אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תפ"ח 17232-11-13 מ"י נ' מוגרבי

תפ"ח 17232-11-13 מ"י נ' מוגרבי

תאריך פרסום : 31/08/2015 | גרסת הדפסה
תפ"ח
בית המשפט המחוזי ירושלים
17232-11-13
18/03/2015
בפני השופט:
1. יעקב צבן סג"נ
2. כרמל
3. פרידמן-פלדמן


- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד אביה גליקסברג
הנאשם:
אחמד מוגרבי
עו"ד חיים הדיה
עו"ד בדריה עותמאן
גזר דין
 

 

1.הנאשם הורשע, לאחר שמיעת ראיות, בעבירות של ניסיון רצח, לפי סעיף 305(1) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "החוק") וחבלה במזיד לרכב, לפי סעיף 413ה לחוק.

 

2.ברקע למעשי הנאשם נעוץ סכסוך שנתגלע בין משפחות הנאשם והמתלונן בעניין השימוש בדרך באזור מגוריהם בג'בל מוכבר בירושלים. ביום 27.10.13 נהג המתלונן ברכב סקודה יחד עם בלאל עביידיה בדרך חברון סמוך לסנימטק לכיוון ג'בל מוכבר. סמוך לשעה 19:11, הגיע למקום ג'יפ קאיה ובו הנאשם ואנשים נוספים. הג'יפ חסם דרכו של רכב המתלונן וממנו ירדו הנאשם והאחרים. האחרים הכו בשמשת הרכב באמצעות אלה וקופיץ והנאשם ירה במתלונן מספר יריות מטווח של מטר לכיוון חלק גופו העליון במטרה להורגו, היריות פגעו בחזה וביד של המתלונן. המתלונן חמק ופינה עצמו לבית חולים, שם קיבל טיפול רפואי. בגופו נמצאו שני פצעי כניסה ויציאה של קליע בחזה ופצע כניסה של קליע ביד. הנאשם והאחרים נמלטו מהמקום.

 

3.הנאשם יליד 2.6.93, נשוי ואב לשני ילדים קטנים, התגורר יחד עם משפחתו בשכונת ג'אבל אל מוכבר בירושלים, עובד כמוביל בטון לאתרי בנייה. מתסקיר שירות המבחן, עולה כי הנאשם בוגר 9 שנות לימוד, נישא בגיל 16, אחיו נישא לאחותה של רעייתו. לחובתו הרשעה בבית משפט לנוער בירושלים בעבירות של נהיגה פוחזת ברכב והפרעה לשוטר במילוי תפקידו, בגינן הוטל עליו קנס ופסילת רישיון נהיגה. משפחות הנאשם והמתלונן מסוכסכות בגין מיקומו של מפעל הבטון ופלישתו לאדמות משפחת המתלונן. משפחת הנאשם מכחישה פגיעה במשפחת המתלונן וטוענת להפללת הנאשם. ביום 8.1.14 עשו המשפחות "סולחה", במסגרתה הוצהר כי אף צד אינו נושא באשמה לאשר אירע. הנאשם נוטל אחריות חלקית למעשיו, מודה שהיה בזירה (בניגוד לעמדתו בהליך כולו) אך מכחיש שהחזיק נשק וכל שכן שירה במתלונן וכן שלל כוונת קטילה. הנאשם אישר שביקש לנקום במתלונן וגילה הבנה לחומרת מצבו ומודעות לפזיזות בה נהג. להערכת שירות המבחן, התנהגות הנאשם אימפולסיבית, ילדותית ובלתי שקולה ואינה לוקחת בחשבון את תוצאות מעשיו, כן הינו מתקשה בשליטה עצמית. שירות המבחן התרשם מחרטתו ומכך שההליכים המשפטיים, לרבות מעצרו, מהווים עבורו גורם מטלטל. יחד עם זאת, הנאשם מתקשה לבטא אמפטיה לנפגע העבירה. להערכת שירות המבחן, נשקף סיכון להתנהגות פורעת חוק. לאור חומרת העבירה והעובדה שהנאשם אינו נושא באחריות המלאה לביצועה, לא בא שירות המבחן בהמלצה.

 

4.כראיות לעונש הוגש העתק גיליון הרישום הפלילי של הנאשם, כנזכר לעיל.

 

5.ב"כ המאשימה עמדה על מעשי הנאשם והפגיעה במתלונן. עבירת ניסיון הרצח היא מהחמורות בספר החוקים, לצידה עונש מרבי של 20 שנות מאסר ותכליתה לשמור על קדושת החיים ולמנוע זלזול בחיי אדם. מעשיו של הנאשם פוגעים גם בערך המוגן של בטחון הציבור. נסיבות ביצוע העבירה- הנאשם וחבורתו תכננו את מעשיהם והתכוונו להמית את המתלונן, לצורך כך הצטיידו בנשק חם וקר ועקבו אחריו. הנאשם דומיננטי באירוע, החזיק אקדח וירה על פלג גופו העליון של המתלונן בכוונה להמיתו. האירוע משול למלכודת מוות, הנאשם ירה על המתלונן בעודו ישוב ברכבו, הרכב של הנאשם חוסם את נתיב נסיעתו ושלושה אחרים מקיפים את הרכב ובידם קופיץ. הנאשם נותר בחיים אך נפגע גופנית ונפשית ונזקק לטיפול רפואי בבית החולים. המניע לאירוע הינו סכסוך חמולות רווי אלימות הדדית. יש לגנות כל פתרון סכסוכים באמצעות אלימות ועל בית המשפט להעביר מסר מרתיע. הענישה הנהוגה בעבירת הרצח נגזרת מנסיבותיו הקונקרטיות של כל אירוע. מתחם הענישה הינו 16-12 שנות מאסר. הוגשה פסיקה בתמיכה לכך. נסיבות מחוץ למתחם- הנאשם בן 22, לא נטל אחריות מלאה על מעשיו ולא הביע חרטה. מתסקיר שירות המבחן, עולה כי הנאשם מתקשה לחוש אמפטיה למתלונן. שירות המבחן התרשם מסיכון להתנהגות עבריינית ולא בא בהמלצה בעניינו. בהיעדר נסיבות מקלות, העונש הראוי ממוקם מעל מחצית מתחם הענישה.

 

6.ב"כ הנאשם ביקש להאיר את נסיבות העושה ונסיבות המעשה. בית המשפט העליון קבע כי תוצאת המעשים מהווה שיקול משמעותי בגזר הדין. בענייננו לא הוגש תסקיר נפגע עבירה. המתלונן נפצע באופן שטחי, נהג בכוחות עצמו לבית החולים ולא נגרמה נכות. המדון בין החמולות הסתיים בסולחה ויש ליתן לכך משקל על מנת לשמר את הרגיעה ולמנוע פעולות נקם. הנאשם גולל לפני קצינת המבחן את האמת הפנימית שלו, חלקו באירוע בהחזקת מוט ברזל ולא הוא שביצע את הירי. הנאשם ניהל הוכחות מהטעם שלא רצה להודות במעשה שלא ביצע ונוכח בעייתיות בחומר הראיות בתיק. ב"כ הנאשם ביקש מבית המשפט ליתן משקל להתרשמות קצינת המבחן ולסיכויי שיקום. הנאשם צעיר, אינו מצוי בעולם הפלילי, משפחתו נורמטיבית ולא הייתה לו יריבות אישית עם המתלונן. נסיבות חייו מורכבות- הנאשם נישא בגיל 16 לרעייתו בת ה- 15 ונולדו להם שני ילדים, הנאשם ללא בשלות רגשית מתאימה ונתון היה ללחץ משפחתי בשל סכסוך החמולות. הנאשם ראוי לשיקום ומחפש תקווה, פתח בגזר הדין, שיסייע בידו לנתב את חייו בכיוון נורמטיבי וחיובי. המעצר מהווה גורם מטלטל ומרתיע. בית המשפט במלאכת גזר הדין יעמיד לנגד עיניו את דמותו של הנאשם שלפניו. מתחם הענישה בנסיבות העושה, המעשה והתוצאה, הינו 7-4 שנות מאסר. הוגשה פסיקה בתמיכה לכך. לאור סיכויי השיקום של הנאשם, ראוי לגזור את עונשו ברף הנמוך של המתחם.

 

7.הנאשם בדבריו לפנינו התחרט על מעשיו וביקש את סליחת משפחתו ומשפחת המתלונן. הנאשם ביקש הזדמנות לשקם את חייו ולשוב לחיק רעייתו וילדיו. הוגש מכתב אישי ובו גולל הנאשם את הרקע למעשה, כוונתו, הלקח שהפיק והפנים, חרטתו וכלימתו ורצונו לשקם את חייו ולחזור למוטב.

 

8.מעשיו של הנאשם פגעו בערכים מוגנים של קדושת חיי אדם ושלמות גופו. הנאשם ביקש לגדוע חיי אדם במסגרת ועל רקע סכסוך בין משפחות. הנאשם עם אחרים ארב למתלונן, חסם את דרכו וביקש לקטלו ביריות מטווח קצר. בתי המשפט נהגו ביד קשה בשימוש באלימות לצורך פתרון סכסוכים וכל שכן בכוונה להמית אדם. בעבירה של ניסיון רצח העמיד המחוקק עונש מרבי של 20 שנות מאסר. בית המשפט העליון בע"פ 2544/12 איאד פטאפאה נ' מדינת ישראל, התווה מדיניות ענישה של 18-10 שנות מאסר במקרים של ניסיון לרצח באמצעות דקירות סכין. בע"פ 4372/13 אדנהו סיסאי נ' מדינת ישראל, אישר בית המשפט העליון עונש של 11 שנות מאסר על נאשם שירה 15 כדורים מטווח קרוב על אדם בכוונה להמיתו, על רקע סכסוך כספי. בפסק דין זה נקבעו בכורתם של שיקולי הגמול וההרתעה בעבירה של ניסיון רצח. עם זאת, ניתן למצוא מדיניות מתונה יותר בענישה, כך למשל בית המשפט המחוזי בחיפה בתפ"ח 30215-06-13 מדינת ישראל נ' רועי אוחנה, קבע מתחם ענישה של 12-6 שנות מאסר בעבירה של ניסיון רצח של בת זוג בשים לב להפרעות נפשיות בהן לוקה הנאשם. על מתחם הענישה לגלם, בין היתר, את תוצאת המעשה. בעניינו, פגיעתו הפיזית של המתלונן אינה חמורה והוא אושפז זמן קצר יחסית ואינו סובל ממום עקב הפגיעה.

הפסיקה אשר הוגשה מטעם הנאשם מתייחסת לעבירות פחותות בחומרתן ולנסיבות בהן לא בוצע ירי ישיר, או לא נתגבשה כוונה להמית, או ללא יסוד התכנון, או שההרשעה הייתה מכוח דיני השותפות, או בשים לב לנסיבות אישיות.

המאשימה הגישה את ע"פ 6908/10 רן דוד נ' מדינת ישראל, במסגרתו אישר בית המשפט העליון עונש של 12 שנות מאסר בעבירה של ניסיון רצח בנסיבות דומות לענייננו.

מתחם הענישה בנסיבות העניין הינו 14-8 שנות מאסר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ