אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 28422-01-12 הכשרת הישוב חברה לביטוח בע"מ נ' גלאור פיתוח מערכות ותוכנה בע"מ

ת"א 28422-01-12 הכשרת הישוב חברה לביטוח בע"מ נ' גלאור פיתוח מערכות ותוכנה בע"מ

תאריך פרסום : 28/01/2015 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
28422-01-12
01/01/0001
בפני השופט:
רחמים כהן

- נגד -
תובעת/מבקשת:
הכשרת הישוב חברה לביטוח בע"מ
עו"ד חני ברוך אלון
נתבעת/משיבה:
גלאור פיתוח מערכות ותוכנה בע"מ
עו"ד נתי אגמון
החלטה
 

בפני בקשה לתיקון כתב תביעה וכן בקשה לביטול חיוב בהוצאות משפט בשל בקשה לדחיית מועד דיון (החלטה מיום 16.2.2014).

הכשרת הישוב חברה לביטוח בע"מ (להלן – המבקשת) היא התובעת בתובענה זו, שהוגשה בשל מעילה של אחד מעובדי המבוטחת, כשהטענה היא, שהמעילה בוצעה באמצעות שימוש בתוכנה שפיתחה גלאור פיתוח מערכות ותוכנה בע"מ (להלן – המשיבה). הסכום הנתבע היה, 150,558 ₪.

הטעמים העומדים בבסיס בקשת תיקון כתב התביעה הם: טרם הגשת התובענה מינתה המבקשת שמאי להערכת הנזקים הנטענים על ידה. בדיקתו היתה מדגמית בשל מגבלת סכום הכיסוי בפוליסה בניכוי השתתפות עצמית. נוכח טענות המשיבה בכתב ההגנה, באשר לחלק היחסי במעילה המיוחס למשיבה, מינתה המבקשת רואה חשבון, על מנת לדייק את סכום התובענה ולבחון את מלוא נזקיה הנטענים. בקשתה נתמכת בתצהיר שמאי ורואה חשבון תוך שציינה, כי התצהירים יאומתו במועד הדיון שייקבע. בנסיבות אלו המבקשת עותרת לתיקון כתב התביעה כמפורט בבקשה וכן לעדכון הסכום הנתבע, לסך של 223,836 ₪.

המשיבה, בתגובתה לבקשה לתיקון כתב תביעה, מבקשת לדחות את בקשת התיקון. לחלופין, יש להתנות את תיקון כתב התביעה בפסיקת הוצאות לזכות המשיבה. טעמי המשיבה הם כדלהלן: בקשת תיקון כתב התביעה הוגשה בשיהוי ניכר ואף בחלוף הזמן, שקצב בית המשפט בהחלטתו מיום 21.10.13. בקשת התיקון אינה נתמכת בתצהירים מאומתים כנדרש ויש לדחותה על הסף. לגופה של הטענה, מצביעה המשיבה על כך שאין הסבר הולם להגדלת סכום התובענה בשיעור כה משמעותי, כשברקע מגבלת סכום הכיסוי בפוליסה, שבשלו, לטענתה, העמידה המבקשת את סכום התביעה המקורי.

בתשובה לתגובה לבקשה לתיקון כתב התביעה, המבקשת מציינת, שאין בתגובת המשיבה נימוק ענייני לדחיית בקשת תיקון כתב התביעה וכי אין מקום לדרישת המשיבה לפסיקת הוצאות. באשר לטענת השיהוי הניכר והגשת הבקשה בחלוף המועד שנקצב בהחלטה, המבקשת מדגישה, כי הבקשה הוגשה סמוך לקבלת ממצאי הבדיקה הראשונית של רואה החשבון וכי התיק דנן מצוי בשלב מקדמי וכי טרם הושלמו ההליכים המקדמיים וטרם הוגשו ראיות הצדדים. כמו כן, הבקשה הוגשה באיחור של כ- 10 ימים בלבד מהמועד שנקצב. ביחס לטענות בנוגע לתצהירים, המבקשת מבהירה, כי מדובר בטיעון פרוצדורלי. התצהירים יואמתו במועד הדיון וניתן אף לרפא את הפגם ככל שבית המשפט יורה להגיש תצהירים מאומתים בפרק זמן שייקצב. לטענת המבקשת, התצהירים תומכים בבקשת התיקון וכי סכום התובענה עודכן משום שלעת הזו אין מגבלת סכום נוכח בדיקת רואה החשבון.

דיון

המסגרת הנורמטיבית העומדת בבסיס בקשה לתיקון כתבי טענות מצויה בתקנה 92 לתקנות סדר הדין אזרחי, התשמ"ד- 1984, להלן לשונה:

בית המשפט או הרשם רשאי, בכל עת, להתיר לכל אחד מבעלי הדין לשנות או לתקן את כתבי טענותיו בדרך ובתנאים הנראים צודקים, וכל תיקון כזה ייעשה לפי הצורך, כדי שבית המשפט יוכל להכריע בשאלות שהן באמת השאלות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין. תיקון של טענה עובדתית או הוספתה, טעונים הגשת תצהיר המאמת את העובדות.

על כך נאמר, "סוגיית התיקון של כתבי הטענות זכתה לפסיקה עקיבה, המלמדת כי גישת בתי המשפט לתיקון כתבי טענות היא ליברלית, מן הטעם כי, בדרך כלל, התיקון נועד להועיל לבעלי הדין להגיע לגיבוש השאלות האמיתיות השנויות במחלוקת ביניהם וכך לייעל את ההליך המשפטי" (א. גורן סוגיות בסדר דין אזרחי, מהדורה 11, עמ' 349)

ראו לעניין זה למשל קביעת כב' הש' ת. אור ברע"א 2345/98 דנגור נ' ליבנה ואח':

"מלשון תקנה 92 לתקנות ומהפרשנות לה, כפי שעוגנה בפסיקה, עלה כי כאשר בעל-דין מבקש לתקן את כתב-תביעתו, כך שבית-המשפט יוכל להכריע בשאלות השנויות במחלוקת בין בעלי-הדין – נעתרים לו ברוחב לב... ברם זיקתו האמיצה של התיקון המבוקש לפלוגתא האמיתית בין הצדדים אינה חזות הכל. חריגים לכלל זה הינם מקרים שבהם נהג המבקש בשיהוי רב או בחוסר תום-לב או מקרים שבהם התיקון ישלול מהצד שכנגד הגנה שהייתה קמה לו אם הייתה מוגשת הבקשה מחדש..." (פס' 5 לפסק הדין).

אמנם, המשיבה הצביעה על שיהוי ניכר בהגשת הבקשה, אך כעולה מחקירת רואה החשבון, "... בסמוך להגשת התצהיר התחלתי את הבדיקה, לא זוכר כמה זמן קודם, אבל זה היה סמוך להגשת התצהיר..." (עמ' 6 לפרוטוקול). דברי רואה החשבון עולים בקנה אחד עם טענת המבקשת לפיה, בקשת תיקון כתב התביעה הוגשה סמוך לקבלת ממצאי הבדיקה הראשונית ודומה, כי אין מדובר בשיהוי המהווה נימוק המצדיק הימנעות ממתן היתר לתיקון כתב התביעה. עוד יש לזכור בהקשר זה, כי בקשת התיקון הוגשה בשלב מוקדם יחסית של ההליך, טרם הגשת ראיות הצדדים.

בקשת התיקון דנן, מעמידה את השאלות השנויות במחלוקת בין הצדדים לדיון והיא עומדת בזיקה לסכום הנתבע על ידי המבקשת. קרי, במקרה זה מהות התיקון המבוקש ממוקדת בסכום התובענה ואין בה, למעשה, כדי להוסיף עילות או סעדים חדשים. יוצא אפוא, כי התיקון המבוקש אינו עלול לגרום למשיבה עוול שפיצוי כספי לא יוכל לתקן, במידת הצורך. ולא ניתן לראות בתיקון כתב התביעה ככזה אשר ישלול מהמשיבה הגנה כלשהי, שכן היא זכאית להגיש כתב הגנה מתוקן.

לאור כל האמור, אני מקבל את הבקשה לתיקון כתב התביעה.

התובעת תגיש כתב תביעה מתוקן עד ליום 15.9.14. התובעת תשלם את הפרש האגרה יחד עם הגשת כתב התביעה המתוקן. הנתבעת רשאית להגיש כתב הגנה מתוקן עד ליום 15.10.14.

בשל הצורך בהגשת כתב הגנה מתוקן ובשל התמשכות ההליכים עקב תיקון כתב התביעה, התובעת תשלם לנתבעת הוצאות משפט בסך כולל של 4,500 ₪, אשר ישולמו עד ליום 15.10.14.

בנסיבות העניין, ההוצאות שנפסקו ביום 16.2.14 – בטלות.

 

ניתנה היום, ‏ט' אלול, תשע"ד, ‏4 ספטמבר, 2014, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ