אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תפ"ח 52666-02-13 מדינת ישראל נ' מכאוי (עציר)

תפ"ח 52666-02-13 מדינת ישראל נ' מכאוי (עציר)

תאריך פרסום : 16/09/2014 | גרסת הדפסה
תפ"ח
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
52666-02-13
13/08/2014
בפני השופטים:
1. גלעד נויטל-אב"ד
2. מאיר יפרח
3. גיליה רביד


- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי)-ראאד ענוז
הנאשם:
איברהים מכאוי
עו"ד אורי קינן
גזר דין
 

 

השופט גלעד נויטל, אב"ד:

 

בתום פרשת התביעה הודיעו הצדדים כי הגיעו להסדר טיעון, בעקבותיו הנאשם חזר בו מכפירתו, הודה בעובדות כתב האישום המתוקן (במ/1) והורשע בעבירת הריגה לפי סעיף 298 לחוק העונשין, תשל"ז– 1977 (להלן: החוק). על פי הסדר הטיעון (במ/2), הסכימו הצדדים כי התביעה תעתור לעונש של 20 שנות מאסר בפועל, קבלת תסקיר קורבן ופיצוי לאשת המנוח, ואילו ההגנה תעתור ל-15 שנות מאסר בפועל ומאסר על תנאי. התביעה עתרה גם לקנס, והסניגור השאיר זאת לשיקול דעת בית המשפט (עמ' 196 לפר'). התקבל תסקיר נפגעות עבירה מיום 24.6.14. ביום 9.7.14 טענו הצדדים לעונש (ע' 207-199 לפר').

 

אלה מעשי הנאשם עפ"י כתב האישום המתוקן (במ/1), שבו הוא הודה:

בתקופה הרלבנטית לכתב האישום, התגורר דני מורדוב (להלן: המנוח) בתל אביב-יפו. ביום 16.6.2011, בסמוך לשעה 00:49, נורה ונפצע אחמד חמאדי בעת ששהה ליד ביתו של המנוח (להלן: אירוע הירי). בסמוך לאחר מכן, נעצר המנוח ונחקר בחשד לביצוע אירוע הירי ושוחרר לאחר מספר ימים. במהלך החקירה האמורה, נגבתה גם הודעה מהנאשם. במספר הזדמנויות, במהלך החודשים ינואר-פברואר 2013 או בסמוך לכך, בעת שפגש הנאשם במנוח ברחוב, נהג הנאשם להטיח במנוח "אתה מלשין...אתה מניאק". המנוח בחר לא להגיב לדברי הנאשם, להתעלם ולהמשיך בדרכו. ביום 9.2.13 בסמוך לשעה 8:37, הגיע הנאשם אל מול ביתו של המנוח שהוא רכוב על אופניים חשמליים. באותה עת שוחח המנוח עם שכנו. בסמוך לכך התפתח דין ודברים בין הנאשם לבין המנוח ועקב כך, עזב הנאשם את מקום האירוע. בסמוך לאחר המתואר, חזר הנאשם לביתו, הצטייד בסכין מטבח, רכב על אופניים חשמליים ונסע לעבר בית המנוח. כאשר הבחין הנאשם במנוח משוחח עם השכן, ניגש אליו שהוא מצויד בסכין, והתפתח ביניהם דין ודברים וויכוח. במהלך הויכוח, נעץ הנאשם את הסכין בגופו של המנוח, בסמוך לצדו השמאלי של החזה, והמנוח נפל על המדרכה. הנאשם המשיך לדקור את המנוח מספר דקירות נוספות בפלג גופו העליון של המנוח, בין היתר, בבית החזה ובבטן (להלן: הדקירות הקטלניות). מיד לאחר מכן, נמלט הנאשם ממקום האירוע כשהוא רכוב על אופניים חשמליים. הדקירות הקטלניות שדקר הנאשם את המנוח גרמו בין היתר לפגיעות בליבו של המנוח, בכבד ובמעי הגס. כתוצאה מכך נפטר המנוח למחרת היום.

 

ראיות לעונש:

ראיות התביעה לעונש: התביעה הגישה גיליון מרשם פלילי (ת/1), ממנו עולה עברו הפלילי של הנאשם, כדלקמן: בשנת 2012 – עבירת איומים; בשנת 2011 - שתי עבירות החזקה/שימוש בסמים לצריכה עצמית; בשנת 2010 – שתי עבירות של החזקת נכס חשוד כגנוב, הדחה באיומים ובכוח, תקיפה סתם ע"י שניים או יותר, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, ושתי עבירות של הפרת הוראה חוקית; בשנת 2008 – עבירות רכוש: פריצה לבניין שאינו דירה או בית תפילה, שתי עבירות של היזק לרכוש במזיד, שבל"ר ונטישה באותו מקום, החזקת נכס חשוד כגנוב, ועבירות נוספות - איומים, תקיפה סתם, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, נהיגת רכב מנועי ללא רשיון, שש עבירות של הפרת הוראה חוקית, והחזקה/שימוש בסמים שלא לצריכה עצמית; בשנת 2007 – עבירות רכוש: שבל"ר ונטישה באותו מקום, גניבה, שתי עבירות של היזק לרכוש במזיד, פריצה לרכב במטרה לגנוב, גניבה מרכב, ועבירות נוספות: שתי עבירות של איומים, ניסיון לתקיפה סתם, הפרת הוראה חוקית, נהיגת רכב מנועי ללא רשיון, התנהגות פרועה במקום ציבורי, והחזקת אגרופן או סכין למטרה לא כשרה. כמו כן הוטלו על הנאשם בעבר, בבית משפט לנוער, עונשי מאסר בפועל (20 חודשים, 12 חודשים). תלוי ועומד נגד הנאשם מאסר על תנאי של 6 חודשים, בר הפעלה (ת"פ 14242-10-11 שלום באר שבע - ת/2), שיופעל להלן.

 

מתוך תסקיר נפגעת העבירה, בת זוגו של המנוח (י') מיום 24.6.14: יצויין - ביום 26.6.14 נפטרה בת זוגו של המנוח (להלן: י'). כעולה מהתסקיר, י', כבת 57, ניהלה עם המנוח קשר זוגי במשך 30 שנים. שירות המבחן התרשם שי' היתה שרויה במצב של פוסט טראומה קשה. מותו הפתאומי והאלים של המנוח, גרם לעצירה ולקטיעת רצף חייה והותיר חלל ותחושה של אובדן וזעם (עמ' 2-1 לתסקיר). לדברי י', המנוח היווה עבורה דמות דומיננטית, משמעותית וקרובה. שירות המבחן פגש בי' בבית החולים, שהם היתה מאושפזת עקב החמרה קשה במחלת הסוכרת ממנה סבלה, לאחר שלדברי י', נוכח מצבה הרגשי הקשה מאז מות המנוח, הזניחה את מצבה הבריאותי (עמ' 2 לתסקיר). י' מסרה כי בטרם מותו של בן זוגה הייתה אישה אנרגטית, בעלת שמחת חיים, בריאה, בטוחה ומוגנת ואילו מאז מותו תארה עצמה כשבר כלי. העובדה שההרג של בן זוגה התרחש לנגד עיניה, כאשר עמדה בחלון ביתם והביטה על המתרחש, הובילה לתחושה קשה של חוסר אונים וזעזוע. רגע זה נצרב בזיכרונותיה ופולש לתודעתה לצד תחושת כעס, זעם וחוסר אונים. מותו האלים פגע באמונותיה הבסיסיות על עצמה, עולמה, זהותה ויכולתה להגן על עצמה ועל קרוביה (עמ' 3 לתסקיר). שירות המבחן התרשם כי י' מתקשה להכיל ולהתמודד עם ההשלכות הרגשיות הקשות בעקבות מותו של המנוח. כמו כן, מאז מות המנוח י' התקשתה לחזור לתפקוד תעסוקתי ותארה פגיעה קשה ביכולת שלה לתת אמון ולחוש הנאה. כמו כן שירות המבחן התרשם כי י' איבדה את הרצון להמשיך לחיות והיא חווה את החיים כחסרי משמעות (עמ' 4 לתסקיר). נזק מרכזי ממנו התרשם שירות המבחן הינו פגיעה במצבה הבריאותי של י'. מאז מותו של המנוח חלה הדרדרות במחלת הסוכרת, שבאה לידי ביטוי בחולשה, חוסר שיווי משקל, סחרחורות, תוך הזנחה עצמית והימנעות מקבלת טיפול רפואי מתאים. י' הסבירה זאת על רקע הזיכרון הטראומטי כאשר ביה"ח זוהה בתודעתה עם מות המנוח, והן בשל היותה שקועה באבל עמוק (עמ' 4 לתסקיר). להערכת שירות המבחן, י' התקשתה לגייס כוחות ולהיעזר בטיפול בשל תחושת חוסר תקווה, חוסר משמעות והפגיעה באמון בזולת, כתוצאה ממעשי הנאשם (עמ' 5 לתסקיר). כאמור בהודעת שירות המבחן, ביום 26.6.14, י' נפטרה.

 

מתוך תסקיר נפגעת העבירה, אחות המנוח, מיום 24.6.14: אחות המנוח (להלן: א'), כבת 54, אם חד הורית לשלושה ילדים. מבני משפחתה הגרעינית לא נותר איש בחיים מלבדה, כל ארבעת אחיה נפטרו (עמ' 3 לתסקיר). שירות המבחן התרשם שא' נמצאת בפוסט טראומה קשה מאז הריגת המנוח. מותו הפתאומי והאלים של המנוח, גרם לעצירה ולקטיעת רצף חייה והותיר חלל ותחושה של אובדן וזעם אשר מלווים אותה בכל יום ויום (עמ' 2 לתסקיר). א' תיארה קשר קרוב לאחיה המנוח (עמ' 3 לתסקיר). לדברי עורכת התסקיר, א' מגלה תסמינים של "אבל מורכב" - אבל שעשוי להתפתח לחווייה מתמשכת של דיכאון, חרדה, אשמה וכעס שאינם פוחתים לאורך זמן. א' חווה תחושות אשמה וכעס על כך שמוות אחיה בלתי נמנע ועל כך שהיא חיה בעוד אחיה איננו (עמ' 5 לתסקיר). להערכת שירות המבחן, תחושות אלו מועצמות אצל א' מאחר ומותו של המנוח שיחזר ומציף מחדש אובדנים מוקדמים שחוותה, כגון רצח אחיה הבכור. בנוסף, העובדה כי נותרה לבד מכל המשפחה, מציפה אצלה את תחושת הבדידות וחוסר התקווה (עמ' 5 לתסקיר). מאז מותו של המנוח היא סובלת מהפרעות שינה קשות, חרדה וחוסר שקט )עמ' 6-5 לתסקיר) כמו כן, א' ביטאה קושי מול העובדה שתפקודה כאימא וכסבתא נפגע בשל מצבה הרגשי הקשה. להערכת שירות המבחן, על רקע חוסר האמון והכעס שחווה כלפי גורמי הממסד וכן על רקע החשש לבוא במגע עם תכנים כואבים, א' לא פנתה עד כה לגורמי טיפול (עמ' 6 לתסקיר). שירות המבחן המליץ לפסוק לה פיצוי, שיאפשר קבלת עזרה טיפולית (עמ' 7 לתסקיר).

 

מתוך עדותה בבית המשפט של א', אחות המנוח (עמ' 200-199 לפרו'): לדבריה, המנוח, בן 58 במותו, היה אדם טוב. בעקבות מותו החיים שלה נגמרו, היא לא ישנה, והיא איבדה עניין בנכדים, ובמשפחה. היא האחות היחידה שנותרה.

 

ראיות ההגנה לעונש - מתוך עדותו בביהמ"ש של מר חמיס אבו-אלעפיה, שכן של המנוח (עמ' 201-200 לפרו'): המנוח היה חבר קרוב שלו. הוא מכיר את משפחת הנאשם. הנאשם צעקני אך יש לו לב זהב. לפני האירוע הנאשם פנה אליו. הוא רצה לעבוד בשתי עבודות כדי להתחתן ולהקים בית. לנאשם פוטנציאל שיקומי אבל הגורל חזק.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ