינטרס של הנתבע שזכות הקניין שלו לא תיפגע. באיזון זה מוענק לאינטרס של הנתבע מעמד עדיף. עדיפות זו נובעת משתי סיבות: האחת, התובע נושא בנטל ההוכחה. השנייה, זכות הקניין היא זכות חוקתית. בעריכת איזון זה, יש לזכור ראשית, שהתובע מבקש להקדים את הפגיעה בזכויות הנתבע עוד לפני שזכה בפסק דין לטובתו. (אורי גורן לעיל עמוד 561).

בענייננו, לא מצאתי כל הצדקה להעדיף את אינטרס המשיב על פני אינטרס המבקשת וזאת בשים לב שתביעה קודמת בעניין דומה בין הצדדים סולקה בפשרה, והמבקשת שילמה את סכום פסק הדין נגדה בתשלום אחד לעומת נזק העלול להיגרם למבקש בהשארת העיקולים על כנם.

לאור האמור אני מורה על ביטול העיקולים הזמניים ועל השבת הערבון למפקיד באמצעות בא כוחו.

המשיב ישא בהוצאות המבקשת בגין הליך זה בסך של 1,500 ₪.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ