אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 2610-04 Pfizer Inc ואח' נ' הרדוף מרכזים רפואיים בע"מ ואח'

ת"א 2610-04 Pfizer Inc ואח' נ' הרדוף מרכזים רפואיים בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 02/09/2015 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
2610-04
11/01/2015
בפני השופט הבכיר:
גדעון גינת

- נגד -
התובעות:
1. PFIZER INC.
2. PFIZER PRODUCTS INC.
3. פייזר פרמצבטיקה ישראל בע"מ

עו"ד איתן שאוּלסקי
הנתבעים:
1. הרדוף מרכזים רפואיים בע"מ [ניתן פס"ד בנפרד]
2. ד"ר ליאוניד אדז'רסקי
3. צבי רוזנבלט [ניתן פס"ד בנפרד]
4. סמי מלכה [ניתן פס"ד מכוח הסכמה]
5. מדינת ישראל - משטרת ישראל (פורמאלית)

עו"ד ערן פֶּלֶס
פסק-דין

 

 

רקע עובדתי

1.הרקע העוּבדתי הרלוונטי לענייננוּ, שעיקרו מעורבות הנתבע 2 בשיווק ובהפצה של זיוף וחיקוי של התרופה Viagra של התובעות, מובא בפסק-דינו של בית-המשפט העליון (כב' השופט צ' זילברטל, השופטים י' דנציגר ו-ע' פוגלמן עמו) בע"פ 8274/11, 8425/11, 9490/11 ליאוניד אדז'רסקי ואח' נ' מדינת ישראל [פורסם ב'נבו', ניתן ביום 21.1.2013, המערער 1 בתיק ע"פ 8274/11 הוא הנתבע 2 כאן, דברים בסוגריים מרובעים הוספו]:

http://elyon1.court.gov.il/files/11/740/082/l10/11082740.l10.htm

 

"(ד) ייצוא הכדורים לחו"ל – במסגרת האישום הרביעי הואשמו המערערים בהברחה וייצוא של הכדורים המזויפים שנמכרו באמצעות אתרי האינטרנט. נקבע כי תהליך הייצוא שנעשה בפועל מהווה אינדיקציה להברחה בנסיבות מחמירות. לעניין זה עמד בית המשפט על כך שעל המעטפות נרשם רישום כוזב ביחס לתחולתן ולזהות המוען, וכל זאת בהוראת רוזנבלט [הנתבע 3]

נקבע כי מטרת רישום זה הייתה להסוות את פעולת הייצוא הבלתי חוקית ואת זהות העומדים מאחוריה.

בין יתר האינדיקציות שהביא בית המשפט לידיעתם של המערערים כי מדובר ביצוא אסור, ציין בית המשפט את התופעה של נטישת תרופות במכס. דהיינו, כאשר התגלו מעטפות שהכילו כדורים והמערערים נדרשו להמציא, בין בישראל ובין במדינות היעד, מרשמי רופא וחשבונות ספק, הם לא עשו כן ונטשו את המשלוח. נקבע כי נטישות אלו שנעשו בהיקפים בלתי מבוטלים יש בהן ללמד על ידיעת המערערים כי לא ייצאו באופן המותר אלא הבריחו טובין באופן אסור. באשר לחלקו של אדז'רסקי [הנתבע 2] נקבע כי הוא לא התמצה אך בידיעה כי הכדורים מזויפים וכי הם מוברחים לישראל וממנה על ידי רוזנבלט, אלא שהיה מעורב באופן פעיל בביצוע המכירות באינטרנט. על כן, נקבע, יש לראות בו לעניין עבירות הייצוא מבצע בצוותא."

 

[סעיף 7(ד) לפסק-הדין];

 

"אדז'רסקי  [הנתבע 2] טען כנגד הרשעותיו בעבירות אלו, כי לא היה לו כל קשר לייצוא הכדורים ולמכירתם באמצעות אתרי האינטרנט, וכי כל הפעולות המיוחסות לו (כגון חתימה על שיקים, מסמכים וכד') נעשו מתוך חוסר ידיעה והבנה של מהותם ומשמעותם. חיזוק לטענותיו אלו מבקש אדז'רסקי למצוא בעדותו של רוזנבלט לפיה לאדז'רסקי לא הייתה מעורבות במכירת הכדורים באינטרנט. ראשית, אציין כי לשיטתי אדז'רסקי אינו יכול להבנות מאמרותיו השונות של רוזנבלט, אשר ממצאי המהימנות שנקבעו על ידי בית המשפט המחוזי בנוגע אליהן הם חד משמעיים, ואיני מוצא עילה להתערב בהם. אל מול טענותיו אלו של אדז'רסקי, מעדויותיהן של הפקידות שעבדו במרפאות ניתן ללמוד ולהסיק על מעורבות של ממש מצידו בייצוא הכדורים לחו"ל, הן בדרך של הוצאת הזמנות של כדורים מהאינטרנט על מנת שהן תטופלנה על ידי הפקידות, והן בדרך של מתן שיקים חתומים לפקידות לשם משלוחן של המעטפות לחו"ל (עמ' 40-39, 51, ו-80 לפרוטוקול). טענותיו של אדז'רסקי, לפיהן היה מדובר בסיוע חד פעמי וכשהוא אינו מבין במה דברים אמורים, אינן עולות בקנה אחד עם עדויות אלו. כמו כן, היה אדז'רסקי החתום על הבקשה לפתיחת קו אשראי ביצוא בחברת UPS (מוצג ת/81), וכאיש קשר מול חברות האשראי. אומנם, לגבי ראיות אלו טוען אדז'רסקי, כי לא הבין את משמעותם של המסמכים. אך לצידם ישנה ראייה מרכזית, לטעמי, אשר יש בה ללמד על עומק מעורבותו האקטיבית בייצוא הכדורים, והיא מכתב הכתוב בכתב ידו (מוצג ת/173; בעמ' 963 לפרוטוקול אישר אדז'רסקי, כי מדובר בכתב ידו) ומהווה מעין נוסח פורמאלי שנשלח ללקוח שרכש כדורים דרך האינטרנט הכולל אישור על הזמנת הכדורים, אישור תשלום, לצד הבטחה לבונוס בהזמנה הבאה או אם הלקוח יביא חבר נוסף שירכוש אף הוא כדורים.

בשונה מהמסמכים השונים שהוצגו (כמו הבקשה לחברת UPS ומסמכי חברות האשראי), כאן לא מדובר אך בחתימתו של אדז'רסקי כי אם במסמך שלם שנכתב במלואו בכתב ידו."

 

[סעיף 23 לפסק-הדין];

 

"...  יש לקבוע לטעמי, כי בשיווק ובמכירת כדורים מזויפים, אשר תחולתם ומרכיביהם אינם ידועים, ואשר מקום ודרך יצורם עלומים, היה על המערערים לצפות את מכלול הסיכונים הכרוכים בכך לקונים (כפי שהללו יפורטו להלן ביסוד הסיכון). כך גם יש לקבוע כי התנהגות זו נעשתה תוך סטיה חמורה מסטנדרט ההתנהגות המקובל והמצופה, הן מרוזנבלט בתפקידו כמנהל ומפעיל מרכזיים קליניים לטיפול בליקויים בתפקוד המיני והן מאדז'רסקי בתפקידו כרופא על כל המשמעויות הנגזרות מכך. מחומר הראיות ומהכרעת הדין עולה כי המערערים ניסו לשוות לאותם המרכזים תדמית של מקצועיות רפואית באמצעים שונים. זאת, בין היתר, באמצעות הפרסום, הבדיקות, רישום תאריך תפוגה פיקטיבי על הכדורים, צירוף עלוני שימוש מועתקים, שימוש בשקיות נייר שנרכשו בבתי מרקחת, כל זאת על מנת לרכוש את אמונם של הלקוחות ולזכות בכספם, שעה שהם מספקים להם כדורים מזויפים. באשר ליסוד הסיכון, בית המשפט המחוזי עמד בהכרעת הדין, לאחר שנדרש בעניין זה לעדויות המומחים לפיהן אספקת כדורים מקוריים ללקוחות מבלי שנעשו הבדיקות המתאימות עלולה להעמידם בסכנת חיים. מכך ניתן לקבוע כי אף אם היו המערערים מספקים כדורים מקוריים הרי שעדיין היו מעמידים בסיכון את צרכני הכדורים, שכן במקרים רבים סיפקו כדורים ללא כל בדיקות רפואיות מקדימות. קל וחומר כאשר המערערים סיפקו ללקוחות כדורים מזויפים אשר טיבם, תחולתם ומרכיביהם אינם ידועים. למערערים לא הייתה כל אינדיקציה בדבר תחולתם האמיתית של הכדורים והם לא בדקו כי הללו לא מכילים חומרים רעילים או מזיקים.

בנסיבות אלו, אין צורך להכביר מילים אודות פוטנציאל הסכנה החמורה בה העמידו המערערים את כל אותם הלקוחות שנטלו את הכדורים ושכלל אינם יודעים אילו חומרים באו אל גופם."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ