אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 30377-06-14 דודיאן נ' אבו ואח'

ת"א 30377-06-14 דודיאן נ' אבו ואח'

תאריך פרסום : 28/01/2015 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ירושלים
30377-06-14
07/12/2014
בפני השופטת:
קרן אזולאי

- נגד -
מבקש:
ניסים דודיאן
משיבים:
1. מאיר אבו
2. אני פירו

החלטה
 

 

1.לפניי בקשה להורות על עיכוב ביצוע הליכי פירוק שיתוף ומכירת דירת מגורים.

 

2.אלה, בתמצית, העובדות הרלוונטיות לעניין. המבקש לפניי הוא בעלים של 25% מדירת מגורים ברחוב לינקולן 10 בירושלים (להלן: הדירה). הבעלים האחרים של הדירה הוא אביו של המבקש (המחזיק ב-50% מהזכויות בדירה), ואחותו (המחזיקה ב-25% אחוזים נוספים). נגד אביו של המבקש מתנהל זה שנים ארוכות הליך פשיטת רגל בבית המשפט המחוזי בתל אביב. בהמשך להחלטות שונות שניתנו בהליך זה הגיש הנאמן בקשה לפירוק השיתוף בדירה (ת"א 29667-08-12). פסק הדין ניתן ביום 30.3.2014, ובמסגרתו הורה בית המשפט לפרק את השיתוף בדירה (כב' השופט א' רון). לאחר מתן פסק הדין הגיש המבקש תביעה נפרדת למתן פסק דין הצהרתי הקובע כי יש למכור את הדירה כדירה "תפוסה", וזאת נוכח זכויותיו של המבקש בדירה. במקביל, הגיש המבקש בקשה לעיכוב ביצוע במסגרת הליך פירוק השיתוף. בהחלטה מיום 6.8.2014 קבע כב' השופט רון כי על הבקשה לעיכוב ביצוע להידון כבקשה לסעד מניעתי זמני במסגרת התביעה למתן פסק דין הצהרתי. בעקבות החלטה זו הוגשה הבקשה שלפניי. ההחלטה נושאת את הכותרת "עיכוב ביצוע" (שכן כך הוגשה במסגרת התביעה לפירוק השיתוף), אולם הלכה למעשה התנהלה לפניי כבקשה למתן צו מניעה זמני.

 

3.בבקשה נטען כי המבקש מתגורר בנכס משנת 1983 וכל מרכז חייו מתנהל בדירה זו. על פי הטענה, זכויותיו של המבקש בנכס יקנו לו הגנה כדייר מוגן, בהתאם לסעיף 33(א) לחוק הגנת הדייר [נוסח משולב], תשל"ב-1972. לפיכך, טען המבקש כי טרם יחל משיב 1, הנאמן בהליכי פשיטת הרגל, בהליכי פירוק השיתוף, יש לברר את טיבן והיקפן של זכויותיו בנכס. לטענת המבקש, מאזן הנוחות נוטה בבירור לטובתו, שהרי אילו לא ייעתר בית המשפט לבקשה לעיכוב הביצוע, לא ניתן יהיה להשיב את הגלגל לאחור. זאת, הואיל והדירה תימכר כפנויה, ותישלל מהמבקש האפשרות להתגורר בביתו.

 

4.משיב 1 התנגד לבקשה. לטענתו, התימוכין שהציג המבקש לכך שמרכז חייו בדירה הם חלשים. בא-כוח משיב 1 הצביע על כך שתמציות רישום האוכלוסין שצרף המבקש לבקשה מעלות כי מספר לא מבוטל של שנים התגורר המבקש בתל אביב, ורק לאחרונה העתיק את כתובתו לירושלים. עוד טען בא-כוח משיב 1 כי הבקשה הוגשה בשיהוי ניכר, וכי בכל ההליכים שנוהלו עד כה במסגרת תיק ההוצאה לפועל ובמסגרת תביעת פירוק השיתוף, מעולם לא הועלתה על ידי המבקש (או מי מבני משפחתו) הטענה כי הוא מתגורר בדירה יחד עם אביו. טענה נוספת של משיב 1 הייתה כי לא ניתן לעצור את פירוק השיתוף, ולכן המשמעות המעשית היא בעיקרה כלכלית (בהתחשב במכירת הדירה כפנויה או כתפוסה). לפיכך, טען המשיב כי נוכח העובדה שטענות המבקש לגופן חלשות, יש להתחשב במסגרת מאזן הנוחות בעובדה שנושי החייב (אביו של המבקש) ממתינים זה שנים ארוכות להיפרע ממנו, ואין הצדקה לעכב את זכותם זו.

 

5.לאחר שמספר דיונים נדחו מטעמים שונים, קיימתי ביום 4.12.2014 דיון בבקשה. במסגרת הדיון נחקרו המבקש ומשיב 1. לאחר שעיינתי בטענות הצדדים בכתב, ולאחר שמיעת בעלי הדין בדיון, שוכנעתי כי דין הבקשה להתקבל.

 

6.לבקשתו לעיכוב ביצוע צירף המבקש תמציות רישום ממרשם האוכלוסין. עיון בתמציות רישום אלה מצביע על כך שמספר שנים התגורר המבקש מחוץ לירושלים. בחקירתו בדיון טען המבקש כי בתקופה זו עבד בחניון בתל אביב, ומספר לילות בשבוע היה ישן ב"בודקה" בחניון, וביתר הזמן היה שב לישון בדירה בירושלים. עוד טען המבקש כי ניהל באותה תקופה מערכת יחסים, במסגרתה התגורר מספר חודשים בתל אביב, אך מקום מגוריו הקבוע היה ונותר בדירה. המבקש גם סיפק הסברים כאלה ואחרים לעובדה שטענתו לעניין מגוריו בדירה לא הועלתה קודם לכן בהליכים שנוהלו נגד אביו, ובכללם, העובדה שעד להליך הנוכחי לא היה מיוצג על ידי עורך דין. מבלי להיכנס לעובי הקורה ולקבוע מסמרות מראש, סבורתני כי הגם שטענות המבקש מעוררות קושי, מתעוררת בעניין שלפניי שאלה ראויה לבירור – וזאת בשים לב למידת ההוכחה הנדרשת בהליך הזמני.

 

7.אשר למאזן הנוחות בין הצדדים. אין חולק כי זכותם של הנושים, המנהלים הליך משפטי למעלה מ-15 שנים, להיפרע מן החייב. היעתרות לסעד הזמני משמעה פגיעה בזכותם לממש את פסק הדין שהורה על פירוק השיתוף באופן מיידי. אין גם חולק על כך שהדירה מושא בקשה זו אכן תימכר. השאלה המרכזית היא האם ניתן יהיה למכור את הדירה כ"פנויה", או כדירה "תפוסה". להכרעה בתביעה למתן פסק דין הצהרתי שהגיש המבקש תהיה השפעה על שאלה זו. ככל שתתקבלנה טענות המבקש, ניתן יהיה למכור את הדירה כדירה "תפוסה" בלבד. לפיכך, אילו תימכר הדירה כיום כדירה פנויה, לא יוכל המבקש לממש את זכותו בדירה. אכן, כפי שציין בא-כוח משיב 1, יש להניח שהדירה תימכר במחיר גבוה יותר אילו תימכר כדירה פנויה. במקרה כזה, גם המבקש ייהנה מפירות המכירה, בשל העובדה שבבעלותו 25% מהדירה. אך, ספק אם יהיה בכך כדי לצמצם את הפגיעה שתיגרם לו כתוצאה מהעובדה שלא יוכל להתגורר בדירה. משכך, מאזן הנוחות במקרה שלפניי נוטה בבירור לטובתו של המבקש. כידוע, בין התנאים השונים למתן סעד זמני מתקיימת "מקבילית כוחות". במקרה שלפניי, התנאי בדבר מאזן הנוחות מטה את הכף לטובת היענות לבקשת המבקש, שהרי אילו לא יינתן הצו, יהא בכך כדי לסכל את האפשרות להעניק לו את הסעד המבוקש על ידו בתביעה הנוכחית.

 

8.מטעמים אלה, הבקשה מתקבלת. נוכח העובדה שהמבקש מיוצג בהליך זה, כמו גם בתביעה העיקרית לסעד הצהרתי, על ידי הסיוע המשפטי, ראיתי לנכון לקבוע הפקדה להבטחת נזקי משיב 1 על הצד הנמוך. לפיכך, הצו הזמני יעמוד בתוקף כל עוד ימציא המבקש, בתוך 30 ימים, ערבות בנקאית או במזומן על סך של 5,000 ש"ח לפיצוי המשיב 1 בגין כל נזק שייגרם לו ממתן הצו הזמני, אם יפקע הצו מכל סיבה. זאת, בנוסף להתחייבות העצמית שהומצאה במהלך הדיון והתבקשה הגשתה דרך המזכירות. אין צו להוצאות בהליך זה.

 

9.המזכירות תקצה את התיק העיקרי למותב.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ