אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 289-07 עזבון המנוח צאלח דאהר דיאב דאהר ואח' נ' סלמאן דאהרדיאב דאהר ואח'

ת"א 289-07 עזבון המנוח צאלח דאהר דיאב דאהר ואח' נ' סלמאן דאהרדיאב דאהר ואח'

תאריך פרסום : 13/10/2015 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי חיפה
289-07
28/09/2014
בפני השופט:
דניאל פיש

- נגד -
התובעים:
1. עזבון המנוח צאלח דאהר דיאב דאהר
2. נור אל דין דאהר
3. סלמאן דאהר
4. קאסם דאהר
5. מחמד דאהר
6. עיזבון דיאב דאהר באמצעות יורשיו:
7. וחיד דאהר
8. סאלח דאהר
9. מוניר דאהר

עו"ד אליהו כהן
הנתבעים:
1. סלמאן דאהר יאב דאהר ע"י עזבונו – כתובת אחרונה : שקבוקו
2. בואנוס איירס
3. האפוטרופוס הכללי – חיפה
4. פקיד הסדר המקרקעין

עו"ד היועץ המשפטי לממשלה
עו"ד מפרקליטות מחוז חיפה – אזרחי
פסק דין
 

 

1.בפני כתב תביעה למתן פסק דין הצהרתי ולתיקון הרישום לפי סעיף 93 לפקודת הסדר זכויות במקרקעין (להלן: הפקודה). התביעה הוגשה על ידי שני תובעים: עזבון המנוח צאלח דאהר דיאב, תושב הכפר בית ג'אן. המנוח, יליד 1903, נפטר ביום 5.5.2000 וירושתו עברה בחלקים שווים ליורשיו 1-5 על פי צוואה מאושרת מבית הדין השרעי בעכו. עזבון המנוח דיאב דאהר אשר נפטר ביום 26.2.94 וירושתו עברה לשלושת ילדיו על פי צוואה מאושרת על פי בית הדין הדרוזי ביום 31.3.03. התובע סאלח דאהר תבע בשלמות החלקות 19517/46, 19518/50, 19522/52, 19548/11 ו-19544/93 (להלן: "החלקות") במסגרת הליכי הסדר מקרקעין. תביעתו התבססה על ירושה מאביו דאהר דיאב על פי צו ירושה לפיו הותיר המנוח שני יורשים, סאלח ואחותו חזנה, אשר ויתרה על חלקה בהליכי הסדר. נטען כי פקיד ההסדר דחה את התביעות בניגוד לחוק בנימוק כי ישנו צו ירושה נוסף, מאוחר יותר, שהוגש על ידי מאן דהוא לפיו בנוסף ליורשים סאלח וחזנה קיים יורש נוסף בשם סלמאן דאהר- הנתבע 1 הנמצא בארה"ב. התביעה הוגשה כנגד הנתבע 1 כאמור, האפוטרופוס הכללי ופקיד ההסדר.

 

2.לטענת התובע, החלטת פקיד ההסדר לרשום את כל הנכסים לפי צו הירושה המאוחר בו הוזכר שם הנתבע 1, על אף שלא תבע זכויות במסגרת הליכי ההסדר, נוגדת את הוראות הפקודה ומהווה פגם בהליכי ההסדר, שכן התובע צאלח תבע את החלקות בהסתמך על צו הירושה הראשון שלא בוטל. נטען שאין בסמכות בית הדין השרעי להוציא צו ירושה חדש הסותר את הצו הראשון מבלי לבטלו ומבלי להזמין את הצד המעונין. נטען כי בכל ההליכים טען צאלח שאחיו נעדר מהארץ למעלה מ-80 שנה, אינו יורש, אין תוקף לצו הירושה השני והוא נעדר על פי החוק. נטען כי התובעים, יורשיו של צאלח, גילו לאחרונה בין מסמכיו הישנים צוואה מקורית קודמת של המנוח, אשר קבלה את אישור בית הדין השרעי בעכו ולפיה ציווה בטרם מותו ב-1948 את כל נכסיו לבנו צאלח, בתו חזנה ובתו נדא. נטען כי שתי האחיות ויתרו במסגרת ההסדר. נטען כי צוואה זו, בקשר אליה הוצא צו ירושה חדש, גוברת על צו הירושה השני ומחייבת על פי חוק הירושה. נטען כי בהתאם לצוואה לו יחזור סלמאן לארץ, תשלל זכותו בירושה. עוד נטען כי בית הדין קבע כי מדובר בצוואה אוטנטית לאחר ששמע שלושה עדים שהעידו על תוכנה. נטען כי שתי האחיות ויתרו על חלקן בירושה ולפיכך סאלח הוא היורש היחידי מתוקף הצוואה וזכאי לבעלות שלמה בחלקות.

 

3.לטענת התובע, הוא ויורשיו ולפני כן אביו, מחזיקים בחלקות על ידי הכשרתן והשבחתן וחזקתם נמשכה עד היום ללא התנגדות. נטען כי הם מחזיקים בחלקות חזקה נוגדת ללא התנגדות מזה 80 שנה לתקופה העולה על תקופת ההתיישנות וראויים להרשם בפנקס המקרקעין כבעלים על פי סעיפים 51-52 לפקודה. נטען כי הרישום על יסוד צו הירושה השני הוא רישום שלא כשורה בהתאם לסעיף 93 לפקודה. נטען שפקיד ההסדר פעל שלא כדין בכך שלא הזמין את התובע בחקירה פומבית, שלא פתח תיק בבית המשפט ושלא הזמין את התובע על מנת שיוכל להוכיח את תביעתו על יסוד מסמכים וראיותיו. נטען כי הדבר מהווה פגם בהליכי הסדר, המאפשר תיקון לוח הזכויות והפנקסים (הלכת "אבו חמדה", פד"י מו (1), 130). לטענת התובעים, הרישום נעשה שלא כדין לפי סעיף 93 לפקודה לגבי 1/3 חלקים מהחלקות שנרשמו ע"ש סלמאן דאהר. נטען שצו הירושה ניתן ללא סמכות שכן לא נקבע שהמנוח הותיר צוואה כדין ולא הוכח לפי הדין השרעי. כן נטען שלא היתה סמכות לפקיד ההסדר לקבל את צו הירושה השני מבלי שהזמין את מגיש התביעות. מה הגם שישנם צווי ירושה סותרים. נטען שבהתאם להלכה, כאשר נתגלה פגם בפרוצדורה יש לבטל את הרישום בגין רישום שלא כשורה לפי סעיף 93 לפקודה.

 

4.לטענת התובעים, החלקות נטועות עצי גפנים צפופים בכל שטחן לפני שנת 1914 (1331ה') על כן הצוואה חלה על קרקע זו. לחילופין נטען כי הצוואה חלה על קרקע מעין מולק כי כל החלקות נטועות עצי זית מסוג מולק או מעין מולק והצוואה בהתאם לסעיף 81 לחוק הקרקעות העותמאני. לחילופין, נטען שהצוואה שאושרה כדין חלה על כל הנכסים של המנוח על פי הוראות חוק המקרקעין וכי בוטל ההבדל בין קרקע "מירי" ו"מולק" שהיה קיים לפני חוק המקרקעין. התבקש להצהיר כי התובע הוא היורש היחידי של החלקות בהתאם לצוואה, להורות על תיקון הרישום ביחס לחלקות ולרשום 1/3 החלקות שנרשמו על שם סלמאן דאהר- הנתבע 1 באופן בו התובע יהיה הבעלים בשלמות של החלקות. עוד התבקש לקבוע שלאפוטרופוס הכללי אין מעמד בתיק שכן הנתבע 1 מלכתחילה לא היה יורש. לחילופין, התבקש לקבוע כי זכויות התובע מוכרות על פי הפקודה והוא זכאי להרשם כבעלים מתוקף פקודת ההסדר בהסתמך על החזקה נוגדת של לפחות 80 שנה ללא התנגדות ומתוקף הצוואה החוקית ולפי סעיף 52 (1) לפקודה ולבטל את הרישום על שם הנתבע 1 שאינו יורש מלכתחילה.

 

ראיות הצדדים

 

5.מטעם התובע הוגשו תצהירים מטעם שלושת העדים שנכחו בעת הקראת צוואתו האחרונה של המנוח דאהר דיאב בשנת 1948 ובעת קבורתו: אסעד קאסם טאפס מבית ג'אן, סעיד מחמד קבלאן ואישור מראש המועצה המקומית בית ג'אן. עוד הוגש תצהיר מטעם התובע 3- סלמאן דאהר בפני ההסדר, צוואתו האחרונה של המנוח סלמאן דאהר דיאב דאהר מאושרת על ידי בית הדין הדרוזי ותרגומה מיום 16.5.2005, חומר המעיד על פרסום בחו"ל לפי כתובתו האחרונה הידועה של הנתבע 1 ברובע "שקבוקו" בבואנוס איירס ארגנטינה, וכן צווי הירושה הראשון והשני ותרגומם לעברית. עוד צורפו נסחי רישום מההסדר. בהחלטה מיום 24.3.14 הוצאו התצהירים מהתיק היות והעדים לא הגיעו למתן עדות בבית המשפט, למעט תצהיר התובע 3.

 

6.מתצהירו של סלמאן דאהר בן סאלח (ת/2) עלה כי הוא אחד מיורשיו של סאלח דאהר וכי אביו נהנה על פי צוואה מאושרת שנערכה על ידי סביו ביום 28.2.48. נטען שהצוואה אושרה על ידי בית הדין השרעי הדרוזי ביום 16.5.05. נטען כי על פי הצוואה, במידה ולא יופיע בנו של המצווה סלמאן (בספרדית אנטוניו), הוא אינו זכאי לירושה. נטען שמאז עריכת הצוואה לא הופיע בארץ וכל הנכסים הועברו בשלמות לאביו- סאלח. נטען שעם ויתור היורשת השלישית- סאלח הינו היורש היחידי בהתאם לצוואה. נטען שצו הירושה השני לא היה בידיעתם וכי אביו דרש את החלקות בשלמות לפי צו הירושה הראשון. הוצהר כי מאז שסלמאן עזב את הארץ, לפני שנת 1948, מזה 50 שנה הם לא שמעו עליו וכי בהתכתבויות אחרונות משנות ה-60 נודע שכתובתו האחרונה היתה בשקבוקו בבואנוס איירס וכי הוא התחתן עם אישה מקומית בשם פטריציה רויז. עוד נטען שבהתאם להחלטת בית המשפט פורסם תחליף המצאה בשני עיתונים מקומיים ביום 9.3.08 ו-10.3.08 בשפה הספרדית ובאמצעות חברת פרסום ועיתונות "גרדין בוטניק". נטען כי הוא ניסה להתחכות אחר כתובתו אך ללא הצלחה.

 

7.מטעם הנתבעת 3- לשכת הסדר מקרקעין הוגשה תעודת עובד ציבור של נזאר לוי מיום 18.3.08 (ת3/1). תעודת הציבור כוללת טבלה המפרטת את הליכי הסדר הזכויות בחלקות נשוא ההליך לרבות שם התובע, תאריך החקירה הפומבית ומועד פרסום לוח הזכויות. עוד עולה מהתעודה כי ביום 17.6.62 חתם סאלח דאהר דיאב דאהר על תצהיר בפני פקיד ההסדר בכפר שבו הוא מצהיר על קיומם של 3 יורשים: סאלח, חזנה וסלמאן, כאשר סלמאן עזב את הארץ והוא אינו יודע דבר אודותיו. ביום 25.6.62 פנה פקיד ההסדר ראובן אהרוני אל המוכתר וחברי הועד המסדר בבית ג'אן והודיע כי בהעדר תביעה מצד סלמאן הנמצא בארגנטינה, הרכוש של המנוח ירשם בהתאם לתביעות שהוגשו על ידי אחיו סאלח או כפי שנראה לחברי הועד המסדר. בחקירה פומבית של התביעות ביום 11.4.62 סאלח דאהר דיאב דאהר הגיש צו ירושה לפיו ירושתו עוברת לשני ילדיו ואין למנוח יורש זולתם. נטען שצו ירושה זה, שהומצא מבית הדין השרעי ביום 24.2.62 סותר את התצהיר עליו חתום סאלח והמאשר כי ישנו יורש נוסף ששמו הושמט מצו הירושה. נטען שבעת בירור התביעות, הובהר לסאלח שעליו להמציא צו ירושה המשקף את האמת. עוד נטען כי בית הדין השרעי המציא צו ירושה ביום 15.1.63 המאשר את קיומם של שלושה יורשים: סאלח, חזנה וסלמאן. היורשת חזנה ויתרה לסאלח על חלקה בירושה בשלמות ולפיכך נוסף לחלקו של סאלח 1/3 חלקים. נטען שעם קבלת צו הירושה המתוקן מבית הדין השרעי, עודכנו תזכירי התביעה ולוחות ההחלטות בכל הגושים ונרשם חלקו של סלמאן (1/3). נטען שבכל לוחות הזכויות של הגושים נרשמה הבעלות בכל החלקות שנתבעו על ידי סאלח בשם עזבון המנוח דאהר דיאב דאהר על שם: סאלח דאהר דיאב דאהר 2/3 חלקים וסלמאן דאהר דיאב דאהר 1/3 חלקים.

 

העדויות בבית המשפט

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ