אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תפ"ח 35646-03-11 כב' השופט א' ואגו כב' השופט י' צלקובניק

תפ"ח 35646-03-11 כב' השופט א' ואגו כב' השופט י' צלקובניק

תאריך פרסום : 31/08/2015 | גרסת הדפסה
תפ"ח
בית המשפט המחוזי באר שבע
35646-03-11
23/09/2014
בפני השופטת:
1. סג" ר' יפה- כ"ץ
2. א' ואגו
3. י' צלקובניק


- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד ר' יוחנני- הר ציון
הנאשם:
שיהאבאלדין אלאסד
עו"ד י' דוד ו מ' נסאר
גזר דין

 

גזר דין

 

 

השופט י' צלקובניק

הנאשם, תושב הפזורה בלקיה, הורשע, לאחר ניהול הוכחות, בעבירות של רצח, לפי סעיף 300(א)(2) לחוק העונשין, תשל"ז- 1977 (להלן: החוק), בגין רציחתו של רביע אבו עמאר ז"ל (להלן: המנוח), בצוותא עם זייד אלאסאד, בן דודו של הנאשם (להלן: זייד); ניסיון לרצח, לפי סעיף 305(1) לחוק וחבלה חמורה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 333 בצירוף סעיף 335(א)(1)(2) לחוק, בגין ירי לעבר מאג'ד אבו עמאר ופציעתו (להלן: מאג'ד); קשירת קשר לפשע, לפי סעיף 499(א)(1) לחוק ונשיאת נשק (שתי עבירות), לפי סעיף 144(ב) לחוק.

 

על פי העובדות שנקבעו בהכרעת הדין, ביום 25.9.2010 קשר הנאשם קשר עם זייד – שהוא עצמו נרצח מספר חדשים לאחר אירועי כתב האישום, בנסיבות שטרם התבררו - לפגוע בבני משפחת אבו עמאר, המתגוררים בלקיה, כתגובה נקמנית לירי שבוצע לעבר אחיו של הנאשם, נוראדין אלאסאד (להלן: נוראדין), שהביא לפציעתו, יום קודם לכן, על ידי אחד מבני משפחת אבו עמאר, במסגרת עימותים אלימים בין המשפחות, בהם היה הנאשם עצמו מעורב עוד קודם לכן.

במסגרת הקשר, הנאשם וזייד, הצטיידו בשני אקדחים, כובעי גרב וכפפות כדי להסתיר זהותם, והגיעו לשכונת מגוריהם של בני אבו עמאר בלקיה, מתוך מטרה לאתר אנשים מבני אבו עמאר ולפגוע בהם, אולם הדבר לא עלה בידם.

ביום 29.9.2010, הוא יום הרצח, בשעה 20:00 לערך, חזרו הנאשם וזייד לשכונת מגוריהם של בני אבו עמאר, כשהם מצויידים באותם אקדחים, כובעי גרב וכפפות, והחנו את רכבם בשטח קרקעי, סמוך לחנות מכולת בשכונה. הנאשם וזייד דאגו להשאיר את מכשירי הטלפון הנייד שלהם במקום מרוחק, למניעת איכון.

זייד נכנס לחנות המכולת, בה נמצאו אותה עת, באקראי, ארבעה מבני אבו עמאר, ביניהם המנוח ומאג'ד, שניהם בני 18 שנים אותם ימים, וירה לעבר המנוח שישב במקום, 6-5 יריות מטווח קרוב, באמצעות אקדח בקוטר של . המנוח נפצע אנושות מחמישה קליעים שחדרו לפלג גופו התחתון, ונפטר מפצעיו מאוחר יותר, באותו יום.

מאג'ד שנס על נפשו אל מחוץ למכולת, נתקל בנאשם שניצב אותה עת סמוך לדלת היציאה. הנאשם ירה לעבר מאג'ד שני כדורים מאקדח שאחז בידו, בקוטר של , וגרם לפציעתו הקשה של מאג'ד מקליע שחדר לבטנו, והסב פגיעות מרובות במעי. למרות פציעתו הקשה, הצליח מאג'ד להימלט מהמקום לבית משפחתו הסמוך לחנות, ופונה לבית החולים. מאג'ד נותח פעמיים בבטנו, ובוצעו מספר כריתות של המעי הדק, ופעולות של סגירת חורי הירי והטריות. בתסקיר נפגע עבירה הנוגע למאג'ד, צוין, כי לבד מהניתוחים שעבר, עבר מאג'ד תקופה קשה של איחוי הפציעות, והוא סובל מבעיות עיכול וקשיי תפקוד כרוניים; הוא נאלץ להתאשפז מידי חצי שנה לערך, בשל חשש לחסימה במעיים, ולצרכי בדיקה ומעקב רפואי. נקבעה לו נכות של 10 אחוזים, על ידי הביטוח הלאומי.

 

בהכרעת הדין נקבע – על בסיס הודיותיו של הנאשם במשטרה והשחזור שערך במקום הרצח, ומשנדחתה גרסתו המכחישה של הנאשם בעדותו, כי לא נטל חלק בביצוע המעשה - כי הנאשם וזייד הינם בבחינת מבצעים בצוותא של מעשי העבירה; עלה כי הנאשם היה בעל מניע ישיר לפגוע בבני אבו עמאר; הוא קשר קשר עם זייד לפגוע בהם, והיה שותף לתכנון וביצוע המעשה; הנאשם נטל חלק במלוא ההכנות לבצוע הירי, ובכללן, ההצטיידות בנשק ובבגדים, ההגעה למקום, וההימלטות ממנו, תוך תיאום עמדות עם זייד, למקרה שייעצרו על ידי המשטרה.

במסגרת חלוקת התפקידים ביניהם, הנאשם ניצב מחוץ לחנות עם אקדח שלוף וטעון, לצורך אבטחה ומניעת התנגדות אפשרית, בעוד זייד נכנס לחנות ומבצע את הירי בתוכה; נקבע, כי גם אם הנאשם לא היה אמור לבצע את הירי "העיקרי" בתוך החנות, ולא היה נוכח בתוך החנות בעת ביצוע הירי, הרי שנוכח תרומתו החיונית לתכנון וביצוע המעשה, יש לראותו כשותף מלא לביצוע הרצח; טענת הנאשם בחקירתו במשטרה, כי ביקש רק לפצוע את בני אבו עמאר, בלא שתיגרם תוצאה קטלנית, לא התקבלה על ידינו, וצוין, כי גם אילו התקבלה טענה זו, לא היה בה כדי לפטרו מהרשעה ברצח; הנאשם חזה מראש את האפשרות להתרחשותה של תוצאה קטלנית, נוכח התכנון לפגוע בבני אבו עמאר, משזייד נכנס לחנות עם אקדח מוכן לירי, ולנוכח הירי המיידי של 6-5 כדורים שנורו לעבר המנוח; התכנון המדוקדק כאמור, והנחישות שגילו השניים, שחזרו פעם אחר פעם לשכונת המגורים, כדי לתור אחרי קורבנות אפשריים, ובלבד שהינם מבני אבו עמאר, מעידים אף הם על חפצו של הנאשם לגרום להמתת אחד מבני המשפחה היריבה. על הלך נפש זה, ניתן היה ללמוד גם מכך שהנאשם לא היסס לירות לעבר מאג'ד שני כדורים מטווח קצר, שאחד מהם פגע בבטנו, וגרם לפציעתו הקשה, בנסיבות המעלות כי ביקש לגרום למותו של מאג'ד.

 

באשר לאירועים האלימים שקדמו ליום הרצח, נציין, כי ביום 15.8.2011 נידון הנאשם בבית משפט זה (תפ (ב"ש) 29651-10-10), בפני מותב אחר, לעונש של שנת מאסר לריצוי בפועל (בניכוי תקופת מעצרו מיום 10.10.10), בגין עבירות של נשיאת נשק ואיומים. אחיו של הנאשם, נוראדין, שעמד לדין עם הנאשם, הורשע בנוסף, בעבירות של תקיפה בנסיבות מחמירות וירי באיזור מגורים. נסיבות אירוע זה, מוזכרות גם בהכרעת הדין שניתנה על ידינו בעניינו של הנאשם.

על פי עובדות כתב האישום באירוע הקודם, בהן הודו הנאשם ואחיו, ביום 23.9.2010, עצרו הנאשם, נוראדין וכן אדם נוסף, את רכבם של שניים מבני משפחת אבו עמאר (פריד ואדם), תוך שימוש באלימות ואיומים נגד יושבי הרכב. נוראדין החזיק סכין בידו, והנאשם אחז באקדח אותו העביר לידי נוראדין, שירה יריה אחת בסמוך לרגלו של פריד, ויריה אחת באוויר. לאחר מכן עזבו את המקום. למחרת היום, התרחש אירוע אלים נוסף, שהנאשם לא היה קשור בו, שבמהלכו, נוראדין, שישב אותה עת ברכבו עם אדם בשם עומר חטאב, ירה מאקדחו לעבר אחד מבני משפחת אלאסאד, רפאת אבו עמאר שמו, שהגיע לעבר הרכב כשהוא מצויד באקדח כדי להיפרע מנוראדין; רפאת ירה כתגובה לעבר נוראדין מספר יריות, ששתיים מהן חדרו לרכב. כתוצאה מהירי נפגע נוראדין בראשו ובידו, ועומר נפגע באיזור האגן.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ