אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 1778-09 ג'רני הפקות בע"מ נ' בנק דיסקונט לישראל בע"מ

ת"א 1778-09 ג'רני הפקות בע"מ נ' בנק דיסקונט לישראל בע"מ

תאריך פרסום : 13/02/2017 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
1778-09
07/02/2017
בפני השופטת:
ד''ר מיכל אגמון-גונן

- נגד -
התובעים:
1. ג'רני הפקות בע"מ
2. ד"ר ירום כהן

עו"ד צח מליחי
נתבעים:
1. בנק דיסקונט לישראל בע"מ
2. רונית לוי

עו"ד נעה אפיק
עו"ד גיתית רמות-אדלר
פסק דין
 

 

בנק דיסקונט לישראל בע"מ, השיק, בשנת 2005, מועדון לקוחות צעירים בשם "דרייב", עם עולם תוכן של בטיחות וזהירות בדרכים (להלן: מועדון "דרייב"). התובע 2, ד"ר ירום כהן בעליה ומנהלה של התובעת 1, חברת ג'רני הפקות בע"מ, טוען כי הנתבעים, בנק דיסקונט להלן: בנק דיסקונט או הבנק) וגב' רונית לוי, הנתבעת 2 (להלן: גב' רונית לוי או רונית) שהייתה מנהלת באגף השיווק של הבנק, עשו שימוש ברעיון שהוצג להם על ידי התובע להקמת מועדון לקוחות בתחום הבטיחות בדרכים, מועדון "דרייב", תוך שהם מתנערים ומתכחשים להסכמים בעל פה אליהם הגיעו הצדדים, ולתרומת הנתבעים להקמת המועדון ופעילותו. לטענת התובעים, מועדון "דרייב", מבוסס רובו ככולו על רעיונותיו של התובע. עוד נטען בתובענה כי הנתבעים הפרו הסכמות בעל פה אליהם הגיעו התובעים עם הבנק באמצעות הנתבעת 2, גב' רונית לוי, לגבי הכנסות שהתובעים יהיו זכאים להן לאור תרומתם להקמת המועדון. מדובר בעמלות כנגד הצטרפות לקוחות למועדון וכן מתן חסות לקיום אירועים שיפיקו התובעים תחת מותג התובעים "הנוער ינהג אחרת". לטענת התובעים מועדון "דרייב" הניב לבנק הכנסות משמעותיות ורווחים נאים, שלחלק מהם הם זכאים על פי אותו הסכם. הבנק מכחיש הן את כריתת ההסכם, הן את העובדה שמועדון "דרייב" של הבנק הוקם ביזמת התובעים, או בהתבסס על רעיונותיו של התובע. הבנק טוען עוד כי היה מעונין במסגרת המועדון לתגמל את התובעים ע"י שילוב אירועים בהפקתם, תחת המותג "הנוער ינהג אחרת" בפעילות מועדון "דרייב", אך התובעים לא עמדו בתנאים שנדרשו לצורך כך. זוהי בתמצית התביעה שלפניי.

 

1. רקע הדברים והעובדות שלעניין

התובעת 1, ג'רני הפקות בע"מ (להלן: ג'רני הפקות או התובעת), חברה בבעלותו המלאה של התובע, עסקה מאז שנת 1996 בהפקת אירועים שונים לנוער ולצעירים בעיקר בתחום הבטיחות והזהירות בדרכים. לדברי התובע, עיסוקו בתחום זה נבע, בין היתר, מתאונת דרכים שעבר (סעיף 5 לתצהירו). מאז שנת 1997 פעלה התובעת תחת המותג "הנוער ינהג אחרת", הרשום גם כסימן מסחרי של התובע משנת 2001. התובע, ד"ר ירום כהן (להלן: התובע או ירום) משמש כבעל מניות בתובעת ומנהלה מאז היווסדה. התובע, בעל סימן המסחר, העביר לחברה בשליטתו ובניהולו, התובעת, את הזכות לעשות שימוש בשם המותג "הנוער ינהג אחרת". התובעים גייסו חסויות לאירועים שהופקו תחת המותג "הנוער ינהג אחרת". כחלק מחסויות אלו, נתן הבנק בשנת 2000, ללא קשר לאירועים נשוא התביעה, חסות לשני אירועים של "הנוער ינהג אחרת". לצורך כך נערך הסכם בין הבנק לתובעת למתן חסות לאירועים אלו (התובע צירף, כנספח 5 לתצהירו הסכם עם הבנק מיום 5.7.00 למתן חסות כאמור).

 

התובע טוען, כי בהמשך לפעילות זו, וכתוצאה מעיסוקו בתחום הבטיחות והזהירות בדרכים, הגה התובע, לראשונה בישראל, את הרעיון של הקמת מועדון לקוחות בשם "הנהג הזהיר" שיעסוק בתחום הזהירות הדרכים, ובמסגרת זו מועדון לצעירים בשם "התלמיד הזהיר" או "הנוער ינהג אחרת". התובע טוען כי הרעיון שלו היה להקים מועדון, שהמצטרפים אליו יחתמו על אמנה של התחייבות לנהיגה זהירה, יקבלו כרטיס מגנטי שיקנה להם הטבות, שהיקפן יגדל ככל שלא יצברו עבירות תנועה לחובתם. התובע טוען כי פנה בעניין זה לבנק דיסקונט, שבסופו של יום הקים את מועדון "דרייב", שהיה מבוסס כולו על אותו רעיון שהגה התובע.

 

בכתב התביעה טען התובע במפורש כי לאחר שהגה את הרעיון פנה בעניין לבנק. עם זאת, לאחר שהוגשו תצהירי הצדדים, ובמהלך ההוכחות, התברר שלא כך היו פני הדברים, וכי התובע פנה לראשונה בעניין הקמת מועדון כאמור למועצה הלאומית למניעת תאונות (להלן: המועצה למניעת תאונות או המלל"ת), וחתם עמה ועם אחרים, על הסכם להקמת מועדון כאמור של המועצה למניעת תאונות.

 

התובע פנה בשנת 2001 למועצה למניעת תאונות וניסה לרתום את המועצה לעניין הקמת מועדון בנושא בטיחות בדרכים. לטענת התובע, מי שהיה בשעתו יו"ר המועצה למניעת תאונות, מר חנוך כרמון, התלהב מהרעיון. התובע הציע לצרף למיזם גם את מר עמיחי גרנביץ, רו"ח בהשכלתו, שעבד באותה תקופה עם המועצה למניעת תאונות.

 

ביום 2.8.01 נחתם הסכם בין התובע ומר גרנביץ מצד אחד, לבין המועצה למניעת תאונות מצד שני (נספח 4 לתצהיר התובע), להקמת מועדון הנהג הזהיר. העקרונות בבסיס הקמת המועדון היו אותם עקרונות שהתובע טען בתביעתו כי עמדו ביסוד המועדון שהציע לבנק דיסקונט להקים בשלב מאוחר יותר. סוכם כי גרנביץ והתובע יקימו חברה, וכי החברה שתקום, ביחד עם המועצה למניעת תאונות יקימו מועדון נהג זהיר. על פי ההסכם הנהלת המועדון תהיה מורכבת מנציגי החברה והמועצה למניעת תאונות, כשיו"ר המועדון יהיה חבר המועצה. מטרת המועדון תהיה ליצור מחויבות לנהיגה זהירה. הרעיון היה להחתים נהגים על אמנה לנהיגה זהירה, ולקבל נתונים על עבירות תנועה של חברי המועדון. כדי להמריץ את הנהגים להצטרף, הרעיון היה לפנות לגופים מסחריים ולבקש מתן תמריצים עבור נהגים שלא יעברו עבירות תנועה. על פי האמור בהסכם, הנהגים היו אמורים לשלם דמי חבר כדי להצטרף למועדון.

 

אשר לתקבולים נקבע בסעיף 3.7 להסכם עם המועצה למניעת תאונות כי פניה לאותם גופים כלכליים תעשה בשם המועצה ותרומות יועברו למועצה. עוד נקבע כי הכנסות המועדון מדמי חבר ומפרסום חוברת המועדון יתחלקו בין המועצה לחברה (סעיף 3.9 להסכם). התובע וגרנביץ הקימו, כמחויב מההסכם, חברה בשם "החברה לניהול מועדונים".

 

על פי תצהירו של התובע (סעיף 16), מר גרנביץ פרש מהפרויקט לאחר שנה. כפי שנראה במהלך ההוכחות הצטיירה תמונה אחרת. מכל מקום לא הובהר באילו נסיבות פרש מר גרנביץ מהפרויקט. מכל מקום, התובע המשיך בפעולותיו להקמת המועדון בשיתוף המועצה למניעת תאונות.

 

התובע, שבעבר התקשר עם הבנק לקבלת חסות עבור אירועי "הנוער ינהג אחרת" פנה לבנק, כדי לעניין את הבנק להצטרף למועדון אותו יזם בשיתוף המועצה למניעת תאונות. התובע מציין בתצהירו כי אחד מהגופים אליהם פנה, על פי אותו הסכם בין החברה בבעלותו ובבעלות מר גרנביץ, לבין המועצה למניעת תאונות היה בנק דיסקונט (סעיף 19 לתצהירו). התובע פנה לגב' שוש קמחי, ששימשה אז כמנהלת אגף הפרסום והשיווק בבנק, כדי לתאם עמה פגישה בעניין. בעקבות פנייתו נפגש עמה התובע וכן עם גב' רונית לוי (הנתבעת 2) ששימשה באותה עת כמנהלת שיווק לקוחות פרטיים בבנק. התובע לא ציין מתי התקיימה הפגישה, אך הנתבעים מאשרים כי התקיימה פגישה כאמור. התובע, לטענתו, הציג בפגישה רעיון של הקמת מועדון לקוחות בנושא תוכן של זהירות בדרכים. על תוכנה המדויק של הפגישה חלוקים הצדדים. בסיום הפגישה סוכם, לטענת התובע, כי התובע ישלח לגב' רונית לוי מטעם הבנק נייר עמדה באשר למועדון המוצע, ויעמוד עמה בקשר בנוגע לכך.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ