אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אבראהים נ' איוב

אבראהים נ' איוב

תאריך פרסום : 20/04/2017 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום מסעדה
11315-09-13
16/04/2017
בפני השופטת:
רבקה איזנברג

- נגד -
תובע:
נסאר אבראהים
נתבע:
שאוקי איוב
פסק דין
 

 

1.בפני תביעה כספית ע"ס 400,000 ₪ שהגיש התובע כנגד הנתבע בטענה כי בהתאם להסכמת הצדדים, השקיע אצל הנתבע ובערבותו במהלך שנת 2006 סכום של 246,600 ₪. התובע טען כי הוסכם שהנתבע הוא שיחליט איפה ואיך יושקעו הכספים והחליט להשקיעם בחברת מ.א.ג פלסטיק בע"מ (להלן: "החברה").לטענת התובע, הנתבע התחייב כי הוא אישית מחויב בהחזרת הכסף והריבית עליו. לטענת התובע במעמד מסירת הכספים נמסרה לו המחאה מטעם החברה ע"ס 246,600 ₪ שתאריך פירעונה 6.9.06 (להלן: "ההמחאה" או "השיק") והתובע התבקש להשאיר את ההמחאה במשמורת אצל הנתבע על מנת שבמידה ובמועד הפירעון ירצו הצדדים להאריך את העסקה תהיה ההמחאה אצל הנתבע.הנתבע כתב על צילום ההמחאה כי היא נמצאת אצלו וחתם.

לטענת התובע במועד פירעון השיק פנה לנתבע ואולם הנתבע טען כי השיק לא כובד, החברה בקשיים כלכליים וכל השיקים שלה חוזרים מסיבת אכ"מ וזאת למרות שהתחייב להחזיר את הכספים. התובע הוסיף כי התברר לו לאחרונה שהשיק נפרע לזכות הנתבע במועד הנקוב בו וטענות הנתבע, שקריות.

 

2.הנתבע טען בכתב הגנתו כי מעולם לא נערכה בינו לבין התובע התקשרות על פיה השקיע הנתבע אצלו כספים ומעולם לא קיבל אחריות לכספים. הנתבע טען כי התובע הינו קרוב משפחתו(הנתבע נשוי לאחיינית התובע) וכי בשנת 2005 פנה אליו הנתבע בשאלה האם הוא מכיר אדם בשם טאהר אבו סאלח (להלן: "השיח" או "טאהר"),אשר רבים מתושבי רמת הגולן משקיעים אצלו כספים תמורת ריבית חודשית. הנתבע אישר כי אכן רבים משקיעים אצל טאהר ובשל היכרות הנתבע עם אותו טאהר, ביקש התובע מהנתבע להתלוות אליו לצורך השקעת סכום כסף אצל טאהר. הנתבע טען כי עוד באותו היום נפגשו התובע, הנתבע, טאהר ומנהל החשבונות של טאהר בשם חסן אבו סאלח (להלן: "חסן") במשרדו של טאהר ולאחר שיחה עם טאהר החליט התובע להשקיע אצל טאהר את הסך של 246,600 ₪(להלן: "סכום ההשקעה"). התובע ביקש מטאהר בטחונות וטאהר הסכים לשעבד לטובת התובע חלקת אדמה שלו במג'דל שמס. טאהר ביקש מחסן להראות לתובע את האדמה ולאחר שחסן ,התובע והנתבע ביקרו באותה חלקת אדמה, חזרו למשרדו של טאהר והתובע הסכים להשקיע את סכום ההשקעה באחת החברות של טאהר, היא החברה ממנה נמשכה ההמחאה. הנתבע טען כי באותו יום הפקיד התובע את סכום ההשקעה אצל טאהר וטאהר נתן לו את ההמחאה וכן שיקים דחויים נוספים בגין הריבית החודשית עליה סוכם. הנתבע טען כי בתחילת 9/06 עוד לפני שהגיע מועד פירעון ההמחאה, פנה אליו התובע וביקש ממנו שיבדוק האם יש כיסוי להמחאה וזאת לאור שמועות על היקלעותו של טאהר לקשיים כלכליים. הנתבע טען כי לאור יחסי החברות נענה לבקשת התובע והתובע השאיר את ההמחאה אצל הנתבע כדי שיבדוק אם ניתן לקבל מידע מהבנק ומאחרים אודות מצבו הכלכלי של טאהר ושל החברה. לבקשת התובע, צילם הנתבע את ההמחאה וכתב עליה כי נשארה אצלו. הנתבע טען כי ניסה באמצעות חברים לבדוק האם יש כיסוי להמחאה וכעבור מס' ימים הודיע לתובע כי הבנק לא מסכים למסור מידע על ההמחאה שכן טרם הגיע מועד פירעונה וכי מבירור עם אנשים וחלפנים עלה כי השיקים של החברה עדיין נפרעים. הנתבע טען כי החזיר לתובע את ההמחאה בנוכחות מר אבו סאלח ווסאם (להלן:"ווסאם").הנתבע טען כי כלל לא היה צד לעסקה בין התובע לטאהר ואף לא היה אחראי על ההמחאה והיא מעולם לא נפרעה לזכותו. הנתבע הוסיף כי בכל מקרה סכום התביעה מופרז ולא ברור כיצד התובע הגיע אליו.

 

3.מטעם התובע העידו התובע וכן מר נאסר סולימאן אברהים (להלן: "נאסר"),מר תייסיר אבו ג'בל (להלן:"תייסיר"),מר סאמר איוב (להלן:"איוב"),מר חוסין כחלוני (להלן:"כחלוני"), השיח טאהר ובנו מורהף.

מטעם הנתבע העידו: הנתבע, חסן, ווסאם, מר נאיל יוסף סבאג (להלן:"נאיל").

 

דיון

 

4.לאחר שעיינתי בכל המסמכים שבפני, התרשמתי באופן בלתי אמצעי מעדויות העדים שהעידו ושקלתי את טענות הצדדים, שוכנעתי כי דין התביעה להידחות וזאת מאחר שהתובע לא הרים את נטל ההוכחה המוטל עליו להוכיח את גרסתו.

גם אם צודק התובע בטענתו בסיכומיו, כי התביעה לא התיישנה שכן עילת התביעה נולדה לא ביום ההשקעה, אלא במועד בו התברר לתובע כי הבטוחה שניתנה לו, לא תיפרע (ולכן, אין לקבל את טענת הנתבע בסיכומיו כי התביעה התיישנה), עדיין דין התביעה להידחות לגופם של דברים. בעניין טענת ההתיישנות אוסיף כי, הנתבע טען שהתובע פנה אליו שבוע לפני מועד פירעון ההמחאה.גם לפי גרסה זו, לא ניתן לקבוע כי במועד זה כבר ידע התובע כי ההמחאה לא תיפרע. מכל מקום משהתובע פנה אל הנתבע בראשית 9/06 (ראה הודאת הנתבע בעניין מועד זה בסעיף 5 ג' לסיכומיו),, לא ניתן לקבוע שעילת התביעה נולדה במועד שקדם ל 3.9.06. מאחר שהתביעה הוגשה ב3.9.13 לא ניתן לקבוע כי התיישנה .כפי שכבר צוין בהחלטה שניתנה ביום 17.4.14, ככל שבמועד זה נעשתה רק הפניה הראשונה,הרי גם לגישת הנתבע עולה כי המועד בו גילה התובע,לטענתו, כי הנתבע לא מחזיר לו את הכספים ופורע את ההמחאה לעצמו היה מאוחר ממועד זה. ע"פ הנטען בכתב התביעה,עילת התביעה נולדה לכאורה לאחר שהנתבע לא החזיר את הכספים ואף פרע את ההמחאה. כיון שמועד פירעון ההמחאה הינו 7.9.06 הרי מועד הגשת התביעה ב3.9.13 היה בטרם חלפה תקופת ההתיישנות.

 

למרות שלא מצאתי לקבל את טענת ההתיישנות, עדיין, התובע לא הוכיח טענתו כי הנתבע דווקא הוא האחראי להשבת השקעתו וכאילו הכספים הושקעו אצל הנתבע.

בהתאם להלכה הפסוקה ולכלל של "המוציא מחברו עליו הראיה", על התובע החובה להוכיח תביעתו. בהתאם לנטל זה על התובע להוכיח ראש וראשונה את העובדות המשמשות בסיס לתביעתו ואת אחריות הנתבע הנובעת מאותן עובדות.וראה בהקשר זה רע"א 3646/98 כ.י.ע ובנין נ. מנהל מע"מ פ"ד נז 4 981:

"נטל השכנוע הוא נטל ראייתי מהותי שהוא חלק מדיני הראיות. נטל זה הוא הנטל העיקרי המוטל על בעל דין הנדרש להוכיח את העובדות העומדות ביסוד טענותיו. אי עמידה בנטל זה משמעותה דחיית תביעתו של מי שהנטל מוטל עליו".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ