אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תו"ב 21681-07-12 ועדה מקומית לתכנון רעננה נ' נגר ואח'

תו"ב 21681-07-12 ועדה מקומית לתכנון רעננה נ' נגר ואח'

תאריך פרסום : 21/04/2015 | גרסת הדפסה
תו"ב
בית משפט לענינים מקומיים כפר סבא
21681-07-12
27/11/2014
בפני השופט:
עמית פרייז

- נגד -
מאשימה:
ועדה מקומית לתכנון רעננה
נאשמים:
1. אמנון נגר
2. איריס נגר

הכרעת דין

לאחר שמיעת הראיות וסיכומי הצדדים, הרי שאין מחלוקת שהבניה נשוא כתב האישום בוצעה במלואה, והשימושים נשוא כתב האישום בוצעו על ידי הנאשמים. בנוסף, אין מחלוקת שהנאשמים לא הציגו היתר כדין אשר מכשיר ולו חלק מעבודות הבניה והשימושים. בנוסף, אין מחלוקת כי חלק נכבד מהשימושים, כמפורט בכתב האישום, בוצע בניגוד לתב"ע אשר מייעדת חלק מהמקרקעין נשוא כתב האישום, על אף שהם בבעלות הנאשמים, לצרכי ציבור. בד בבד, לא נסתרה טענת הנאשמים לפיה כל עבודות הבניה נשוא כתב האישום בוצעו כמקשה אחת עם בניית ביתם ולא מדובר בתוספות מאוחרות לאחר גמר בניה.

המחלוקת נוגעת לשאלה האם הנאשמים אחראים לעבודות הבניה ולשימושים שנעשו ללא היתר ובניגוד לתכנית, כאשר בפי הנאשמים טענות שונות אשר לפיהן אין הם אחראים לכך ואלה ידונו להלן.

ראשית יאמר כי חלק נכבד מהמשפט נוצל על ידי הנאשמים להבאת עובדות שונות וטענות שונות אשר אין מקומן בהליך הפלילי אלא במסגרת תביעה אזרחית או עתירה מינהלית. עסקינן בכל הטענות שהיו לנאשמים כנגד גורמי התכנון, וזאת הן בהיבט של אי מתן היתר, בין מראש, בין בדיעבד לעבודות הבניה ולשימושים, והן ביחס לתב"ע אשר כאמור קבעה שחלק מהמקרקעין מיועד לצרכי ציבור. כאשר עסקינן בכתב אישום המתבסס על סעיף 204 לחוק התכנון והבניה, נקודת המוצא הינו המשטר התכנוני ויש לבחון האם הבניה והשימוש נעשו בהתאם לו, או בניגוד לו. כל תקיפה של המשטר התכנוני צריכה להיעשות בעתירה מינהלית ובתביעה אזרחית, ואף הנאשמים שבפני נקטו לפחות באחד מהליכים אלה. אשר על כן, כאשר אבחן את ההגנות להם טוענים הנאשמים, אתייחס להלן אך ורק להגנות אשר מוכרות למשפט הפלילי בכלל, ובדיני התכנון והבניה הפליליים בפרט.

ראשית אדון בטענה לפיה האחריות לביצוע השינויים בבינוי לעומת המותר על פי ההיתר, נעשתה ביוזמת האדריכלית והקבלן שביצעו את פרוייקט הבניה של ביתם של הנאשמים. על כך יש לומר שבכל הכבוד, על בעלים של מקרקעין אשר מתקשרים עם קבלן ואדריכל לצורך בנית ביתם לוודא כי אלה מבצעים את העבודות בהתאם למשטר התכנוני ואם אותם בעלים לא ביצעו פיקוח כאמור, הרי שאין הדבר מנקה אותם מאחריות לכל סטיה שנעשתה. מעבר לכך, בפן העובדתי הרי שבניגוד לטענת הנאשם לפיה רק בדיעבד למד על השינויים שבוצעו תוך כדי הבניה, הרי שבאה עדות הנאשמת, והבהירה שידעה על השינויים עוד טרם ביצועם בשיחה עם האדריכלית ותוך ציפיה לקבל היתר בדיעבד (ראו סוף עמוד 51 לפרוטוקול). אם הנאשמת שאין חולק שהייתה פחות דומיננטית מהנאשם בליווי פרוייקט הבניה, הייתה מודעת לכך, ברור שכך הם פני הדברים ביחס לנאשמים. בנוסף, באו הסיכומים של ב"כ הנאשמים והבהירו שהשינויים הומלצו לנאשמים תוך כדי בניה, והם נתנו לכך את אישורם.

מעבר לכך, ככל שהדברים אמורים ביחס לשימושים שביצעו הנאשמים במקרקעין בחלקים שבוצעו עבודות הבניה ללא היתר, הרי שאף לדידו של הנאשם הדבר נעשה במודע, לרבות ללא טופס 4 אשר אי קבלתו נבעה מביצוע עבירות הבניה. הנאשם הסביר זאת בכך שנאלץ לסיים את חוזה השכירות של בית אחר וכך יוצא שבהחלטה מודעת הנאשמים החליטו להתחיל את השימוש במקרקעין למרות עבודות הבניה ללא היתר ובהעדר טופס 4.

למעלה מן הנדרש, יצוין כי האכלוס בוצע עוד בשנת 2005, כאשר הבניה הסתיימה בסמוך לפני כן, ככל הנראה עוד בשנת 2004. בתקופה הארוכה שחלפה מאז ועד להגשת כתב האישום הנאשמים לא ביצעו דבר בכדי להביא את הבינוי במקרקעין לכך שיתאם את המותר להם על פי היתר הבניה, אלא כל שהתמקדו בנסיונות להכשיר בדיעבד עבודות בניה אלה. יצוין, כי המאשימה נקטה באורח רוח כלפי הנאשמים אליו אתייחס בהמשך ולא מיהרה להגיש כתב אישום, כך שלנאשמים היו די והותר הזדמנויות לתקן את המעוות, ולו בדיעבד ובהחלט סביר להניח שאם היו לפחות בדיעבד מבטלים את עבודות הבניה שבוצעו בניגוד למותר, הרי שהיה נחסך כתב האישום. כאשר לא עשו כן, אין להם אלא להלין על עצמם שהגיעו למצב שבו הוגש כנגדם כתב אישום בגין עבירות בניה שכאמור הם אחראים לו מכח אחריותם העקיפה למעשי הקבלן והאדריכל ותוך מודעות מלאה לעבירות אלה עוד טרם ביצוען.

לצד זאת אני דוחה מכל וכל את טענת הנאשמים שעלתה אך ורק תוך כדי עדות האדריכלית לפיה מדובר במקרה של תכנית שינויים המבוצעת אגב פרוייקט בניה. אכן קיים נוהג כעולה מעדות האדריכלית לפיו כאשר תוך כדי בניה מתבקשים שינויים, הרי שמוגשת תכנית שינויים במסלול תכנוני מקוצר, ובמקביל נמשכת הבניה כאשר טרם סיומה ניתנת ההחלטה בתכנית השינויים. אין כל מקום להשוות את המקרה שבפני לבין אותו נוהל, שכן אותה אדריכלית הבהירה שהבקשה להכשיר את השינויים בבניה לעומת ההיתר, נעשו שנים לאחר השלמת כלל הבניה ובוודאי לא תוך כדי הבניה. משכך, תהא אשר תהא המשמעות לעניין הגנה עקרונית בפלילים בשל אותו נוהל, הרי שאין הנידון דומה לראיה. הגנה זו אם קיימת לא רלבנטית כלל לנאשמים שפעלו באופן שונה מהקצה אל הקצה.

לא מקובלת עלי האבחנה שניסו ליצור הנאשמים בינם לבין עצמם. אמנם אין חולק כי ככל שאמורים הדברים בליווי פרוייקט הבניה ולאחר מכן בנסיונות להוציא היתר בדיעבד, ונראה שאף בהליכים האזרחיים שהתנהלו כנגד עירית רעננה הנאשם היה הדומיננטי. אולם הדבר נבע מחלוקת מטלות בינו לבין הנאשמת, ואין בחלוקה זו בכדי למלט את הנאשמת מכל אחריות. שניהם בעלים במשותף של המקרקעין. שניהם אכלסו את המקרקעין תוך שהם מודעים להעדר טופס 4 ומקווים שהעניין יוסדר בהמשך. שניהם המשיכו להשתמש במקרקעין באופן רציף מהאכלוס ועד ימים אלה. משכך, ובוודאי לאור ההגנה המצומצמת שבסעיף 208 (ב) לחוק התכנון והבניה, לא ניתן לפטור את הנאשמת מאחריות לעבירות נשוא כתב האישום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ