אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 38636-02-12 א.ח. גבהים בע"מ ואח' נ' אריאל ואח'

ת"א 38636-02-12 א.ח. גבהים בע"מ ואח' נ' אריאל ואח'

תאריך פרסום : 28/08/2016 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
38636-02-12
23/08/2016
בפני השופטת:
יסכה רוטנברג

- נגד -
תובעת/נתבעת שכנגד:
א.ח. גבהים בע"מ
נתבע/תובע שכנגד:
יוסף אריאל
פסק דין

 

תביעה ותביעה שכנגד שיסודן בעבודות שיקום וצבע שבוצעו על ידי התובעת בתביעה העיקרית ("גבהים") כקבלן משנה של הנתבע בתביעה העיקרית ("אריאל).

רקע כללי 

1.אריאל זכה במכרז לביצוע עבודות שיקום וצבע בארבעה מבנים במתחם בית אמות משפט בתל אביב. מדובר בארבעה בניינים צמודים, אך הצדדים מתייחסים אליהם כשני מבנים: בית אמות משפט ברחוב שאול המלך 4 תל אביב ("הבניין הגבוה"), ובית דובנוב 10, בית תנועת המושבים ובית אמות הקריה, ברחוב ליאונרדו דה וינצ'י 21 תל אביב ("הבניין הנמוך"; להלן: "המבנים"). אריאל מצדו התקשר עם גבהים המתמחה בביצוע עבודות בגובה, כקבלן משנה לשם ביצוע העבודות.

2.ההתקשרות בין מזמין העבודות, וועד הבית של בית אמות משפט ("המזמין"), ובין אריאל נעשתה בשני שלבים; כאשר בשלב השני סוכם על ביצוע עבודות נוספות שלא נכללו בשלב הראשון. אריאל פנה לגבהים גם בעניין העבודות הנוספות, ומכאן החלו הסכסוכים, שהובילו לכך שגבהים עזבה את האתר טרם סיום העבודות.

3.הצדדים חלוקים ביניהם בפרטים רבים. אין הסכמה אלו עבודות כלולות בחוזה הראשון, האם נקשר חוזה נוסף בנוגע לשלב השני של העבודות, מה בוצע, מה לא בוצע, מה איכות וטיב העבודות שבוצעו, מה גרם לפיצוץ, מי אחראי לכך שגבהים לא סיימה את העבודות, מה היקף העבודות שלא בוצעו, ועוד. כנגזרת מכל אלו, מחלוקות כספיות ותביעות הדדיות.

4.בתביעה העיקרית תובעת גבהים מאריאל לשלם לה 105,000 ₪ לפי הפירוט הבא: 30,000 ₪ יתרת התשלום בגין השלב הראשון של העבודות; 65,000 ₪ בגין העבודות הנוספות שבוצעו בשלב השני; 10,000 ₪ הוצאות נוספות.

ובתביעה שכנגד אריאל תובע מגבהים לשלם לו 243,660 ₪ לפי הפירוט הבא: 198,660 ₪ עלות העבודות שגבהים לא השלימה, לרבות תיקון הליקויים שגרמה; 15,000 ₪ פיצוי בגין איחור בביצוע העבודות; 30,000 ₪ בגין עוגמת נפש וטרחה.

5. ואלו העדים שהעידו:

מטעם גבהים העידו 10 עדים: הבעלים והמנהל ישראל חן ("ישראל" או "מנהל גבהים", תצהיר ת/10); אושרי פרץ מנהל העבודה ("אושרי", תצהיר ת/2); שלושה עובדים: יצחק יאיר ("יאיר", תצהיר ת/1), ברוך ברק ("ברק", תצהיר ת/3), ואורי לוין ("לוין", תצהיר ת/6); שני בעלים של חברות לביצוע עבודות שיקום במבנים: יואב הלצר(" הלצר", תצהיר ת/4) ויניב גליק ("גליק", תצהיר ת/5); המהנדס מר דב דוד שהגיש חוות דעת מומחה ("מומחה גבהים", חוות דעת ת/8); ושני עדים מטעם המזמין שהעידו ללא תצהיר: המפקח יוסי בנאי ("המפקח" או "בנאי") ואב הבית שלמה אלטר ("אלטר" או "אב הבית").

מטעם אריאל העידו שני עדים: אריאל עצמו ("אריאל" תצהיר נ/1) והמהנדס מר בוריס סדצקי שהגיש חוות דעת מומחה ("מומחה אריאל", חוות דעת נ/1).

תמצית העובדות ועיקר המחלוקות

6.בשנת 2009 ביקשה נציגות בית אמות משפט לבצע עבודות שיקום וצבע במבנים, והיא פנתה לאריאל כדי שיגיש הצעת מחיר לביצוע העבודות. לצורך הגשת ההצעה אריאל פנה לגבהים כדי שתהיה קבלן משנה שלו, וביום 20.11.09 נחתמו בין אריאל לגבהים שני חוזים זהים, אחד ביחס לבניין הגבוה ושני ביחס לבניין הנמוך (שני החוזים צורפו לתצהירי הצדדים, ת/10, נ/1; להלן "חוזי ההתקשרות"; סעיפים 19 – 23 לתצהיר אריאל). בחוזים הוסכם שגבהים תבצע עבודות שיקום בטון וצבע בשני המבנים, פירוט העבודות שנוי במחלוקת והוא יידון להלן.

במחצית שנת 2010 נבחר אריאל כקבלן המבצע, ונחתם הסכם בינו ובין המזמין (סעיף 24 ונספח ב' לתצהיר אריאל; "חוזה המכרז"). בהמשך לכך, בתאריך 07.07.10 נחתמה בין אריאל לגבהים תוספת לחוזי ההתקשרות בה עודכנו תנאי ההתקשרות, מועדי ביצוע, התמורה החוזית הופחתה ונקבעה על 800,000 ₪ בתוספת מע"מ, ומועד תחילת העבודות נקבע ליום 03.09.10 (התוספת צורפה לתצהירי הצדדים "התוספת לחוזי ההתקשרות").

בהתאם למוסכם, בחודש ספטמבר 2010 החלה גבהים בביצוע העבודות שנמשכו עד חודש פברואר 2011. בתאריך 06.02.11 התקיים סיור באתר בנוכחות נציגי גבהים, אריאל והמזמין, בעקבותיו נערכה רשימת תיקונים סופית (נספח ו1 לתצהיר ישראל, נספח ד' לתצהיר אריאל "רשימת התיקונים"), וגבהים ביצעה את התיקונים שנדרשו (יש מחלוקת אם כל התיקונים בוצעו, ולכך להלן).

7.במקביל לביצוע העבודות נשוא חוזה המכרז, בערך מחודש פברואר 2011 נוהלו בין המזמין לאריאל מגעים לשם הרחבת החוזה וביצוע עבודות איטום וצבע גם בגגות המבנים. בעקבות המגעים, ועוד טרם סיכומם, ביקש אריאל מגבהים הצעת מחיר לביצוע העבודות הנוספות, וגבהים הגישה הצעה שעמדה על 65,000 ₪ בתוספת מע"מ (נספח ט' לתצהיר ישראל). אריאל הודיע שההצעה גבוהה מידי, והיא נדחתה.

כעבור זמן מה, במחצית חודש אוגוסט 2011 אריאל והמזמין הגיעו לסיכום על ביצוע העבודות הנוספות (הודעת המזמין מיום 12.08.11, נספח ו' לתצהיר אריאל), ובהמשך לכך, אריאל ביקש מגבהים לשוב ולחדש את העבודות באתר. אף שמוסכם שגבהים חידשה את העבודות, יש מחלוקת קשה, באלו נסיבות חודשו העבודות ואלו עבודות סוכם שיבוצעו.

גבהים טוענת שאריאל הודיע לה טלפונית שהוא חוזר בו מהתנגדותו להצעה, שההצעה מקובלת עליו, וסוכם שגבהים תבצע את מלוא העבודות הנוספות שסוכמו בין אריאל למזמין. אריאל טוען שהוא מעולם לא קיבל את הצעת גבהים, להיפך, הוא הודיע במפורש שההצעה אינה מקובלת, וכל שסוכם הוא שגבהים תשלים את העבודות שהיא התחייבה לבצע בחוזי ההתקשרות, וטרם בוצעו על ידה.

8.בתאריך 23.08.11 חודשו העבודות אך כעבור כשבועיים, בתאריך 06.09.11 או בסמוך למועד זה, עזבה גבהים את האתר מבלי שהשלימה את העבודות. גבהים טוענת שאריאל דרש שהיא תעזוב את המקום, אריאל טוען שגבהים נטשה את המקום כדי ללחוץ עליו לקבל את הצעתה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ