אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 43534-06-15 רביבו ואח' נ' דהאמשה ואח'

ת"א 43534-06-15 רביבו ואח' נ' דהאמשה ואח'

תאריך פרסום : 04/07/2016 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום קריות
43534-06-15
27/06/2016
בפני השופט:
נאסר ג'השאן

- נגד -
מבקשים:
1. אריאלה רחל רביבו 2. מרדכי רביבו
משיבים:
נסים דהאמשה
החלטה
 

1.לפניי עתירת המבקשים לתיקון כתב התביעה, בהתאם לסמכותי לפי תקנה 92 לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד-1984 (להלן: התקנות).

2.המדובר בתביעה שמקורה בהסכם בגדרו התחייב המשיב לבנות את בית המבקשים (שלד וגמר), אך לא סיים את המלאכה. המבקשים תבעו את המשיב בגין אי השלמת הבנייה (תשלומי יתר), ליקויים רבים שהתגלו בבנייה שביצע (על פי חוות דעת שצורפה לכתב התביעה), וכן בגין שכירת דירה בשל האיחור במסירה ועגמת נפש. המבקשים העמידו את תביעתם המקורית על סך 186,606 ₪.

במהלך ניהול התביעה, ובטרם התקיימה ישיבת קדם משפט ראשונה ביקש ב"כ המבקשים דאז להפסיק את הייצוג, וביום 6.4.16 נעתרתי לבקשה. ביום 18.4.16 נטלה על עצמה את הייצוג באת-כוחם של המבקשים דהיום. רק ביום 9.6.16, לאחר שהוגש כתב הגנה לכתב התביעה שכנגד, הוגשה הבקשה שלפניי, כאשר כתב התביעה המתוקן כבר הוגש לתיק בית המשפט והוא עמד על 414,720 ₪.

3.המבקשים טוענים בבקשתם כי החליפו ייצוג, וכי בא כוחם הקודם לא העביר את מלוא החומר שהיה מצוי בידיו אלא לאחר פניית באת-כוחם הנוכחית – כשבוע לאחר הגשת כתב ההגנה לכתב התביעה שכנגד. המבקשים טוענים עוד כי בכתב התביעה המקורי לא נתנו את הדעת לכך שעל פי ההסכם בין הצדדים, התחייב המשיב לפצות את המבקשים ב- 600 ₪ לכל יום איחור. בנוסף, לטענתם, הפיצוי שביקשו בכתב התביעה המקורי שיקף את ההפרש בין המחיר ששולם למשיב ביתר לבין השלב אליו הגיע המשיב, בעוד שקיים הבדל בין תמחור עבודות הקמה לבין תמחור עבודות שיפוץ והשלמה לעבודות שהמשיב לא סיים. המבקשים טוענים כי כתב התביעה המקורי הוגש בטרם התקשרו עם קבלן שביצע את עבודות ההשלמה, ובדיעבד הסתבר להם כי מחירן של עבודות אלו גבוה ממחיר עבודות ההקמה – כפי שתומחרו בהסכם בין הצדדים. לטענתם, מחירון דקל הוא המשקף את מחיר השלמת העבודות ותיקון הליקויים, ואותו הם מבכרים על פני המחירים שהתבססו על חוות הדעת שצורפה לכתב התביעה המקורי ועל התמחור שעל פי ההסכם בין הצדדים.

4.במעמד הדיון ביום 22.6.16 טענו הצדדים בעניין הבקשה. המבקשים חזרו על טענותיהם בעניין החלפת הייצוג, ועמדו על קבלת בקשתם מבלי להשית עליהם הוצאות. המשיב טען, מנגד, כי הנימוק לבקשה אינו רלוונטי, שכן העברת המסמכים בין המייצגים אינה צריכה להשפיע על תיקון כתבי הטענות, וכי אם ידעה על כך באת כוחן הנוכחית, יכולה הייתה להודיע על החוסר מייד עם קבלת הייצוג.

דיון והכרעה

5. באשר לתיקון כתב התביעה - תקנה 92 לתקנות קובעת כדלהלן:

"בית המשפט או הרשם רשאי, בכל עת, להתיר לכל אחד מבעלי הדין לשנות או לתקן את כתבי טענותיו בדרך ובתנאים הנראים צודקים, וכל תיקון כזה ייעשה לפי הצורך, כדי שבית המשפט יוכל להכריע בשאלות שהן באמת השאלות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין".

גישתם של בתי המשפט בסוגיית תיקון כתבי טענות, ככלל, היא ליבלית. כל אימת שתיקון כתב טענות מיועד להביא להכרעה בשאלות שבמחלוקת ואין בכך כדי לגרום נזק או עיוות דין לבעלי הדין, נוטה בית המשפט להיעתר לבקשה ברוחב לב (ראו לדוגמא: רע"א 2345/98 סלים דנגור ו-3 אח' נ' חנוך ליבנה ו-3 אח', פ"ד נב (3) 427, בעמ' 431-432; ע"א 3092/90 צבי אגמון נ' זוהר פלדבוי, פד"י מו(3), 214). החריג לכלל הנ"ל הוא, שיהוי ניכר בהגשת הבקשה, חוסר תום לב של מגישה, או כאשר יגרם נזק לצד שכנגד ע"י שלילת הגנה שהייתה קמה לו אילו התביעה הייתה מוגשת מחדש (ראו: רע"א 60/03 יעקב רובין, עו"ד נ' ירחמיאל אפלבוים, פ"ד נז(3) 475).

אולם, תיקון כתב התביעה אינו מהווה מקצה שיפורים, ובעת התרת התיקון תילקח בחשבון התנהגות בעל הדין בטרם הגשת הבקשה (ע"א 329/60 פנחס נ' תעשית אבן וסיד, פ"ד 4, 487). בית המשפט ישקול את התנהגות בעל הדין המבקש את התיקון באמצעות בחינת הסיבה אשר גרמה לבעל הדין, לטענתו, להשמטת הטענה אותה הוא מבקש להוסיף בבקשתו (ראו: א. גורן סוגיות בסדר דין אזרחי 153 (מהדורה עשירית, 2009)) (להלן: גורן).

6.הכלל הוא כי כאשר המבוקש הוא הוספת סעד, אשר קשור קשר אמיץ לעילות התביעה המקוריות הרי שעובדה זו "הופכת את התיקון לדרוש ולרצוי כדי לא להרבות בהתדינויות... אפילו נבעה אי-הכללת הסעדים מלכתחילה מתוך רשלנות חמורה" (ראו: רע 9/84 אגודת ארתור רובינשטיין למוסיקה נ' החברה הממשלתית למדליות ולמטבעות בע"מ, פ"ד לח(1) 566).

7. בענייננו, לאור השלב המוקדם בו הוגשה הבקשה – בטרם התקיים קדם משפט ראשון; לאור מהות התיקון – הוספת סעדים, שעניינם הפיצוי המוסכם על איחור במסירה וכן עדכון הפיצוי בגין השלמת העבודות – על פי עלות העבודות בפועל או על פי מחירון "דקל" המקובל בענף – אשר אמור להביא בפני בית המשפט את השאלות השנויות במחלוקת ולמרות שמצאתי בכתב התביעה סעדים נוספים מאלה שהיו בכתב התביעה המקורי (שהבקשה לא התייחסה אליהם) ומאחר והתיקון נוגע לסעדים המבקשים , ראיתי להיעתר לבקשה לתיקון כתב התביעה לפי הנוסח שצורף לכתב התביעה.

8.יחד עם זאת, הנימוק שהעלו המבקשים, מחייב הטלת הוצאות על המבקשים ובפרט כאשר הבקשה הוגשה בשיהוי מה. עם כל הכבוד – ההסכם בין הצדדים (ובו תניית הפיצוי המוסכם) היה מונח בפני בא-כוחם המקורי של המבקשים, וחזקה כי גם עינה של באת כוחם הנוכחית שזפה מסמך מהותי זה, על בסיסו הוגשה התביעה. כמו כן, מחירון דקל הינו מחירון ידוע ומוכר, ולא ברור מדוע בוצע תחשיב עלות השלמת העבודות ותיקון הליקויים – אשר נסמך על חוות דעת מטעם המבקשים, שלא על פי מחירון זה - מלכתחילה.

9. על כן, המבקשים ישלמו למשיבים הוצאות בקשה זו וההוצאות הכרוכות בתיקון כתבי הטענות למשיב בסך 2,340 ₪. הסכום ישולם תוך 30 ימים, שאם לא כן יישא הסכום הפרשי הצמדה וריבית החל מהיום ועד התשלום המלא בפועל.

10.כתב התביעה המתוקן יוגש באופן פורמלי לתיק בית המשפט והתובעים ישלימו את הפרשי האגרה בגינו תוך 7 ימים. כתב ההגנה המתוקן יוגש תוך 30 ימים.

 

 

 

ניתנה היום, כ"א סיוון תשע"ו, 27 יוני 2016, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ