אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 40462-03-12 גרוס ואח' נ' ע.ע. ענבר אחזקות ונדל"ן בע"מ

ת"א 40462-03-12 גרוס ואח' נ' ע.ע. ענבר אחזקות ונדל"ן בע"מ

תאריך פרסום : 11/05/2015 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
40462-03-12
03/12/2014
בפני השופט:
רחמים כהן

- נגד -
תובעים:
1. מיכאל גרוס
2. איגור לבוביץ

עו"ד אריק בן שמחון
נתבעת:
ע.ע. ענבר אחזקות ונדל"ן בע"מ
עו"ד דוד ששון
פסק דין

בפני תובענה כספית על סך של 180,056 ₪, שעניינה תשלום עבור צניחות וטיסות רחיפה.

התובעים, גרוס מיכאל (להלן – מיכאל) ולבוביץ איגור (להלן- איגור) מנהלים עסק של ביצוע צניחות וטיסות רחיפה מסוגים שונים, תחת השם המסחרי"alfasky"(להלן -אלפא סקאיי). הנתבעתהיא חברה שמנהלת אתר מכירות לחבילות "ספורט אקסטרים" בשם המסחרי "ספורטX" (להלן –האתר). מדובר באתר מכירות במסגרתו משווקת הנתבעת שוברים למימוש אצל מפעילים שונים במגוון ענפי ספורט האקסטרים ובהם אלפא סקאיי.

התובעים טוענים,בכתב התביעה, את הטענות הבאות: הנתבעת הציעה למכירה את שירותיהם של התובעים באתר. הנתבעת גבתה מלקוחות תשלום מלא עבור צניחות וטיסות רחיפה באמצעות כרטיסי אשראי והפנתה את הלקוחות לתובעים. התובעים ביצעו את הפעילות בהתאם לשוברים שמסרו הלקוחות. בין הצדדים התקיימו קשרים מסחריים משנת 2009 ובמשך כשלוש שנים. בהתאם להסכמות הצדדים, היה על הנתבעת להותיר בידה סך של 30% מתשלומי הלקוחות ואת יתרת הסכום בשיעור של 70% אמורה היתה להעביר לידי התובעים. ביום 1.3.2010 חתמו הצדדים על הסכם, המסדיר את יחסיהם המסחריים (להלן- ההסכם). לפי סעיף "נהלי תשלום לספק" שבהסכם, על התובעים להגיש חשבונית מס מרוכזת לכל הלקוחות שביצעו צניחות ורחיפות באותו חודש עבור שוברים שמומשו על ידי התובעים, בצירוף שוברים חתומים על ידי הלקוח. מנגד, על הנתבעת להעביר לידי התובעים תשלום בשיעור של 70% מהסכומים שנגבו על ידה וזאת תוך 90 ימים מתום אותו חודש. ביחס לחודשים יוני 2011 ועד ספטמבר 2011, העבירה הנתבעת חלק מהסכומים שהגיעו לתובעים על פי ההסכם. ואילו ביחס לחודשים אוקטובר 2011 ועד פברואר 2012, לא העבירה הנתבעת לתובעים תשלום כלשהו מהסכומים שגבתה מהלקוחות.

לטענת התובעים, אי תשלום החוב מהווה הפרה בוטה ויסודית של ההסכם, עומד בניגוד לדין והחזקת כספים השייכים לתובעים בידי הנתבעת מהווה עשיית עושר ולא במשפט.

הנתבעת טוענת, בכתב ההגנה, את הטענות הבאות: מדובר בתובענה מיותרת המוגשת בחוסר תום לב ונובעת מרצון תובע 1 לשפר את תנאי ההסכם ולקבל תמורה גבוהה יותר או לסיים את ההסכם. ההסכם נחתם בין אלפא סקאיי לבין הנתבעת ולא בינה לבין התובעים. הנתבעת פעלה בהתאם להסכם ושילמה לתובעים את התשלומים המגיעים להם. על פי ההסכם, מכרה הנתבעת באמצעות האתר, שוברי צניחה במחיר מלא (להלן-מחיר אתר), כשהנתבעת היתה זכאית לבונוס בדמות תמורה מלאה של שתי צניחות עבור מכירה של כל 10 צניחות (להלן-בונוס) וכן לעמלה של 30% מהתמורה (להלן - שיטת השוברים). לצד מכירה זו, הסכימו הצדדים לשיתוף פעולה של מכירת קופונים (להלן - שיטת הקופונים). בשיטת הקופונים, קיבל הלקוח הנחה ולא שילם מחיר מלא(להלן -מחיר קופון). שיטת הקופונים לא הוסדרה בהסכם בכתב, אך הצדדים התנהלו במשך שנה וחצי באופן שבו הנתבעת שילמה לתובעת סך של 100 ₪ כולל מע"מ עבור כל קופון ששווק באמצעות הנתבעת וכובד על ידי התובעים. הנתבעת שילמה לתובעים בעודף ובשל מצוקה כלכלית של התובעים אף הקדימה תשלומים. בהתאם להסכם, היה על התובעים להמציא לנתבעת שוברים שמומשו על ידי הלקוחות כבסיס להעברת התשלום. אלא שהתובעים העבירו לידי הנתבעת שוברים לא תקינים, שפג תוקפם או שהיו פגומים מסיבות אחרות כגון העדר חתימת לקוח (להלן –שוברים פגומים). לפנים משורת הדין ולבקשת התובעים, שילמה הנתבעת מדי פעם כספים עבור שוברים פגומים. התשלום בגין חודשים אוקטובר 2011 ועד פברואר 2012 לא הועבר לאלפא סקאיי, משום שהתובעים לא המציאו שוברים לידי הנתבעת אשר מהווים תנאי לתשלום, על פי ההסכם. עוד טוענת הנתבעת, כי החישוב שנעשה על ידי התובעים שגוי. מקורו של ההבדל במחזורי הפעילות נובע, בין היתר, מכך, שהתובעים מבקשים לייחס לעצמם זכות לקבל כספים בגין שוברים פגומים, לקבל מחיר אתר עבור צניחות שנמכרו במחיר קופון ואין התחשבנות בנוגע לבונוס המגיע לנתבעת בגין מכירותיה.

לטענת הנתבעת, יש לקזז מיתרת התשלום את עלות מצנחי רחיפה שהנתבעת רכשה לבקשת התובעים במחיר מיוחד. יש לקזז נזקים שנגרמו ויגרמו לנתבעת, המוערכים בסך של כ- 30,000 ₪, הנובעים ממסע השמצות בלתי מוצדק של התובעים וכן, כתוצאה מתלונות עתידיות של לקוחות בקשר לשירות התובעים. התובעים הפרו את ההסכם מספר פעמים בכך ששיווקו מוצריהם באמצעות אתרי אינטרנט אחרים. הנתבעת מעריכה, שנגרם לה הפסד הכנסה בשיעור של 30,000 ₪ נוספים אשר גם אותם היא מבקשת לקזז, "על דרך החלופין". כפועל יוצא, אין הנתבעת חייבת דבר לתובעים.

בכתב התשובה טוענים התובעים את הטענות הבאות: טענת הנתבעת ביחס לשוברים הפגומים מופרכת ואינה נכונה. במקרים שבהם הגיע לקוח עם שובר שפג תוקפו, או ללא שובר, התקבל אישור טלפוני מנציג הנתבעת ערן ענבר (להלן – ערן) או דני ענבר, על בסיס מספר שובר ששולם בפועל. מה גם, שהנתבעת עצמה הפנתה לקוחות לקבלת שירות מהתובעים לאחר שגבתה בפועל את מלוא התשלום עבור השרות. בכל סוף חודש הוגש פירוט חשבון מלא בהתאם לצניחות ולרחיפות שבוצעו בפועל. עם זאת, החל מחודש מאי 2011, בשל מספר לקוחות רב, החשבוניות הוצאו בסכומי ביניים נמוכים יותר עד לעריכת חשבון סופי. לטענת התובעים, בהתאם להסכם, הבונוס חל רק במידה שנעשה קידום ופרסום של אלפא סקאיי ומוצריו ברשת האינטרנט ובמדיות נוספות. משלא עשתה כן, אין הנתבעת זכאית לבונוס. ביחס לשני מצנחי הרחיפה שנמסרו על ידי הנתבעת לתובעים, סוכם בין הצדדים, כי על גבי המצנחים תופיע פרסומת של הנתבעת ובהתאם יופחת מחירו של כל מצנח לסך של 5,000 ₪ דהיינו, עבור 2 מצנחים ישולם סך של 10,000 ₪. על פי הסכמת הצדדים, התובעים לא אמורים לשלם עבור מדבקות הפרסומת של הנתבעת שהודבקו על המצנחים בעלות של 3,000 ₪. התובעים עדיין מוכנים לשלם סכום זה לנתבעת כנגד חשבונית מס אך זו לא הוצאה עד כה. יתר על כן, הנתבעת מבקש לקזז סך של 16,680 ₪ שהוא סכום גבוה מהמוסכם ובחשבון שהנתבעת הוציאה לתובעים דרשה סכום גבוה יותר בסך של 18,680 ₪.

דיון

הדיון בעיקרו נוגע למחלוקת הכספית שבין הצדדים.

תחילה נדרשת התייחסות לטענת הנתבעת לפיה, יש מקום לדחות את התובענה מטעמים של העדר עילה ויריבות, "כיוון שהתובעים אינם התובעים הנכונים" (ס' 30 לסיכומי הנתבעת). ליבת הטענה נוגעת לכך, שמערכת היחסים החוזית והעסקית היתה בין הנתבעת לבין אלפא סקאיי ולא עם התובעים. טענה זו אינה יכולה להתקבל. אלפא סקאיי הוא שמה של שותפות בין שני התובעים דנן בלבד, הרשומה ברשויות מע"מ אך אינה שותפות רשומה ברשות התאגידים. ומשמעות הדבר היא, שאין ממש בטענת היעדר היריבות.

לצורך התרת המחלוקת הכספית שבין הצדדים יש להתייחס לתוכנו של ההסכם המהווה בסיס להתקשרות בהתאם לשיטת השוברים וכן להתנהלות נוספת, שהתקיימה בין הצדדים בשיטת הקופונים, ללא הסכם בכתב. יודגש, שהנתבעת אינה חולקת על כך, שהתחשבנות על פי ההסכם וההסכמות מניבה חוב לזכות התובעים, אם כי לטענתה, החוב הוא בסך של 21,772 ₪ בלבד (ס' 6 לסיכומי הנתבעת).

תנאי התשלום על פי ההסכם מצויים בסעיף "נהלי תשלום לספק":

הספק יגיש ח-ן מס מרכזת עד 25 לחודש, עבור שוברים שמומשו ע'י הספק, בצרוף שוברים חתומים ע'י הלקוח שצורפו לחשבונית, תוקף השוברים ל 3 חודשים ממועד הרכישה. לא יכובדו שוברים שמועדם פג ללא אישור מוקדם של האתר. יובהר בזה כי לא תשולם תמורתם של שוברים שאינם חתומים. עמלת האתר מכל מכירה שתבוצע הינה 30% מסכום המכירה הסופי, על קידום ופרסום הספק ומוצריו ברשת האינטרנט ובמדיות נוספות יעניק הספק 2 יחידה עבור כל 10 יחידות שנמכרו על ידי האתר. האתר יגבה את התשלום עבור העסקאות המתבצעות ויעביר לספק את התשלום בקיזוז עמלת האתר עם ביצוע השירות בתנאי שוטף + 90 יום מתאריך החשבונית.

בהתאם להסכם, היה על התובעים להעביר חשבונית מס עבור שוברים שמומשו בצירוף אותם שוברים. ערן מאשר בחקירתו הנגדית את קבלת השוברים:

ש. הם העבירו אליכם שוברים במהלך התקופה הרלוונטית של התביעה?

ת. כן. אחרת לא היו מקבלים תשלום(עמ' 24 לפרוטוקול).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ