אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 10852-01-14 אלפא ביתא עוגנים שירותים פיננסים בע"מ נ' אגמי

ת"א 10852-01-14 אלפא ביתא עוגנים שירותים פיננסים בע"מ נ' אגמי

תאריך פרסום : 21/11/2016 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
10852-01-14
17/11/2016
בפני השופט:
אריאל צימרמן

- נגד -
תובעת:
אלפא ביתא עוגנים שירותים פיננסים בע"מ
נתבע:
יוסף אגמי
פסק דין

הנתבע חתם על תורף שטר חוב לפקודת התובעת. סכומו הושאר ריק, שכן נועד להבטיח עסקת ניכיון שיקים דלת היקף שבמעמדה נחתם השטר, כמו גם עסקאות עתידיות אפשריות. עסקאות אחרות לא בוצעו. התובעת השלימה את הסכום מאוחר יותר: 251,500 ₪ והגישה את השטר לביצוע. מקורו הנטען של סכום זה: חובות מעסקאות עבר, שיש להן לטענתה זיקה לתובע, וגם אותן נועד השטר להבטיח, כך התובעת. השאלה שבמחלוקת היא אפוא האם הרשאת הנתבע להשלמת השטר השתרעה גם על חובות מעסקאות עבר, ולא רק עסקאות עתידיות, ובהתאם האם השטר מולא בהתאם להרשאת הנתבע. התשובה הברורה, כמבואר להלן: לא. אין זה אלא פיתוח יצירתי של התובעת, ניסיון לנצל שטר חוב נטול סכום לגביית חובות שהתובעת לא הצליחה כנראה לגבות בדרכים אחרות.

רקע

1.התובעת (להלן: אלפא) ביקשה לסחוף תיק זה לעבר דיון על אופיו והתנהלותו ככלל של הנתבע (להלן: אגמי), ולהכליל בו טרוניות וסכסוכים שאין ממין העניין, אך המהווים כר פורה לדידה להשתלחויות באגמי. ואילו אנו נתמקד בעניין האחד שעל הפרק: שטר החוב ועמידתה של אלפא בהרשאה שנתן לה אגמי להשלימו. טענת אלפא, בתמצית: אגמי, שביצע תוכנית "עוקץ" הכוללת ניכוי שיקים של חברות שבשליטתו באופן שלא יאפשר גביה ממנו, בסכום של כרבע מיליון ש"ח, התנדב לפתע לקחת אחריות, אגב עסקת ניכיון נוספת, ובמסגרת שטר החוב הסכים להתחייב אישית לפרעון אותם שיקים שחוללו בעבר. מכאן שאלפא הייתה רשאית להשלים בשטר את סכומם הכולל של השיקים שחוללו עוד קודם לחתימת שטר החוב. טענת אגמי, בתמצית: הוא חתם על שטר החוב אגב עסקת ניכיון ספציפית, קטנה מאד בהיקפה, שקוימה במלואה, וודאי שלא התנדב ליטול על עצמו חובות עבר, שלשיטתו אינם שלו. השלמת הסכום שמקורו בחובות עבר נטענים נעשתה בחריגה מהרשאה. ממילא הסכום לא תואם את חובות העבר (שאגמי מכחישם) אף לפי חישוב אלפא.

2.ברקע היחסים: אלפא עוסקת בין היתר בניכיון שיקים. אגמי הוא בעל שליטה או בעל זיקה במגוון חברות, ביניהן אגמי מגנטיק בע"מ שבשליטתו (להלן: מגנטיק), ולד לייט בע"מ, שבשליטת אשתו של אגמי אך הוא משמש כמנהל בה (להלן: לד לייט). במה עוסקות החברות האמורות, זולת "קצת בהלוואות" (עמ' 19, ש' 31 לפרוטוקול), קשה היה לחלץ מאגמי.

לצדדים קשר עסקי שלבו בניכיון שיקים אצל אלפא: כאלה שמשכה מגנטיק, כאלה שמשכה לד לייט, כאלה שאגמי ערב להם אישית, ועוד. לטענת אלפא, בכרטיסו של אגמי אצלה (שבו רשמה אלפא את עיקר עסקאות הניכיון שלאגמי זיקה אליהן) רשומים בסיכום כולל שיקים בהיקף כולל של כ-480 אלף ₪. כמה מהם חוללו – לא הובהר בדייקנות, כמה מהם אגמי הוא שניכה אצלה – לא נדע. אלפא, התחוור מן הראיות, אף נקטה בראשית שנת 2013 שני הליכים נגד אגמי, בגין שיקים שהוא ניכה אצלה וערב לפרעונם, שהסתיימו בדחיית ההתנגדויות בהסכמה ובהסכם פשרה עם אגמי מחודש מאי 2013 לסילוק החוב, בסך כ-32 אלף ₪. כן הגישה אלפא לביצוע שני שיקים שמשכה לד לייט, בסכום של 45,000 אלף ₪ כל אחד; סופה במתן רשות להתגונן המותנית בהפקדה, שלא בוצעה, ובדחיית ההתנגדות. אלפא אוחזת בידיה אף שיקים נוספים שמשכה לד לייט שחוללו, ולא הוגשו כנראה לביצוע עד הנה.

3.ועתה, לשטר החוב, שהצדדים חלוקים בשאלה איזה חוב בדיוק נועד להבטיח. אגמי טוען, ואלפא אינה מתייחסת בתצהיריה אך אינה מכחישה, כי ביום חתימת שטר החוב, יום 3.6.13, הוא ביקש לנכות אצל אלפא שיקים, בהיקף מצומצם (נספח 4 לתצהירו של אגמי, הוא כרטסת של מגנטיק). מן הכרטסת עולה, ואף זאת לא במחלוקת, כי אלפא ניכה עבור אגמי באותו מועד ששה שיקים מעותדים, 19,000 ₪ סכומם הכולל, ותמורה מסרה בידו סכום (המגלם את ניכוי עמלתה) של 17,000 ₪ (הקבלה בנספח 5 לתצהיר). אחד השיקים שנוכו חולל, ואגמי דאג מיד לבצע העברה בנקאית לאלפא של סכום השיק (כעולה מן הכרטסת, ועמ' 8, ש' 30 לפרוטוקול). נכנה עסקה זו: עסקת יום 3.6.13. אין חולק כי תמורתה שולמה במלואה, ולא בגינה ניתן להחיב את אגמי.

4.אגב עסקת 3.6.13, ומטבע הדברים, טרם שהגיע מועד פרעונם של השיקים שנוכו בעסקה, ביקש מנהל התובעת, מר אורן שבתאי (להלן: שבתאי) מאגמי לחתום על שטר חוב, הוא שבלב המחלוקת. סכום השטר, כדרכם של שטרי חוב, הושאר ריק, שכן אין חולק שהוא נועד להבטיח גם עסקאות עתידיות (האם גם את חובות העבר, על כך חלוקים הצדדים כאמור). את תאריך עשיית השטר השלים אגמי מיוזמתו: יום 3.6.13. השטר, העמוס פרטים יתר על המידה, עניינו ב"התחייבות וערבות מתמדת לתשלום ושטר חוב (בלתי מוגבל בסכום)" (כך במקור). בסיסו, ראה מנסח השטר להסביר, "בהתחשב בזה שביצעתם/תבצעו עבורנו שירותי ניכיון המחאות ...". על פרשנות מילים אלה שפכו הצדדים הררי דיו שלא לצורך. כך נותר תורף שטר מחוסר סכום בחזקתה של אלפא.

5.בחלוף כששה חודשים, בחודש דצמבר 2013, ובמועד שבו הצדדים כבר לא היו בקשר (עדות שבתאי, עמ' 30, ש' 15) השלימה אלפא את סכום השטר: 251,500 ₪, והגישה אותו לביצוע ללשכת ההוצל"פ. אגמי התנגד. תמצית טענתו: את תביעותיו האישיות הסדיר, את חובו מעסקת 3.6.13 פרע, חובות עבר מוכחשים לא נועד השטר להבטיח. כך הגיע ההליך לבית משפט זה, והתברר לגופו.

6.ביארה ונימקה אלפא בתצהירו של שבתאי: אגמי מבצע "מעשי עוקץ סדרתיים" תוך שימוש באשכול החברות שבשליטתו, למען הפקת רווחים. אלפא רואה באגמי אחראי אישית לכל השיקים שחוללו אף אם לא הוא שמשכם, ולכל "חובות העבר", שבגין חלקם הגישה אלפא תביעות משפטיות, שבהן זכתה. שבתאי אינו מבאר מהם בדיוק "חובות העבר", אך ניתן להבין כי כולם, וזה מקור הסכום שהושלם, בשיקים שמשכה לד לייט, ונוכו אצל אלפא (גם אם רובם לא באמצעות אגמי במישרין, לפי העולה מרישומיה של אלפא). בתצהירו מאזכר שבתאי מסמכים מתוך תצהיר גילוי המסמכים שמסר, וביניהם שבעה שיקים שמשכה לד לייט וחוללו והקבלות בגין ניכויים אצל אלפא (סעיפים 9.10-9.3 לתצהיר; מוצגים 8-3). סכומם הכולל של שיקים אלה, שלא צוינה זיקתם לסכום שהושלם בשטר החוב, הוא 246,500 ₪, קרוב אך לא זהה לסכום שהושלם בשטר החוב.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ