אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק דין 28130-04-10

פסק דין 28130-04-10

תאריך פרסום : 01/09/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי ירושלים
28130-04-10
15/08/2014
בפני השופט:
דוד מינץ

- נגד -
:
1. 1. איתרניתי טראבל בע"מ 2. ג'אדה (ראדה) זנביל ע"י ב"כ עוה"ד י. קלדרון
2. א. ירדני

עוה"ד י. קלדרון עו"ד א. ירדני
התובעת:
איתרניתי טראבל בע"מ2. ג'אדה (ראדה) זנביל
עו"ד עוה"ד י. אבירם ו/או א. ויטנברג ו/או י. שרביט ו/או מ. עוזיאלי ו/או ז. אנג'ל
פסק דין
 

 

הרקע לבקשה

 1. בקשה לדחיית תביעה על הסף. המשיבה בבקשה זו, הינה התובעת, דיזנהויז יוניתורס תיירות נכנסת (1998) בע"מ (להלן: "דיזנהויז" או "המשיבה"), שהינה חברה פרטית העוסקת בתחום התיירות הנכנסת, ומתמחה בעיקר בתחום התיירות מהולנד ומהמזרח. המבקשות בהליך זה הינן נתבעת 1, איתרניתי טראבל בע"מ (להלן: "איתרניתי"), חברה פרטית שהוקמה ביום 10.11.08 על ידי גב' ג'אדה (ראדה) זנביל, ונתבעת 2 (להלן: "ראדה"), שהיא גם בעלת המניות והמנהלת היחידה באיתרניתי. עיסוקה של איתרניתי הוא באותו תחום ובאותו פלח שוק בו עוסקת דיזנהויז, היינו, שירותי תיירות נכנסת מהמזרח. איתרניתי מופעלת מיום הקמתה גם על ידי שתי עוֹבדות, גב' סנא סרוג'י וגב' תוחפה עלי (אשר יכונו ביחד, להלן: "העובדות"), שתיהן הוּעסקו על ידי דיזנהויז עובר להקמת איתרניתי. גב' סרוג'י הינה אחותה של ראדה, נתבעת 2.

   

   

   

 2. תחילתה של הפרשה בהליך שפתחה המשיבה בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, ביום 14.9.09 כנגד גב' עלי, גב' סנא ואיתרניתי (עב' 2977/09), אשר כלל תביעה כספית ובקשה למתן צו מניעה קבוע האוסר על הנתבעות לעשות כל שימוש במידע העסקי הסודי של דיזנהויז. תביעה נוספת הוגשה על ידי דיזנהויז בבית משפט זה, ביום 21.4.10, כנגד איתרניתי וראדה. שתי התובענות, כך גם לדברי דיזנהויז עצמה, מבוססות על אותן עובדות, אך – לדברי דיזנהויז – עילות התובענה שבבסיסן שונות. כמו כן, בעוד שבבית הדין לעבודה התביעה הופנתה כלפי גב' עלי וגב' סרוג'י, וכן כנגד איתרניתי, התביעה כאן היא רק כנגד איתרניתי וראדה.

   

  ההליך בבית הדין לעבודה

 3. תביעתה של דיזנהויז בבית הדין לעבודה התמקדה כנגד עובדותיה לשעבר – גב' סרוג'י וגב' עלי, אך כוּונה כאמור גם כנגד איתרניתי. גב' סרוג'י, אחותה של ראדה, הועסקה בדיזנהויז במשך כעשר שנים ושימשה אצלה מנהלת מחלקה בתחום התיירות הנכנסת מהמזרח הרחוק. גב' סרוג'י התפטרה מעבודתה בדיזנהויז, במהלך שנת 2009, בסמוך למועד הקמתה של איתרניתי. גב' עלי הועסקה על ידי דיזנהויז במשך שלוש שנים עד ליום 29.08.08, אז התפטרה מיוזמתה. לטענת המשיבה, לאחר הקמתה של איתרניתי, עבדה גב' סרוג'י אצל דיזנהויז כשהיא פועלת בשליחות איתרניתי לגזילת סודותיה המסחריים של דיזנהויז והעברת פעילותה העסקית אל איתרניתי. לטענת דיזנהויז, איתרניתי הוקמה על בסיס קניינה, סודותיה המסחריים, ומאגר הנתונים שלה שנגזלו ממנה על ידי שתי העובדות. נטען כי גב' סרוג'י העבירה במהלך חודשי עבודתה האחרונים אצל דיזנהויז את כל הלקוחות והידע של דיזנהויז אל איתרניתי, כך שאיתרניתי נבנתה משמה הטוב של דיזנהויז ומהמוניטין שלה. בתוך חודשיים, כך נטען, שאבה איתרניתי אל תוכה את כל פעילותה של דיזנהויז ומאגר נתוניה עליו עמלה במאמץ רב במשך שנים. כתוצאה מכך, החל מחודש ינואר 2009 לא בוצעה אצל דיזנהויז ולוּ הזמנה אחת של תיירות נכנסת מהמזרח, וזאת לעומת הכנסה של מיליוני שקלים בשנה מנתח שוק זה בשנים הקודמות. דיזנהויז טענה שהנתבעות פעלו להציג מצג כלפי הלקוחות השונים כי קיים קשר בין פעילותן לפעילות דיזנהויז, בין היתר באמצעות גיוס מרבית העובדים של סניף דיזנהויז בירושלים. איתרניתי גם גייסה לשורותיה חלק מעובדיה של דיזנהויז וגרמה להם להפר את חוזה העבודה עמה, בכך שהפרו את התחייבותם במסגרת חוזי העבודה שלא לעמוד בקשרים עסקיים שעניינם נסיעות ותיירות עם לקוחות דיזנהויז במשך 18 חודש מיום הפסקת עבודתם אצל דיזנהויז.

   

 4. לאור כל האמור, טענה דיזנהויז כי הנתבעות חבות כלפיה בעוולות של גניבת עין, תיאור כוזב, התערבות בלתי הוגנת וגזל סוד מסחרי לפי חוק עוולות מסחריות, התשנ"ט-1999; בעוולה של עשיית עושר ולא במשפט לפי חוק עשיית עושר ולא במשפט, התשנ"ט-1999; ובעוולה של גרם הפרת חוזה. לגבי גב' סרוג'י וגב' עלי - גם בעוולת התרמית; והפרת חובת האמון. בתביעה אמדה דיזנהויז את נזקיה בסך של 28,840,000 ₪, אך העמידה את התביעה על סכום של 4,500,000 ₪ ל"צרכי אגרה". עוד ביקשה כי בית הדין יתן צו מניעה קבוע האוסר על הנתבעות לעשות כל שימוש במידע העסקי הסודי של דיזנהויז, וכן צווי מניעה זמניים נוספים.

   

 5. מנגד, טענו הנתבעות (גרסה אשר נלמדת מתוך כתבי הטענות שהוגשו לבית משפט זה באשר כתב ההגנה שהוגש בבית הדין לעבודה לא הוגש לעיון), כי אין לדיזנהויז כל "סוד מסחרי" בר הגנה, שכן רשימת סוכני הנסיעות מחו"ל, אשר לפי הטענה הועברה על ידי העובדות מדיזנהויז לאיתרניתי, היא רשימה ידועה ומפורסמת אשר ניתן להורידה בנקל מהאינטרנט. לדיזנהויז אין בלעדיות על שוק התיירות הנכנסת לישראל והיא אינה יכולה למנוע מאיתרניתי או מכל חברה אחרת לעבוד עם רשימת הסוכנים המפורסמת באינטרנט. עזיבת הסוכנים מחו"ל את דיזנהויז הייתה בשל התעקשותה לא להוזיל את המחירים חרף המשבר הכלכלי העולמי והמצב הביטחוני בישראל, והעדפתם של הסוכנים לעבוד עם חברות שהמחירים שהוצעו על ידן נמוך יותר מהמחירים שהוצעו על ידי דיזנהויז. עוד נטען, כי אין ממש בטענה כי גב' סרוג'י קיבלה את הכשרתה במסגרת עבודתה בדיזנהויז, מפני שלגב' סרוג'י עבר עשיר בתחום התיירות הנכנסת. בנוסף, גב' סרוג'י עבדה בדיזנהויז בתנאי שכר מחפירים ותוך שהיא סובלת מהפלייה על רקע גזעני בהיותה ממוצא ערבי ומסיבה זו לבדה היא התפטרה מעבודתה בדיזנהויז. גם אין ממש בטענה כי בשלהי עבודתה אצל דיזנהויז פעלה גב' סרוג'י בניגוד לאינטרסים של דיזנהויז. גם גב' עלי לא עברה אצל דיזנהויז הכשרה מקצועית כלשהי ומעולם לא נחשפה לסודות מסחריים שלה. על כל אלו נטען כי התביעה הוגשה בשיהוי רב ובחוסר תום לב, שכן דיזנהויז הודתה כי ידעה על פעולותיה של גב' סרוג'י מאז תחילת שנת 2009 אך לא עשתה דבר על מנת לנסות ולהקטין את הנזקים שנגרמו לה ממנה, לטענתה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ