אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תיק הוצל"פ 01-71720-13-2

תיק הוצל"פ 01-71720-13-2

תאריך פרסום : 19/07/2015 | גרסת הדפסה
תיק הוצל"פ
לשכת ההוצאה לפועל תל אביב - יפו
01-71720-13-2
18/04/2015
בפני רשם ההוצל"פ:
שרון קרן

- נגד -
הזוכה:
פלוני
החייב:
אלמוני
החלטה

 

 

 1. 1. בפניי בקשת כונס הנכסים ליתן החלטה בבקשה לחלוקת יתרת הכספים בין הנושים הלא מובטחים לאחר שהמועד לתגובה חלף ולאחר שמספר נושים בחרו להגיב ותגובותיהם הוגשו לתיק ויתרת הנושים לא הגיבו אך בוצעה מסירה כדין לידיהם.
 2. כונס הנכסים מבקש להותיר מתוך כספי המכר, ולאחר שסולק חלקו של החייב בחוב המובטח, סך של 170,000 ש"ח לתשלום שכר טרחת כונס הנכסים משוער שעתיד להיות מאושר, וההוצאות הנוספות ככל שיהיו, וכן להבטיח את תשלום מס שבח ע"י הותרת תשלום מס שבח בסך של 172,500 ש"ח.
 3. דהיינו: בפניי בקשה לחלוקת הכספים בשלב זה בסך של 617,898 ש"ח בין הנושים הלא מובטחים בהתאם להוראת סעיף 76(א) לחוק ההוצאה לפועל, תשכ"ז - 1967 (להלן: "החוק").

סך חובותיו של החייב על פי רשימת תיקי ההוצאה לפועל הינה בסך של כ- 1.6 מליון ש"ח ובצירוף חוב נוסף לרשויות מע"מ בסך של 470,000 ש"ח לפי הודעת מע"מ מיום 30.10.14.

 1. כונס הנכסים טוען כי בהתאם לפרשנות סעיף 76(א) לחוק, ומאחר והזוכה פעלה לממש את הנכס ובעקבות פעולתיה התקבלו הכספים, הרי שהיא זכאית לקבל ראשונה את מלוא יתרת חובה מהכספים, ובמידה ויוותרו כספים הם יחלוקו בין יתר הנושים. מאחר ויתרות בשני התיקים שנפתחו לטובתה עולים על יתרת כספים אלו, הרי שלא יוותרו כספים לחלוקה ליתר הנושים.

מעבר לכך טוענת הזוכה כי העיקול שנרשם מטעמה היה ראשון לאחר רישום השיעבוד מטעם הנושה המובטח. עוד מוסיפה הזוכה כי היא זו שפעלה ללא לאות למנות כונס נכסים מטעמה, אשר מונה ביום 30.7.14.

 1. כונס הנכסים טוען בשם הזוכה כי עובר לתיקון 29 לחוק, הרי שהמחוקק הורה על חלוקה יחסית של הכספים שהתקבלו אגב ביצועם של ההליכים בהוצאה לפועל בין כלל הנושים והזוכים, ללא עדיפות אלא אם כן הדין העניק עדיפות זו (שיעבוד, מזונות וכו'), ומבלי הבחנה מי פעל לגביית הכספים.
 2. לטענת הזוכה, תיקון 29 הביא לשינוי המציאות המשפטית בכך שנתן עדיפות על פי מבחן מהותי להליכים ולגורמים אשר הביאו לגביית הכספים. התיקון הביא למדרוג פנימי בין הנושים הלא מובטחים בין אלו שנקטו בהליכים לבין אלו שלא, והביא לתיקון ולפיו לא יהיו זכאים להנות מהכספים באופן שווה אותם נושים שלא פעלו לגביית הכספים.

7.הזוכה מסתמכת על דברי ההסבר להצעת חוק ההוצאה לפועל (תיקון 29), התשס"ז – 2006 ועל פסיקת בית משפט מחוזי (פש"ר 5276/09 חיים לחכים נ' עו"ד ישראל בודה) ועל פסיקת בית משפט שלום (רע"צ 74/09 יורם חן נ' דורון הלוי (כבוד השופט סובל)).

8.בתשובה לעמדות הנושים, כפי שתפורט להלן, מדגישה ומוסיפה הזוכה כי גם אם תתקבל עמדת הנושים, המתנגדת לעמדתה, הרי שבכל מקרה אין לאפשר לקחת בחשבון ולחלק כספים לנושים אשר נמנעו מהטלת עיקול על זכויות החייב ו/או הוטל עיקול מטעמם לאחר מועד מתן הצו הפורמלי, שכן סעיף 76(א) לחוק  קובע באופן מפורש כי יש לחלק את הכספים אשר נתקבלו בין הזוכים אשר נקטו "ההליך שבעקבותיו נתקבלו הכספים".

 1. בהתאם להחלטתי מיום 13.1.15 הגישו חלק מנושים בתיקי ההוצל"פ תגובתם לעמדת הזוכה ואף הוגשה תגובת רשות המיסים לאור עיקול שהטילה על זכויות החייב בנכס, ושלא במסגרת תיק הוצל"פ.
 2. הנושה – ___________ (במסגרת תיק הוצל"פ 01-71720-13-2) טוען כי על כונס הנכסים לפעול למען כלל הנושים. הכונס הינו גם ב"כ הזוכה והזוכה היא זו שרכשה את הנכס. הנושה מתייחס לאמור בסיפת סעיף 76(א) לחוק הקובע כי: "לענין זה יראו עיקול של נכס מכירתו או מימוש בדרך אחרת כהליך אחד", דהיינו: יש לחלק את יתרת הכספים בין כלל הנושים שהטילו עיקול על הנכס ולאחר מכן את היתרה – לכלל הנושים שאין להם עיקולים כלשהם. הנושים האחרים לא ישבו בחיבוק ידיים לטענתו שכן הליך המכירה לא ארך זמן רב. קבלת עמדת הזוכה תביא להעדפת נושים בניגוד להוראות הדין, וכי אין חולק כי על הזוכה לקבל ראשית את כל הוצאות הכינוס. הנושה מסתמך על עמדתו של השופט בדימוס בר אופיר בספרו "הוצאה לפועל הליכים והלכות" מהדורה שביעית חלק שלישי, עמ' 1035 ועל רע"צ 42320-09-12 יובל עציוני נ' יאיר אנון ואח'.

11.הנושה – ______________ (במסגרת תיק הוצל"פ 03-16066-13-4) טוען שהעיקול של הנושה קודם לעיקול שהטיל הזוכה, וכי גם נושה זה ביקש להתמנות ככונס נכסים במסגרת תיק ההוצל"פ שלו עוד ביום 20.11.13 (עיון בתיק מראה כי שם הליך זה לא קודם בשל התנגדות לביצוע שטר שהוגשה). גם הנושה טוען נגד פרשנות סעיף 76א' לחוק ומסתמך גם על דברי השופט בדימוס בר אופיר וכן החלטתו המנומקת של כבוד הרשם איתי כרמי במסגרת תיק הוצל"פ 12-07708-09-6.

 1. הנושה – _______________ (במסגרת תיק הוצל"פ 01-14982-53-5) טוען נגד פרשנותו של הזוכה, כשם שטוענים הנושים האחרים. הנושה טוען כי פעל במסגרת הליכי הוצל"פ לגביית החוב ואף הטיל עיקול על הנכס. לפיכך אי אפשר לטעון כי ישב בחיבוק ידיים ועל כן עליו להיות חלק מהנשייה ולקבל את חלקו בנשייה , תוך ציטוט דברי כבוד הרשמת מיכל ברלינר לוי מלשכת ההוצאה לפועל בחיפה כי "אין היגיון כי הנושים יתקוטטו ביניהם בשאלה מי יקדים וימנה כונס מטעמו".
 2. הנושה – _____________ (במסגרת תיק הוצל"פ 01-69766-14-4) טוען נגד פרשנותו של הזוכה וטוען לחלוקה בין כל המעקלים ולאו דווקא העדפת הזוכה שמימש את הנכס. גם נושה זה מתייחס לסיפת סעיף 76(א) לחוק ככזו שקובעת כי אין ליצור הבחנה בין מי שעיקל לבין מי שמימש ויש לראותם כהליך אחד. הנושה מסתמך גם על פסיקת השופט סובל בבית משפט השלום בת"א ברע"צ 14332-07-11 בנק מזרחי נ' פתחי אבו אלחלאוה. לחילופין טוען הנושה, כי במידה ותועדף פרשנותו של כונס הנכסים, הרי שיש להעדיף רק את התיק בו מונה כונס נכסים ולא את שני התיקים שנפתחו על ידי הזוכה.
 3. הנושה – ___________ (הזוכה בתיק 506756-01-15) טוען כי פתח את תיק ההוצל"פ רק לאחרונה בשל חוב שהיה קיים לטובתו ופסק דין ניתן ביום 15.5.14. תיק ההוצל"פ נפתח רק ביום 8.1.15, וטוען לחוסר סבירות אם לא יקבל חלק בחלוקת הכספים.
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ