אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 42141-09-15

ת"א 42141-09-15

תאריך פרסום : 12/09/2016 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום כפר סבא
42141-09-15
06/09/2016
בפני השופטת:
מרב בן ארי

- נגד -
התובעת::
פלוני
הנתבע::
איתמר ישראל פס קל
החלטה

1.לפני בקשה לחיוב התובעת בהפקדת ערובה לתשלום הוצאות הנתבע, בשיעור ריאלי, לפי תקנה 519 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 (להלן: "תקנות").

טענות הצדדים

2.לטענת הנתבע, התובעת היא תושבת שטחים- מחנה נור א-שמס בנפת טול כרם, אשר דינה כתושבת חוץ. זאת ועוד, התובעת לא המציאה את מענה בכתב התביעה כדרישת התקנות. בנוסף, סיכויי התביעה קלושים. הנתבע העלה טענות ממשיות בנושא אופן התרחשות התאונה ומנגד התובעת לא פרטה כנדרש את המפגע בעטיו החליקה או נפגעה, לא ציינה כי היו עדים לתאונה למרות שנכחו באזור פועלים רבים נוספים. זאת ועוד, לטענת הנתבע ככל הנראה התאונה כביכול התרחשה עת ניסתה התובעת לחמוק מעבודה או לעשן סיגריה וכדי שלא יבחינו בה יצאה מעבר לווילון שאין יציאה ממנו ויתכן שהחליקה בשטח חקלאי שלעובדים אין מה לעשות בו. לטענתו, יש בידיו עדויות לכך שהתובעת הייתה צולעת קודם לקרות אירוע התאונה, ומכל מקום הנתבעת לא מסרה טופס ויתור על סודיות רפואית, לא צרפה מסמכים רפואיים מתורגמים לשפה העברית ואף לא התייצבה לבדיקה שנקבעה לה אצל מומחה מטעם הנתבע. בנוסף לכך, הנתבע אינו המעסיק של התובעת, כך שאינו הנתבע הנכון והדרוש בתיק זה. אשר על כן, לטענת הנתבע, יש לחייב את התובעת בהפקדת ערובה מתאימה, שיהא בה לכסות את הוצאותיו המשפטיות, זאת בשים לב לכך שאינו מכוסה מפוליסת ביטוח מתאימה ונאלץ להתמודד עם הוצאות הגנתו.

3.לטענת התובעת, הנתבע עצמו מודה כי רישיונות העסקה של התובעת הופקו על ידו, הנתבע עצמו חתום על התביעה לתשלום דמי פגיעה שהוגשה לביטוח הלאומי, והתאונה אף הוכרה כתאונת עבודה. זאת ועוד, לטענתה, הנתבע הנפיק את תלושי השכר שלה. לטענתה, עם ניהול התביעה יוכח אירוע התאונה באמצעות הגשת ראיות ותצהירים ומכאן כי סיכויי התביעה להתקבל גבוהים וכי הנתבע הוא בעל הדין הנכון. לטענתה, לא חלה עליה חובה לתרגם את המסמכים הרפואיים לשפה העברית ומכל מקום היא התייצבה לבדיקה אצל המומחה מטעם הנתבע. לטענתה, לא די בעובדה שהיא מתגוררת בשטח הנתון לשליטת הרשות הפלסטינאית כדי להצדיק חיוב בערובה. התובעת הוסיפה כי נטל הטלת נטל הפקדת ערובה על כתפיה יכביד על מימוש זכויותיה, ויסכל את זכותה לגשת לערכאות. לאור האמור לעיל, יש לדחות את הבקשה.

דיון והכרעה

4.סוגיית האפשרות לחיוב תובע בהפקדת ערובה להבטחת הוצאות נתבע, מוסדרת בתקנה 519 לתקנות. הפסיקה התוותה כללים מדריכים וסוגי מקרים שבהם ייעשה שימוש בתקנה זו, בשים לב להיעדר קריטריונים בתקנה עצמה. בין היתר, כאשר מתגורר התובע בחוץ לארץ, ואין בידיו להצביע על נכסים הנמצאים בארץ ושמהם יוכל הנתבע להיפרע, אם יזכה בהוצאות, או כאשר התובע לא המציא את מענו כנדרש בהתאם לתקנות (ת"א (מחוזי י-ם) 2054/00 עטואן נ' משרד הביטחון (26.1.03)).

5.בעת שקילת בקשה לחיוב בהפקדת ערובה על בית המשפט לאזן בין זכות הגישה לערכאות לבין זכותו של הנתבע כי לא ייצא נפסד באם תידחה התביעה נגדו. שיקול הדעת של בית המשפט בבואו להחליט בעניין זה רחב הוא, ומלבד הכללים לעיל, על בית המשפט לשקול שיקולים רלוונטיים נוספים בהתאם לנסיבותיו של המקרה, לרבות את סיכויי התביעה (ראו: רע"א 2146/04 מדינת ישראל נ' עזבון המנוח באסל נעים איברהים ואח', פ"ד נח (5) 865 (2004); רע"א 3601/04 ונצ'ון נ' מדינת ישראל, תק-על 2007(4) 877 (2007)).

6.בעניינינו, מכלול השיקולים והנסיבות מטים את הכף לטובת חיוב התובעת בהפקדת ערובה: התובעת מתגוררת בכפר באזור, הנתבעת לא ציינה לא בכתב התביעה ואף לא בתגובתה את כתובת מגוריה, כתובתו של בא כוחה של התובעת אינה מספקת לצורך גביית הוצאות ככל שיפסקו נגדה. מן המפורסמות הוא כי אין ברשות הפלשתינאית מערכת אפקטיבית של הוצאה לפועל, לכל הפחות לגבי פסק דין של בתי משפט בישראל. ולמעשה אין אכיפה של פסקי דין ישראלים בשטחי הרשות הפלסטינאית (ראו: בש"א (מחוזי י-ם) 2572/08 עבאס נ' רשות השידור (30.6.08)). התובעת לא טענה לקיומם של נכסים שבבעלותה בישראל. נוכח כל האמור, הסיכויים לאכוף נגדה פסק דין שיחייבה בהוצאות הם אפסיים.

7.מכאן, מטעמים אלו בלבד, יש לחייב את התובעת במתן ערובה לתשלום הוצאות הנתבע. אולם, כאמור לעיל, על בית המשפט לבחון שיקולים רלוונטיים נוספים בהתאם לנסיבות המקרה דנן. בחינה של נסיבות שכאלו, מצריכה הידרשות לסיכויי התביעה, וכן למצבה הכלכלי של התובעת וליכולתה לעמוד בהוצאות המשפט, ככל שתחויב בתשלומן.

באשר לסיכויי התביעה, הרי שמבלי לקבוע מסמרות בשלב מוקדם זה של הדיון, מצאתי שסיכויי התביעה אינם כה מובהקים ומוחלטים באופן המצדיק להימנע מהפקדת ערובה. בעניין זה אני מפנה לנימוקי הבקשה כפי שפורטו לעיל, ולעובדה שמדובר בתיק חבויות שבו הנתבע העלה טענות ממשיות בנושא אופן התרחשות התאונה (ראו סעיף 8 לבקשה).

8.באשר למצבה הכלכלי, התובעת לא הצביעה בתשובתה לבקשה, על כספים או נכסים כלשהם השייכים לה והמצויים בתחומי השיפוט של מדינת ישראל ומתלושי השכר שצורפו לתגובה מלמדים ששכרה של התובעת לא גבוה וקיים חשש ממשי שהנתבע לא יוכל, או יתקשה ביותר, לגבות את הוצאותיו, אם תידחה התביעה.

9.כאשר באים לשקול את גובה הערובה, יש לתת משקל לזכות הגישה לערכאות של התובעת מחד ולפגיעה בזכות קניינו של הנתבע, מאידך. לאחר עיון בפסיקה ולאחר ששקלתי את מכלול השיקולים, לרבות העובדה כי מדובר בתיק נזיקין, אני מעמידה את הערובה על סך של 5,000 ₪, במזומן או בערבות בנקאית.

סוף דבר

10.לאור האמור לעיל, ונוכח היות התובעת תושבת פלסטינאית, אשר לא ציינה את כתובתה, ולא הצביעה על נכסים הנמצאים בארץ, הגעתי לכלל מסקנה כי הנתבע יתקשה לגבות את הוצאות המשפט, ככל שיזכה בהן. לפיכך, יש לחייב את התובעת בהפקדת ערובה לתשלום הוצאות המשפט בגובה של 5,000 ₪. סכום זה מגלם שקלול ואיזון שבין זכות הגישה לערכאות הנתונה לתובעת לבין זכות הקניין של הנתבע.

11.הכספים יופקדו בקופת בית המשפט עד ליום 25.10.16.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ