אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מתן הוראות לכונס נכסים

מתן הוראות לכונס נכסים

תאריך פרסום : 25/05/2015 | גרסת הדפסה
תיק מס'
בית דין רבני אזורי
‏32743-15‏
21/05/2015
בפני הדיינים:
1. הרב יקותיאל כהן - אב"ד
2. הרב מיכאל צדוק
3. הרב מרדכי רלב"ג


- נגד -
המבקש:
פלוני
המשיבה:
פלונית
פסק דין

 

במסגרת הליך גירושין בין בני זוג החליט בית הדין למכור את נכסי הצדדים באמצעות כונס נכסים שמינה בית הדין. הוחלט כי בכספי התמורה יחלקו הצדדים בשווה.

כונס הנכסים מכר דירה אחת מתוך שתי דירות של הצדדים לצד ג'. הוא שילם את רוב התשלום על הדירה לכונס הנכסים, וכיום מתגורר בדירה.

הבעל (להלן: המוכר) הגיש תביעה לבית הדין לביטול הסכם המכר שעשה כונס הנכסים, בנימוק כי כונס הנכסים פעל שלא בתום לב ולא שעה לבקשותיו שהוא ירכוש את חלקה של האשה בדירה ולא צד ג'. בנוסף טען שיש לבטל את כל הליך כינוס הנכסים מפני שנפלו בהליך פגמים מהותיים, כגון – לא התבצעה התמחרות על הדירה ולא נערכה שמאות על הדירה כמתחייב מכל כונס נכסים. עוד טען המוכר כי רבים מהכספים שקיבל כונס הנכסים לא הגיעו אליו, חלק מהכספים שולמו לחשבון בנק אחר על שם המוכר שמעוקל בגין חובות שחייב לנושים אחרים, ולא לצורך פירעון חוב המשכנתא על הדירה, דבר שגרם לו נזק גדול. בנוסף, ישנם כספים שעדיין לא קיבל מכונס הנכסים מתמורת הדירה. לפיכך תובע המוכר לבטל את מכירת הדירה למפרע.

כונס הנכסים מכחיש את טענות המוכר וטוען שפעל על פי הוראות בית הדין, למעט טעות אחת שנעשתה בתום לב, שכונס הנכסים הפקיד את התשלום הראשון ששילם רוכש הדירה לכונס הנכסים עבור פירעון חוב משכנתא אחר של המוכר, במקום לשלם את חוב המשכנתא הרובץ על הדירה שנמכרה בהסכם המכר.

בא-כוחו של רוכש הדירה תובע שבית הדין יקבע שהסכם המכר שנחתם בין כונס הנכסים לרוכש תקף, ויש להעביר את זכויות הדירה על שמו של הרוכש.

בנוסף, תובע ב"כ הרוכש שבית הדין יקזז מהתשלום האחרון על הדירה, שע"פ הסכם המכר צריך הרוכש לשלם לכונס הנכסים, את הנזקים שנגרמו לרוכש בגין השהות הארוכה של הליך המכירה.

לאחר שמיעת כל הצדדים הנוגעים בדבר – הבעל (המוכר), הרוכש וב"כ וכונס הנכסים, ולאחר העיון בחומר המצוי בתיק, בית הדין פוסק כדלהלן:

א. בית הדין מאשר את הסכם המכר שחתם כונס הנכסים עו"ד שאול נפתלין עם הרוכש [י' מ'] בכפוף לכך שהרוכש יפקיד סך של 64,761 (ששים וארבע אלף ושבע מאות ששים ואחד) ₪ בנאמנות אצל עו"ד ישראל בודה, וזאת תוך 14 יום.

הסך הנ"ל מורכב משני מרכיבים. האחד, יתרת חוב סך התשלום כמתחייב ע"פ הסכם המכר ע"ס 38,361 (שלשים ושמונה אלף וששים ואחד) ₪. והשני, סך של 26,400 (עשרים ושש אלף וארבע מאות) ₪ עבור 24 חודשי שכירות שעדיין לא שילם הרוכש עבור דמי שכירות הדירה כמתחייב ע"פ הסכם השכירות שנחתם בין כונס הנכסים לרוכש.

עו"ד ישראל בודה (נאמן בית הדין) יעביר מחצית מיתרת הכספים הנ"ל למוכר מיידית, בקיזוז הכספים בערך החוב של מס שבח הרובץ על הדירה (נכון לתאריך הפקדת הכספים בנאמנותו). את הכספים הנ"ל ישאיר עו"ד ישראל בודה בנאמנות עבור המוכר. ואת המחצית השנייה יעביר הנאמן לידי אשתו של המוכר, עבור חלקה בדירה.

את הכספים שיישארו בנאמנות יעביר הנאמן בחלקים שווים למוכר ולאשתו, רק לאחר העברת הזכויות בדירה על שמו של הרוכש, וזאת לאחר שיסולק חוב מס שבח הרובץ על הדירה, ע"י כונס הנכסים כפי שיפורט בסעיף ב, המעכב את העברת הזכויות שבדירה על שם הרוכש.

לאחר שהרוכש יפקיד את הכספים כנ"ל, בית הדין יוציא פסיקתה בנוסח שיגיש ב"כ הרוכש ובה תהיה הוראה להעביר את זכויות הדירה על שמו של הרוכש.

יש לציין שבהסכמת הרוכש נקצבה תקופת השכירות של הדירה לתקופה של 29 חודשים, קרי, עד למועד התשלום לפני האחרון עבור רכישת הדירה על ידו. לטענת כונס הנכסים שולמו עד כה דמי שכירות ע"ס של 5500 (חמשת אלפים וחמש מאות) ₪ בלבד, ולטענת הרוכש שולמו לכונס הנכסים דמי שכירות ע"ס 7700 (שבעת אלפים ושבע מאות) ₪. אם יציג הרוכש אסמכתאות לגרסתו, אזי יופחת סך של 2200 (אלפיים ומאתים) ₪ מחוב דמי השכירות שחייב הרוכש למוכר.

בית הדין מבהיר כי הסכם המכר תקף לאחר שהרוכש ימלא את הנ"ל, ואין לתלות ולהתנות את תקפות הסכם המכר בתשלום חוב כונס הנכסים למוכר כפי שיפורט בהמשך.

בית הדין סבור שיש לדחות את טענת המוכר (הבעלים הקודמים) כי כונס הנכסים לא נתן לו את האפשרות לרכוש את חלקה של אשתו בדירה תחילה, למרות שהגיש בקשה לכונס הנכסים שיאפשר לו לעשות כן. וזאת מכיוון שלדעת בית הדין המוכר הוא בעל חוב להרבה נושים ולא הייתה לו אפשרות ריאלית להשיג את הסכום הנדרש לרכוש את חלקה של האשה בדירה.

כמו כן יש לדחות את הטענה שלא התבצעה התמחרות ושמאות כנדרש מכל כונס נכסים. בית הדין סבור כי המחיר שבו נמכרה הדירה בתוספת דמי השכירות העולים לסך של 251,900 (מאתיים וחמישים אלף ותשע מאות) ₪ הוא מחיר הגון לדירה, נכון לאותה תקופה בהתאם לבדיקה שערך בית הדין באתר האינטרנט של רשות המיסים במכירת דירות מקבילות באותו אזור באותה תקופה, ולכן לא נגרם נזק מכך שלא התבצעה התמחרות או שמאות.

באשר לטענות המוכר כי נפלו פגמים בהליך הכינוס, המצדיקים את ביטול הסכם המכר, בית הדין דוחה טענה זו, מאחר שבית הדין סבור שלמרות שאכן נמצאו פגמים בהליך הכינוס, אין אלו מספיקים דיים כדי לבטל את הסכם המכר, בייחוד בשל הסיבה שהוברר שהמכירה הייתה במחיר הריאלי באותה תקופה כאמור לעיל וכן סביר להניח שלאחר שהמוכר יקבל את המגיע לו ע"פ פסיקת בית הדין הן מהרוכש והן מכונס הנכסים, התוצאה תהיה שלא יגרם לו נזק כלכלי בשל הליך כינוס הנכסים, למרות הפגמים שנפלו בהליך.

ב. בהסכמת כונס הנכסים, האחריות לסילוק חוב מס שבח שנזקף עתה על המוכר מוטלת על כונס הנכסים, היות ולפי החוק שהיה תקף אז בזמן חתימת הסכם המכר היה המוכר פטור מלשלם את מס השבח. אם לא יצליח כונס הנכסים לפטור את המוכר מחוב תשלום מס שבח על הדירה, יהיה על כונס הנכסים לשאת אישית בתשלום מס שבח הנ"ל מכספו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ