אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תיק צבאי 11/15 רב"ט חן עטייה נ' התובע הצבאי הראשי

תיק צבאי 11/15 רב"ט חן עטייה נ' התובע הצבאי הראשי

תאריך פרסום : 10/08/2015 | גרסת הדפסה
תיק צבאי
בית הדין הצבאי לערעורים
11-15
12/05/2015
בפני שופטים:
1. המשנה לנשיא תא"ל פיילס
2. אל"מ פורת
3. אל"מ דוידוביץ'


- נגד -
המערער :
רב"ט חן עטייה
עו"ד מיכה גבאי
המשיב :
התובע הצבאי הראשי
עו"ד סרן חגי בן דב
עו"ד סרן מעיין שגיא
פסק דין

 

  1. רב"ט חן עטייה (להלן – "המערער"), משיג על הרשעתו בעבירה שעניינה מעשה מגונה, לפי סעיף 348(ג) לחוק העונשין, התשל"ז-1977, ולחילופין על העונש שנגזר לו. כעולה מכתב האישום שבעובדותיו הורשע, ביום 7.7.2013 הגיע המערער, מתוקף תפקידו הצבאי, לקונדיטוריה בה משרתת המתלוננת, שנמצאת ביחידה צבאית בה שירתו שניהם. המערער החל לשוחח עם המתלוננת ובמהלך השיחה ביקש שתחבקו, חיבוק חברי, והיא הסכימה והתקרבה אליו. המערער חיבק את המתלוננת, כשהוא אוחז בגבה התחתון והצמידה אליו, באופן שהמתלוננת חשה באיבר מינו. בתגובה הלכה המתלוננת לאחור ועזבה את המערער. אחר-כך יצאה מחוץ לקונדיטוריה, כדי לעשן, המערער הלך בעקבותיה, שוחח עימה והציע לה הצעות בעלות גוון מיני, באומרו לה "בואי נעשה קצת כיף", "לא לשכב, רק נגיעות". המתלוננת סירבה להצעות אלה. אחר כך חזרה לקונדיטוריה, כשהמערער בעקבותיה. בשלב זה המערער נעמד מאחוריה, תפס בידו השמאלית את חזה ובידו הימנית באיבר מינה, מעל לבגדיה. המתלוננת ניסתה להשתחרר מאחיזתו וביקשה מהמערער שיעזוב אותה. לאחר מספר שניות חדל לאחוז במתלוננת. המתלוננת המשיכה במשימתה הצבאית וביקשה את סיועו של המערער. הוא השיב שיעזור לה "אם תעזור לו". המתלוננת השיבה לכך בשלילה. לאחר שסייע בידה אמר המערער למתלוננת כי כעת עליה לעשות "משהו עבורו", כשהוא רומז למעשה מיני.

 

  1. המערער כפר במיוחס לו ועל כן באה בפני בית הדין קמא פרשת הראיות. הבריח התיכון בראיות התביעה היה עדותה של המתלוננת. כן העידו מטעם התביעה עדים שפגשו במתלוננת סמוך לאירוע, ושמעו ממנה על אודותיו, וכן עדותה של חיילת המשרתת עם המערער והמתלוננת על אודות שיחות מהמערער, שבהן ביקש כי תשכנע את המתלוננת שלא תתלונן. כן הוגש תמליל שיחה בין המתלוננת למערער, שנערכה כשהמתלוננת נשלחה ביוזמת חוקרי מצ"ח לפגוש במערער ביחידה, ואשר הוקלטה על-ידי המתלוננת. בפרשת ההגנה העידו המערער ומפקדו. הוברר כי קלטת שבה הקלטה של שיחה טלפונית שערכה המתלוננת עם המערער, ביוזמת חוקרי המשטרה הצבאית, אבדה, ואין ראיה כלשהי על אודות תוכנה.

 

  1. בית הדין קמא קבע כי עדותה של המתלוננת הייתה "עקבית ומסודרת" ולא נמצאו בה כל סתירות בעניינים מרכזיים, ולפיכך מצא בית הדין לייחס לה "משקל של ממש". נקבע כי יש בעדויות העדים שפגשו במתלוננת סמוך לאחר האירוע ושמעו ממנה את שארע, בגרסה אחידה ועקבית מצידה, ואף התרשמו ממצבה הנפשי הקשה, בכדי לחזק את גרסתה. מנגד, נקבע כי גרסת המערער לקתה בשקרים, שחלקם הוכחו בראיות חיצוניות. בית הדין התרשם כי המערער "התקשה להשיב על שאלות רבות בחקירה הנגדית, לא פעם ביקש להתחמק ממתן תשובות ענייניות ושפת גופו שידרה חוסר נוחות בולט". עוד נקבע כי המערער אמר למתלוננת סמוך לאחר האירוע, בעת שנערך בירור ביחידה "אולי הבנו דברים אחרת", וכי יש לראות באמירה זו, על רקע הכחשתו הכוללת את המיוחס לו, משום ראשית הודיה, המלמדת על תחושת אשמה. הערכאה קמא נתנה דעתה למחדלי החקירה שנחשפו בפניה – קלטת שבה הקלטה של שיחה טלפונית שיזמו חוקרי מצ"ח בין המתלוננת למערער אבדה, בלא שנמצאה כל ראיה לעניין תוכנה; חוקרת מצ"ח הציגה את גרסת המתלוננת בחקירה לשני עדי תביעה אחרים; לא תועד בכתב תשאול בעל-פה שנערך למערער בחקירתו במצ"ח. הערכאה קמא קבעה, אחר בחינת הפגמים האמורים, כי בנסיבות המקרה, לא היה בהם לגרום לעיוות דין או לפגיעה בהגנת המערער, בכל דרך שהיא. על בסיס אימוץ גרסת המתלוננת ודחיית גרסת המערער ומשנמצא כי גרסת המתלוננת מבססת את מכלול יסודות האישום שיוחס, הורשע המערער במיוחס לו. בשים לב לחומרת המעשים, שפגעו בביטחונה הגופני והנפשי של המתלוננת, ולצורך להגן על חיילות בסביבת השירות בו הן מחויבות על-פי חוק, קבעה הערכאה קמא מתחם ענישה, הנע בין ארבעה חודשי מאסר בפועל, בסיפו התחתון ועד שמונה חודשי מאסר ממשי בקצהו העליון. ניתנה הדעת לכך שהמערער לא הפנים את הפסול במעשיו, ולדברי מעריכת המסוכנות, לפיהם המערער מתאפיין ב"העדר רגשות בושה וחרטה והעדר אמפתיה לקורבן", נמצא כי אין ליתן משקל בכורה לאלמנט השיקום. בשים לב לנסיבותיו האישיות ולמחדלי החקירה שפורטו, שלהם ראתה הערכאה קמא ליתן משקל כגורם ממתן ענישה, נגזרו למערער 135 ימי מאסר לריצוי בפועל בכליאה ממשית, לצד עונש מאסר מותנה, הורדה לדרגת טוראי ופיצוי למתלוננת בסך של 3,000 ש"ח.

 

הטענות הנוגעות להכרעת הדין

 

  1. המערער סבור כי הצברם של מחדלי החקירה הצדיק במקרה זה את זיכויו. נטען כי חוקרת המשטרה הצבאית אישרה בעדותה כי האמינה לגרסת המתלוננת וכנגזר מכך, ניהלה חקירה מוטה לטובת המתלוננת. הוטעם, שעל רקע גישתה זו של החוקרת, היא לא רשמה את מלוא דברי המערער בשלב התשאול בעל-פה, נמנעה מלערוך עימות בינו לבין המתלוננת במהלך החקירה, ואף הציגה לעדים שנחקרו על ידיה את גרסתה של המתלוננת בחקירתה. נטען, כי אובדן הקלטת שבה הוקלטה שיחה טלפונית בין המתלוננת למערער פגע בהגנתו, שכן נמנע מההגנה לבחון גרסאות נוספות, שלוּ היו בנמצא, ניתן היה להשוותן לגרסאות נוספות, שהועלו במהלך החקירה עצמה.

 

  1. נטען, כי עדותה של המתלוננת "רצופה סתירות ואי דיוקים", שכן, בעת שסיפרה לממונת היוהל"ן ולקצין הפסיכולוגיה על אודות האירוע נשוא הערעור, היא הסתירה את העובדה שקיימה יחסי מין בהסכמה עם המערער לפני האירוע נשוא האישום, וכי רק בחקירתה הנגדית בבית הדין הוסיפה ופירטה על הצעות מגונות נוספות שהציע לה המערער, לגרסתה, כשעניין זה לא נזכר בגרסאותיה הקודמות. נטען, כי יש ליתן משקל לכך שהמתלוננת לא עזבה את המקום אחרי קרות האירוע הנטען ואף ביקשה את עזרת המערער, מבלי שחששה מפניו. צוין, כי גרסת המתלוננת בפני ממונת היוהל"ן וקצין הפסיכולוגיה ביחידה הייתה שונה מעדותה בבית הדין וכי בפני גורמים אלה לא ציינה שהמערער נגע באיבר מינה. נטען עוד, כי משהוכח שהמתלוננת נטלה תרופות נוגדות דיכאון לפני האירוע, היה צריך לברר, ולוּ בדרך של הבאת ראיות מטעם בית הדין (שכן הדבר לא התבקש על-ידי באי כוח הצדדים), אם ניתן כלל לסמוך על דבריה והאם בוחן המציאות שלה תקין. המערער טען כי מגרסתה במצ"ח של החיילת ששירתה עם המתלוננת והמערער, עלה שהמערער לא ביקש ממנה לשכנע את המתלוננת שלא להתלונן, בסתירה לעדותה של עדה זו בבית הדין. אשר לחיבוק המתלוננת על-ידי המערער, בחלקו הראשון של האירוע המיוחס, נטען כי היה זה חלק מדפוס התנהגותי קבוע, שבמסגרתו המערער היה מחבק אותה, והיא מעולם לא הסתייגה מכך, וכך גם במקרה הנדון. עוד הוטעם כי אין זה הגיוני שהמערער יבצע מעשה מגונה במקום פומבי, כשפתוחה בפניו הדרך לקיים יחסי מין מלאים עם המתלוננת במקום פרטי, כפי שארע בעבר. מטעמים אלה סבור המערער כי יש לזכותו מהמיוחס לו.

 

הערעור לעניין העונש

 

  1. המערער סבור כי גם אם יידחה ערעורו לעניין ההרשעה, הרי שבשים לב לעברו הפלילי הנקי, והיות המעשה המגונה במקרה זה ברף הנמוך של מדרג החומרה, מתחם הענישה שקבעה הערכאה קמא, בין ארבעה לשמונה חודשי מאסר ממשי, מחמיר יתר על המידה ואינו עולה בקנה אחד עם רמת הענישה הנוהגת בעבירות דומות. לפיכך, עתר להקל בעונשו, באופן שעונש המאסר שנגזר יומר בעונש הצופה פני עתיד או לחילופין, שירוצה בדרך של עבודות צבאיות.

 

  1. התביעה הצבאית עתרה לדחיית הערעור על שני חלקיו. להשקפתה, בית הדין קמא השתית את הכרעת דינו על מימצאי מהימנות באשר לגרסאות המתלוננת והמערער, שאין עילה להתערב בהם, שכן הם מעוגנים היטב בראיות. צוין, כי אין סתירות בין גרסאות המתלוננת וכי הטענות בעניין זה נשענות על קיטועי דברים שהוטחו בפני המתלוננת, מבלי שההגנה הגישה את מסמכי הקפ"ס ואת אמרותיה של המתלוננת בחקירתה במשטרה הצבאית במלואם. התביעה סבורה כי מחדלי החקירה שצוינו לא פגעו במקרה זה בהגנת המערער ואין הם מצדיקים את זיכויו בדין. צוין, כי לא נטען שבקלטת שאבדה הועלתה גרסה או טענה, שאבדן הקלטת סיכל את אפשרות הוכחתה וגרם בכך נזק להגנת המערער. לכל היותר מדובר היה בגרסת הכחשה, בדומה לגרסת המערער בפני המתלוננת בשיחתם הפרונטאלית שנערכה סמוך אחר-כך, אשר הוקלטה. נטען כי על אופיו המיני של חלקו הראשון של האירוע נשוא הערעור, שלב החיבוק, ניתן ללמוד אף מההתרחשויות שאירעו בסמוך לאחריו, המלמדות על רצון לסיפוק מיני מצד המערער כבר מתחילת מעשיו. זאת ועוד, לא היה זה חיבוק כדוגמת החיבוקים שהיו בין המערער למתלוננת בעבר, בשים לב לעוצמת ההצמדה של המתלוננת לגופו. אשר על-כן עתרה התביעה לדחיית הערעור הנוגע להרשעת המערער.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ