אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מזונות קטינים

מזונות קטינים

תאריך פרסום : 31/07/2017 | גרסת הדפסה
תיק רבני
בית דין רבני אזורי נתניה
288368-9
08/09/2015
בפני הדיינים:
1. הרב מיכאל עמוס - אב"ד
2. הרב שניאור פרדס
3. הרב אריאל ינאי


- נגד -
התובעת־הנתבעת:
פלונית
עו"ד אֵמֶה־חביב טנג'י
התובע־הנתבע:
פלוני
עו"ד רוני זמיר
פסק דין

 

לפנינו תביעה לקביעת מזונות קבועים לשלושה קטינים הנמצאים במשמורת האם (להלן: "התובעת). הצדדים התגרשו בי"א בתמוז תשע"ד (9/7/14) ולהם שלושה ילדים משותפים בני 4, 6, ו־8. פסיקה זמנית ניתנה ערב סידור הגט ביום י' בתמוז (8/7) בסך 3,700 ₪ שמתוכם 1,000 ₪ הם דמי מדור. בנימוקי ההחלטה נכתב כי קביעה זו באה "לאור החומר שהוצג אז לפני ביה"ד ולאור הצהרתו של הבעל, בין היתר, כי הוא אינו עובד, ובהתחשב בטענת ב"כ האישה לפיה הבעל עובד בעבודתו בלתי מוצהרות אם כי אינו יודע כמה בדיוק הוא משתכר בפועל."

מאחר שמדובר בפסיקה זמנית שניתנה בטרם בירור העובדות לאשוּרָן, נקבע לצדדים דיון הוכחות ליום ז' בשבט (26/10/14). הנתבע לא הופיע לדיון ולזה שלאחריו ביום ה' בניסן (25/3/15) הוא הופיע בגפו ללא ייצוג משפטי. בלהט הדיון התפרץ הנתבע על הצד השני, הפריע למהלך הדיון, ולאחר מכן עשה דין לעצמו ועזב את אולם הדיון ללא קבלת רשות מבית הדין.

בתום הדיון האחרון הורינו לצדדים להגיש סיכומים ואסמכתאות לצורך מתן פסק דין. בבקשה מאוחרת יותר שהוגשה על ידי בא כוחו של הנתבע, הובע צער על מעשיו של מרשו, ובנשימה אחת הוא ביקש לקבוע דיון הוכחות נוסף. בקשתו נדחתה, אך ניתן פרק זמן נוסף לנתבע כדי שיסכם את טיעוניו וימציא את ראיותיו בצורה מסודרת. סיכומי באי כוחם של שני הצדדים הומצאו אלינו.

טענות התובעת

התובעת באמצעות בא כוחה הגישו תביעה להגדלת מזונות הקטינים. באמצעות צווים משפטיים שניתנו על ידי ביה"ד הצליחה התובעת להשיג את תדפיסי חשבון הבנק של הנתבע המלמדים על מצבו הכלכלי המשופר של הנתבע. דפי החשבון של הנתבע בבנק ירושלים מראים תנועות כספים בסדר גודל משמעותי: 50,000 ₪ כספי ביטוח שהופקדו לזכותו ביום 12/2/14; סכום נוסף שהתקבל מהביטוח בסך 216,096 ₪ ביום 12/3/14; 10,858 ₪ קבלת החזר מס (23/4/14) ; הפקדה עצמית של 10,904 ₪ (12/8/14). עוד מציין ב"כ התובעת להודעת הנתבע לבית הדין מיום 12/5/15 לפיה הנתבע עובד ומשתכר.

בנוסף לכך הפנה בא כוח הנתבעת את תשומת הלב לפרט מעניין. בכתבי בקשותיו ותגובותיו האחרונים של ציין הנתבע את מקום מגוריו ברחוב [...] ב*****. כותב ב"כ התובעת כי דירה זו נמצאת באחד מאזורי היוקרה של ***** (בנין "[ס']"), הממוקמת מול [...], ומשקיפה אל הים. להערכתו, עלות שכירת דירת יוקרה זו היא כ־7000 ₪ לחודש, ויש בכך כדי להעיד על מצבו הכלכלי הטוב של הנתבע. בתגובת התובעת לסיכומי הנתבע שהיא הגישה לבית הדין לאחרונה ביום 17/8 תיארה התובעת את חיי המותרות שהיו לה עם הנתבע במהלך שנות הנישואין, היא ציינה בהרחבה את דירות היוקרה שבהן הם התגוררו במהלך השנים־ את מיקומן ורמתן הגבוהה; שבכל שנות הנישואין היא לא עבדה, והנתבע הוא שכלכל ופרנס את המשפחה. לדבריה גם היום היא מתקשה למצוא עבודה קבועה בשל קשיי השפה, מלבד עבודות מזדמנות והכנסתה מעטה, בהתאם. בעבר גרה הנתבעת עם הילדים ברחוב [...] ב***** ושילמה 5,800 ₪ דמי שכירות חודשית; והנתבע גר בבית אמו ברחוב [...] שבשכונת דורה ב*****. על סמך נתונים אלה נתבעו ונפסקו בשעתו דמי המדור ואחזקתו בפסיקה המזונות הזמניים.

בדיון ההוכחות שנערך לאחר מכן בב' חשוון (26/10/14) הצהיר בא כוחה של התובעת כי מרשתו החליפה דירה אותה היא שוכרת כעת ב־4500 ₪ (שורה 48 לפרוטוקול). יש לציין, כי גם מבדיקת חוזה השכירות שעמד בבסיס תביעת המזונות של התובעת היה החוזה הישן נוכחנו שמדובר בחוזה ישן שכבר הסתיים ביום 28/2/14 דהיינו טרם הגשת תביעת המזונות של התובעת ביום־20/5/14... ויש להצר על הטעיית בית הדין במסמך לא רלוונטי.

בהחלטה מיום 20/6/15 דרשנו לתקן את כתב התביעה, ולהמציא חוזה שכירות והוצאות אחזקה מעודכנים. בא כוחה המציא לנו את הנתונים המעודכנים: התובעת מתגוררת עם הילדים ב**** **** [...] בדירת 5.5 בשכירות חודשית בסך 4,500 ₪; והוצאות החזקת הדירה (בסכומים דו חודשיים) הם: חשמל – כ־1500 ₪ בממוצע לחודש; ארנונה 1260 ₪; מים כ־130 ₪, מלבד הוצאות נוספות כמו כבלים, ועד בית, ועוד. התובעת דורשת דמי מזונות קטינים בסך 1,700 ש"ח עבור כל ילד (=5,100 ₪ עבור שלושתם), ועוד סך 4,000 ₪ עבור המדור והוצאותיו, ובסך הכול 9,100 ₪ לחודש.

טענות הנתבע

הנתבע כותב שהוא משתכר כ־7000 ₪ ₪ לחודש והמציא על כך תלושים. בא כוחו של הנתבע המציא תגובה מסודרת מלווה במסמכים, ובין השאר הוא מציין שביום 18/3/14 הוא העביר סך 140,000 ₪ בהעברה בנקאית מחשבונו האישי בבנק ירושלים לחשבונה של התובעת בבנק דיסקונט – והתובעת העלימה זאת בְּמוּדָע מבית הדין. הנתבע מציין שיש לו קושי לעבוד ולהשתכר בגלל מצבו הרפואי, והוא מוכר על ידי הביטוח הלאומי כבעל נכות בשיעור 28% בשל מחלת עור שממנה הוא סובל. הוא כותב כי כפסיקת מזונות מעבר ל־3,600 ₪ תגרום לו לקריסה כלכלית. לדבריו, התובעת מבוססת מבחינה כלכלית מאחר שאביה האמיד (שבבעלותו מספר חנויות אופטיקה בפריז) תומך בה ובילדים ביד רחבה ונדיבה. בא כוחו בסיכומיו המציא תדפיסים מחשבון הבנק של התובעת המראים יתרות כספים של עשרות ומאות אלפי ₪, כספים שהועברו אליה מאביה.

הקדמה

בחיוב האב במזונות ילדיו, אלה שמתחת לגיל שש ואלה שמעל גיל זה (בגדרי תקנת אושא ובתקנת הרבנות הראשית משנת תש"ד) כבר הארכנו בפסק דין בתיק 290277/7 (מפי כבוד האב"ד הרה"ג מיכאל עמוס שליט"א) ואין צורך לחזור ולכפול את הדברים.

הכלל, חיוב מזונות בקטני קטנים – עד גיל שש – הוא חיוב גמור של האב כלפי ילדיו, שלא כדעת הר"ן הסובר שחיוב מזונות הקטנים הם בכלל מזונות האישה (והנפקות היא כשאין חיוב מזונות אישה כמו בגרושה שאז לדעתה הר"ן החיוב הוא מדין צדקה – ראו פד"ר ז' 136 באורך, ובספר "משפטי שמואל" (הגרש"ב ורנר סימן ט'). לאחר גיל שש חייב האב מתקנת אושא שלדעת רש"י חיובו הוא מדין צדקה וכופין את האב כשהוא אמיד, אך לדעת הרמב"ם זוהי תקנת חכמים גמורה אך לא יורדים לנכסיו אלא כשהאב אמיד. כשאיננו אמיד כופין אותו בדברים (פד"ר ז' בביאור דברי הרמב"ם ויישוב קושיית הגר"א עליו). בהתאם לתקנת הרבנות הראשית משנת תש"ד יש לאב חיוב מזונות עד גיל חמש עשרה (ואם יש לקטינים רכוש משל עצמם (כמו ירושה) אין לחייב את האב לפרנסם (פד"ר חלק ד' עמד 7 – כמו בתקנת אושא כשהאב אמיד שאין לחייבו לזון כשיש לקטנים רכוש [ב"ש ע' סק"ב]; ויש הסוברים שיש לחייב גם כשיש להם רכוש־כמו בקטני קטנים).

תביעת המזונות שלפנינו איננה רק מכאן ולהבא, אלא גם למפרע. לדברי התובעת הנתבע לא שילם מזונות מדי חודש אלא למקוטעים ובאופן חלקי. לדברי הנתבע הוא שילם סך של 140,000 ₪ כארבעה חודשים לפני הגירושין (שהם כחודשיים לפני עזיבתו את הבית) כשהם כבר היו בעיצומו של הסכסוך, ובנוסף לכך אביה האמיד של התובעת מזרים לה כספים רבים המכלכלים אותה ואת הילדים.

באי כוחם של הצדדים לא הציגו נימוקים הלכתיים ולא באו בשערי המשפט העברי, ולכן שומה עלינו לבוא בשעריו ולומר כי יש לתת כאן את הדעת בשני נושאים ובשתי סוגיות: האחת, בסוגיית פורע חובו של חברו (כתובות ק"ו ונדרים ל"ג, ו'חושן משפט' סימן קכ"ח) מאחר שאביה של התובעת זן אותה ואת הילדים בהרחבה בעבר ובהווה, ויש לדון אם יש לראות בכך כתשלום חוב המזונות בו חייב חתנו לילדיו, בכלל דין 'פורע חובו של חברו', וכפי שפסק המחבר (אבה"ע סימן ע', ח') –

"עמד אחד מדעת עצמו וזנה משלו אין הבעל חייב לשלם לו והרי זה איבד מעותיו."

(והיא סוגיה ערוכה בכתובות דף ק"ז וב'חושן משפט' סימן קכ"ח בפרטי הדינים).

והנושא השני, מאחר שמדובר כאן באבי הָאֵם הזן את בתו ונכדיו, לכאורה ישנה כאן אומדנה לפיה יש לומר שהוא זן אותם בתורת מתנה – כדרך שכתב שם הרמ"א (ונכפל גם בחו"מ סימן רמ"ו, י"ז, ומקורו ב'תרומת הדשן' שי"ז), – "ואם אביה עמד ופרנס בתו עם חתנו שא"צ לשלם רק מזונות שלו ולא של בתו", (משום שעל מזונות בתו הוא מחל או שנתן אותם כמתנה).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ