אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 27750-01-14 עאסלה ואח' נ' ביה"ח המשפחה הקדושה

ת"א 27750-01-14 עאסלה ואח' נ' ביה"ח המשפחה הקדושה

תאריך פרסום : 27/08/2015 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום נצרת
27750-01-14
05/04/2015
בפני השופטת:
עינב גולומב

- נגד -
תובעים:
1. ז.ע.
2. ר.ע.

נתבע:
ביה"ח המשפחה הקדושה
החלטה
 

 

לפני בקשת התובעים לפטור אותם מהגשת חוות דעת רפואית, ולמנות מומחה מטעם בית המשפט.

1.התובעים הגישו נגד הנתבע תביעה שעילתה רשלנות רפואית.

2.על-פי הנטען בתביעה, ביולי 2006 הרתה התובעת לאחר מספר ניסיונות להרות שנכשלו, לרבות שלושה מחזורי הפריה חוץ גופית. במהלך ההיריון התלוננה התובעת מספר פעמים על כאבי בטן, כאבי מותן ובעיות נוספות. ביום 14.3.07 חשבה התובעת שוב בכאבי בטן וגב ופנתה לבית החולים הנתבע. לתובעת בוצע מוניטור אשר הראה פעילות רחמית קלה וצירים רחוקים לא סדירים. בדיקת u.s היתה תקינה. הרופאה אשר בדקה את התובעת הורתה על אשפוזה לצורך מעקב ועל ביצוע 3 בדיקות מוניטור ביום.

3.לטענת התובעת, חרף ההנחיה הנ"ל וחרף תלונותיה על כאבים, בוצעה לה מוניטור רק למחרת היום, ב- 15.3.07, בשעה 04:20. אז התגלה כי אין דופק אצל העובר. התובעת עברה הליך של לידה מוקדמת וביום 16.3.07 ילדה עובר מת.

4.לטענת התובעת, הנתבע התרשל בטיפול הרפואי שניתן לה. לפי הנטען בכתב התביעה, היה על הצוות הרפואי שבדק את התובעת ביום האשפוז לחבר אותה למוניטור באופן ממושך, לנוכח עברה, תלונותיה ושלב ההיריון. כן נטען כי לא ניתנה התייחסות מקצועית סבירה לתלונותיה של התובעת אודות הכאבים מהם סבלה. בנוסף נטען להתרשלות באי-קיום הוראת הרופאה אשר קיבלה את התובעת לבית החולים, אשר הורתה על בדיקת מוניטור שלוש פעמים ביום.

5.לכתב התביעה הלא צורפה חוות דעת רפואית. התובעים צירפו דו"ח של ועדת בדיקה שהוקמה לפי הנטען על-ידי נציב קבילות הציבור במשרד הבריאות, בעקבות פנייתם. בדו"ח צויין כי לא היה צורך מיידי באשפוז התובעת, וכי הדבר נעשה בשל זהירות יתר ולא על בסיס מצבה הקליני של המטופלת. לפי הנאמר בדו"ח, שגרת הטיפול במחלקה כוללת ביצוע מוניטור בשעות קבועות, לרבות בשעה 17:00. התובעת התקבלה במחלקה בשעה 16:30. הועדה התרשמה כי האחות לא ביצעה את המוניטור כי המועד חלף וכי היא לא הבינה את סיבת האשפוז. כן צויין בדו"ח כי אחות משמרת הלילה התרשמה כי לא כואב לתובעת, וכי לא ברור על סמך מה הדבר נקבע. הועדה סיכמה כי ההשגחה במחלקה ע"י הרופאים היתה סבירה. המרווחים בין המוניטורים שבוצעו התבססו על הרוטינה המחלקתית, ולא על הצורך הקליני. צויין כי ככל שאחיות משמרת הערב היו מוודאות כי הניטורים שהיו אמורים להתבצע אכן בוצעו, יתכן שהניטור היה מבוצע במועד מוקדם יותר. הועדה ציינה כי לא ניתן לקבוע באופן וודאי כי ניטור שונה היה משנה את התוצאה, וכי משלא בוצע ניתוח שלאחר המוות סיבת פטירת העובר איננה ברורה, האם על רקע היפרדות שליה או אירוע שקשור לחבל הטבור.

6.התובעים מבקשים לפטור אותם מהגשת חוות דעת רפואית. לטענתם, מצבם הכלכלי הוא קשה; התובע הינו נכה מתאונת עבודה ומקבל קצבת נכות מהמל"ל. התובעת הינה עקרת בית. לזוג ילדה. הכנסתם מסתכמת בקצבת נכות וקצבת ילדים. עוד נטען כי לנוכח המפורט בכתב התביעה ובדו"ח הבדיקה שצורף לו, בפיהם טענות לכאוריות בדבר רשלנות הנתבע, ברף הנדרש לביסוס בקשתם. הנתבע, מנגד, מתנגד לבקשה. לטענתו, הטענה בדבר היעדר יכולת כלכלית נטענה ללא פירוט מספיק ומבלי שהתובעים מפרטים את מכלול רכושם. כן נטען כי אין התביעה המניחה בסיס לכאורי כלשהו לאחריות הנתבע, בשים לב לאמור בדו"ח בדבר אשפוז התובעת מחמת זהירות בלבד, היות הטיפול של הרופאים נאות ובהיעדר כל נתון שיש בו להצביע על קשר סיבתי בין הטיפול שניתן לתוצאה.

7.לאחר שעיינתי בטענות הצדדים ובמסמכים שצורפו, סבורני כי דין הבקשה להידחות.

8.על-פי תקנה 127 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד - 1984, מקום בו רוצה בעל דין להוכיח עניין שברפואה, עליו לצרף לכתב טענותיו חוות דעת של מומחה רפואי. לצד זאת, קובעת התקנה כי בית המשפט מוסמך, מטעמים מיוחדים שיירשמו, לפטור בעל דין מהגשת חוות דעת כאמור.

9.בפסיקה הודגש כי מתן פטור מהגשת חוות דעת הינו בגדר היוצא מהכלל, שיש לאפשרו בנסיבות חריגות בלבד. ראו לעניין זה דברי כב' המשנה לנשיאה א' ריבלין ברע"א 4928/11 יאיר תותיה ואח נ' חיר מובדא ואח' (26.12.2011), לא פורסם:

"הכלל הוא כי בעל-דין הרוצה להוכיח עניין שברפואה, נדרש לצרף לכתב טענותיו חוות דעת רפואית (תקנה 127 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד – 1984). זו צריכה להיות נקודת המוצא. תקנות סדר הדין האזרחי מטילות על בעל הדין הרוצה להוכיח עניין שברפואה את החובה לתמוך את כתב טענותיו בחוות דעת של מומחה רפואי מטעמו. אשר לבית המשפט, אל לו לעשות עצמו "כעורכי הדיינין" (משנה אבות, א, ח) ולגרום להצגת חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט ובכך להסיר מבעל הדין את החובה המוטלת עליו, אלא בהתקיים אותן נסיבות חריגות המצדיקות מתן פטור לבעל הדין מהצגת חוות דעת ובהתקיים, בנוסף לכך, הטעמים המיוחדים המצדיקים מינוי מומחה רפואי מטעם בית המשפט."

עוד נפסק לעניין זה, כי הטוען להתקיימות החריג "... נושא בנטל כבד, להראות שאין באפשרותו להגיש חוות דעת רפואית מטעמו, שכן פטור כזה עשוי לבוא על חשבון הצד שכנגד" (רע"א 5793/10 הרשות הפלסטינית ואח' נ' עזבון המנוחה רחל שבו "ל ואח' (27.12.10) (לא פורסם) (ההדגשה הוספה).

וכך סוכמה ההלכה בעניין זה בהחלטה ברע"א 1358/12 מרכז רפואי רבין בית החולים בילינסון ואח' נ' עזבון המנוח שלמה אייזנבך ואח', פורסם במאגרים (כב' השופט זילברטל), כדלקמן:

"על תובע המבקש פטור מצירוף חוות דעת רפואית לכתב התביעה מוטל "נטל כבד" להראות שאין באפשרותו להגיש חוות דעת רפואית מטעמו, שכן פטור כזה עשוי לבוא על חשבון הצד שכנגד (ראו: עניין שבו). כן נקבע, כי בית המשפט ייעתר לבקשה כאמור רק בהתקיימן של "אותן נסיבות חריגות המצדיקות מתן פטור לבעל הדין מהצגת חוות דעת ובהתקיים, בנוסף לכך, הטעמים המיוחדים המצדיקים מינוי מומחה רפואי מטעם בית המשפט" (עניין תותיה בפסקה 7). לפיכך, במסגרת "הנטל הכבד" המונח על כתפי התובע, עליו להראות מהם טעמיו המיוחדים המצדיקים את מתן הפטור בעניינו ומינוי מומחה מטעם בית המשפט. טענות אלו אינן יכולות להיטען בעלמא, אלא עליהן להיות מגובות בראיות." (ההדגשה הוספה)

וראו גם: רע"א 6614/12 פלונית נ' בית חולים המשפחה הקדושה ואח, פורסם במאגרים.

10.בענייננו, "הטעם המיוחד" לו נטען בבקשה הוא שאין בידי התובעים לממן חוות רפואית לביסוס תביעתם. עפ"י הפסיקה שפורטה לעיל, על הטוען לחוסר יכולת כלכלית כטעם מיוחד לפטור אותו מהחובה להגיש חוות דעת רפואית, הנטל לבסס את טענתו, ונטל זה איננו מן הקלים; על מנת לעמוד בו, על המבקש להתכבד ולפרוש בפני בית המשפט תמונה מלאה ומפורטת שיש בה תשתית מספקת לתמיכה בטענה.

11.מהמסמכים שצורפו לבקשה עולה כי התובע מוכר על-ידי המל"ל כנכה עבודה, ומקבל קצבה חודשית בסך 4,074. התובעת הינה עקרת בית. בנסיבות אלה, נראה כי מצבם הכלכלי השוטף של התובעים אכן איננו קל. עם זאת, לא שוכנעתי כי הונח בסיס מספק לטענה בדבר היעדר יכולת כלכלית של התובעים לממן חוות דעת רפואית לביסוס תביעתם. מתדפיסי החשבון שצורפו עולה כי לבני הזוג שני חשבונות בנק, אחד לכל אחד מהם. בחשבון ע"ש הנתבעת יתרת חובה מעת לעת בסכומים לא גבוהים, כאשר ניתן לראות כי בחשבון מבוצעות פעולות תקופתיות של הפקדות במזומן, חלקן בסכומים לא מבוטלים (מעל 2,000 ₪ להפקדה). אין בתצהיר התובע שצורף לבקשה כל התייחסות להפקדות אלה, מקורן וטיבן. יצויין כי ניתן לראות מהתדפיס כי בחשבון זה לא מופקדת קצבת הנכות של התובע. ביחס לחשבון נוסף, על שם התובע, הוגש תדפיס חלקי ביותר, המתייחס לימים ספורים בלבד, ולא ניתן לקבל ממנו תמונה בדבר המצב הכספי של התובעים. יצויין כי לפי הציון בתדפיס, בחשבון מסגרת אשראי של 5,000 ₪, ולפי היתרה שצורפה היא איננה מנוצלת ברובה. כן צורפו העתקי חשבונות שוטפים שונים ותדפיסים בדבר תיקי הוצל"פ שלא ברור מה מצבם והאם מבוצעים לגביהם תשלומים. אין בתצהיר שצורף כל פירוט לגבי רכוש שבבעלות המשפחה.

12.נוכח המפורט לעיל, סבורני כי אין במסמכים שצורפו על-ידי התובעים כדי להציג תמונה ברורה ומלאה באשר למלוא המקורות הכספיים של המשפחה, ולבסס כדבעי את הטענה בדבר חוסר יכולתם לממן חוות דעת רפואית לביסוס תביעתם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ