אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תחנה מרכזית חדשה בת"א - החלטה בבקשת הנאמנים לקבלת פיצוי מוסכם מחברת דן

תחנה מרכזית חדשה בת"א - החלטה בבקשת הנאמנים לקבלת פיצוי מוסכם מחברת דן

תאריך פרסום : 25/03/2015 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי מרכז - לוד
25351-01-12
19/03/2015
בפני השופט:
בנימין ארנון

- נגד -
התובעים :
1. התחנה המרכזית החדשה
2. החברה לניהול התחנה המרכזית החדשה בתל-אביב 1988 בע"מ
3. ת.מ.ח.ת (1988) בע"מ (בהקפאת הליכים)
4. רו"ח חיים קמיל
5. רו"ח עליזה
6. עו"ד יוסף
7. משרד המשפטים – כונס הנכסים הרשמי

עו"ד נטע כצמן-יעקובוביץ
המשיבים:
1. דן חברה לתחבורה ציבורית
2. אגד אגודה שיתופית לתחבורה
3. מדינת ישראל – משרד התחבורה (המפקח על התעבורה)
4. משרד האוצר

עו"ד יניב שטיין
עו"ד רונן מטרי ורמי
החלטה

 

מונחת לפניי בקשת הנאמנים להורות לדן לשלם לקופת הנאמנים "פיצוי מוסכם" כמוגדר בהסכמי השכירות שנחתמו בעבר בין דן לבין התמח"ת, ממועד סיום תוקפם של הסכמים אלה (ביום 31.12.2013) ועד למועד כניסתו לתוקף של הסכם שכירות חדש, או עד למועד בו תפנה דן את המושכר ששכרה מהתמח"ת. לחלופין מבקשים הנאמנים כי בית המשפט יורה לדן לשלם לקופת הנאמנים דמי שכירות ראויים בסכום שלא יפחת מדמי השכירות והניהול בהם חבה דן כלפי התמח"ת על פי הסכמי השכירות שתקופת השכירות לפיהם הסתיימה ביום 31.12.2013.

 1. רקע עובדתי
 2. בשנת 1991 חתמה התמח"ת על הסכם שכירות עם אגד, ובשנת 1993 חתמה התמח"ת על הסכם שכירות עם דן. בהתאם להסכמים אלה שכרו אגד ודן מהתמח"ת שטחים שונים בתחנה המרכזית החדשה בת"א (להלן: "התחנה") למטרת קיום והפעלת שירותי תחבורה.
 3. ביום 14.6.99 נחתמו בין התמח"ת לבין אגד ודן הסכמי שכירות חדשים, בגדרם הוארכה תקופת השכירות עד ליום 31.12.13 וכן עודכנו דמי השכירות ודמי הניהול של הנכסים המושכרים. בהסכמי שכירות אלה נקבע כי אגד ודן תשלמנה לתמח"ת דמי שכירות בסיסיים, וכן סכום שנתי נוסף שהוגדר כתוספת לדמי השכירות (להלן: "דמי השכירות הבסיסיים" ו- "התוספת לדמי השכירות" בהתאמה). יצוין כי בהחלטת מותב זה מיום 5.11.13 פורטו הסכומים אותם התחייבו אגד ודן לשלם במסגרת ההסכמים עליהם חתמו ביום 14.6.99: אגד התחייבה לשלם דמי שכירות בסיסיים שנתיים בסך של 10,221,500 ₪ (צמוד למדד) ותוספת לדמי השכירות בסך נוסף של 4,500,000 ₪ (צמוד למדד); ואילו דן התחייבה לשלם דמי שכירות בסיסיים שנתיים בסך של 6,443,700 ₪ (צמוד למדד) ותוספת לדמי השכירות בסך נוסף של 3,899,665 ₪ (צמוד למדד) (סעיפים 5-4 בהחלטת בית המשפט מיום 5.11.13) (להלן יכונו הסכמי השכירות של התמח"ת עם אגד משנים 1991 ו- 1999, והסכמי השכירות של התמח"ת עם דן משנים 1993 ו- 1999, בהתאמה: "הסכם אגד" ו- "הסכם דן").
 4. בטרם הגיע המועד שנקבע בהסכמי אגד ודן לסיום תוקפם – קיימו הנאמנים מו"מ עם דן ואגד ביחס לדמי השכירות שישולמו על ידן לאחר סיום תוקפם של הסכמים אלה. מו"מ זה לא צלח.
 5. ביום 31.12.13 (היום האחרון לתוקפו של הסכם דן) פנתה דן במכתב למנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית ולמפקח על התעבורה, והודיעה על סיומו של הסכם השכירות שבינה לבין התמח"ת. במכתב זה, ציינה דן כי אכן התקיימו מספר פגישות בינה לבין הנאמנים במטרה להגיע להבנות בנוגע להמשך פעילותה התחבורתית בתחנה, אך בפגישות אלה היא הבהירה לנאמנים כי אין בכוונתה להמשיך ולשלם לתמח"ת, הנמצאת כיום בהליך של "הקפאת הליכים", את דמי השכירות ה"מופקעים", כהגדרתה, אותם שילמה על פי הסכם השכירות שהסתיים ביום 31.12.13. בנוסף לכך, ציינה דן כי בפגישות שהתקיימו היא דרשה מהנאמנים להתייעץ בשמאי מומחה מטעמם, ובמידת הצורך אף להפגיש בינו לבין שמאי מומחה מטעמה, על מנת לקבוע גבולות סבירים לניהול המו"מ – אך הנאמנים התנגדו לכך. דן הוסיפה וציינה במכתבה הנ"ל כי היא מבקשת מהמפקח על התעבורה להורות לנאמנים לאפשר לה את המשך השימוש בתחנה.

ויודגש: מאז סיום תוקפם של הסכמי השכירות ועד היום, מוסיפה דן לעשות שימוש במושכר ללא הסכם שכירות תקף.

 1. ביום 31.12.13 (היום האחרון לתוקפו של הסכם אגד) פנו הנאמנים לאגד במכתב בו נכתב, בין היתר, כדלקמן:

"3. ... בחנו את בקשתכם לשלם בגין תקופת הביניים (התקופה שממועד סיום הסכם השכירות ועד להעברת התחנה לרוכש) דמי שכירות בסכום שהוצע, אשר יותאם רטרואקטיבית לסכום אשר יוסכם עם הבעלים החדשים של התחנה, אולם אין ביכולתנו לקבלה.

 1. בנסיבות אלה, הרינו להודיעכם כי החל מיום 1 בינואר 2014 כנגד המשך השימוש בנכס, הנכם נדרשים לשלם את דמי השכירות והאחזקה המלאים הנקובים בהסכם (דמי השכירות הבסיסיים והתוספת לדמי השכירות – כהגדרתם בהסכם השכירות)" (ההדגשה אינה במקור – ב' א').
 2. ביום 5.1.14 פנתה אגד למנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית וכתבה, בין היתר, כדלקמן:

"... הסיטואציה היא שהסתיים הסכם השכירות, כאשר בעל המתקן התחבורתי (התמח"ת, באמצעות הנאמנים) ומפעיל התחבורה ("אגד") אינם מגיעים להסכמה ביניהם באשר לדמי השכירות, אשר ישולמו על ידי "אגד" בגין השימוש בתמח"ת החל מחודש ינואר 2014 ואילך.

לאור האמור לעיל, אבקש כי המפקח על התעבורה יפעל באחת משתי דרכים:

 • יחייב את הנאמנים של התמח"ת לאפשר ל"אגד" לעשות שימוש בתמח"ת בהתאם לסמכויות המסורות לו בסעיף 16ב' לפקודת התעבורה; או
 • יאפשר ל"אגד" להוציא את פעילותה אל מחוץ לתחומי התמח"ת.

ככל שהמפקח על התעבורה יסבור כי על "אגד" להמשיך ולפעול מתוך שטחי התמח"ת, מתבקש המפקח על התעבורה לפעול לקביעת דמי השכירות אותם תשלם "אגד" לתמח"ת, על ידי שר התחבורה ושר האוצר, בהתאם למנגנון הקבוע בסעיף 16ב'(ב) לפקודת התעבורה".

 1. ביום 13.2.14 נפגשו הנאמנים עם נציגי משרד התחבורה וציינו בפניהם כי מטרתם הינה לקבל במשך תקופת הביניים דמי שכירות בגובה זהה לזה ששולם ע"י אגד ודן עד ליום 31.12.13, ובכל מקרה – לא פחות מהנדרש על מנת לשמור על כך שפעילות התמח"ת לא תהיה גרעונית. נציגי משרד התחבורה הבהירו מצדם כי מפעילי התחבורה הציבורית פועלים בתחנה מכוח "רישיון קו" הניתן להם על ידי משרד התחבורה, אשר אינו מוכן לקבוע או לאשר דמי שכירות שאינם מבוססים על הערכות שמאי מוסכם. לפיכך הוצע לנאמנים למנות שמאי מוסכם לצורך קביעת דמי השכירות הראויים שישולמו על ידי מפעילי התחבורה הציבורית השוכרים שטחים בתחנה. לעניין תשלום דמי ניהול ציינו נציגי משרד התחבורה כי:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ