אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> זקס נ' כלל חברה לביטוח בע"מ

זקס נ' כלל חברה לביטוח בע"מ

תאריך פרסום : 13/04/2017 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום הרצליה
39456-09-15
09/04/2017
בפני השופט:
אמיר ויצנבליט

- נגד -
התובע:
יצחק זקס
הנתבעת:
כלל חברה לביטוח בע"מ
החלטה


1. בשל תקלה, החלטתי בבקשת התובע למחיקת חלק מתצהירי הנתבעת ולהוצאת נספחים מהם ניתנת רק עתה. לאחר שעיינתי בטענות בעלי הדין, מצאתי כי דין הבקשה להידחות.

 

2.עניינה של התביעה הוא בקבלת תגמולי ביטוח מכוח פוליסת ביטוח חיים. בקצרה ייאמר, כי הנתבעת סרבה לשלם לתובע את תגמולי הביטוח בטענה שהפוליסה בוטלה. התובע טוען בכתב התביעה שביטול הפוליסה נעשה על-ידי הנתבעת שלא כדין. בין היתר טוען התובע כי הפוליסה בוטלה בטרם נשלחו על-ידי הנתבעת מכתבי התראה כנדרש על-פי חוק חוזה הביטוח, תשמ"א-1981. כן נטען בכתב התביעה, כי מכתבי הנתבעת לא נשלחו בדואר רשום, ובנוסף, כי "הנתבעת לא הציגה ולו שבב ראיה לכך שהיא פעלה לוודא כי ההודעות אכן הגיעו ליעדן" (סעיף 27 לכתב התביעה). טענה נוספת בפי התובע היא כי המכתבים המדוברים לא נשלחו לכתובתו המעודכנת של המנוח.

 

3.בכתב ההגנה, מנגד, נטען כי התובע אינו זכאי לתגמולי הביטוח שכן הפוליסה בוטלה כדין. בכתב ההגנה חוזרת ונטענת הטענה, כי הפוליסה בוטלה לאחר שנשלחו התראות כדין. כך, בסעיף 3 לכתב ההגנה נטען, כי "הפוליסה בוטלה כדין בחודש ספטמבר 2010 לאחר משלוח שתי התראות" (סעיף 3 לכתב ההגנה). ניסוח דומה חוזר במקומות נוספים בכתב ההגנה (ראו, סעיפים 6, 7, 9 ו-10 לכתב ההגנה). עוד נטען בכתב ההגנה, כי המנוח "ידע כי הפוליסה אינה משולמת זה מכבר וכי כפועל יוצא בוטלה" (סעיף 8 לכתב ההגנה; והטענה חוזרת בסעיפים 10 ו-12 לכתב ההגנה). עוד מוסיפה הנתבעת כי מכתבי ההתראה נשלחו לכתובת שמסר לה המנוח, וכי המנוח לא עדכן על שינוי כתובתו (סעיף 11 לכתב ההגנה).

 

4.בעלי הדין הגישו תצהירי עדות ראשית. הנתבעת הגישה תצהירים מטעם מר ישראל שחר וגב' מורן דיין. בבקשה שלפניי מבקש התובע להורות על הוצאת תצהירו של מר ישראל שחר מתיק בית המשפט, למחוק סעיפים מתצהירה של גב' מורן דיין ולהוציא נספחים שצורפו לתצהירה. דעתי היא כי דין כל ראשי הבקשה להידחות:

 

(א)אשר לבקשה להוציא את תצהירו של מר שחר מתיק בית המשפט מן הטעם שהתצהיר מהווה הרחבת חזית, לא מצאתי כי יש לבקשה זו בסיס. מר שחר הוא סוכן ביטוח. בתצהירו גורס מר שחר כי הוא עצמו יידע את המנוח על הסכנה שהפוליסה תבוטל אם לא ישולמו הפרמיות לפי הפוליסה, וכי הוא עצמו מסר למנוח את מכתבי הנתבעת. מר שחר מוסיף בתצהירו כי המנוח עמד בפניו במפורש על רצונו לבטל את הפוליסה. מר שחר מוסיף, כי ידוע לו מידיעה אישית שהמנוח היה מודע למכתביה של הנתבעת. כאמור, הטענה בדבר המודעות של המנוח לביטול הפוליסה הועלתה במפורש בכתב ההגנה. אף שכפי שטוען התובע, הגרסה בדבר מעורבותו של מר שחר בכל הנוגע לסוגיות שבמחלוקת לא הועלתה בכתב ההגנה, הרי שתצהירו של מר שחר הוא ראיה של הנתבעת להוכחת טענה שהועלתה על-ידיה כבר בכתב ההגנה לגבי מודעותו של המנוח על ביטול הפוליסה.

 

למעלה מן הנדרש יצוין, כי התובע מתמקד בבקשתו בכך שבכתב ההגנה נטען כי מכתבי הנתבעת "נשלחו" למנוח, בלא שהועלתה טענה לגבי השאלה אם הם "נמסרו" למנוח. אף אלמלא הטענה בכתב ההגנה בדבר מודעות המנוח לביטול הפוליסה (שכאמור, די בה כדי לדחות את הטענה בדבר הרחבת חזית), לא הייתי מוצא לנכון לדקדק בבחירת המילים שנעשתה בכתב ההגנה כפי שמבקש לעשות התובע. את הביטוי 'נשלחו כדין' המופיע בכתב ההגנה פעמים לא מעטות, ניתן לפרש כמכיל גם את סוגיית המסירה לידי המבוטח. ודאי שאין מדובר בהרחבת חזית המצדיקה את התוצאה הקשה של מחיקת התצהיר.

 

(ב)אשר לבקשה למחוק סעיפים מתצהירה של גב' דיין, טענת התובע היא כי בסעיפים שונים בתצהירה טענה גב' דיין כי המנוח בוטח אצל הנתבעת בפוליסות נוספות, ואילו הדבר לא נזכר בכתב ההגנה. על כן, התובע טוען שגם האמור בסעיפים אלו מהווה הרחבת חזית. לא מצאתי שיש יסוד לטענה זו. הפוליסות המוזכרות בסעיפים 13 ו-14 לתצהירה של גב' דיין הובאו כדי לתמוך ראייתית במחלוקת בין הצדדים העוסקת בכתובת שאליה נשלחו מכתבי הנתבעת. השאלה האם המכתבים נשלחו לכתובת נכונה או שגויה מצויה בלב גדרי המחלוקות בין הצדדים, כפי שהדבר עולה מכתבי הטענות. הפוליסות האמורות מוזכרות בתצהירה של גב' דיין כדי להוכיח את הטענה המובאת בסעיף 11 לכתב ההגנה, שלפיה המכתבים נשלחו לכתובת שנמסרה על-ידי המנוח. בתוך כך אף יש לדחות את הבקשה להוציא מתצהירה של גב' דיין את נספחים 6 ו-7 המוזכרים בסעיפים 13 ו-14 לתצהירה.

 

הפוליסות המוזכרות בסעיף 23 לתצהירה של גב' דיין מובאות כדי לתמוך ראייתית בטענה כי המנוח היה מודע לביטול הפוליסה נשוא התביעה. כאמור, מדובר בטענה המצויה בגדרי המחלוקות בין הצדדים, ואין הדבר מהווה הרחבת חזית.

 

(ג)אשר לבקשה להוציא מתצהירה של גב' דיין נספחים שנזכרו בכתב ההגנה אולם לא צורפו אליו, לא מצאתי שיש בסיס לראש זה של הבקשה. ראשית, אף ששומה על בעל דין לצרף לכתבי טענותיו העתק של כל מסמך הנזכר בהם (תקנה 75 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 (להלן – התקנות)), אינני סבור שעולה מכך שאין בעל הדין יכול לעשות שימוש במסמכים שלא צורפו לכתבי הטענות בהמשך בירור ההליך, כל עוד בעל הדין שכנגד אינו מבקש לעיין באותו מסמך ובעל הדין אינו מסרב לכך (ראו, תקנה 114 ו-114א לתקנות). התובע אינו מעלה כל טענה שפנה לנתבעת לקבלת המסמכים האמורים וסורב. כפי שטענה הנתבעת בתגובתה, בעלי הדין לא ערכו הליכי גילוי מסמכים מסודרים ביניהם (ראו, ת"א (מחוזי ב"ש) 3115-09 עלומים, קבוצת בני עקיבא להתיישבות חקלאית נ' זרובבלי (11.6.2015): "ככל שהנתבע לא דרש מן התובע גילוי ו/או עיון במסמכים, מכוח תקנה 112 או תקנה 114, אין בתקנה 114א כשלעצמה כדי להגביל את התובע בהגשת מסמכים").

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ