אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תפ"ח 42730-03-14 מ"י נ' עויסאת

תפ"ח 42730-03-14 מ"י נ' עויסאת

תאריך פרסום : 31/08/2015 | גרסת הדפסה
תפ"ח
בית המשפט המחוזי ירושלים
42730-03-14
06/05/2015
בפני השופט:
1. יעקב צבן סג"נ
2. כרמל
3. פרידמן-פלדמן


- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד ענת גרינבאום
הנאשם:
עזיז עויסאת
עו"ד אנדרה רוזנטל
גזר דין
 

 

1.הנאשם הורשע, על יסוד הודאתו בכתב אישום מתוקן במסגרת הסדר טיעון, בעשר עבירות של ניסיון רצח, לפי סעיף 305(1) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "החוק").

 

2.ואלה המעשים: בשנת 2012 החליט הנאשם לסייע לארגוני הטרור הפלסטיניים במלחמתם בישראל כנקמה על פעילות מדינת ישראל במסגד "אלאקצא" ובשטחי עזה. תחילה ביקש להמית באמצעות גרזן ולאחר ששמע על פיצוץ גז בבניין מגורים שהביא לקריסת הבניין על יושביו ולהרג 3 בני משפחה, אימץ שיטת פעולה של חיתוך צינורות גז בבנייני מגורים על מנת להביא להרג המוני. באישום הראשון- ביום 30.3.12 החליט הנאשם לבצע פיגוע חבלני של דקירת יהודי למוות באמצעות גרזן. ביום 2.4.12 ארב הנאשם בשער שכם לקורבן ולאחר שעה קלה נקלע לדרכו יהודי חרדי יליד 1942. הנאשם הלם על ראש הקורבן 2-3 מכות בעודו צועק "אללה אכבר", המתלונן ניסה להימלט, הנאשם רדף אחריו, המתלונן הסתובב וניסה לחטוף את הגרזן, הנאשם נפל לאחור והמתלונן תפס את הגרזן שנשמט מידיו. המתלונן הובהל לבית החולים עם חתך בצד שמאל של ראשו, שבר קטן בגולגולת וחתך באצבע יד שמאל.

באישום השני- ביום 23.2.14 חתך הנאשם באמצעות מספרי גבס צינור בבניין מגורים ברחוב רובוביץ 313 בשכונת ארמון הנציב, על מנת לגרום לפיצוץ גז וקריסת הבניין על יושביו במטרה להביא למותם על רקע לאומני. כתוצאה מכך, נגרמה דליפת גז וגז רב זרם לתוך חלל חדר המדרגות.

באישום השלישי- ביום 2.3.14 חתך הנאשם באמצעות מספרי גבס צינור גז בבניין מגורים ברחוב מרגלית 306 בשכונת גילה, על מנת לגרום לפיצוץ גז וקריסת הבניין על יושביו במטרה להביא למותם על רקע לאומני. כתוצאה מכך, נגרמה דליפת גז, אדי גז יצאו מהצינור וריח עז של גז התפשט בחדר המדרגות.

באישום הרביעי- ביום 2.3.14, לקראת הצהריים, חתך הנאשם באמצעות מספרי גבס צינור גז בבניין מגורים ברחוב בונה 3 בשכונת גילה, על מנת לגרום לפיצוץ גז וקריסת הבניין על יושביו במטרה להביא למותם על רקע לאומני. כתוצאה מכך, נגרמה דליפת גז, ריח חזק של גז התפשט והבניין פונה מיושביו.

באישום החמישי- ביום 4.3.14 חתך הנאשם באמצעות מספרי גבס את צינור גז הראשי בלחץ ביניים וצינור המוביל גז לאחת הדירות, בבניין מגורים ברחוב רובוביץ 311 בשכונת ארמון הנציב. כן הדליק נר והניח אותו על מעקה חדר המדרגות, במרחק של מטר מארון צינורות הגז והשאיר בסמוך נייר טואלט בוער. במעשיו ביקש הנאשם לגרום לפיצוץ גז וקריסת הבניין על יושביו במטרה להביא למותם על רקע לאומני. כתוצאה מכך, נגרמה דליפת גז, ריח גז התפשט בבניין ונשמעו קולות של זרימת גז.

באישום השישי- במועד שאינו ידוע במדויק, חתך הנאשם באמצעות מספרי גבס צינור גז בבניין מגורים ברחוב המחתרות 353 א', על מנת לגרום לפיצוץ גז וקריסת הבניין על יושביו במטרה להביא למותם על רקע לאומני. הצינור לא היה מחובר בפועל לגז ונמנעה דליפת הגז.

באישום השביעי- בארבעה מועדים נוספים, חתך הנאשם בארבעה בניינים שונים בירושלים את צינור הגז המוביל גז לאחת מהדירות בבניין, על מנת לגרום לפיצוץ גז וקריסת הבניין על יושביו במטרה להביא למותם על רקע לאומני.

 

3.הנאשם יליד 1965, נשוי ואב לשישה ילדים בגילאי 8- 24 שנים, מתגורר עם משפחתו בג'אבל מוכבר, עבד בעבודות בניין ולפני כשלוש שנים הפסיק לעבוד ומשתכר מקצבאות הביטוח הלאומי. מתסקיר שירות המבחן, עולה כי הנאשם סיים 13 שנות לימוד, לאחריהן עבד 20 שנה בעבודות בניין ואז ריצה עונש מאסר של כשנה וחצי בגין עבירות שלטענתו לא ביצע. לפני כעשר שנים החל לסבול מהפרעות נפשיות ולטענתו כתוצאה מכישוף שהוטל עליו. לדבריו, החל להיכנס למצבים שאינו שולט בהם, שמע קולות שהנחו אותו איך להתנהג, השתולל בביתו, הכה את רעייתו ושבר חפצים. עד לפני כשלוש שנים ההתקפים התרחשו לעיתים רחוקות אודות לטיפול של השייח באמצעות פסוקים מהקוראן. לפני כשלוש שנים חלה החרפה במצבו, ההתקפים התרחשו לעיתים קרובות ובאו לידי ביטוי בהשתוללות או בשוטטות עד למציאתו בידי בני משפחה. ההתקף נמשך כמה ימים, במהלכו אינו מודע למעשיו ואינו זוכר את שאירע. בשל החרפת מצבו, הפסיק לעבוד. לחובתו הרשעה בבית הדין הצבאי, משנת 1994, בעבירות ביטחוניות של חברות בהתאגדות בלתי חוקית והנחת חומרי חבלה בכוונה לגרום מוות, בגינן נידון ל- 19 חודשי מאסר בפועל. הנאשם טוען שאינו זוכר את העבירות המיוחסות לו בתיק זה מכיוון שהיה שרוי במצב ששמע קולות אשר הורו לו מה לעשות. שירות המבחן התרשם מאדם אשר אינו מסוגל לראות את פגיעתו בזולת ורואה באלימות דרך לגיטימית לפתרון הסכסוך הישראלי- פלסטיני. עוד התרשם, כי בשל פטירת אביו בגיל צעיר וקשיי המשפחה, הנאשם אימץ דפוסי הישרדות כשהוא עסוק במציאת סיפוק לצרכיו ואינו מסוגל לראות את הזולת. עמדתו קורבנית. במכלול הדברים, הומלץ על עונש מאסר. עוד הומלץ על ביצוע בדיקה פסיכיאטרית עובר למתן גזר הדין.

 

4.מחוות הדעת הפסיכיאטרית מיום 29.4.15 של ד"ר טל ויצמן מהמרכז הירושלמי לבריאות הנפש, עולה כי מבדיקות פסיכיאטריות חוזרות (בדיקה ראשונה בוצעה בתחילת ההליכים בתיק) אין רושם למחלה פסיכוטית ומצויינת התנהגות של פגיעה עצמית ואובדנות. בבדיקה הנוכחית אין עדות למצב פסיכוטי. "דבריו בעניין קולות שאמרו לו לפגוע ולאחריהם מאבד הכרתו אינם מתיישבים עם הספרות המקצועית והידע הקליני העוסק במחלות נפש". הנאשם מבין מצבו המשפטי וכשיר לעמוד לדין. כן נמצא אחראי למעשיו במועד ביצועם ואין צורך בטיפול פסיכיאטרי במסגרת אשפוז, כן אין צורך בטיפול תרופתי. הומלץ על השגחה במסגרת שב"ס מפני ביצוע ניסיונות אובדנייים. נציין כי הבדיקה נערכה בשפה הערבית.

 

5.ב"כ המאשימה פתחה ועמדה על רצונו של הנאשם לפגוע במדינת ישראל, לטענתו, בשל פעולתה במסגד אל אקצא ובעזה. הנאשם ביצע 10 ניסיונות רצח, מהם 9 ניסיונות לרצח המוני. הנאשם ניסה להפיל בניינים שלמים על יושביהם. הערך החברתי שנפגע הינו קדושת החיים. הנאשם ביקש לרצוח אנשים בשל היותם יהודים ופוטנציאל הקטל היה גדול. מדיניות הענישה נלמדת מע"פ 5021/02, שם הושת עונש של 20 שנות מאסר על נאשם שנכנס לבית קפה קפית עם חגורת נפץ וניסה להפעילה ללא הצלחה; 5 שנים נוספות נגזרו עליו בגין עבירה אחרת. יש לאבחן לחומרה את ענייננו, בו מדובר על ניסיונות רבים לביצוע פיגוע המוני. באישום הראשון ניתן ללמוד על מדיניות הענישה מע"פ 5270/91, שם הושתו 20 שנות מאסר על נאשם שנטל סכין יפנית במטרה לדקור אדם יהודי וניסה לרצוח חקלאי שהכיר בעבר ונקרה בדרכו. לעניין נסיבות ביצוע העבירות- מעשיו של הנאשם מלווים בתכנון מקדים, באישום הראשון נכנס לחנות על מנת לחפש גרזן מתאים וביתר האישומים הצטייד במספריים לחיתוך כבל וחיפש בניינים מתאימים. הנזק שהיה עלול להיגרם הינו עצום ולא צריך להכביר מילים. בפועל, אדם בן 70 הובהל לבית חולים עם פציעות קשות בעקבות ההכאה על ראשו באמצעות גרזן. ביתר האישומים, נגרמו פגיעות מועטות נפשיות ופיזיות לאנשים שונים. הנאשם הבין את מעשיו ופעל מתוך שליטה. יש לראות בכל אישום אירוע נפרד לצורך קביעת מתחמי הענישה. באירוע הגרזן, מתחם הענישה הינו 13- 18 שנים, ביתר האישומים מתחם הענישה נע בין 18- 25 שנים. הנאשם אינו נוטל אחריות על מעשיו ובוחר לתלות אותם בכוחות חיצוניים. אין נסיבות חיים קשות שיש בהן להקל את דינו. לחובתו עבר פלילי בעבירות בטחוניות במעשים דומים בגינן ריצה 19 חודשי מאסר. מדובר באחד המקרים החמורים המונחים על שולחנו של בית המשפט. במכלול הדברים, יש לגזור את העונשים בחלקם באופן חופף ולהשית על הנאשם במצטבר עונש מאסר לתקופה של 45 שנים.

 

6.ב"כ הנאשם פתח ועמד על היעדר ראיות לנזק ולתוצאות פגיעת המתלונן מהגרזן. כמו כן, לא ידוע אם הבנינים היו מאוכלסים ואם נדף גז מהצינורות שנחתכו. מדובר באדם לא שפוי אשר טוען לשמיעת קולות, התנהגותו אינה רציונלית ומשפחתו אינה מצליחה לסייע בידו. הנאשם פועל באופן אקראי ולא רציונלי ולמעשה אינו מממש את פוטנציאל הנזק שיש בידיו לגרום, כך למשל אינו חותך תמיד את צינור הגז הראשי. הנזק בסופו של דבר לא היה חמור ועל העונש להיות מידתי ותואם את מעשי האיש ותוצאותיהם בפועל.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ