אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 27757-04-16

ת"א 27757-04-16

תאריך פרסום : 25/10/2016 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי
27757-04-16
18/10/2016
בפני השופט:
יעקב שפסר

- נגד -
המבקשים:
שמואל סלם .2 ניר בדיחי .3 סגלית שיקיאר .4 יוסף שיקיאר .5 אילנה בן משה .6 אלכסנדר נייגרציק .7 אירינה נייגרציק .8 עקיבא ציגלר .9 פלורה ציגלר .10 חברת בבלי הירוקה ניהול הפרויקט
המשיבה:
אלונה כהן גמילי
החלטה

 1. בקשה למתן צו מניעה זמני, המורה על עיכוב מלוא הכספים בסך של 3,110,000 ₪ שהופקדו בידי ב"כ המשיבה המהווים את מלוא התמורה בגין רכישת נכס מקרקעין בפתח תקוה, ואיסור העברתם למשיבה, וכן צירוף ב"כ המבקשת כנאמן נוסף לחשבון הנאמנות שנפתח ע"י ב"כ המשיבה.

 2. רקע הבקשה הינו תביעה לתשלום פיצוי מוסכם בסך של 315,000 ₪ וכן סעד הצהרתי, צו עשה ומינוי כונס נכסים. הבקשה נסמכת על הסכם מכר שנחתם ביום 28.3.16 בין המשיבה, הזכאית להרשם כחוכרת של מחצית המקרקעין מכח הסכם מכר ללא תמורה מיום 24.2.02 בינה לבין אביה, למבקשים, לפיו מכרה היא את זכויותיה למבקשים.

  לטענת המבקשים עקב בניה בלתי חוקית במקרקעין ואי הסדרת כלל תשלומי החוב לרמ"י, קיימת מניעה בהעברת הזכויות ורישומה של המשיבה (והמבקשים) כחוכרים בלשכת רישום המקרקעין. המבקשים טוענים למצגי שווא שהוצגו להם בעת עריכת ההסכם שבינם לבין המשיבה ולאי מסירת חזקה במועדה. במהלך הדיון הועלתה על ידי המבקשים טענה לפיה התחייבה המשיבה לבצע על שמם העברת זכויות, ועל כן עתרו לעיכוב הכספים ושחרורם רק בסופו של התהליך כשהנכס יוכל להרשם על שמם.

  3. המשיבה מתנגדת וטוענת כי אין להיעתר למבוקש. לטענתה תכלית התביעה והבקשה לצידה הינו נסיון המבקשים לסגת מהסכם המכר ולחלופין לשפר את כדאיותו ע"י שיפור תנאיו והוספת תניות חדשות שאינן חלק ממנו. המשיבה טוענת עוד, כי אין יסוד לטענות המבקשים באשר לאי ידיעתם של המבקשים וגילוי מאוחר של הפרטים הרלוונטים בנוגע למצבו התכנוני של הנכס, בין היתר על רקע האמור במפורש בסעיפי החוזה בין הצדדים. כל רצונם של המבקשים הוא איפוא להרויח זמן על מנת למצות את המו"מ עם בעלי הזכויות במחצית האחרת של המקרקעין. המשיבה טוענת עוד כי המדובר ב"עסקת נטו" כשקדם לה הסכם אופציה שאף דווח לרשויות המס כחצי שנה קודם ההסכם נושא תיק זה, ושמעבר לו נחתמו על ידי המבקשים שתי התחייבויות לשאת בתשלום כלל המסים וההיטלים מכל מין וסוג שהוא.

  4.בתאריך 15.4.16 ניתן על ידי, בטרם תגובת המשיבה, צו ארעי לאי העברת הכספים עד החלטה אחרת, ובדיון שנערך לפני ביום 10.10.16, ועל אף מאמץ שנעשה להגיע לפתרון בין הצדדים לא צלח לצערי הדבר, הצדדים השלימו טיעוניהם וניתנת החלטה זו.

  5. לאחר שעיינתי בבקשה ובתגובות לה וכן שמעתי את טיעוני הצדדים, לא מצאתי מקום להותיר את הצו הארעי על כנו (למעט סכום של 400,000 ₪ כמפורט להלן).

  6. כידוע, במסגרת ההחלטה בדבר מתן סעדים הזמניים, נשקלים כידוע שלושה שיקולים: סיכויי ההליך (קיומה של עילת תובענה), מאזן הנוחות ושיקולי יושר וצדק (תקנה 362 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד – 1984; יואל פרייליך סעדים זמניים ומיידיים במשפט העסקי 45 (2013); רע"א 4290/12 עמותת מוסדות חזון ישעיה נ' רשם העמותות, פס' 7 להחלטתו של השופט הנדל (פורסם בנבו, 4.7.2012); רע"א 3285/13 ד.כ חנויות להשכרה בהרצליה הצעירה בע"מ נ' חברת אברהם כהן ושות' חברה קבלנית בע"מ, פס' 15 להחלטת השופט דנציגר (פורסם בנבו, 3.7.2013)). בין יסוד מאזן הנוחות ליסוד עילת התובענה מתקיימת זיקה הדוקה, אשר כונתה לא אחת כ"מקבילית הכוחות", לפיה ככל שמאזן הנוחות נוטה יותר לכיוונו של מבקש הסעד, כך מתמתנת הדרישה להוכחת סיכויי ההליך העיקרי, ולהיפך (רע"א 2826/06 שלמה אליהו אחזקות בע"מ נ' ישעיהו לנדאו אחזקות 1993 בע"מ, פס' 3 לפסק דינו של השופט גרוניס (פורסם בנבו, 6.6.2006)).

  7.בענייננו ספק בעיני, אם עומדת למבקשים עילת תביעה, כמו גם האם נוטה כלל מאזן הנוחות לזכותם. חוששני, שאלה לא עומדים לזכות המבקשים, וכן מסופקת בעיני שאלת שיקולי היושר והצדק המהווה אף היא כידוע מרכיב בבקשה מעין זו.

  8.ראשית באשר לעילת התביעה: עיון בהצהרות הצדדים בהסכם המכר בין הצדדים מלמד כי המבקשים רכשו את הנכס במצבו (as is) לאחר שבדקו את מצבו התכנוני, יעודו המשפטי והפיזי, ואת זכויות המוכרת בו. כן הצהירו המבקשים כי ידוע להם שיתר מחצית הזכויות שייכות לצד ג' ואין במו"מ בינם לצד ג' כדי להשפיע על התחייבויות המשיבה עפ"י ההסכם דנן. המבקשים הצהירו גם כי ידועים להם הבניה והשימושים הבלתי חוקים במקרקעין, ושלא ניתן בשל כך להעביר את הזכויות על שם המשיבה, והתחייבו לקבל על עצמם את הסדרת הנושא מול רמ"י וכל רשות נדרשת אחרת, ובכלל זה לשאת בכל העלויות הנדרשות עקב כך. לבסוף הצהירו המבקשים כי ישאו בכל המסים, ההיטלים והדרישות הנובעות מההסכם כשהתחייבויות המשיבה לעניין זה היו חתימה על הצהרת פטור ממש"ח ושיתוף פעולה עם המבקשים (ס' 2.1-2-5, 8.2 ו-11 להסכם המכר).

  מהאמור לעיל עולה לכאורה, כי אין יסוד לטענות המבקשים בדבר מצגי שווא שהוצגו להם, ועסקת המכר ברורה ותואמת לכאורה לנטען על ידי המשיבה. בכל מקרה, בהנתן תקופת המו"מ שקדמה לחתימת ההסכם והנלמדת בין היתר מהסכם האופציה שנחתם בין הצדדים ודווח עוד כחצי שנה קודם לחתימת הסכם המכר המממש למעשה את אותה אופציה, היה בידי המבקשים לבדוק את כל הנדרש (וככל הנראה עשו כן נוכח הצהרותיהם בהסכם המכר). בהנתן העובדה כי לזכות המשיבה עמדה בעת חתימת ההסכם אך הערת אזהרה, הרי שנראה כי לא יכולה היתה למכור יותר ממה שהיה בידה, ועל כן מסופקת בעיני עילתם המועלית עתה תובענה זו.

  זאת ועוד, עיון בכתב התביעה אינו מלמד על סעד של העברת זכויות. לעניין זה אין יסוד גם לטענה שהועלתה במהלך הדיון לפיהם יש לעכב את הכספים עד לרישום הזכויות על שם המבקשים. כל שזכאים לו המבקשים, מעבר לשיתוף הפעולה מצד המשיבה, במישור הרישומי, הוא רישום משכון והערת אזהרה, רישומים שאין מניעה מלבצעם, דבר שמשום מה נמנעים הם ממנו. הסדרת כל הנדרש לצורך העברה מלאה של הזכויות חלה כאמור בהסכמת הצדדים על המבקשים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ