אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 11446-03-15 גבר ואח' נ' הוגי ואח'

ת"א 11446-03-15 גבר ואח' נ' הוגי ואח'

תאריך פרסום : 19/06/2016 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ירושלים
11446-03-15
13/06/2016
בפני השופט סגן נשיא:
גד ארנברג

- נגד -
מבקשים:
שרה הוגי
משיבים:
1. ג'וזף גבר
2. אילנה גבר

החלטה
 

 

 1. ביום 22.12.15 ניתן נגד המבקשת (נתבעת 1) פסק דין בהעדר הגנה. פסק הדין ניתן בעקבות בקשת המשיבים (התובעים) מיום 15.10.15 שבה נטען כי כתב התביעה הומצא לנתבעת 1 באמצעות מסירתו לנתבע 2, עו"ד יצחק ויינברג, אשר ייצג את הנתבעת 1 במועדים הרלוונטיים לתביעה ובהליכים רלוונטיים לה. בטרם נחתם פסק הדין אפשרתי לנתבע 2 להגיב לטענות בדבר המצאת כתב התביעה באמצעותו (החלטה מיום 26.11.16), ומשלא הגיב, ניתן פסק הדין.

 2. ביום 24.12.15 הגיש נתבע 2 הודעה לביהמ"ש. בהודעה נטען שהוא אינו מייצג את נתבעת 1 בתביעה זו למרות שייצג אותה בעסקת המכר מושא התביעה וכן בהליכים קודמים הקשורים אליה, וזאת מפני שהקשר עימה נותק לפני זמן רב, והיא אינה משתפת עמו פעולה. אמנם בסע' 35 לחוזה המכר נמסרה כתובתו של נתבע 2, ברם כפי שצוין באותו סעיף, כתובות הצדדים שנמסרו הינן "לצרכי חוזה זה", ונועדו רק לענייני ניהול החוזה. לטענת נתבע 2, הוא לא הגיש מאומה בעקבות ההחלטה מיום 26.11.16 רק בשל תקלה ובלבול שנוצרו אצלו, הן משום שהוא לא סבר שעליו להגיב לבקשה למתן פסק דין כנגד נתבעת שאינו מייצג (כאשר הוא עצמו הגיש כתב הגנה בתיק), והן משום שבהליך אחר שניהלו התובעים כנגד הנתבעים (11089-03-15, מחוזי, ירושלים), סדר הנתבעים הפוך, כך שנתבע 2 הוא נתבע 1 ואילו נתבעת 1 היא נתבעת 2. בשל אלו, הוא סבר בטעות שההחלטה מיום 26.11.15 מופנית לנתבעת 1 ולא אליו.

 3. בהחלטתי מיום 24.12.15 ציינתי את קיומו של פסק הדין מיום 22.12.15, ועם זאת אפשרתי לתובעים להגיש תגובה להודעת הנתבע.

 4. בטרם הוגשה תגובת התובעים הגישה נתבעת 1, ביום 24.1.16, הודעה (באמצעות בא כוחה, עו"ד עמוס פריד), שבה הודיעה כי פסק הדין מיום 22.12.16 הגיע לידיה רק ביום 10.1.16, וכי בכוונתה להגיש בקשה לביטולו מכוח תקנה 201 לתקנות סדר הדין, התשמ"ד-1984 (להלן: התקסד"א).

 5. משא ומתן שניהלו הצדדים לביטול פסק הדין בהסכמה לא צלח, והנתבעת הגישה ביום 6.3.16 בקשה לביטולו.

 6. הנתבעת טוענת שכתב התביעה מעולם לא הומצא לה, לא ישירות ולא באמצעות הנתבע. היא לא הסמיכה את הנתבע לקבל בשמה כתבי בי דין או לייצגה בהליך הנוכחי, שעל קיומו לא כלל לא ידעה עד למועד שבו הגיע לידיה העתק מפסק הדין. כפי שהבהיר נתבע 2 בעצמו, הוא אינו מייצג אותה וכבר אין לו כל קשר עימה. בנסיבות אלה, של אי המצאה כדין, דין פסק הדין להתבטל מחמת הצדק, וללא צורך להידרש לטענות ההגנה ולסיכויי הצלחתה. למעלה מן הצורך, טוענת הנתבעת, בפסיקתא שהכינו התובעים, הולך ביהמ"ש שולל, כאשר התובעים עתרו לחיוב הנתבעת בסכום כספי של 490,000 ₪, נוסף לסכום של 141,000 ₪ שבעבורו בלבד שולמה האגרה.

 7. התובעים טוענים שכתב התביעה הומצא לנתבעת כדין. לטענתם, נתבע 2 ציין גם בכתב הגנתו (בסע' 21) וגם בהודעתו מיום 24.12.15 (בסעיף האחרון) שהוא פנה כמה פעמים לנתבעת (בטרם אבד הקשר עימה) ניסה להחתימה על תצהיר ויידע אותה על ההליכים המתנהלים נגדה, אך לא זכה לשיתוף פעולה. גם בבקשה לביטול פסק דין שהגיש ביום 6.9.15 בת.א. 11089-03-15 הקשור לענייני התביעה הנוכחית, הוא ציין שהיה בקשר עם הנתבעת, מרשתו, טרם שהקשר עימה אבד, וכי זו הודיעה לו במיילים "כי הגג תוקן וכי אין להעביר את הפיקדון למשיבים..." (סע' 10, 12 ו- 19 לאותה בקשה). ריבוי ההצהרות מלמד שלפני ניתוק הקשר הנתבע היה בקשר עם הנתבעת, ניהל איתה קשר של עו"ד-לקוחה בעניינים הקשורים לענייני התביעה דנן, ואף פעל או ניסה לפעול לפי הנחיותיה. בנסיבות אלה, קשה להאמין שהנתבעת לא הייתה מודעת לתביעה הנוכחית. לא זו אף זו, נתבעת 1 טוענת שרק ביום 10.1.16 נודע לה לראשונה על ההליכים, לאחר שקיבלה לידיה העתק מפסק הדין, אך היא אינה מפרטת כיצד הגיע לידיה אותו העתק. נראה שלא בכדי, אך ממילא, וגם מבלי להיכנס לסוגיה זו, משעולה כי הנתבעת ידעה על דבר ההליכים המתנהלים נגדה, יש להעדיף את כלל הידיעה על פני כלל ההמצאה.

  התובעים ממשיכים וטוענים כי הנתבעת אינה יכולה לטעון שלא הסמיכה את נתבע 2 לקבל כתבי בי דין בשמה או לייצגה בהליך זה, שכן ההמצאה בוצעה לפי הוראות תקנה 477 לתקסד"א. תקנה זו קובעת כי "ההמצאה תהיה ככל האפשר מבחינה מעשית לנמען גופו, אולם אם יש לו מורשה לקבלת כתבי בי-דין לשם המצאה לפי תקנות אלה – דיה ההמצאה למורשה, ואם יש לו עורך דין, דיה ההמצאה לעורך הדין...".

  הנתבע ייצג את הנתבעת בשתי תביעות שנוהלו בביהמ"ש המחוזי בקשר לעסקת המכר מושא התביעה דנן, ת.א. 8104-04-13 ות.א. 11089-03-15, והוא עדיין רשום ככזה בהליכים הנ"ל. בבקשה לביטול פסק דין שהגיש ב11089-03-15 הוא לא הכחיש מפורשות שהוא מייצג את הנתבעת ולא ביקש להפסיק לייצגה אלא רק טען בכלליות שהקשר עימה אבד. יתרה מזו, עולה שהוא המשיך לפעול בהתאם להנחיותיה. בנסיבות אלה, וכל עוד לא הודיע נתבע 2 לביהמ"ש מפורשות על הפסקת הייצוג ולא מסר את פרטי מענה החדש של הנתבעת, ביצוע ההמצאה לנתבעת באמצעותו, נעשה כדין ובהתאם להוראות תקנה 480 לתקסד"א הקובעת כי "בהליך שניתן בו מען להמצאת כתבי בי דין... כל עוד לא הודיע בעל הדין בהודעה בכתב לבית המשפט על שינוי במענו, יראו כל כתב שהומצא לפי המען כאמור, כאילו הומצא כראוי". כללם של דברים, נתבע 2 ייצג את נתבעת 1 עד כה. טענתו למפרע בדבר ניתוק הקשר עמה ואי מתן ההרשאה לקבל עבורה כתבי בי דין, אינה יכולה לעמוד כל עוד לא מסר הודעה על הפסקת ייצוג ו/או מען חלופי לשם המצאה. התובעים צרפו לתגובה אסמכתאות מפסקי דין שונים שבהם נקבע כי אין לצפות מבעל דין שיעקוב אחר מערכת היחסים שבין בעל הדין שכנגד ובא כוחו, וכי כל עוד לא שוחרר עורך הדין מייצוג ולא מסר כתובת חלופית לביצוע המצאות של כתבי בי דין, הוא זכאי לראות בכתובתו של עורך הדין מען למסירת מסמכים ליריבו.

  התובעים טוענים עוד שיש בידיהם ייפוי כוח של הנתבעת, המסמיך את הנתבע לייצגה בכל הליך משפטי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ