אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 1099-01-10 כהן ואח' נ' דומיין ואח'

ת"א 1099-01-10 כהן ואח' נ' דומיין ואח'

תאריך פרסום : 08/09/2016 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי חיפה
1099-01-10
04/09/2016
בפני השופט:
א' קיסרי

- נגד -
תובע/נתבע שכנגד:
צדוק כהן
נתבע/תובע שכנגד:
אברהם דומיין
פסק דין
 

 

רקע 

 

 1. תחילתו של הליך זה הוא בתביעה שהגיש התובע ("כהן") לפירוק שותפות ולמתן חשבונות, על יסוד טענתו כי הקים עם הנתבע ("דומיין") שותפות לייצור חלב בהתאם למכסות שקיבל כל אחד מהם מן הרשות המוסמכת. בתביעה שכנגד תבע דומיין את שווי מכסת החלב שהתווספה לכהן, בין השאר כתוצאה מהשקעותיו של דומיין ברכישת מכסות חלב נוספות. דומיין העלה טענה מקדמית שבין הצדדים לא התקיימו יחסי שותפות, ובדיון שהתקיים ביום 15.6.11 קבעתי שנוכח חילוקי הדעות בשאלת עצם קיומה של השותפות תוכרע שאלה זו תחילה. בהתאם לכך הגישו הצדדים תצהירי עדות ראשית, הובאו ראיות, נשמעו עדויות, והוגשו סיכומי טענות בכתב. בהחלטה מיום 19.8.13 ("ההחלטה הקודמת") קיבלתי את טענתו של דומיין וקבעתי כי לא התקיימו בין הצדדים יחסי שותפות במשמעות המונח בפקודת השותפויות (נוסח חדש), תשל"ה–1975 ("הפקודה").

   

 2. הרקע העובדתי הובא בפסקאות 6–9 של ההחלטה הקודמת, ועל מנת להקל על הקורא אשוב ואביא להלן את עיקרי הדברים. שני הצדדים הם חברי מושב אחיהוד. בעבר היה אביו המנוח של כהן יצרן חלב פעיל, והיו לו רפת פרות ומכסת ייצור חלב. לאחר שאביו של כהן הלך לעולמו נחתם ביום 25.12.92 הסכם בין כהן לבין דומיין ("הסכם 92") שלפיו העביר כהן לדומיין את הפרות שברשותו, והאחרון התחייב לשלם עבורן עד שנת 1994. בנוסף התחייב דומיין לשלם לכהן דמי שימוש במכסת ייצור החלב בסכום חודשי של 1,700 ₪ (בצירוף מע"מ) ("דמי השימוש במכסה"). שיתוף הפעולה התקיים עד סוף שנות ה-90, וביום 11.2.99 נחתם בין הצדדים הסכם שותפות (נספח ב/11 לתצהירו הקודם של דומיין – נ/2) ("הסכם השותפות"). בעקבות כך נרשמה אצל רשם השותפויות שותפות בשם "דומיין אברהם ושות'" ("השותפות"). על פי תעודת רישום השותפות תקופת קיומה נועדה להיות בלתי מוגבלת. בתקופה שלאחר מכן, ועד לשנת 2008, המשיך דומיין בייצור חלב, כאשר פעילותו נעשית במסגרת השותפות במובן זה שהן כלפי רשויות המדינה (רשות המסים על אגפיה השונים, משרד החקלאות והמשרד להגנת הסביבה) והן כלפי גורמים עסקיים שעמם בא דומיין בקשר (בנקים, גורמי שיווק וכיוצא באלה), היא הוצגה כמתבצעת על ידי השותפות. בשנת 2006 פנה דומיין, באמצעות בא כוחו, לכהן ודרש ממנו להשקיע סכומים של כ-800,000 ₪ לשם פיתוח הרפת המשותפת. לפי טענת דומיין, השקעה זו נדרשה על רקע הגדלת מכסת החלב. משדומיין לא נענה, הוא הגיש לבית המשפט המחוזי בחיפה תביעה לפירוק שותפות (ת"א 815/06) ("התביעה הראשונה") שבה הוא עתר לפירוק השותפות שלטענתו קיימת בינו לבין כהן. סמוך לאחר מכן חזר בו דומיין מן התביעה הראשונה והיא נמחקה.

   

 3. בשנת 2010 פנה דומיין לרשות המוסמכת (המנהל על פי צו הפיקוח על מצרכים ושירותים (ייצור חלב) תשכ"ז–1967)), י' דרורי ("המנהל" או "הרשות המוסמכת"), וביקש לפרק את השותפות במכסות החלב. לאחר שימוע שערך המנהל הוא החליט, ביום 24.5.10, לקבל את הבקשה ולאשר את פירוק השותפות במכסות החלב, שותפות שדבר קיומה דווח בעבר לרשות המוסמכת ושפעלה כשותפות יצרני חלב בהתאם לסעיף 5ב' לצו הפיקוח על מצרכים ושירותים (ייצור חלב) תשכ"ז–1967 ("צו החלב").

 4. לאחר שקבעתי בהחלטה הקודמת שלמרות מראית העין לא התקיימו בין הצדדים יחסי שותפות, ומאחר שלא ניתן היה להמשיך ולברר את התביעה במתכונת שהוגשה בה, הותרתי בידי כהן את האפשרות להודיע אם בכוונתו להמשיך בניהול התביעה נגד דומיין ובאיזה מתכונת הוא מתכוון לנהלה. ואכן כהן הודיע על כוונתו להמשיך בתביעה, ובתוך כך ביקש לתקן את כתב התביעה ולהוסיף עילות שעניינן זכויות כספיות ועשיית עושר ולא במשפט. בהחלטה מיום 17.9.13 נעתרתי לבקשתו של כהן והתרתי לו להגיש כתב תביעה מתוקן.

   

 5. בכתב התביעה המתוקן טען כהן שבחסות מצג בדבר קיומה של שותפות השתמש דומיין בנכסיו של כהן בלא ששילם תמורה עבורם, ובכך הוא התעשר שלא כדין. כהן טען שדומיין לא שילם לו את דמי השימוש במכסה בתקופה שבין 2004 ל-2010. כמו כן הוא טען כי על סמך מצג בדבר קיומה של השותפות, דמי השימוש במכסה היו נמוכים משמעותית מהתמורה המקובלת למכסות חלב. בנוסף עתר כהן לפיצוי בגין השקעותיו בשותפות בסכום כולל של 244,000 ₪ בגין סלילת דרך לרפת וכן לתשלום עבור הפרות שהוא מסר לדומיין בשנת 1992. עוד טען כהן כי גם אם אין מדובר בשותפות, הרי שיש לפצותו בגין השימוש שדומיין עשה בנכסיו. סכום הנזקים המלאים שצוינו בכתב התביעה הופחתו לצורכי אגרה וכהן העמיד את תביעתו על סכום של 600,000 ₪. בהמשך עתר כהן לתיקון סכום התביעה כך שיעמוד על מיליון ₪, ובהחלטה מיום 16.2.15 נעתרתי לבקשה.

   

 6. בכתב ההגנה הכחיש דומיין את טענותיו של כהן וטען כי התביעה אינה מבוססת, וכי סכום התביעה לא כומת כנדרש. כהן טען כי בהסכם 92 נקבע שדומיין ירכוש מכהן 29 פרות תמורת תשלום של 49,000 ₪ וכהן קיבל סכום זה במלואו, ועד למועד הגשת התובענה הוא לא העלה שום טענה בעניין ועילה זו התיישנה. אשר לתשלום דמי השימוש במכסה, דומיין טען שעד לשנת 2004 הוא שילם לכהן מדי שנה סכום של 20,400 ₪. עוד נטען כי במשך השנים לא העלה כהן כל טענה בנוגע לגובהו של סכום דמי השימוש במכסה ולא ביקש לשנותו. דומיין טען גם כי לאורך השנים הוא לא מנע מכהן להשתמש במכסתו או להשכירה לאחרים, והוא אף הציע לרכוש אותה מכהן. דומיין גם טען שכל ייצור החלב נעשה תוך שימוש במבני הרפת, ראשי הבקר והציוד המצויים במשקו שלו ובבעלותו הבלעדית, לאחר שנרכשו מכספו ללא כל השקעה או סיוע של כהן. דומיין דחה את הטענה כי כהן השקיע 200,000 ₪ בתשתיות הרפת, וטען כי במשך כל השנים כהן לא השקיע ולו שקל בשותפות הנטענת. דומיין טען כי שילם לכהן תמורת סלילת הדרך, וכי המסמך שהציג כהן אינו תומך בטענותיו בעניין זה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ