אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 33222-04-14 אבו ריא ואח' נ' מדינת ישראל

ת"א 33222-04-14 אבו ריא ואח' נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 02/03/2017 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי חיפה
33222-04-14
02/12/2015
בפני השופטת:
עפרה אטיאס

- נגד -
התובעים/משיבים:
1. עלי אבו ריא
2.
3. אחסאן אבו ריא
4. חוסני אבו ריא
5. סאמי אבו ריא
6. פאטמה אבו ריא
7. סאמר אבו ריא

הנתבעת/מבקשת:
מדינת ישראל
החלטה ופסק דין חלקי

 

בקשה לסילוק התובענה על הסף בשל מעשה בית דין שנוצר בפסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה (כב' השופט עדי זרנקין) במסגרת ה"פ 60/08. 

התביעה:

 1. התביעה המונחת בפניי היא תביעה לתשלום פיצויי הפקעה המגיעים לתובעים, לפי טענתם, מכח היותם יורשי זכויות המנוח מוחמד אבו ריא ז"ל (להלן: "המנוח מוחמד") וזכויות המנוחה תוריא אבו ריא ז"ל (להלן: "המנוחה תוריא") בשיעור של 4/6 חלקים במקרקעין הידועים כחלקות 6, 24, 32, ו- 58-54, בגוש 19297 באדמות סח'נין (להלן: "המקרקעין"), אשר הופקעו על ידי המבקשת, בהודעה מיום 16.7.64, שפורסמה לפי סעיפים 5 ו- 7 לפקודת הקרקעות (רכישה לצרכי ציבור), 1943 (להלן: "פקודת הקרקעות").
 2. אין חולק כי בגין החלקות שירשו התובעים מעיזבונו של המנוח מוחמד (היינו: כל החלקות המנויות לעיל, למעט חלקות 6 ו- 58) שילמה המבקשת למשיבים פיצויי הפקעה שאינם שנויים במחלוקת בסכום של 39,078 ₪ לאחר ניכוי בסך של 4,342 ₪ (10% מס שבח), וזאת במסגרת ההליכים שהתנהלו במסגרת ה"פ (מחוזי חי') 60/08. אלא, שהתובעים עותרים לפיצויי הפקעה בשיטה אחרת: דמי החכירה האבודים לפי סעיף 13(1) לפקודת הקרקעות, ומסכימים לנכות מפיצויים אלו את הפיצויים שאינם שנויים במחלוקת, שכבר שולמו להם על פי סעיף 12 לפקודת הקרקעות.

ההליך הקודם:

 1. ביום 15.1.08 הגישו המשיבים בבית משפט זה, תביעה לפיצויי הפקעה בגין המקרקעין. במסגרת הדיון שהתקיים ביום 7.9.08, לפני כב' השופט ד"ר עדי זרנקין, הגיעו הצדדים להסכמות בדבר תשלום סכום הפיצויים שאינו שנוי במחלוקת, ואף הסכימו כי למשיבים ארבע שישיות מעיזבון הבעלים הרשום ערב ההפקעה (פרו' מיום 23.3.09, עמ' 15, ש' 28).
 2. בנוגע ליתרת סכום הפיצויים שנותרה במחלוקת, הגישו הצדדים בהליך הקודם, חוות דעת של שמאי מקרקעין מטעמם להערכת שווי הפיצויים. חוות הדעת מטעם המדינה מיום 30.7.08 התייחסה רק לחלקות שלמנוח מוחמד היו זכויות בהן, וזאת לאחר שב"כ המשיבים הודיע בהתכתבות בין ב"כ הצדדים מיום 2.4.08 כי נפלה טעות בתביעה, ויש להתעלם מן החלקות הרשומות ע"ש ריא. לאחר שנשמעו השמאים, הורה בית המשפט בהליך הקודם לצדדים להגיש את סיכומיהם. משלא הוגשו סיכומי המשיבים, הודיע בית המשפט כי בדעתו למחוק את התביעה מחמת חוסר מעש. אולם, המבקשת הודיעה כי אינה מבקשת למחוק את התובענה משום שאין מחלוקת בין הצדדים שהמשיבים זכאים לפיצוי בגין ההפקעה, והמחלוקת הינה על שיעור הפיצוי בלבד. המבקשת ביקשה בהודעתה לקבוע את שיעור הפיצויים בגין ההפקעה בהתאם לחוות הדעת השמאית מטעמה (וראו: פסקאות 5-4 לפסק דינו של כב' השופט זרנקין).
 3. ביום 17.9.09 ניתן פסק דין בהליך הקודם בו דחה כב' השופט זרנקין את חוות הדעת השמאית מטעם המשיבים, העמיד את שווי המקרקעין לפי חוות הדעת השמאית מטעם המבקשת, בציינו בסעיף האחרון של פסק דינו (סעיף 19) את הדברים הבאים:

"משאלו הם פני הדברים, הרי ששווי המקרקעין נשוא תובענה זו, לצורך קביעת שיעורם של פיצויי ההפקעה יקבע על פי ההערכה שניתנה בחוות דעתו של השמאי מטעם המשיבה, מר דאו, דהיינו: חלקות 24,32,54 ו- 57 בגוש 19297 (קרקע מזרע)- 250 ל"י לדונם וחלקות 55,56 בגוש 19297 (קרקע מזרע בחלקה קרקע טרשית)- 200 ל"י לדונם, וכל זאת בהתחשב בכך שהוסכם כי למבקשים יש ארבע שישיות מעיזבון הבעלים הרשום ערב ההפקעה (פרוטוקול מיום 23.3.09, עמ' 15, ש' 28)."

 

הבקשה לסילוק על הסף:

 1. המבקשת טוענת כי יש להורות על דחיית התביעה שלפניי, ולחלופין – מחיקתה על הסף מחמת העדר עילה, ולחלופי חילופין – לדחותה על הסף בשל מעשה בי-דין. אלו הן בתמצית טענות המבקשת בבקשתה:
 • התביעה נשוא ההליך הקודם הינה תובענה לפיצויי הפקעה בגין אותו מעשה הפקעה ובגין אותן חלקות נשוא התביעה שלפניי. לפיכך, פסק הדין בתביעה שעילתה זהה במהותה לתביעה שלפניי, בלע את זכות המשיבים לפיצויים בגין ההפקעה ויצר מעשה בי-דין המונע ומציב מחסום מוחלט מבירור נוסף ו/או חוזר של הזכות לפיצויים בגין מעשה ההפקעה.
 • מקום בו המשיבים מודים כי שולם להם מלוא סכום הפיצויים בגין ההפקעה, לפי פסק הדין בהליך הקודם, ממילא אין למשיבים כל זכות לפיצוי נוסף או עודף על סכום הפיצוי המגיע לפי פסק הדין החלוט, וחל עליהם השתק שיפוטי.
 • יש לדחות טענת המשיבים בתביעתם כי פסק הדין החלוט, עליו לא הוגש ערעור, אינו יוצר מעשה בי-דין משום שניתן מבלי שהגישו סיכומים ותוך אימוץ מלא של חוות הדעת השמאית מטעם המבקשת. המבקשת טוענת כי משמעות טענת המשיבים היא כי חוטא יצא נשכר בשל מחדלו.
 • גם אם המשיבים החסירו טענה פרטנית בגדרי ההליך הקודם, אין בכך כדי להצמיח להם עילה חדשה. המשיבים בחרו להשתית תביעתם בהליך הקודם על פיצויי הפקעה על יסוד סעיף 12 לפקודת הקרקעות, ולא על יסוד סעיף 13 לפקודת הקרקעות, שהינו סעיף המתווה מסלול פיצויים חלופי למסלול סעיף 12 לפקודת הקרקעות. משנענה בית המשפט לתביעתם, ופסק להם פיצוי לפי המסלול אותו תבעו, אין הם רשאים לתבוע כיום פיצויי הפקעה לפי סעיף 13 לפקודת הקרקעות.
 • פרטים חדשים בתביעה דנן (כדוגמת הנטען בסעיף 9 לתביעה דנן המתבסס על פסק דין משנת 1991) - משלא נכללו בהליך הקודם, אין לשוב ולהישמע להם.
 • פסק הדין בהליך הקודם מקים אף השתק פלוגתא שיש בו להדוף על הסף את התביעה דנן: השאלה העובדתית שהוכרעה היא סוגית כימות הפיצוי המגיע בנסיבות העניין בשים לב לתשתית הנורמטיבית. שאלה עובדתית זו הוכרעה על פי ראיות ועובדות שאומצו בפסק הדין החלוט כממצא חיוני להכרעה ולתוצאה הסופית.
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ