אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אסייג אנרגיה בע"מ נ' א.ש.ג מערכות

אסייג אנרגיה בע"מ נ' א.ש.ג מערכות

תאריך פרסום : 13/08/2017 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
42656-08-15
09/08/2017
בפני השופטת הבכירה:
אושרי פרוסט-פרנקל

- נגד -
תובעים:
אסייג אנרגיה בע"מ
נתבעים:
א.ש.ג מערכות
פסק דין
 

 

תמצית טענות התובעת

1.התובעת והנתבעת שכנגד (להלן: "אסייג") הינה חברה העוסקת בתחום התקנת מערכות סולאריות, עותרת בתביעה דנן לחייב את הנתבעת והתובעת שכנגד, (להלן: "א.ש.ג") לשלם לה 93,400 ₪ אותם, לטענתה, נותרה חייבת לה. לטענתה, בינה לבין א.ש.ג הסכם לביצוע הקמת מערכת סולארית, (להלן: "המערכת") שלא נחתם כיוון שהצדדים טרם סיימו את המו"מ ולא הגיעו להסכמות על מלוא תנאיו. למרות זאת, אסייג ביצעה את העבודה נשוא ההסכם, וסיימה אותה בפועל, למעט מה שיפורט להלן כ"לא בוצע", הגם שלא נחתם ההסכם, אך שכרה לא שולם לה ע"י א.ש.ג.

2. טוענת אסייג, שבטיוטת ההסכם האחרונה צוין, כי שיפור המערכת בפועל יהיה "בתנאי שהמערכות יהיו תחת חוזה ניטור תחזוקה ושטיפה...", מה שלא היה בפועל באשמת א.ש.ג. טוענת האסייג, שאילו הייתה מבצעת את הנוהל הקבוע לפיו נוהגת לעבוד, המערכת היתה מציגה שיפור ניכר כפי שסוכם, אך כיוון שא.ש.ג לא שילמה את התמורה במועד, לא התבצע הנוהל הקבוע שמבצעת אסייג במערכות המותקנות על ידה, ולא בא לסיומו ההליך המלא בטיפול במוצר עד תום, כפי שהיא מטפלת בכל מערכת, והיא לא ליוותה את המערכת לאחר סיום העבודה. כתוצאה מכך, לא בוצע ניטור ע"י פורטל המערכת להתאמת מהלך המערכת ביחס לשמש, נוהל שנועד להביא את המערכת לביצוע תקין ומקסימלי. לגרסת אסייג, אין משמעות לתפוקה של המערכת, כיוון שלא בוצע הליך הליווי, לא בוצעו מדידות, לא בוצעו חישובים, לא נעשה הליך של מדידות והסקת מסקנות, לא נעשה הליטוש הסופי של המוצר ולא בוצעה תחזוקה.

3. טוענת אסייג, שמר גורביץ מטעם א.ש.ג התעלם מדרישות התשלום, א.ש.ג התחמקה מתשלום חובה וכל תלונותיה הן תלונות סרק. כתוצאה מאי תשלום החוב, אסייג לא מבצעת שיפורים, כיולים ולא באה לביקורת כמו בכל אתר. לטענתה, הוצג לא.ש.ג אישור בודק מוסמך של אחמד געיר. מנהל אסייג שלח אל א.ש.ג קונסטרוקטור בשם משה להב, כדי לחזק את המבנה אך מנהלה סרב לשלם וטען שיבצע זאת בעצמו. עוד לטענתה, אסייג טוענת שהמערכת שהותקנה שיפרה את תפוקת החשמל.

תמצית טענות ההגנה

4. א.ש.ג טוענת להפרה והפרה צפויה של ההסכם, אי התאמה של הממכר ומצגי שווא בדבר ביצועי המערכת, שאינה מבצעת את המובטח, מה שגרם לה נזק בשיעור של למעלה מ- 70,000 ₪ לכל שנת פעילות ולכן א.ש.ג זכאית לקזז נזקיה ולנכות ממחיר הממכר .

א.ש.ג הפעילה ומפעילה 2 מערכות סולאריות המותקנות על גבי גג (מבנה לול לשעבר) במושב בצת השייך למשפחת כספי . במהלך שנת 2014, נוצר קשר בין הצדדים, במהלכו אסייג ומנהלה רוני אסייג (להלן: "רוני") הציגו בפני א.ש.ג מצגים בדבר יעילות (כביכול) ויתרונות מערכת "עקיבה" של אסייג לגגות סולריים, הכוללת מתקן המסובב פאנלים ומשפר את יעילות המערכת. אסייג ומנהלה הציגו שהמערכת מאפשרת שיפור של 25% בתפוקת המערכת הסולארית, והצהירו והתחייבו במסגרת ההסכמות בין הצדדים, בין היתר, כי מערכת העקיבה שתותקן על ידיהם תשדרג את המערכות של א.ש.ג כך שהן תייצרנה לפחות 20% יותר חשמל מאשר ייצרו בעבר . מצגים אלה שתפוקת המערכת תשופר בלפחות 20% הם הסיבה היחידה שגרמה לא.ש.ג התקשר בהסכם ולשלם סכומים של מאות אלפי שקלים.

5. לטענת א.ש.ג, מדובר במצגי שווא ואסייג הטעתה אותה, כיוון שמערכת שיפרה אך באופן זעום ובאחוזים בודדים בלבד, אם בכלל ואולי אף פגעה בהיקף התפוקה והיצור. לטענת א.ש.ג מערכת העקיבה כלל לא "שידרגה" את המערכות הקיימות, אלא קיימת כנראה פגיעה בהיקף הייצור.

טוענת א.ש.ג, כי מערכת העקיבה אינה מתאימה מבחינת ביצועיה, תיאורה ואיכותה למה שהוסכם בין הצדדים ולמצגים שהציגו אסייג בדבר שיפורי התפוקה הצפויים מהתקנתה, וזאת תוך הפרת התחייבויות אסייג בהסכם ועל פי כל דין. א.ש.ג הודיעה לאסייג על אי התאמת המערכת ושאינה מבצעת את הנדרש ממנה, ועדכנה אותה כי תפוקת המערכות הקיימות לא הוגדלה כמוסכם בין הצדדים ואף מייצרת בממוצע פחות מבעבר, ואף דרשה מאסייג לתקן את הנדרש כדי שהתפוקה תוגדל .

6. למרות דרישותיה, א.ש.ג לא תיקנה את המערכת על מנת שתבצע את הנדרש והמוסכם. לכן, כך א.ש.ג, היא זכאית לסעדים העומדים לה על פי דין במקרה של אי התאמה. ניכוי מהמחיר של הממכר בהתאם להוראות סעיף 28 לחוק המפר כנובע מאי ההתאמה, והחזר ופיצוי סכומים "מיותרים" ששילמה. לטענתה, היא זכאית לנכות מן המחיר את הסכום שבו פחת שווי הממכר עקב אי ההתאמה לעומת שוויו לפי ההסכם. ההתקנה הפכה למיותרת לחלוטין, אין צורך ואין כל תכלית במערכת העקיבה בנסיבות בהן היא אינה משפרת את תפוקת מערכות החשמל.

כן היא זכאית לקיזוז הנזקים ואובדן ההכנסות של לפחות כ- 70,000 לכל שנה בה המערכת אינה מצליחה להפיק את התפוקה המוגדלת של ייצור החשמל שאסייג התחייבה לו.

 

כתב תביעה שכנגד

7. א.ש.ג הגישה כתב תביעה שכנגד, על סך 400,000 ₪ לצרכי אגרה, בעילה חוזית, נזיקית, בגין חוסר תום לב, הטעיה, תרמית, מצגי שווא ואי התאמה של הממכר למוסכם. לטענת א.ש.ג, התקנת המערכת נרכשה בהסתמך על מצגים לא נכונים של אסייג ומנהלה, אך המערכת שהותקנה לא מספקת את הנדרש ממנה, אינה מתאימה מבחינת ביצועיה, תיאורה ואיכותה למה שהוסכם בין הצדדים ולמצגים שהציגו אסייג וזאת תוך הפרת התחייבויותיהם של אסייג בהסכם. א.ש.ג התחייבה לשלם מאות אלפי שקלים ושילמה עד כה לאסייג 210,000 ₪ לטענתה, אסייג הציגה מצג, לפיו יש באפשרותה לדעת ו/או לחזות מראש את טווח השיפור שיהא בתפוקת המערכת ולחשב את השיפור הצפוי באמצעות תוכנה שבידיה .

8. טוענת האסייג שבטיוטת ההסכם, הצהירה אסייג, כי ביקרה במקום העבודה, ראתה ובדקה את השטח וקיבלה את המתקנים כשהם עובדים בתפוקה מלאה, כל הפנלים והממירים וכל חלקי המערכת שלמים ותקינים ובמצב עבודה תקין וטוב. א.ש.ג עדכנה את אסייג, שתפוקת המערכות הקיימות לא הוגדלה כמוסכם בין הצדדים ואף מייצרת בממוצע פחות מבעבר, ודרשה מאסייג לתקן את הנדרש ולגרום להגדלת התפוקה, אך אסייג לא תיקנה ולא שיפרה את המערכת לבצע את הנדרש.

9. כיוון שאסייג הפרה את ההסכם, ובפרט את התחייבותה להגדלת תפוקת ייצור החשמל, אסייג גורמת ותגרום בעתיד לא.ש.ג. נזק בסן של כ- 70,000 ₪ אובדן הכנסות בגין כל שנה בה המערכת אינה מצליחה להפיק את התפוקה המוגדלת של ייצור החשמל לה התחייבה אסייג, ובסה"כ בסכומים העולים על מיליון ₪. מדובר בנזקים בלתי הפיכים, בין היתר לאור ההסכמים שמול חברת החשמל ו/או ההגבלות שמטילות הרשויות על תשלומים למפיקי החשמל ובעלי המערכות.

10. לטענת א.ש.ג, אסייג לא תיקנה את ההפרה תוך זמן סביר לאחר שניתנה לה הודעה על כשלי המערכת, ולכן א.ש.ג. זכאית לנכות מהמחיר את הסכום שבו פחת שווי הממכר עקב אי ההתאמה לעומת שוויו לפי ההסכם. כיוון שתפוקת המערכת לא גדלה ו/או גדלה בהיקף זעום, רכישת המערכות מאסייג וההתקנה שלהן הפכה למיותרת לחלוטין, ושווי הממכר מבחינתה פחת בשיעור של כ- 90% לפחות, וא.ש.ג. זכאית לניכוי הסכום היחסי מתשלומי התמורה. לא.ש.ג אין צורך ואין תכלית במערכת העקיבה בנסיבות בהן היא אינה משפרת את תפוקת מערכות החשמל. משלא צמחה לה כל תועלת מהתקנת המערכת, וההוצאות והתשלומים בהם נשאה א.ש.ג לצורך "שידרוג" המערכות שלה התבררו כמיותרות לחלוטין, ומהיות "נזק" והוצאה מיותרים שנגרמו על ידי אסייג לא.ש.ג, אסייג מחויבים לפצות אותה ולהשיב לה סכומים אלה. לאור האמור א.ש.ג. זכאית להפחתת מחיר הממכר בסך של 280,000 ₪ בתוספת מע"מ. לכן, היא זכאית להחזר והשבה של מלוא הכספים שכבר שילמה לאסייג.

11. טוענת א.ש.ג, שלרוני אסייג באופן אישי, אחריות כלפיה כאורגן של החברה ומנהלה, וכמי שביצע מעשים, מחדלים ועוולות כלפי א.ש.ג באופן אישי, ובכלל זאת, כמי שהציג בעצמו מצגי שווא רשלניים ו/או מכוונים ופעל בעצמו בחוסר תום לב, תרמית והטעיה וגרם לה את הנזק המבטא בתשלומים ששילמה לשווא, וכן גרם לה להתקשר בהסכם מיותר לחלוטין מבחינתה .

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ