אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תיק צבאי מס': ע"מ 1970/16

תיק צבאי מס': ע"מ 1970/16

תאריך פרסום : 20/02/2017 | גרסת הדפסה
ע"מ
בית המשפט הצבאי לערעורים
1970-16
16/05/2016
בפני המשנה לנשיא:
אל"ם צבי לקח

- נגד -
העוררת:
התביעה הצבאית באמצעות ב"כ רס"ן בלה גלפנד
המשיב:
חוסאם עווד עוידה מסך
עו"ד פאדי קוואסמה
החלטה

ערר על החלטת ביהמ"ש הצבאי ביהודה (בפני כב' השופט סא"ל שלמה כץ) בתיק מס' 3531/16 מיום 25.04.16

 

נגד המשיב הוגש כתב אישום שלאחר שתוקן כולל שתי עבירות: חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת ונשיאת משרה בהתאחדות בלתי מותרת. על פי המיוחס לו, היה המשיב חבר בארגון הכותלה אלאיסלמיה החל משנת 2013 ועד ליום מעצרו. בין היתר השתתף בישיבה של ארגון הכותלה, היה בתפקיד מתאם הכותלה אלאיסלמיה בפקולטה לרפואת שיניים, וכן הציע למחמד אדיאבי בסמוך למעצרו, להקים עלון מדעי בשם הכותלה אלאיסלמיה ולחלקו לסטודנטים.

המשיב הכחיש בחקירתו את כל המיוחס לו, והבסיס הראייתי לכתב האישום מצוי באמרותיהם של שני מפלילים – מחמד אדיאבי ועמאד גדאיל. יצויין כי המשיב עצמו הכחיש לא רק קשר לפעילות אסורה, אלא גם היכרות עם המפלילים.

בית משפט קמא דחה את בקשת התביעה למעצרו עד תום ההליכים, מאחר שסבר כי יש קושי להוכיח שהמשיב היה חבר בארגון, וכן מכיוון שהפעילות בה מדובר הייתה מינורית באופייה.

התביעה טענה כי בית משפט קמא שגה בהחלטה זו, והפנתה לאמרות המפלילות, מהן עולה כי המשיב נשא במשרה מטעם הארגון, ופעל במסגרתו. הסניגור טען מנגד כי כלל לא ברור מהו מקור הידיעה של המפלילים אודות פעילות המשיב, ומכאן כי קיימת חולשה ראייתית. עוד נטען כי בנוגע להקמת העלון, מסר המפליל כי המשיב אמר לו שפנה בעניין זה למתאם הכותלה אלאיסלמיה באוניברסיטה, אסד בני מפלח, ובעת שהאחרון נחקר, כלל לא נשאל בנקודה זו. מדובר במחדל חקירתי, שגם בו יש כדי לגרוע ממשקל הראיות לכאורה בעניינו של המשיב.

בעקבות הדיון שהתקיים לפניי, ערכה התביעה בחינה נוספת של החומר הראייתי. היא צירפה לתיק החקירה הן זכ"דים מחקירת השב"כ של מחמד אדיאבי ועמאד גדאיל, שלטענתה שופכים אור נוסף על הדברים שמסרו השניים בחקירתם המשטרתית, וכן צירפה את אמרותיו של אסד בני מפלח ואת הזכ"דים הרלוונטיים מחקירתו בשב"כ. בדיון המשלים שנערך בעקבות זאת, המשיכו הצדדים לאחוז כל אחד בטענותיו, ומכאן הצורך בהכרעתי.

דיון והכרעה

אקדים ואומר כי החומר הנוסף שצירפה התביעה היטה את המאזן הראייתי לחובתו של המשיב. אסביר.

קיימות נגד המשיב שתי אמרות מפלילות. האחת היא של מחמד אדיאבי, בה מסר כי המשיב פנה אליו יומיים לפני מעצרו של אדיאבי (דצמבר 2015), והציע לו להקים עלון מדעי בשם הכותלה אלאיסלמיה ולחלקו לסטודנטים. מחמד אדיאבי הוסיף כי המשיב אמר לו ששוחח בנושא עם מתאם הכותלה באוניברסיטה, אסד בני מפלח. אדיאבי מסר כי הסכים להצעת המשיב. עוד ציין אדיאבי כי המשיב השתתף בישיבה אחת בשנת 2013 או 2014 של ארגון הכותלה.

בזכ"ד החקירה הרלוונטי, מסר אדיאבי דברים דומים, אולם בעניין אחד הוא הוסיף דברים שלא הגיעו לאחר מכן לאמרתו במשטרה. אדיאבי ציין כי החל משנת 2013 השתתף בישיבות קבועות של ארגון הכותלה, שנערכו אחת לסמסטר, ובהן נטלו חלק רק פעילים של הארגון. עוד ציין ביחס למשיב, בשונה מהאמרה המשטרתית, כי הבחין בו באותן הישיבות שנערכו מאז 2013 – אחת בכל סמסטר כאמור. למעשה, בזכ"ד החקירה ההפללה הינה רחבה יותר, ומצביעה על מעורבות פעילה החל משנת 2013 בארגון הכותלה.

עמאד גדאיל מפליל אף הוא את המשיב. גדאיל נשאל מי הפעילים של הכותלה שהוא מכיר, והוא מזכיר שמות שונים, בהם המשיב, אליו הוא מתייחס כאחראי בפקולטה לרפואת שיניים מטעם הכותלה, והוא גם מציין כי המשיב חילק קופונים מטעם הכותלה. יש לומר כי גדאיל מזכיר את אסד בני מפלח כאחראי הכותלה באוניברסיטה, ומתייחס בדומה לאדיאבי, לאותם הפעילים. באמרה זו לא ברור מהו מקור הידיעה של גדאיל. בזכ"ד החקירה הוא מציין כי הוא מודע לפעילותם ואחריותם של האנשים שהזכיר מתוקף פעילותו בכותלה והיכרותו עם האנשים. דבריו משתלבים בדברים שמסר אדיאבי, והם אף מתיישבים עם ההגיון. פעילים בארגון אסור, בייחוד כאלה שבדרג הנהגה, הפועלים יחדיו ויושבים יחדיו בישיבות של הארגון, בדרך כלל מודעים היטב האחד לפעילותו של השני. גם במקרה זה, הזכ"ד מוסיף ומשלים את האמרה המשטרתית, ומוביל לתמונה מלאה יותר.

על פניו, יש באמרותיהם המשטרתיות של אדיאבי וגדאיל, בצרוף הזכ"דים מחקירותיהם בשב"כ, להוות ראיות לכאורה לאשמתו של המשיב. השאלה שיש לבחון כעת היא האם העדר התייחסות של אסד בני מפלח למשיב, גורעת מאמרות מפלילות אלה, במיוחד לאור דברי אדיאבי ולפיהם המשיב אמר לו כי דיבר על הקמת העלון עם אסד בני מפלח.

אסד בני מפלח נחקר על עבירות שונות. כאמור, הוא לא נשאל על הדברים שמסר מחמד אדיאבי. אכן, המדובר במחדל ראייתי. גורמי החקירה לא פעלו כנדרש במקרה זה. יחד עם זאת, המשקל שיש לייחס למחדל זה הינו מועט. זאת, כיוון שאסד בני מפלח נשאל על פעילי כותלה איסלמיה, ובכלל זה עמאד גדאיל (שכאמור הודה כי הוא עצמו היה אחראי יחד עם אדיאבי מטעם הכותלה בפקולטה לרפואה). תשובתו הייתה כי עמאד גדאיל לא היה פעיל בארגון (וכך מסר גם ביחס לשניים האחרים לגביהם נשאל). על פניו, עולה מהחקירה כי אסד בני מפלח נזהר מאוד מלהפליל אחרים בפעילות בכותלה אלאיסלמיה, ומכאן כי כלל לא ברור שגם תשובה שלילית, לו היה נשאל אודות המשיב, הייתה בעלת משקל מכריע.

לנוכח האמרות המפלילות הקושרות את המשיב לפעילות ולנשיאת משרה בארגון כאמור לעיל, חוששני שאין במחדל ביחס לחקירת אסד בני מפלח כדי לייצר פגיעה אינהרנטית במשקל הלכאורי של העדויות המפלילות.

קיומה של פעילות במסגרת ארגון אסור כמו הכותלה, שהינו שלוחה של ארגון החמאס, ובודאי נשיאת משרה בארגון זה, מלמדים על מסוכנות. מסוכנות זו מצדיקה מעצר ללא חלופה.

אשר על כן אני מורה על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

 

ניתנה היום, 16 במאי 2016, ח' באייר התשע"ו, בלשכה. מזכירות ביהמ"ש תעביר העתק החלטה זו לידי הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ