אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 32338-08-10 א' נ' ח'וטבא ואח'

ת"א 32338-08-10 א' נ' ח'וטבא ואח'

תאריך פרסום : 09/09/2015 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
32338-08-10
24/02/2015
בפני השופט:
ירון בשן

- נגד -
תובעת:
י' א'
נתבעים:
1. אסמאעיל ח'וטבא
2. כלל חברה לביטוח בע"מ

פסק דין
 

 

1. התובעת היא בתה ויורשתה היחידה של ג' א' ג' א' ז"ל (להלן המנוחה), שהלכה לעולמה בעקבות פגיעה בתאונת דרכים ביום 26.2.09. אין חולק על חבות הנתבעים אך הצדדים חלוקים באומדן הנזק. המנוחה נולדה ב–1954 עלתה ארצה עם התובעת ב–1991 וגידלה אותה לבדה. היא היתה אשה מוכשרת וחרוצה שלימדה אומנויות במסגרות שונות וגם עסקה במתן עיסוי רפואי. היא גם בנתה יחידת דיור להשכרה לצד ביתה. הצדדים חלוקים בהערכת הכנסותיה: בעוד שהנתבעים נאחזים בהכנסות המתועדות שדווחו לשלטונות המס, סבורה התובעת שהכנסות אמה היו גבוהות יותר, אף שיש בידיה רק תיעוד ומידע חלקי אודותיהן. היא תובעת את נזקיה הן כיורשת האם ("תביעת העזבון") והן כתלויה בה – ומעריכה את נזקיה ביותר מ-4 מיליון שקלים. הנתבעים אינם סבורים שהתובעת היתה תלויה במנוחה והם אומדים את הנזק בסכומים קטנים בהרבה.

 

הכנסות המנוחה

 

2. המנוחה עבדה במתן עיסוי רפואי ורק מקצת פעילותה דווחה לשלטונות המס. לדעת בתה הפיקה מכך 2000 – 3000 ₪ בחודש. מר מנדלבאום תיאר את כישוריה ואת אישיותה בהערכה רבה: הוא פגש בה בשנת 2001 או 2002, כשעבדה באתר תיירות בצפון ושמר עמה על קשר עד מותה. בני משפחתו קיבלו ממנה מדי 3-4 שבועות, 3 טיפולי עיסוי בני שעה (בזה אחר זה באותו אחר צהריים), תמורת 200 ואח"כ 250₪ לטיפול. שירותי המנוחה היו מבוקשים והיא לא הסכימה לתת יותר מ -3 טיפולים רצופים, שכן הדבר היה כרוך במאמץ גופני. הראיות מצביעות על-כך שהמנוחה אכן עסקה במתן עיסויים בזמנים שונים ובמקומות שונים, אך קשה לחלץ מהן מידע כמותי. התובעת טוענת שהיתה תלויה באמה המנוחה ולמעשה הכנסות האם פרנסו שני משקי הבית. לכאורה ניתן לחלץ את ההכנסה הלא ידועה של האם מתוך מאזן שאליו ישוקללו סך נכסי שני משקי הבית, ההכנסה הלא ידועה של האם, ההכנסה הידועה של הבת והוצאות משקי הבית. על בסיס הראיות הקיימות לא ניתן לערוך מאזן שכזה: לא הובאו ראיות ממשיות אודות כלל נכסי המנוחה ובתה, וגם לא הובאו ראיות ממשיות אודות הוצאות המנוחה או בתה (אף שראיות כאלה חייבות להמצא, לפחות בחלקן, בידי התובעת).

 

3. לאור הראיות ניתן רק לאמוד את הכנסות המנוחה כדלקמן: ממוצע שכרה החודשי המדווח של המנוחה היה 9,528₪ (ובהצמדה, במונחי יום החישוב, 10,782₪). היא הפיקה מהשכרת יחידת דיור בצפת 1,300₪ בכל חודש. סביר שהכנסותיה מעבודה פרטית בעיסוי, לא היו בשיעור אחיד וקבוע, אך על סדרי הגודל שלהן ניתן ללמוד מעדותו של מר מנדלבאום. לאור זאת, תוערך הכנסתה הממוצעת של המנוחה (במונחי מועד החישוב) בסך מעוגל 13,500₪.

 

הכנסתה הצפויה של המנוחה

 

4. התובעת הגישה חוו"ד של מר איל המאירי (שאחיו נהרג עם המנוחה בתאונה) שהתבסס על נתוני שכרה טרם פטירתה ועל מידע זמין באינטרנט. לדעתו, בתקופה שבין מרץ 2009 ועד לפרישת המנוחה, הייתה עומדת הכנסתה החודשית הממוצעת ע"ס 18,786₪ ברוטו. שיעור המס הריאלי על הכנסה זו עומד על סך 2,592₪ אך היא הייתה צפויה להטבת מס עתידית ואז היה עומד המס על סך 2,076₪. בחודש האחרון להעסקתה היה עומד שכרה על 20,281₪ ברוטו והפרשותיה על סך 2,732₪. בחודש יוני 2014 הייתה המנוחה זכאית לקבל מענק יובל בסך 8,536₪. התובעת הגישה גם חוות דעת של רו"ח גאנם סעד אלדין שלפיה שכרה הממוצע של המנוחה משנת 2009 ועד פרישתה בשנת 2021 היה עולה משנה לשנה ובממוצע רב שנתי היה עומד על 15,550₪ לחודש בתנאי ההעסקה הנוכחיים ועל 18,392₪ לחודש בתנאי העסקה לפי הסכם אופק חדש. גם לשיטתו מענק היובל שהיה משתלם לה היה עומד על 8,536₪. חוו"ד התבססה על נתוני חוות דעתו של מר המאירי. שני העדים אף שוחחו לאחר עדותו של מר המאירי ולפני עדותו של רו"ח גנאם.

 

5. הנתבעים טוענים שלמר המאירי, המשמש כחשב עמותה, אין הכשרה בענייני שכר או כספים, אלא בהנדסת חשמל. חוו"ד רו"ח גנאם התבססה כולה על חוו"ד מר המאירי ומכאן ששתיהן נערכו בידי מי שאינו מוסמך לשמש כמומחה, ובכל מקרה יש ליתן להן משקל נמוך. הנתבעים טוענים שחווה"ד התעלמו מפרמטרים חשובים רבים כגון השימוע לפיטורין, אישור חופשה ללא שכר, צמצומי תקן, קיצוץ בשעות תקן ועוד. גב' סימה גולדפרב, שהיתה ממונה על המנוחה, העידה על קיצוצים שנערכו בפועל. לא הוכח שרפורמת "אופק חדש" הוחלה בבית הספר הספציפי בו עבדה המנוחה. התובעת מניחה שהמנוחה הייתה מתקדמת בסולם הדרגות תוך התעלמות מכך שהקידום לא נעשה באופן אוטומטי, אלא לאחר עמידה בתנאים שונים ובכללם, צבירת נקודות לגמול השתלמות. גם מר המאירי הודה שרק כ- 3% מכלל המורים מגיעים לדרגה 9 אך בחוות דעתו הניח קידום כזה לגבי המנוחה. לדעת הנתבעים שיש לחשב את הפסדי המנוחה עפ"י שכרה בפועל.

 

6. כפי שפורט, קשה מאד לברר את הכנסות המנוחה מעבודה בעבר. קשה אף יותר לשער את ההכנסה שהיתה עשויה להיות לה בעתיד שמעולם לא התממש: האם היתה המנוחה מתמידה בעבודה כמורה ומתקדמת בשכרה? אולי, כמקובל במערכת החינוך, היתה פורשת לפנסיה מוקדמת? ואולי, עקב צמצומי כח אדם, שינויים ארגוניים ורפורמות במערכת החינוך, דווקא היתה מאבדת את מקום עבודתה? האם היה שכרה עולה, נשמר, או מצטמצם עקב שינוי היקף משרה? ומה יחס הגומלין בין היקף עבודתה כמורה לזמן שהיה פנוי לה לעיסוקיה כמעסה (והרי ברור ששעות העבודה מוגבלות ומי שעסוק בפעילות האחת אינו זמין לאחרת)? ועד איזה גיל היתה מצליחה להתמיד בפעילות הגופנית המאומצת של עיסוי, שתוארה כה יפה ע"י מר מנדלבאום? התובעת התעלמה משאלות אלה והציעה אומדנים המבוססים על ההנחות האופטימיות ביותר. למר המאירי ולרו"ח גאנם אין הכשרה או ניסיון מעשי רלבנטיים לחוות דעה בנוגע לשינויים שהיו עשויים לחול בשכרה של מורה. אין להם היכרות מיוחדת עם מערכת השכר ומסלולי הקריירה של מורים. ספק בעיני אם הם כשירים להעריך את הנתונים המספריים שפירטו בחוות-הדעת, אך אין כל ספק שאין להם כל ידע מיוחד המכשיר אותם להניח את ההנחות העובדתיות שעליהן מבוססים חישוביהם.

 

7. המנוחה הלכה לעולמה כשהיתה בת 55. אין כל בסיס ראייתי להעריך אילו שינויים עשויים היו לחול בדפוסי תעסוקתה והכנסתה, שבה עלולות היו להתרחש תנודות מתנודות שונות במרוצת הזמן. דומה שאין מנוס מלהניח שבממוצע, היתה הכנסתה של המנוחה נשמרת במהלך שנות עבודתה וגם לעתיד תחושב לפי ממוצע של 13,500₪.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ