אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תפ"ח 59731-11-14 מ"י נ' וליד מוחמד דאדו

תפ"ח 59731-11-14 מ"י נ' וליד מוחמד דאדו

תאריך פרסום : 31/08/2015 | גרסת הדפסה
תפ"ח
בית המשפט המחוזי באר שבע
59731-11-14
20/04/2015
בפני השופטים:
1. ס. הנשיא ר' יפה- כ"ץ
2. צלקובניק
3. ואגו


- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד ל. אחרק שנצר
נאשם:
ווליד מוחמד דאדו
עו"ד פ. באסם
גזר דין
 

 

השופט י. צלקובניק:

 

הנאשם, תושב סודן, השוהה בישראל ברישיון, הורשע על פי הודאתו, בעובדות כתב אישום שתוקן במסגרת הסדר טיעון, בעבירה של מעשה מגונה לפי סעיף 348(ב), בנסיבות סעיף 345(ב)(3) לחוק העונשין, תשל"ז- 1977.

 

על פי עובדות כתב אישום המתוקן בהן הודה, ביום 12.11.2014, סמוך לשעת חצות, באילת, צעדה המתלוננת נ' ר' בדרך עפר, בדרכה לפגוש את חברתה. הנאשם, שבינו לבין המתלוננת (ילידת 1996), אין כל היכרות מוקדמת, הבחין במתלוננת באקראי, והחל ללכת בעקבותיה. המתלוננת האיצה את צעדיה, והכניסה את ידה לתיקה, כדי להוציא את מכשיר הטלפון הנייד שלה. הנאשם החל לרוץ לעבר המתלוננת, התנפל עליה מאחור, אחז בכתפיה והפיל אותה על הקרקע, באופן שהמתלוננת נפלה על צד גופה. הנאשם החדיר את ידו מתחת לחצאיתה של המתלוננת, מעל מכנסון שלבשה, אחז באיבר מינה, הפך אותה על גבה ושכב עליה תוך שהוא מרתק אותה בחוזקה אל הקרקע, ומונע ממנה לקום, לשם גירוי, ביזוי או סיפוק מיני. המתלוננת החלה לצעוק, תוך שהיא מנסה לדחוף את הנאשם, ולהיאבק בו מנת להרחיקו מעליה. הנאשם בתגובה, חסם את פיה של המתלוננת בידו, תוך שהוא אומר למתלוננת: "תשתקי, תשתקי תהיי בשקט". בעקבות כך, נשכה המתלוננת את הנאשם בכף ידו, והנאשם החל להכות את המתלוננת באמצעות אגרופים ובעיטות בכל חלקי גופה, על מנת שיוכל לבצע בה מעשה מגונה. הנאשם הסיר את ידו מעל פיה של המתלוננת, תוך שהוא ממשיך לומר למתלוננת: "תשתקי תשתקי"; הנאשם קירב את פיו לפיה של המתלוננת וניסה לנשקה. המתלוננת הסיטה את ראשה הצידה, ואמרה לנאשם: "רגע, רגע אתה מדבר עברית", הנאשם השיב בחיוב, והמתלוננת אמרה לנאשם "אני אתן לך לעשות מה שאתה רוצה רק בתנאי שלא תהרוג אותי". הנאשם השיב למתלוננת "בסדר", וניסה פעם נוספת לנשק את המתלוננת. במהלך כל המאבק המתואר, הנאשם שכב על המתלוננת ומנע ממנה לקום באמצעות משקל גופו.

באותו שלב, שמעו שתי עוברות אורח את זעקותיה של המתלוננת, והבחינו בנאשם המתנפל על המתלוננת; השתיים עצרו ניידת משטרה שעברה במקום באקראי; השוטרים החלו לרוץ לעבר המקום, כאשר הנאשם ממשיך לשכב על המתלוננת, ואז, משהבחין בשוטרים המתקרבים לעברו, התרומם הנאשם מעל המתלוננת והחל לברוח מהמקום בריצה. הנאשם נעצר על ידי השוטרים, בסמוך למקום, לאחר זמן קצר.

כתוצאה ממעשי הנאשם, נגרמו למתלוננת חבלות של ממש, בכללן, המטומה קלה תת עורית, ונפיחות קלה סביב עין שמאל. בנוסף, נגרמו למתלוננת חבלות בברכיים ובידיים, שריטה בפנים, חבלה בשפה התחתונה, וכאבים בפנים, בגב, בלסת וברגל שמאל (צילומי הפגיעות שנגרמו למתלוננת, הוצגו במהלך הדיון).

 

במסגרת הסדר הטיעון, ביקשה המאשימה להטיל על הנאשם מאסר בפועל לתקופה של 5 שנים, מאסר על תנאי ופיצוי משמעותי למתלוננת. צוינה חומרת המעשים והעובדה כי המתלוננת ניצלה מהנאשם, רק בדרך נס. לדברי ב"כ המאשימה, עלה משיחות עם אביה של המתלוננת, כי לנסיבות המקרה הייתה השפעה טראומטית על המתלוננת, שהיתה בת 18 ומספר ימים בעת האירוע, וכי ההגעה להסדר טיעון הייתה תוך התחשבות במצבה הנפשי של המתלוננת שחששה ממתן עדות בנוכחות הנאשם. ב"כ המאשימה ציינה, כי אלמלא הודאת הנאשם, החיסכון בזמן שיפוטי ואי הצורך בהעדת המתלוננת, היה ראוי להטיל על הנאשם עונש חמור יותר מזה שהתבקש על ידה, כאמור. בנוסף מבקשת ב"כ המאשימה, להשית על הנאשם פיצויים המתחייבים הן מהחבלות שנגרמו למתלוננת והן מהשלכות המעשה על מצבה הנפשי.

 

ב"כ הנאשם ציין בטיעוניו, כי יש ליתן משקל רב לעובדה שהנאשם הודה, הפנים חומרת מעשיו, והביע חרטה כנה. נטען, כי צילומי הפגיעה שהוגשו, מעלים כי אין מדובר בחבלות בעלות חומרה ניכרת. עוד נטען, כי האירוע התרחש במשך דקות ספורות וכי על פי דברי המתלוננת בחקירה, היה הנאשם בגילופין בעת שביצע את מעשיו, וככל הנראה לא שלט במעשיו. לטענת ב"כ הנאשם, האירוע אינו משקף את התנהלותו של הנאשם; מדובר באדם צעיר, שבעקבות גירושי הוריו הפך להיות עמוד התווך במשפחתו בת חמש הנפשות, המתגוררת בסודן, והנאשם הגיע לישראל בגפו, על מנת לפרנס את בני משפחתו. בהקשר זה, טען הסנגור, כי במשך ימי המעצר הראשונים, לא ניתנה לנאשם הזדמנות להודיע לקרובי משפחתו אודות מעצרו.

ב"כ הנאשם סבור, כי בקשת ב"כ המאשימה להטלת מאסר בן חמש שנים, חורגת ממתחם ענישה ראוי; על הענישה להביא לידי ביטוי ממשי את הודאת הנאשם, את העובדה כי הנאשם הינו המפרנס היחידי של משפחתו, העלולה להישאר בלי כל תמיכה כלכלית, אם הנאשם לא יוכל לסייע להם. עוד צוין, כי בהיותו של הנאשם נתין זר, ייקשו עליו תנאי מאסרו. בנסיבות אלה, סבור ב"כ הנאשם כי אין להטיל על הנאשם עונש העולה על שנת מאסר אחת, וכי לנוכח מצבו הכלכלי, אין גם מקום להשתת פיצוי כספי.

 

בדברו האחרון, אמר הנאשם כי הוא מצר על מעשיו והוא עותר לרחמים: "הדבר לא יחזור על עצמו. יש לי משפחה שאני אחראי עליה..".

 

דיון והכרעה

 

הנאשם הורשע בעבירה של מעשה מגונה לפי סעיף 348 (ב), בנסיבות סעיף 345(ב)(3) לחוק העונשין, היינו מעשה מגונה שהסב חבלות גוף למתלוננת. העונש שנקבע בגין עבירה זו הוא עשר שנות מאסר, ועל פי הוראת סעיף 355 (א) לחוק העונשין, לא יפחת עונשו של מבצע העבירה מרבע העונש המרבי שנקבע לאותה עבירה, אלא אם כן נמצא מקום להקל בעונש, מטעמים מיוחדים שיירשמו. ודוק: "בהתנגשות האפשרית בין קביעת המתחם לפי תיקון 113 לבין קיומו של עונש מזערי לפי סעיף 355(א) לחוק העונשין, נדמה כי ברובד הכללי ידו של האחרון על העליונה. להשלמת התמונה יובהר שגם ברובד הכללי, קיים ריכוך מסויים בחזקה של העונש המזערי. זאת משום שהדין קובע שבמקרה הפרטני, יש מקום ליוצא מן הכלל, בדמות הרשאת המחוקק לחרוג לקולא הן מהמתחם והן מעונש המינימום, כקבוע בדברי החקיקה הרלוונטיים" (ע"פ 337/13 ‏פלוני נ. מדינת ישראל, ניתן ביום 9.9.2013); ובהקשר זה אף צוין, באופן דומה, כי "העונשים המזעריים מהווים מדד לחשיבותו של הערך הנפגע ולמידת הפגיעה בו, ועל כן יש לתת להם משקל בכורה בקביעת מתחם העונש ההולם" (ע"פ 207/14 פלוני נ. מדינת ישראל, ניתן ביום 1.2.2015 (פסקה 15); וכן ראו בעניין זה: 3429/14 פלוני נ. מדינת ישראל, ניתן ביום 19.3.2015 (פסקה 15)).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ