אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תיק 12-17009-97-6 זוכה נ' חייב

תיק 12-17009-97-6 זוכה נ' חייב

תאריך פרסום : 10/05/2015 | גרסת הדפסה
תיק מס'
לשכת ההוצאה לפועל
12-17009-97-6
03/05/2015
בפני הרשם:
יניב הלר

- נגד -
המבקש:
זוכה
המשיב:
חייב
החלטה

 

1. לפניי בקשה למינויו של ב"כ הזוכה בתיק לכונס נכסים לשם עריכת שמאות בלבד לנכס הנמצא ברחוב משה סנה 2 בחולון, והידוע כגוש 7342, חלקה 134, תת חלקה 1, נכס שזכויות החייב לגביו עוקלו במסגרת תיק זה (להלן – "הנכס").
2. תיק  זה נפתח ביום 8.12.1997 בגין שטר שחולל על ידי החייב מיום 26.6.1994. אזהרה נמסרה לחייב ביום 8.3.1998. יתרת החוב בתיק כיום 943,122 ש"ח. 
3. ביום 4.1.2015 הוגשה בקשת ב"כ הזוכה להתמנות ככונס נכסים על הנכס. מפרטי הבקשה עלה כי הנכס משמש דירת מגורים בבית משותף ורשום על שם החייב ואשתו בחלקים שווים. נמסר עוד כי כיום הנכס מושכר, והחייב ומשפחתו אינם מתגוררים בו בפועל. כן הובהר בבקשה כי בהתאם לנסח הרישום אין שיעבוד על הנכס.
4. בהחלטה מאותו היום, ועל מנת לוודא כי אכן קיים צורך ותועלת בנקיטת ההליך של מינויו של כונס נכסים, הוריתי לב"כ הזוכה על המצאת פרטים עדכניים הנתמכים במסמכים, והוצגה רשימה של מסמכים שיש לצרף ועניינים הטעונים התייחסות מלאה טרם מינויו של כונס נכסים למימוש מקרקעין מעוקלים כדלקמן:          א. נסח רישום עדכני או אישור מטעם החברה המשכנת.ב. פירוט מלא של שותפים בנכס או בעלי זכויות אחרות.                                                                        ג. שימוש שנעשה בנכס תוך ציון זהות המשתמשים ומעמדם.ד. יצוין אם הנכס משמש כדירת מגורים ואם לחייב דירת מגורים חלופית. ה. יפורטו משכנתאות, שעבודים או עיקולים הרובצים על הנכס; אם קיימים כאלה - יש להמציא עמדת הגוף הממשכן או המעקל ביחס לבקשה זו. ו. יפורט תיאור מלא של הנכס ושוויו המוערך.                                                                ז. תינתן התייחסות לעניין זכויות דיירות מוגנת על-פי סעיף 33 לחוק הגנת הדייר והזכות לדיור חלוף.                                                                       ח. ב"כ הזוכה יתייחס לעניין חומרת ההליך המבוקש ולשאלה אם תצמח תועלת ממשית מנקיטתו.                                                                          
5. כן הוריתי על קבלת תגובת החייב בתוך 30 יום. 
6. בזיקה להחלטתי האמורה, הוגשה ביום 19.2.2015 תגובתו של ב"כ הזוכה שממנה עלה, בנוסף על האמור לעיל, כי מבדיקות שערך ב"כ הזוכה באתר רשות המיסים בדבר עסקאות מקרקעין בנכסים דומים ברחוב, מעריך ב"כ הזוכה את הנכס בשווי 1,300,000 ש"ח. בהתייחס לזכויות דיירות מוגנת ודיור חלוף מסר ב"כ הזוכה כי בכוונתו למנות תחילה שמאי להערכת שווי הדירה כפנויה בשלמות ובמחצית, ולאחר מכן יעריך כדאיות המימוש. ב"כ הזוכה מסר כי ניתנה הסכמתו של החייב להליך הכינוס – כעולה מסעיף 8 להסכם בין הצדדים מיום 6.1.2015, שם הוסכם כי "אין בהסכם זה לפגוע בזכותה של הזוכה לפעול לגביית החוב בכל דרך מתאימה ולנקוט בכל הליך לאחר הסכם זה, לרבות כינוס נכסים, פש"ר, הגבלות, עיקולים ואחרים... והחייב מסכים שלא להתנגד לכך...". 
7. בהערת אגב, מסופקני אם אותה הסכמה בסעיף 8 המצוטטת לעיל שנתנה בשולי הסכם שעניינו אחר ומתייחסת להליכים שונים (לרבות הגבלות שמטבען אינן מוטלות אלא על מי שאינו עומד בצו תשלומים) יכולה לשמש ראיה להסכמה פוזיטיבית לכל הליך כינוס. המשך העניינים מלמד כי לפחות על פי טענתו של החייב הסכמה של ממש לא היה בכוונתו לתת. 
8. בהחלטה מאותו היום הוריתי, למען הזהירות, על המצאת ההחלטה לידיעת החייב לשם קבלת תגובתו המפורשת לעניין הבקשה למינוי ב"כ הזוכה ככונס נכסים על הנכס, וזאת תוך 14 ימים מיום המצאת החלטה זו למענו. כן ציינתי כי בחלוף המועד, ובהעדר תגובה מטעם החייב, יוכל ב"כ הזוכה לחדש בקשתו, בצירוף אסמכתה למסירה כדין. 
9. ביום 15.3.2015 נתקבלה בקשת החייב לביטול החלטה, ביטול כל הליך כינוס ומתן זכות תגובה למשיב וליתר בעלי הזכויות בנכס. 
10. החייב טען בבקשתו כי טרם הומצאה לידיו בקשת הזוכה למינוי כונס נכסים בתיק, על אף שהיה מצוי במשך תקופה במשא ומתן עם ב"כ הזוכה לשם הסדרת חובו, ומשכך אין ביכולתו להגיב עניינית. כן הכחיש החייב כי הבקשה למינוי נמסרה לו בעת הגעתו ביום 6.1.2015 למשרדי ב"כ הזוכה לשם חתימה על הסכם שעניינו ביטול ההגבלה על רשיון הנהיגה, ולא הוסברה לו מהות ההסכם הנ"ל. 
11. לגבי הנכס גופו טען החייב כי מדובר בדירת מגורים שבה הוא מתגורר יחד עם אשתו, שהיא בעלת מחצית מהזכויות בה, ועם בנם הבגיר של בני הזוג הסובל מאוטיזם והסמוך על שולחנם. 
12. החייב טוען כי הואיל וזכויותיה של אשתו רשומות בלשכת רישום המקרקעין הרי שניתן יהיה למכור את הדירה כתפוסה בלבד (בהתאם לפסק דינו של בית המשפט העליון ברע"א 8233/08, מרגלית כובשי נגד עו"ד אייל שוורץ בתפקידו ככונס נכסים  [10.10.2010]; להלן – "הלכת כובשי"), מה שיביא לתמורה נמוכה ביותר. 
13. בנוסף טען החייב כי לאור מצבו של בנו, מוקנות לו לכל הפחות זכויות דיירות מוגנת, ומצבו הרפואי יחייב בדיור חלוף מותאם, עניין שיגביר העלויות. משכך טוען החייב כי אין כדאיות במימוש הנכס והחייב מתנגד לבקשה למינוי כונס. כן נטען על ידי החייב כי גם הוא סובל מבעיות בריאות העלולות להחמיר בשל ההליכים הננקטים כנגדו.
14. לאור תגובת החייב וטענתו בדבר אי המצאת הבקשה לידיו הוריתי בו ביום על המצאת ההחלטה לב"כ הזוכה אשר יעביר לידי החייב כל בקשה שהוגשה וטרם הומצאה לידיו. כן הוריתי על הגשת תגובה מסודרת מטעם החייב לבקשות הזוכה תוך 30 יום, היה ולא יגיעו הצדדים להבנות.
15. ביום 12.4.2015 הוגשה ע"י ב"כ הזוכה בקשה למינוי שמאי לנכס מעוקל בהתאם להוראות סעיף 65(א) לתקנות ההוצאה לפועל, התש"ם-1979. בזיקה להחלטתי מיום 15.3.2015 מסר ב"כ הזוכה כי הצדדים ניהלו מו"מ והחייב הציע הצעה להסדר חובו. בטרם תתקבל החלטה בעניין הפשרה המוצעת מבקש ב"כ הזוכה לערוך שמאות לשם אימות טענות החייב בדבר שוויה הנמוך של הדירה. בקשה זו נדחתה בהחלטה מנומקת מאותו היום. 
16. בשולי החלטתי האמורה ציינתי כי ב"כ הזוכה רשאי לערוך שמאות שממנה אלמד על כדאיות המימוש ואז לחדש בקשתו.
17. על רקע האמור לעיל, הוגשה כעת בקשת ב"כ הזוכה להתמנות ככונס נכסים לצורך עריכת שמאות בלבד. 
18. ב"כ הזוכה מציין כי ניסיונותיו לתאם עם החייב מועד לעריכת שמאות לא צלחו והחייב מסרב לאפשר ביצועה של השמאות. לטענתו, חוסר שיתוף הפעולה מטעם החייב מונע את אפשרות בחינתה של כדאיות מכר הדירה ועל מנת להתגבר על התנגדות החייב נדרש מינויו ככונס נכסים נקודתית לצורך עריכת השמאות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ