אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תו"ב 22700-10-12 ועדה מקומית לתכנון ובנייה מזרח השרון קלנסווה נ' שלבאיה

תו"ב 22700-10-12 ועדה מקומית לתכנון ובנייה מזרח השרון קלנסווה נ' שלבאיה

תאריך פרסום : 02/03/2017 | גרסת הדפסה
תו"ב
בית משפט השלום כפר סבא
22700-10-12
17/12/2015
בפני השופט:
עמית פרייז

- נגד -
מאשימה:
ועדה מקומית לתכנון ובנייה מזרח השרון קלנסווה
עו"ד עלא תילאווי
נאשם:
עבד אל רחים שלבאיה
עו"ד שלומי בלומנפלד
הכרעת דין
 

 

כנגד הנאשם הוגש כתב אישום אשר מייחס לו עבירה של ביצוע עבודות בניה ושימוש בהן, הטעונות היתר, ללא היתר ו/או סטיה מהיתר או מתכנית לפי סעיפים 145, 204, 208 לחוק התכנון והבניה.

 

הנאשם כפר בכל כתב האישום, לרבות סימון המקרקעין הנטענים (מספרי גוש וחלקה), והזיקה שלו למקרקעין האלה. בעקבות זאת נשמעו ראיות כאשר מטעם התביעה העידו מפקח הבניה אמין נאטור ואדריכל בשם עבד אל חפיז מרעי, כאשר מטעם הגנה לא נשמעה כל עדות, לרבות עדות הנאשם.

 

אין חולק כי הראיה העיקרית בתיק הינה דו"ח הביקור במקום של המפקח אמין נאטור שסומן ת/8. דו"ח זה הוגש לאחר שהמפקח אישר שהוא ערך אותו ועמד מאחורי האמור בו. הסניגור יצא חוצץ כנגד חלקים שונים מדו"ח זה, לרבות ציון פרטי הגוש והחלקה, שטחי המבנים, השימושים הנטענים, ועצם היותם בניגוד להיתר בניה. לעניין זה הסניגור טען כי העובדה שהעד נעזר בעזרים שונים כדי להכניס נתונים לתוך הדו"ח (המדובר בסקיצה של המדידות שערך, וכן תכנית מתאר, תצ"א ותסריט חלוקה לעניין מספר גוש וחלקה), מלמדת על כך שאין ללמוד מדו"ח זה את הנתונים האמורים. הסניגור אף הוסיף כי התצלומים שצורפו לדו"ח, ואשר לדברי העד נערכו על ידו, אינם משקפים את המצב בתוך המבנים הנראים בתצלומים, ועל כן לא ניתן להסתמך על דברי העד באשר לנעשה בפנים.

 

בכל הכבוד, חשוב לומר מספר מילים כלליות לגבי עבודת המפקחים על הבניה, ולעניין זה אין שוני בין הישוב בו מדובר לבין ישובים רבים אחרים וועדות אחרות לתכנון ובניה. כאשר נערך דו"ח ביקור במקום והוא כולל נתונים שונים הנוגעים למקרקעין, אשר נאספים על ידי הפקח אגב היעזרות בתצ"א ובתכנית מתאר, הרי שמדובר בדרך פעולה שגרתית תוך שימוש בעזרים מקובלים, אשר אינם מכוונים לנאשם ספציפי או לחקירה ספציפית, ואף לא לפלילים. העובדה שהעד נעזר בהם אין פירושו שהאמור בדו"ח שלו על בסיס אותה היעזרות אינו קביל, אלא לכל היותר, שבהעדר הצגת אותם עזרים, משקל הדו"ח פחות גבוה מאשר היה אם היו מוצגים אותם עזרים כתימוכין לאותו דו"ח. דברים דומים יש לומר על המדידות שמשמשות את הפקח לקביעת השטחים הנרשמים בדו"ח, משמע גם אם הסקיצה שמתעדת את המדידות לא צורפה, הרי שאין בכך בכדי להביא את רישום השטחים לנתון לא קביל, אלא שוב המדובר בשאלה של משקל בדומה לאמור לעיל בעניין מספרי גוש וחלקה.

 

לא זו אף זו, אם היינו מקבלים את גישתו העקרונית של הסניגור, לפיה על מפקח הבניה להביא ראיה עצמאית וישירה לפרטים לעיל שנכללו בדו"ח הביקור במקום, הרי שכמעט כל חלקי הדו"ח לא היו ניתנים להתקבל כראיה. כך ניתן לומר שבלי תיעוד חזותי של הימצאות הפקח במקום לא ניתן לומר שביקר במקום. כך ניתן לומר שללא צילום תיק הבניין לא ניתן היה לומר שהמספר של התיק המופיע בדו"ח הוא נכון. כך ניתן לומר שללא תיעוד חזותי של שעון או אמצעי אחר המתייחס לתאריך ושעה, לא ניתן היה לקבוע שהתאריך והשעה הנקובים בדו"ח הם נכונים. כך ניתן היה לומר שללא הצגת דו"ח מעבדת חומרים לגבי החומרים שמרכיבים את המבנים על פי הדו"ח, לא ניתן היה להסתמך על כך שאכן מבנים אלה מורכבים מחומרים אלה דווקא.

 

כמובן שכל האמור לעיל היה מוביל למסקנה אבסורדית לפיה למעשה אין כל תוקף ראייתי לדו"ח בפני עצמו, אלא שיש להציג לכל מה שנאמר בו ראיה עצמאית ולהביא את הכל בפני ביהמ"ש. מסקנה אבסורדית שכזו הייתה תקפה לא רק לגבי מפקחים על הבניה אלא לכל גורם אכיפת חוק, לרבות שוטר, העורך דו"ח פעולה כזה או אחר. כמובן שלא ניתן לקבל גישה זו וברור שלדו"חות פעולה, ובכלל זה דו"ח ביקור במקום, יש ערך ראייתי עצמאי ומי שמבקש לערער את משקל הדברים, נוכח אי הצגת ראיות ישירות לפרטים שונים הרשומים בדו"ח, צריך לעשות כן על דרך חקירה נגדית לעורך הדו"ח, כמו גם הבאת ראיות נגדיות.

 

במקרה זה החקירה הנגדית רק חיזקה את האמור בדו"ח. העד הסביר לגבי מספרי הגוש והחלקה את המקורות ששימשו אותו לרישומם. כאמור מדובר במקורות שגרתיים, אילמים, לא מכוונים כלל לנאשם ולחקירה פלילית. גם אם אותו תסריט חלוקה שעליו בין היתר נסמך העד נערך על ידי אדם שלא העיד, ולא ברור אם מדובר במסמך כללי או פרטני ביחס לנאשם, הרי שעדיין הסתמכות על תצ"א ותכנית מתאר אשר חורגים באופן ניכר מעניינו של הנאשם, ולמעשה מתייחסים לכלל האזור שבו נמצאים המקרקעין, לעתים אף כלל הישוב, הינה הסתמכות שגרתית, ראויה וסבירה. אדרבא, כאשר מספרי הגוש והחלקה אינם נתון קרדינלי הנוגע לרכיבים של העבירה המיוחסת לנאשם, אלא למעשה מדובר בנתון שולי יחסית.

 

דברים דומים יש לומר לגבי חישוב השטחים של המבנים נשוא הדו"ח. העד הבהיר את הדרך שבה הגיע לנתונים מספריים אלה. מסתבר שלא מדובר בהערכה בעלמא או באומדן גס, אלא בשימוש במכשיר מדידה מקובל למדידות אורכים של בניינים. העד הבהיר שהוא יודע להשתמש במכשיר זה, וכן ציין שבשלב מאוחר יותר אף בוצעו מדידות גם על ידי מהנדס של הועדה בשם ג'באלי, וזאת לבקשת הנאשם, ומדידות אלה הובילו לנתונים מספריים זהים לאלה שאליהם הגיע העד.

 

גם אם לא הייתה נערכת המדידה המאוחרת, הרי שדי במדידות שביצע העד. שכן, המדובר במידות של אורכים לגבי מבנים, שגם אם לא ברור אם הם מלבניים כדברי התובע בסיכומיו, הרי שניכר מהתצלומים שמדובר במצולעים, משמע מבנים אשר בנויים מקווים ישרים. על כן, כל ידע בסיסי בגיאומטריה אשר הינו נחלתו של תלמיד תיכון ממוצע, מאפשר מדידת השטחים אשר כלואים בהם בעקבות המידות שנקבעו לצלעות שלהם. זאת להבדיל ממבנים אשר בנויים, ולו באופן חלקי, מקווים עקומים, משמע לא ישרים, או אז המדידה של השטח מורכבת יותר.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ