אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 37269-12-15 רגליים בע"מ נ' בריאות בע"מ ואח'

ת"א 37269-12-15 רגליים בע"מ נ' בריאות בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 13/10/2016 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום נצרת
37269-12-15
09/10/2016
בפני השופטת:
עינב גולומב

- נגד -
תובעת:
רגליים בע"מ
נתבעים:
1. נוי ספורט ואביז בריאות בע"מ
2. עמיר נוי

החלטה

 

לפניי בקשת התובעת לגילוי מסמכים ספציפיים.

 

רקע:

1.התובעת הינה חברה המנהלת רשת סניפים של מוצרי אורתופדיה. הנתבעת 1 ניהלה בתקופה הרלוונטית לתביעה חנות למוצרי ספורט, הנעלה ואביזרי שיקום. הנתבע 2 הוא בעליה ומנהלה של הנתבעת 1. בשנים 2012 – 2014 סיפקה התובעת לנתבעת שירותים של בניית מדרסים, אספקת נעלי נוחות ומוצרים אורתופדיים.

2.התובעת הגישה נגד הנתבעת את התביעה דנן, בה מתבקש סעד של מתן חשבונות וסעד כספי מוערך בסך 400,000 ₪.

3.תמצית טענת התובעת בתביעתה הינה, כי במסגרת ההתקשרות בין הצדדים הוסכם כי כל אחד מהם יקבל 50% מהתמורה שתשולם על-ידי הלקוחות עבור מוצרים שסיפקה התובעת לנתבעת. התחשבנות שונה נהגה ביחס ללקוחות שהזמינו מוצרים באמצעות ביטוחי קופה"ח ומשרד הביטחון. לטענת התובעת, בדיעבד (לאחר שינוי בעלות בחנות) הסתבר לה כי הנתבעת דיווחה לה דיווחים כוזבים אודות עלות הרכישות, וכי בפועל המחיר שנגבה מלקוחות החנות עלות היה גבוה בהרבה מזה שדווח לה. כתוצאה מכך, התמורה ששולמה לתובעת היתה לטענתה נמוכה מהתמורה האמיתית לה היתה זכאית לפי תנאי ההסכם בין הצדדים. הנתבעת בכתב ההגנה כפרה בטענות אלה, וטענה, בתמצית, כי ההתקשרות בין הצדדים נעשתה על בסיס תעריף מוסכם וקבוע פר מוצר שישולם לתובעת.

4.התביעה הוגשה כאמור כתביעה למתן חשבונות בצירוף סעד כספי. בסעיף 6 לכתב התביעה פורטו החשבונות והמסמכים אותם עתרה התובעת לקבל במסגרת תביעתה, הכוללים: מסמכי הנה"ח של הנתבעת, פנקסי חשבוניות לשנים 2013-2014, דיווחים לרשויות המס והעתק של תעודות משלוח/הזמנות מרוכזות שנשלחו לתובעת לרבות "ההזמנות בסכומים הנכונים".

5.התובעת שלחה לנתבעת דרישה לגילוי מסמכים ספציפיים, ומשזו לא נענתה הגישה את הבקשה דנן, בה עותרת היא לחייב את הנתבעים בגילוי כאמור. המסמכים הספציפיים שגילויים מבוקש הם רשימת מכירות של מוצרי התובעת ובה פירוט של מחיר המכירה "האמיתי" של כל מוצר, שלטענת התובעת הוסתר ממנה במסגרת הדיווחים השוטפים שהועברו לה במהלך ההתקשרות. כן מבוקש גילוי של פנקסי חשבוניות, דיווחים לרשויות המס והעתק תעודות משלוח והזמנות. התובעת טוענת כי מדובר במסמכים רלוונטיים למחלוקת ומכאן שעל הנתבעים לגלותם. הנתבעים מתנגדים לבקשה, בטענה כי על התובעת לא עומדת בתנאים הקבועים בהלכה הפסוקה באשר לזכות לקבלת חשבונות וכי כל עוד לא הוכיחה אותם אין היא זכאית לגילוי המבוקש.

הכרעה

6.דין הבקשה להידחות.

7. כפי שפורט, התביעה בענייננו הוגשה כתביעה למתן חשבונות. באספקלריה זו יש לבחון את הבקשה לגילוי מסמכים ספציפיים כפי שהוגשה במסגרת ההליכים המקדמיים בתביעה. כידוע, תביעה למתן חשבונות מתנהלת ככלל בשני שלבים. בשלב הראשון בוחן בית המשפט האם התובע אכן זכאי לקבלת חשבונות מן הנתבע. אם כך נקבע, ניתן צו למתן חשבונות והדיון עובר לשלב השני, ובו נדרש הנתבע לשכנע שהחשבונות שנמסרו – נאותים, ולאחר מכן ייקבע אם הוא מחויב בתשלום על פי החשבונות. על מנת שהתובע למתן חשבונות יזכה בצו בשלב הראשון עליו להוכיח קיומם של שני תנאים: ראשית, עליו להראות קיומה של מערכת יחסים מיוחדת בינו לבין הנתבע המצדיקה מתן חשבונות. שנית, עליו להוכיח ולו לכאורה כי קמה לו זכות לתבוע את הכספים שלגביהם הוא מבקש לקבל חשבונות.

8.בענייננו חלוקים הצדדים באשר להתקיימות שני התנאים הנדרשים להכרעה בשלב הראשון של התביעה. המחלוקת הינה הן באשר למהות היחסים ששררו בין הצדדים מבחינת הזכאות לקבלת חשבונות, והן לגופה של העילה הנטענת מצד התובעת, קרי – שאלת הפרת ההסכמות שנהגו בין הצדדים, כאשר המחלוקת בעניין זה מתמקדת בשאלת תוכן ההסכמה בסוגיית התמורה לתובעת (שנראה כי אין חולק שלא הועלתה על הכתב); האם תשלום מחצית מהתמורה שישלם הלקוח, כטענת התובעת, או שמא מחיר קבוע מראש ללא קשר למחיר שיגבה מהלקוח, כטענת הנתבעים.

9.כפי שנפסק לא אחת, הליכי גילוי במסגרת תביעה למתן חשבונות המתנהלת בשלב הראשון, מוגבלים למסמכים שהינם רלוונטיים לאותו שלב, לאמור – לשאלת עצם הזכאות לקבלת חשבונות. מסמכים הרלוונטיים לבירור היקף הפגיעה או ההפרה של זכות התובע, ככל שתוכח, אינם מחייבים גילוי בשלב דיוני זה, אלא רק בהמשך ככל שיצלח אותו התובע. גילוי מהסוג האחרון עלול למעשה לייתר את התביעה למתן חשבונות, שכן המסמכים שהתובע עותר לקבל במסגרת תביעתו, יגולו לו כבר בשלב הדיוני המקדמי ובטרם נקבע אם הוא זכאי לסעד של מתן חשבונות. ראו לעניין זה האמור רע"א 9322/07 Gerber Products Company נ' חברת רנדי בע"מ (פורסם במאגרים) (2008)), כדלקמן:

" כאשר מדובר בתביעה למתן חשבונות, הכלל הוא כי יש להורות על גילוי מסמכים רק ככל שצעד זה נדרש לליבון השאלה האם יש מקום ליתן סעד של מתן חשבונות. אין ליתן צו גילוי מסמכים אשר יש בו משום הגשמה של הסעד הנדרש בתביעה העיקרית  ...

מקריאת כתבי הטענות, שהעתקים מהם צורפו לבקשה לרשות ערעור, מתקבל הרושם כי המחלוקת בין הצדדים נוגעת לשאלה האם הופיע בהסכם ההפצה חריג לתניית הבלעדיות של המשיבה בישראל והאם מזרח ירושלים נכללת בחריג זה. ככל שהבנתי מגעת, אין המבקשות חולקות, מן הבחינה העובדתית, על כך שהן פעלו במזרח ירושלים באמצעות מפיץ אחר. השאלה שבמחלוקת נוגעת בעיקרה לפרשנות הסכם ההפצה ולקיומו של החריג (הקיים בנוסח אחד של ההסכם, אך חסר בנוסח אחר של ההסכם על פי טענות הצדדים). לצורך הכרעה בשאלה זו אין כל חשיבות לתעודות המשלוח. ככל שייקבע כי על פי הסכם ההפצה אסור היה למבקשות להפיץ את מוצריהן במזרח ירושלים שלא על ידי המשיבה, יהיה בסיס לדרישה להמציא את תעודות המשלוח על מנת שניתן יהיה ללמוד על היקף ההפרה. אולם פירוט תעודות המשלוח הוא הסעד המבוקש בתביעה למתן חשבונות, ואין מקום להקדים ולהעניקו בטרם התבררה התביעה עצמה וזכותה של המשיבה בהקשר זה, אם בכלל."

 

וראו גם ברע"א 4822/16 בן שמחון נ' יקיר (פורסם במאגרים) (2016), כדלקמן:

"הלכה היא כי במסגרת שלב גילוי המסמכים בתביעה למתן חשבונות, יש להורות אך ורק על גילויים של מסמכים הנדרשים לבירור השאלה האם יש מקום להורות על מתן חשבונות, בשונה ממסמכים המתבקשים לצורך הוכחת התביעה עצמה; ובכל מקרה אין להורות על צו גילוי מסמכים שיש בו משום הגשמה של הסעד הנדרש בתביעה העיקרית למתן החשבונות [השוו לדבריי בעניין צוקר, שם; וראו גם: רע"א 4862/11 אורט ישראל נ' Word ORT, פסקה 17 (21.12.2011); רע"א 9322/07 Gerber Products Companyנ' חברת רנדי בע"מ, פסקה 13 (15.10.2008); כן ראו: אורי גורן סוגיות בסדר דין אזרחי 254 (מהדורה שתים-עשרה, 2015)]. מכאן, שצו גילוי המסמכים בענייננו היה יכול להתייחס אך ורק למסמכים שנדרשו לבירור השאלה האם יש להורות על העברת המסמכים המופיעים בסעיפים קטנים 30.7-30.5 לכתב התביעה המתוקן לידי המשיב, ולא היה מקום להחילו על אותם המסמכים ממש".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ