אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תחולה רטרואקטיבית של דין - ביטול הקלה בעונש

תחולה רטרואקטיבית של דין - ביטול הקלה בעונש

תאריך פרסום : 01/03/2012 | גרסת הדפסה
ע-איו"ש
בית הדין הצבאי המחוזי שומרון
1364-11
15/01/2012
בפני השופט:
רס"ן יריב נבון

- נגד -
התובע:
התביעה הצבאית
עו"ד סרן רוסלאן עותמאן
הנתבע:
חמדאן רושדי ראפת חמדאן
עו"ד רוסלאן מחאג'נה
גזר דין

 

א.      כתב האישום וההליכים בבית המשפט

כתב האישום מייחס לנאשם עבירה יחידה שעניינה סחר בציוד מלחמתי, לפי סעיף 233(ב)(1) לצו בדבר הוראות ביטחון [נוסח משולב] (יו"ש) (מס' 1651), התש"ע - 2009 (להלן - " הצו המשולב"). על פי עובדות כתב האישום, באמצע שנת 2008 או בסמוך לכך, מכר הנאשם לטארק נזאל (להלן - " טארק"), רובה מסוג קרלו תמורת סך של 600 ש"ח. הנאשם כפר באמור, אך לאחר שמיעת הראיות, החלטתי להרשיעו בעבירה המיוחסת לו.

ב.      הטיעונים לעונש

התובע הצבאי טען, כי העבירה בה הורשע הנאשם מחייבת החמרה בעונשו. התובע ציין, כי את העבירה ביצע הנאשם לאחר ששוחרר שחרור מוקדם ממאסר אותו ריצה באופן חלקי, זאת על פי החלטת המפקד הצבאי. כמו כן, אף מאסר מותנה בן 4 שנים מתיק מס' 2896/05, אשר הינו בר הפעלה, לא הרתיעו. נוכח האמור, עתר התובע להפעיל הן את יתרת תקופת המאסר מתיקו הקודם (5 שנים וחצי לערך!) והן את המאסר המותנה במצטבר, וכן לגזור על הנאשם עונש מצטבר נוסף בגין תיק זה. התובע ציין, כי אין ללמוד גזרה שווה מעניינו של השותף טארק, אשר עניינו הסתיים בהסדר טיעון, במסגרתו הוארך מאסר מותנה אשר היה תלוי ועומד נגדו, דבר אשר אינו בר ביצוע, לשיטת התובע הצבאי, בעניינו של הנאשם.

ב"כ הנאשם לא חלק על כך שהנאשם אכן שוחרר ממאסר במסגרת ההחלטה בדבר הקלה בעונש כאמור, אך לשיטתו, בעת שהנאשם שוחרר על ידי המפקד הצבאי ואף בעת שבוצעה העבירה נשוא תיק זה, עמד בתוקפו הצו בדבר הוראות ביטחון (מס' 378) (להלן - " צו 378" או " הצו הקודם"), אשר הותיר שיקול דעת לבית המשפט באם לבטל את ההקלה בעונש אם לאו; זאת, להבדיל מנוסחו של הצו המשולב התקף כיום בעת גזירת הדין, אשר אינו מותיר שיקול דעת לבית המשפט בעניין זה. באשר למאסר המותנה טען הסנגור כי זה נוסח בצורה עמומה ולכן אין מקום להפעילו. לשיטתו, אין מקום לעשות כן אף נוכח משכו של המאסר המותנה, והעובדה כי עסקינן בעבירה אשר נסיבותיה אינן חמורות.

הסנגור הדגיש, כי בעניינו של השותף, טארק, אשר רכש את הרובה, מכרו לאחר, החזיקו תקופה ממושכת ואף הורשע בעבירה נוספת שעניינה יציאה ללא היתר משטח צבאי סגור, הסתפקה התביעה הצבאית בתקופת מעצרו ובהארכת מאסר מותנה אשר היה תלוי ועומד נגדו. בנמקה הסדר זה, לדבריו, ציינה התביעה הצבאית כי מדובר בנשק מאולתר ובלתי תקין, וכי ממילא לא הייתה כל כוונה לפגוע באמצעותו בביטחון האזור. לשיטת הסנגור, עיקרון השוויון ואחידות הענישה מחייבים התחשבות בנאשם כבשותפו.

הסנגור אף העלה על נס את השינוי שחל באורחות חייו של הנאשם לאחר שחרורו המוקדם ממאסר, ולאחר ביצועה של העבירה בה הורשע בתיק זה. לדבריו, במהלך 3 השנים אשר חלפו מאז בוצעה העבירה ועד מעצרו, החל הנאשם לעבוד ברשות הפלסטינית, התחתן, נולד לו בן אותו לא ראה כ - 11 חודשים מאז נעצר. לדבריו, בשלוש השנים הללו אף לא ביצע כל עבירה נוספת אלא בחר באורח חיים נורמטיבי. נוכח סיכויי השיקום הגבוהים במקרה זה, עתר הסנגור שלא להפעיל את המאסרים, כאמור, ולהסתפק בתקופת מעצרו של הנאשם.

הנאשם בדברו האחרון, ציין כי לאחר שחרורו ממאסר דאג לשנות את אורח חייו, התחתן, דאג למשפחתו והחל לעבוד כפקיד ברשות הפלסטינית. הנאשם הביע תקווה כי העונש שייגזר עליו יהא צודק. 

ג.                   דיון

למעשה ניתן לחלק את הדיון לשלושה שלבים:

  1. מהו העונש הראוי לנאשם בגין העבירה בה הורשע בתיק זה?
  2. האם יש מקום להורות על ביטול ההקלה בעונש והפעלת יתרת המאסר מתיקו הקודם של הנאשם?
  3. האם המאסר המותנה מתיק בימ"ש 2896/05, בר הפעלה במקרה דנן. אם כן, האם ראוי בנסיבות העניין להפעילו?

ג.1        העונש הראוי בתיק זה

הנאשם הורשע במכירת רובה מסוג קרלו לטארק בתמורה לסך של 600 ש"ח. אין צורך להכביר מילים באשר לחומרה הטמונה בסחר בציוד מלחמתי ללא היתר ומכל סוג. בדרך כלל, המחזיקים באמל"ח בלא היתר וסוחרים בו, אינם עושים כן מטעמים ראויים אלא דווקא כוונותיהם, הגלויות או הנסתרות, אינן כשרות. כל העברה של נשק ותחמושת מגורם אחד למשנהו, יש בה כדי להגביר את יכולת ההפצה של אמצעי לחימה, ובכך להביא להחמרה של המצב הביטחוני. לעניין זה אין הבדל ממשי בין מוכר לקונה, ושניהם מהווים חוליות בשרשרת של הפצת האמל"ח שלא כדין, עם כל החומרה הרבה הכרוכה בכך. על הסיכון הטמון בהחזקה וסחר באמל"ח, יהא אשר יהא סוגו וכמותו, נאמרו לא אחת דברים מפורשים על ידי בית המשפט העליון (בעניין זה ראו ע"פ 11448/03 מדינת ישראל נ' גרבאן, תק-על 2004(1) 2911).

בעד"י 3196/09 טארק אבו עואד נ' התביעה הצבאית, נקבע כי רמת הענישה המקובלת באזור בנוגע להחזקה וסחר בכלי נשק בודד, למעט מקרים חריגים ויוצאי דופן, הינה כ-12 חודשי מאסר בפועל - לעתים מעט יותר ולעתים מעט פחות, בהתאם למאפייני החומרה היחסיים של כל מקרה ומקרה (ראו אף: עד"י 1267/09 שחאדה נ' התביעה הצבאית; עד"י 4613/08 יעקוב נ' התביעה הצבאית; עד"י 2338/09 טאה נ' התביעה הצבאית; עד"י 5285/08 התביעה הצבאית נ' דאר אלדיק; עד"י 5197/08 חטיב נ' התביעה הצבאית). כך למשל, בעד"י 1326 /09 מוצטפא מטיר נ' התביעה הצבאית, הורשע המערער, על פי הודאתו, בעבירה של סחר בציוד מלחמתי, על שרכש מאדם אחר, בלא היתר, אלף כדורים בתמורה ל- 7500 ש"ח. בימ"ש קמא גזר על המערער 9 חודשי מאסר לריצוי בפועל, ובית המשפט הצבאי לערעורים אישר גזר דין זה. בעד"י 5285/08 התביעה הצבאית נ' מוחמד אלדיק, הורשע המשיב בסחר בציוד מלחמתי, בכך שמכר רובה קלאצ'ניקוב למי מתושבי האזור בתמורה ל - 1,800 דינר. בית המשפט הצבאי לערעורים קיבל את ערעורה של התביעה הצבאית וקבע כי עליו לרצות 12 חודשי מאסר בפועל,תחת 6 החודשים שנגזרו עליו בבית משפט קמא.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ