אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 37480-08-13 בי. יס נכסים בע"מ נ' דלתון תכנון וביצוע פרויקטים בע"מ

ת"א 37480-08-13 בי. יס נכסים בע"מ נ' דלתון תכנון וביצוע פרויקטים בע"מ

תאריך פרסום : 18/10/2016 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום רחובות
37480-08-13
13/10/2016
בפני השופטת:
רנה הירש

- נגד -
התובעת:
בי. יס נכסים בע"מ
עו"ד בוריס שמקר
הנתבעים:
1. דלתון תכנון וביצוע פרויקטים בע"מ
2. ראובן נניקשוילי
3. יוסף נאור

עו"ד לורה מישוק
פסק דין

1.הצדדים חתמו על הסכם להשכרת משרד. השאלות העולות לדיון בהליך זה הם: אם ההסכם הכתוב בוטל ותחתיו נכרת הסכם אחר בעל פה, שתנאיו שונים; אם התנהלות הצדדים במקרה זה מצדיקה קביעה בשל כי קיימת "הסכמה בהתנהגות" לשינוי תנאי ההסכם; מהם דמי השכירות והסכומים הנלווים אשר על השוכרת לשלם עבור תקופת שהייתה במושכר, ומהי התקופה הרלבנטית; מהו היקף ערבותם של מי שחתמו על שטר חוב, כערבים לשוכרת, למילוי כל התחייבויותיה על פי ההסכם.

הרקע ותמצית טענות הצדדים

2.התובעת היא בעלים של מבני משרדים באשדוד אשר השכירה אחד מהמשרדים לנתבעת 1 (להלן: הנתבעת). בין הצדדים נחתם הסכם שכירות מיום 09.09.08, על פיו תחל תקופת השכירות ביום 10.10.08, למשך שנה כאשר ניתנו לנתבעת 3 שנות אופציה. הנתבעים 2 ו- 3 חתמו על כתב ערבות, וערבו למילוי התחייבויות הנתבעת על פי הסכם השכירות. בפועל, קיבל הנתבע 2 (להלן: ראובן) מפתח למשרד ביום 04.12.08 ולפי רישומי התובעת החלה תקופת השכירות לאחר 3 שבועות התארגנות, ביום 26.12.08.

בהסכם השכירות נקבעה התמורה אשר תשולם בגין שימוש במושכר: בשנה הראשונה 2,200 ₪ לחודש, בשנה השנייה 2,350 ₪ לחודש, בשנה השלישית 2,500 ₪ לחודש ובשנה הרביעית 2,700 ₪ לחודש. בחוזה נקבע כי יש להוסיף על דמי השכירות החודשיים מע"מ והפרשי הצמדה שיחושבו בכל 6 חודשים או שנה. עוד נכתב בחוזה כי על הנתבעת למסור לתובעת 12 שיקים לכל שנת שכירות מראש, ובמקרה של פיגור בתשלום יישא הסכום שבפיגור ריבית פיגורים שהוגדרה כפיצוי מוסכם קבוע מראש. בהסכם השכירות נקבע עוד כי על הנתבע לשלם דמי ניהול חודשיים בסך 491 ₪ בצירוף מע"מ וכי במקרה של איחור בפינוי, תשלם הנתבעת 500 ₪ בגין כל יום בו לא פינתה את הנכס לאחר תום תקופת השכירות.

3.לטענת התובעת נמסרו שיקים מעותדים מראש רק בגין שנת השכירות הראשונה. נטען כי הנתבעת לא שילמה את דמי השכירות הגבוהים יותר מדי שנה, כפי שנקבע הסכם, ולא שילמה הפרשי הצמדה כלל. עוד נטען כי החל בחודש ינואר 2011 שילמה אחת למספר חודשים בסכומים משתנים באופן שרירותי וללא קשר לחוזה. התובעת טענה בכתב התביעה שמאז חודש אפריל 2011 לא שולמו דמי שכירות כלל ומאז חודש יולי 2011 לא שולם בגין השימוש בחשמל. התובעת טענה כי ראובן "הרדים" את נציג התובעת, מר אלי חמואל (להלן: אלי) באמצעות הבטחות בדבר עריכת התחשבנות והסדרת החוב אולם בפועל צברה הנתבעת חוב שהלך ותפח.

לאחר שההליך התנהל במשך למעלה משנתיים, ומוצו הליכי הגילוי המוקדם, עתרה התובעת לתיקון כתב התביעה כאשר היתה בידיה כל כרטסת הנהלת החשבונות ושוחזרו מסמכים הנוגעים לחיובי החשמל. התובעת ביקשה לתקן את סכום התביעה שכן התברר לה, לטענתה, כי חוב הנתבע כלפיה גבוה יותר מכפי שחושב מלכתחילה. ביום 15.06.15 ניתנה החלטה על פיה אישרתי הגשת כתב תביעה מתוקן, תוך שנקבע (בסעיף 14 להחלטה) כי "התיקון יתייחס רק להתאמת הסכומים ומועדי החיוב לדמי שימוש ראויים". התובעת הגישה כתב תביעה מתוקן שבו בא לידי ביטוי הליך נוסף שהתקיים בין הצדדים בתביעת פינוי שהגישה התובעת כנגד הנתבעת, בעקבותיה הוסכם על פינוי הנתבעת מהמושכר.

4.הנתבעת טענה כי היה עיכוב ממשי בהשלמת השיפוץ של מבני המשרדים ועל כן התעכב באופן ממשי המועד שבו ניתן היה לקבל חזקה במושכר. בשל העיכוב, בוטל הסכם השכירות (נספח 3 לכתב התביעה) במסמך כתוב שמסרה הנתבעת באמצעות ראובן לאלי, וכניסתה של הנתבעת למושכר באה בעקבות הסכם שכירות חלופי שעליו הוסכם בעל-פה בלא שניתנה ערבות של הנתבעים 2 ו- 3 להסכם השכירות החדש. עוד נטען בכתב ההגנה כי הערבים חתומים על שטרי חוב המוגבלים בסכום שהוא שווה ערך ל- 6 חודשי שכירות ולא נחתמו שני שטרי חוב על ידי כל ערב, אלא מדובר במסמכים שנחתמו בשני עותקים. הוסיפה הנתבעת וטענה כי בכתב התביעה המתוקן נכללו סעיפים החורגים מהרשאה שניתנה לתיקון הסכומים ומועדי החיוב, ועל כן יש למחוק את אותם סעיפים המהווים הרחבת חזית אסורה.

הנתבעת טענה כי בהסכם השכירות השני, שתנאיו הוסכמו בעל-פה, נקבע מחיר חודשי אחיד בגובה דמי השכירות שנקבעו בהסכם הכתוב עבור השנה הראשונה, קרי, 2,200 ₪ לחודש בצירוף 491 ₪ עבור דמי תחזוקה בלבד. לגישת הנתבעת, לא חלה עליה חובה להוסיף לסכום זה תשלום בגין צריכת חשמל. עוד טענה הנתבעת, כי לא הוסכם על תוספת לדמי השכירות מדי שנה ומבלי לקבוע תקופת שכירות כלל, כך שהנתבעת תהיה רשאית לעזוב בכל עת שתחפוץ מחד גיסא, ואינה מחויבת לפנות את המושכר במועד קבוע מראש, מאידך גיסא.

לפי גרסת הנתבעת מאחר שטרם מצאה משרד אחר המתאים לצרכיה ועבודות הבנייה במבנה התקדמו, הסכים ראובן להצעתו של אלי לקבל את מפתח המשרד על מנת להכין תשתית מתאימה בזמן שיושלמו עבודות השיפוץ בבניין ולדידה, מדובר ב"השאלת מפתח" ולא קבלת חזקה. הנתבעת סבורה שתקופת השכירות החלה רק ביום 01.04.09 לאחר השלמת העבודות במבנה ובמשרדים, כאשר אכלסה בפועל את המושכר, וכך גם דווח לרשות המקומית על ידי התובעת. הנתבעת מפנה למועד תחילת החיוב בנושא ארנונה, כמעידים על מועד תחילת השכירות ולדידה אין עליה חובה לשלם דמי שכירות כלשהם עבור החודשים שלפני מועד זה. הנתבעת טענה כי המשרדים נבנו שלא לפי הסטנדרטים ולא בהתאם למפרט הטכני שהיה מצורף להסכם הכתוב אך נותרה במושכר בשל התנאים הכספיים האטרקטיביים אשר סוכמו בינה לבין אלי.

הנתבעת טענה כי על פי חישוב שערכה, שילמה דמי שכירות ביתר ואינה חייבת דבר לתובעת.

דיון והכרעה

5.השאלות שיש לדון בהן הן אלה:

א.האם יש למחוק סעיפים כלשהם מכתב התביעה המתוקן בשל הרחבת חזית אסורה?

ב.מהם תנאי הסכם השכירות עליהם הסכימו הצדדים: האם חל ההסכם הכתוב או שמא היה הסכם בעל-פה שתנאיו שונים? במסגרת בקשה זו יש לבחון אם אכן ניתנה הודעת ביטול לחוזה החתום אשר התקבלה אצל התובעת.

ג. האם חייבת הנתבעת לתובעת דמי שכירות כלשהם, ואם כן, מאיזה מועד, ומהו הסכום?

ד.האם מוטל על הנתבעת לשלם עבור צריכת החשמל, או שתשלום זה כלול בדמי הניהול שהושתו עליה? ככל שייקבע שהנתבעת חייבת לשלם עבור צריכת החשמל, יש לאמוד את סכום החוב בגין שימוש זה.

ה.מהו היקף ערבותם של הנתבעים 2-3?

אדון בטענות אלה כסדרן.

האם יש למחוק סעיפים כלשהם מכתב התביעה המתוקן בשל הרחבת חזית אסורה?

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ