אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 33117-10-13 מרגלית ואח' נ' רגב לירן יזום ובניה בע"מ ואח'

ת"א 33117-10-13 מרגלית ואח' נ' רגב לירן יזום ובניה בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 16/07/2015 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חיפה
33117-10-13
26/04/2015
בפני השופט:
אורי גולדקורן

- נגד -
המבקש:
סרג'יו זלניק
עו"ד זיו לוטן
המשיבים:
1. מיכאל מרגלית
2. רבקה מרגלית

עו"ד אלי מרדכי
החלטה
 

1.המשיבים התקשרו בשני הסכמים עם חברת רגב ייזום ובנייה בע"מ (להלן: החברה), אשר התחייבה כלפיהם לבנות ממ"דים בשני בניינים בהם מצויות דירותיהם. משהתגלו ליקויים בבניית הממ"דים, הגישו המשיבים תביעה נגד החברה עמה התקשרו בהסכמים, נגד יעקב רגב, שהינו בעליה של החברה, נגד חברת רגב לירן יזום ובניה בע"מ, אשר השתתפה אף היא בבניית הממ"דים, ונגד המבקש, מהנדס במקצועו, אשר סיפק לחברה שירותים מקצועיים. בתביעתם עתרו המשיבים לקבלת פיצוי כספי על נזקיהם - עלות תיקון הליקויים, החזר עלות תיקונים שבוצעו, אבדן ימי עבודה, אבדן הכנסה ועגמת נפש. בכתב התביעה צוין כי רשלנותו של המבקש התבטאה בכך שתכנן את המבנה באופן לקוי, לא פיקח על הבניה, לא סיפק פתרונות איטום והפר חובה חקוקה.

 

2.המבקש הגיש בקשה לסילוק על הסף של תביעת המשיבים נגדו. בבקשה נטען כי בכתב התביעה לא הניחו המשיבים תשתית כלשהי המזכה אותם בסעדים כלפיו, וכי טענותיהם כלפי המבקש תוארו בכתב התביעה באופן לקוני, כוללני ומעומעם, שאינו קושר אותו לסכסוך שבלב התביעה ואינו מקים עילה נגדו. בבקשה נאמר כי המבקש, אשר נשכר על-ידי החברה לבצע תכנון שלד ועריכת בקשה להיתר, אינו צד להסכמים שנכרתו בין המשיבים לבין החברה, ולפיכך לא ניתן לחייבו באחריות כלשהי כלפיהם. עוד צוין כי לא עלה בידי המשיבים להרים את נטל ההוכחה הנדרש בביסוס טענותיהם כלפיו.

 

3.בתשובת המשיבים לבקשה הועלו הטיעונים הבאים: (א) בטרם עבר ייצוגו של המבקש לבא-כוחו הנוכחי, הוגש מטעמו כתב הגנה ואף תצהיר תשובות לשאלון, ובהם לא נטען להיעדר עילה או לסילוק על הסף של התביעה; (ב) המשיבים נענו לבקשת בא-כוחו הנוכחי של המבקש לתיקון כתב ההגנה, מבלי שנאמר להם כי בכוונתו לעתור לסילוק על הסף; (ג) היעדר הסכם בכתב בין המבקש למשיבים אינו תנאי נדרש לגיבוש עילת תביעה; (ד) אחריותו בנזיקין של המבקש כלפי המשיבים נוצרה משעה שחתם בשמם על בקשה להיתר הבניה, ובה הצהיר על אחריותו לתכנון; (ה) כתב התביעה מגלה עילה כלפי המבקש, לאור ליקויים שונים שפורטו בחוות הדעת שצורפה לכתב התביעה; (ו) על-פי הפסיקה, אחריותם של קבלן ומהנדס אינה מוטלת בספק, וכל שנותר להכריע הוא בשאלת אופן חלוקת האחריות ביניהם.

 

4.בתשובת המבקש לתשובת המשיבים הודגש, בין היתר, כי בכתב התביעה נמנעו המשיבים לבסס את יסודות עוולת הרשלנות. צוין כי המבקש אחראי לתכנון השלד ולביצועו, ואין מקום לקישור שנעשה על-ידי המשיבים בין שלב תכנון השלד והאחריות לביצועו לבין הבניה עצמה. מאחר ובחוות הדעת שצורפה לכתב התביעה פורטו חריגות ביצועיות ולא חריגות תכנוניות, לא מתקיים קשר סיבתי בין הכשלים הנטענים לבין התנהלותו המקצועית של המבקש.

 

5.מלים אחדות אודות המסגרת הנורמטיבית של הבקשה שבפנינו: המבחן לקיומה של עילת תביעה לעניין תקנה 100 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד -  1984 (להלן: התקנות) לפיה רשאי בית המשפט לצוות על מחיקת כתב תביעה אם אין הכתב מראה עילת תביעה, הוא - האם התובע, בהנחה שיוכיח את העובדות הכלולות בתביעתו, זכאי יהיה לקבל את הסעד המבוקש על ידו. "יחד עם זאת, הכרעה בגורל התביעה בטרם נשמעו ראיות וטיעונים לגופן של עילות התביעה מהווה אמצעי קיצוני, שיש בו כדי להגביל את נגישותם של תובעים לערכאות". בשלב הנוכחי, בית המשפט אינו מברר את אמיתות העובדות ואינו בוחן ראיות, אלא יוצא מתוך נקודת הנחה שהתובע יצליח להוכיח את העובדות להן טען.

 

ראו: ע"א 109/49 חברה להנדסה ולתעשיה בע"מ נגד מזרח שירות לביטוח פ"ד ה 1585, 1591 (1951); (ע"א 194/87 סאלח נגד רשות הפיתוח, פ"ד מד(2) 185, 187 (1990); ע"א 154/04 הרב אמנון יצחק שליט"א נ' נוימן (פורסם בנבו, 13.2.2005); רע"א 9801/05 עזבון המנוח עזרא הראל ז"ל נגד לאומי פיא חברה לניהול קרנות נאמנות בע"מ (פורסם בנבו, 26.2.2006); פיסקה 24 לפסק דינה של השופטת פרוקצ'יה בע"א 7547/99 מכבי שירות בריאות נגד דובק בע"מ (פורסם בנבו, 13.7.2011).

 

6.על מנת לבחון אם מתקיימת עילת תביעה כלפי המבקש, יש לבחון את כתב התביעה - אלו עובדות תוארו בו, על אילו עילות תביעה הוא מבוסס ומה הסעדים המבוקשים. אין אנו בוחנים את כתב ההגנה, את תשובות המבקש לשאלון שהופנה אליו או את השיח שהתקיים בין באי-כוח הצדדים, שקדם להגשת כתב הגנה מתוקן.

 

בסעיף 33 לכתב התביעה הובהר כי תביעת המשיבים נגד המבקש מבוססת על עילות בנזיקין - רשלנות והפרת חובה חקוקה. באשר להפרת חובה חקוקה, המשיבים לא פעלו כמצוות תקנה 74(א) לתקנות, ולא ציינו את החיקוקים אשר הפרתם מהווה עילה לתובענה. לכן, לכשתתברר התובענה לא ניתן יהיה לדון ביסודותיה של עוולת הפרת חובה חקוקה. (ראו, ת"א (מחוזי חי') 4510-05-09 א' נ' נ' משרד הפנים, פסקה 28 (פורסם בנבו, 4.5.2014) והאסמכתאות המפורטות שם). נותר לבחון האם בכתב התביעה הונחה תשתית עובדתית מינימלית שיש בה כדי לזכות את המשיבים בסעד על-פי עוולת הרשלנות.

 

7.עוולת הרשלנות, הקבועה בסעיף 35 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש] כוללת שלושה יסודות: נזק, אשם וקשר סיבתי ביניהם. יסוד האשם מורכב מחובת זהירות (מושגית וקונקרטית) והתרשלות שהינה הפרה של חובת הזהירות. הן על-פי דרך הניתוח "הקלאסית" של יסוד האשם, לפיה נבחן תחילה קיומה של חובת זהירות מושגית וחובת זהירות קונקרטית, ולאחר מכן נבחן קיום רכיב ההתרשלות, והן על-פי דרך הניתוח הנוספת, אשר תחילה בוחנת את ההתנהגות שהביאה לנזק (ההתרשלות) ורק לאחר מכן את קיומה של חובת הזהירות - נדרש כי תונח תשתית עובדתית של התנהגות המהווה התרשלות. אין די לומר כי פלוני הינו אחראי לנזק שנגרם, אלא יש לתאר את ההתרשלות המיוחסת לו.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ