אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 32484-02-15 הופטמן נ' זוננברג

ת"א 32484-02-15 הופטמן נ' זוננברג

תאריך פרסום : 27/08/2015 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום צפת
32484-02-15
19/04/2015
בפני השופט:
דניאל קירס

- נגד -
תובעים:
מיה הופטמן
נתבעים:
שמעון זוננברג
החלטה
 

 

1.בפני בקשה לדחיית התביעה על הסף.

 

2.בכתב התביעה נטען כי ביתה של התובעת וביתו של הנתבע מצויים ב"חלקה בבעלות משותפת של התובעת והנתבע" (כתב התביעה, פס' 5). נטען כי הנתבע הגיש בקשה להיתר בניה לצורך הרחבת יחידת המגורים בבעלותו על ידי הוספת קומה נוספת. התובעת הגישה התנגדות בשל הצורה בה הוגשה הבקשה להיתר והפגיעה והנזק החמורים שהבנייה עלולה להסב לה. הוועדה המקומית אישרה את בקשת הנתבע להיתר תוך קבלת התנגדות התובעת בחלקה, בענין התפר המוצע בין המבנים. התובעת הגישה ערר לוועדה המחוזית, אשר נדחה, לאחר שנקבע בו כי ניתן מענה לטענותיה בהחלטת הוועדה המקומית. התביעה היא לצווי מניעה אשר ימנעו מהנתבע לבצע כל פעולת בנייה לפי ההיתר אשר תסב נזק לתובעת או כל פעולת בנייה ללא היתר; צו האוסר על הנתבע להתחיל בביצוע העבודה מושא ההיתר ללא תיאום עם התובעת והמורה לו לעדכנה בכל שלבי העבודה ובפרט בענין פירוק הגג המשותף "וזאת לאור העובדה כי המדובר בעבודות העתידות להתבצע בחלקה המשותפת" (ההדגשה הוספה). התובעת עותרת לצווים אלה "לצורך חיובו של הנתבע להיצמד להוראות היתר הבניה ולתאם את העבודות עם התובעת, במקום בו מדובר בחלקה משותפת עם הנתבע, חלקה בה מצוי ביתה של התובעת ובה מבקש הנתבע לבצע עבודות בנייה מורכבות, הפולשות לקניינה של התובעת ואשר יש בהן לסכן את שלומה, בטחונה וקניינה של האחרונה" (חלק מההדגשה הוסרה).

 

3.הנתבע מבקש כי התביעה תידחה על הסף. נטען, כי לבית משפט השלום אין סמכות עניינית לדון בתובענה: הליך ערעורי על החלטת ועדת ערר מחוזית יש לנהל במועצה הארצית או בבית המשפט המחוזי בשבתו כבית המשפט לענינים מינהליים. לחילופין נטען כי נוכח מסלולי תקיפה אלה, בית משפט השלום אינו הפורום הראוי לבחינת טענות התובעת. עוד נטען כי התביעה היא תיאורטית שכן הנתבע טרם החל בביצוע העבודות. נטען כי "בכוונת המשיב לבנות רק על פי ההיתר שבידו ו/או בהתאם להיתרים שיינתנו לו בעתיד", וכי אין עילה לחייב את הנתבע ליתן דין וחשבון כלשהו לתובעת לאחר שהתנגדותה נדחתה. עוד טוען הנתבע כי יש לדחות את התביעה על הסף עקב חוסר תום לב וניקיון כפיים, שכן בבואה לבקש סעד מן היושר בתביעתה, הסתירה התובעת מבית המשפט את תגובת הנתבע בערר, אליה צורפה חוות דעת המצביעה על כך שבית התובעת כולל מספר רב של עבירות בניה משמעותיות.

 

4.בתגובה לבקשה נטען כי יש לדחות את הטענה בדבר חוסר סמכות עניינית, שכן התובעת אינה מתנגדת היום להיתר והתביעה אינה תוקפת את ההיתר. נטען כי לאחר שבדיון בבקשה לצווים זמנים, בה משכה התובעת את בקשתה, תחל הבניה וחששה לנזק "מוחשי ויותר מאשר אפשרי וצפוי בנסיבות המקרה". לאחר שהגישה את תגובתה לבקשה, הודיעה התובעת כי כי הנתבע כבר החל בפעולות הבניה.

 

5.לאור טענת התובעת לפיה היא אינה מתנגדת להיתר הבניה, אין בידי לקבל את טענת חוסר הסמכות העניינית או הטענה בענין פורום לא ראוי. התביעה היא לצווי מניעה על מנת להגן על זכויות הקניין של המבקשת במקרקעיה. כך, לדוגמה, עילת הסגת גבול במקרקעין ועילת מיטרד ליחיד הן עילות שבסמכות בית משפט השלום, ואם הטענה אינה נגד ההיתר אלא שבנייה על-פי ההיתר גורמת להסגת גבול, מטרד ליחיד או עילה אזרחית אחרת, אין בעובדת קיומו של היתר לבדו כדי לחסן א-פריורי מכל אחריות בגין עוולה אזרחית או לשלול את סמכותו של בית המשפט (לסקירת פסיקה בנושא מטרד ליחיד עקב בניה על-פי היתר בניה ראו ת"א (שלום ח') 22446-04-11 שעבאן נ' לוטוף, פס' 22 (1.12.2013) המצוטט בפסק הדין שניתן לפני שבועות אחדים ב-ת"א (ת"א) 13582-03-14 יוסיפוביץ' נ' יונס, פס' 76 (22.3.2015)) . השאלה מתי ביצוע עבודות לפי היתר בניה שהוצא כדין תהווה עוולה אזרחית היא כמובן שאלה אחרת, לגוף הענין, שהתשובה אליה נגזרת מנסיבות הענין הנדון.

 

6.השאלה הנשאלת בבקשה לדחייה על הסף מפאת חוסר עילה היא האם, בהנחה שכל העובדות הנטענות בכתב התביעה יוכחו, קמה עילת תביעה לתובע אם לאו. בכתב התביעה בענייננו נטען מפורשות, תוך שהתובעת חוזרת על הטענה ומדגישה אותה, כי ביתה ובית הנתבע מצויים בחלקה בבעלותם המשותפת. מהמסמכים בתיק עלו שאלות בענין זה, ובדיון בבקשה לצווי מניעה זמניים אישר בא כוח התובעת כי אכן מדובר, קניינית, בשתי חלקות נפרדות (פרוטוקול 10.3.2015 ע' 2 ש' 5). בחינת שאלת קיומה או העדרה של עילה משפטית לחייב את הנתבע לבצע את הבנייה בחלקתו תוך תיאום עם התובעת כאשר בתי הצדדים מצויים במקרקעין בבעלותם המשותפת, עשויה להיות בחינה מאד שונה מזו הנערכת בקשר לצדדים שאינם מצויים במצב של בעלות משותפת וכל אחד מחזיק בזכויות בקשר לחלקתו-הוא. כאמור, על-פי קנה המידה בבקשה לדחיית על הסף, על בית המשפט להניח את נכונות כל הטענות העובדתיות בכתב התביעה. על כן, בראי הבקשה לדחייה על הסף, עלי להניח שמדובר בחלקה בבעלות משותפת, למרות שהתובעת כבר הצהירה כי עובדה נטענת זו אינה נכונה. על כן לא אדחה על הסף את התביעה מפאת הטענה בה בדבר בעלות משותפת; אולם, משכבר ברור, אף לשיטת התובעת, כי טענה מרכזית זו אינה משקפת את המצב הקנייני, אין מקום לגרור הוצאות מיותרות ולחייב את הנתבע להגיש כתב הגנה על בסיס כתב התביעה כפי שהוא מנוסח כיום. על-כן, אם לאחר שמשכה את בקשתה לצווים זמניים, ולאחר עיונה בפרוטוקול הדיון בבקשה לצווים זמניים ובהחלטה זו, עדיין מעוניינת התובעת בבירור תביעתה, היא תגיש כתב תביעה מתוקן תוך 90 ימים מהיום, על בסיס המצב הקנייני לאשורו. אם לא תוגש כתב תביעה מתוקן עד המועד הנזכר, התביעה תימחק ללא צורך בהחלטה נוספת.

 

7.משהגענו עד הלום, ובבחינת למעלה מן הצורך, ראיתי לנכון, למקרה שהתובעת מחליטה לתקן את כתב התביעה ולהמשיך בבירור התביעה, להפנות את תשומת לבה למספר נקודות אותן יש להבהיר בכתב תביעה מתוקן אם יוגש:

 

א.בכתב התביעה נטען כי עבודות הנתבע על-פי ההיתר יפלשו לקניינה, ואולם, בפרוטוקול הוועדה המקומית לתכנון ובניה אצבע הגליל (נספח ב' לכתב התביעה) רשום:

 

"אבנר:

....קניינית הציגו אישור זכויות שאינו מהווה בעייה קניינית – לאשר ולקבל את ההתנגדות בחלקה בעניין התפר שהיה בתחום המבקש....

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ