אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 29024-02-11 פרס ואח' נ' תם ואח'

ת"א 29024-02-11 פרס ואח' נ' תם ואח'

תאריך פרסום : 19/06/2016 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום פתח תקווה
29024-02-11
13/06/2016
בפני השופט:
נחום שטרנליכט

- נגד -
תובעים:
שמואל פרס
נתבעים:
1. אבי תם
2. שחר כחלון
3. דורון עטיה
4. גן הזית - אירועים וכנסים בע"מ

החלטה

מונחת בפני בקשת התובע להוספת הבהרה לפסה"ד המשלים מיום 22.5.16, ולפיו הסכומים הנקובים בפסק הדין המשלים אותם חוייבו הנתבעים לשלם לתובע אינם כוללים מע"מ.

בסעיף 81(א) לחוק בתי המשפט (נוסח משולב), תשמ"ד-1984, נאמר:

"מצא בית משפט כי נפלה טעות בפסק דין או בהחלטה אחרת שנתן, רשאי הוא, תוך עשרים ואחד ימים מיום נתינתם, לתקנם בהחלטה מנומקת, ורשאי הוא לשמוע טענות בעלי הדין לענין זה; לענין זה, 'טעות' - טעות לשון, טעות בחישוב, פליטת קולמוס, השמטה מקרית, הוספת דבר באקראי וכיוצא באלה".

האם אי ציון תוספת מע"מ לסכום חיוב, שנקבע בפסק דין, הינה בגדר השמטה מקרית, אותה ניתן לתקן מכח הוראות סעיף 81(א) הנ"ל?

בע"א 856/12, צרפתי שמעון נ' פרחי בקל בע"מ (ניתן ביום 12.2.12), נאמר (בסעיף 6 לפסה"ד):

"לטעמי, ברגיל תיקון פסק דין באופן שיתווסף רכיב של מע"מ אינו עולה כדי תיקון טכני או השמטה במובנו של סעיף 81(א) לחוק בתי המשפט".

דברים דומים נאמרו לעניין פסק בוררות ברע"א 9765/11, י.א. גלבוע חברה לבנין בע"מ נ' ביין (ניתן ביום 9.2.12), שם נאמר (בסעיף 7 לפסה"ד):

"נשאלת השאלה האם אי ציון רכיב המע"מ בפסק הבוררות עולה כדי 'פליטת קולמוס' או 'השמטה' כמובנם לפי סעיף 22(א)(1) לחוק הבוררות? אמנם בשאלה זו אין קביעה נחרצת בפסיקה אולם הגישה הנוהגת היא כי כאשר פסק הבוררות 'שותק' לגבי רכיב המע"מ ועולה בקשה על ידי מי מבעלי הדין לתקן את פסק הבוררות ולהוסיף את רכיב המע"מ, אין התיקון מהווה תיקון 'טכני' ומשכך הבורר אינו מוסמך לבצעו".

יחד עם זאת, יהיו מקרים, שבהם תוכר השמטת ההתייחסות למע"מ כהשמטה שכזו אותה ניתן לתקן מכח הוראות סעיף 81(א) הנ"ל, וכפי שנקבע בסופו של דבר בפסה"ד בע"א 856/12 הנ"ל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
קוד אבטחה
הקש קוד אבטחה*
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ