אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תורג'מן ואח' נ' אנקווה ואח'

תורג'מן ואח' נ' אנקווה ואח'

תאריך פרסום : 31/01/2011 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית המשפט המחוזי חיפה
46135-01-11
25/01/2011
בפני השופט:
שושנה שטמר

- נגד -
התובע:
1. מרים תורג'מן
2. יוסף תורג'מן

הנתבע:
1. מאיר אנקווה
2. עו"ד שמעון פרץ (כונס נכסים)
3. בנק לאומי למשכנתאות בע"מ
4. עו"ד אברהם ורדי

החלטה

לפני בקשה למתן צו מניעה זמני או לעיכוב הליכי הוצאה לפועל, בתיק הוצל"פ 13-08485-10-4, לפיו ייאסר על המשיבים 1-2 ומי מטעמם לנקוט בכל הליך למימוש משכון רשום וייעכב את כל הליכי הוצאה לפועל, כולל הליכי פינוי, שמתנהלים נגד המבקשים ביחס למקרקעין הידועים כגוש 11231 חלקה 419 ברחוב יפה נוף 5/1/ בנשר (להלן- "הדירה"), עד למתן פסק דין בתיק העיקרי.

טענות המבקשים

1.המבקשים, שהם בעל ואישה, טענו, שבשנת 1989 רכשו את הדירה באמצעות המשיב 1 (להלן- "אנקווה"), שהיה ידיד המשפחה. המבקשים נתנו לאנקווה את הכסף לרכישת הדירה מבעליה דאז, והדירה נרשמה על שם אנקווה. הרישום נעשה כך, לעמדת המבקשים, בשל טעמים אישיים שלהם, ובין היתר בשל מחלוקות שהיו ביניהם לגבי חייהם המשותפים. הסכם המכר נחתם בין המשיב 1 לבין בעל הדירה דאז. כדי להבטיח את זכויות המבקשים בדירה, חתם אנקווה, לטענת המבקשים, על תצהיר, שבו נכתב כי הוא קיבל הלוואה מידי המבקשים בסך כל שווי הדירה, לצורך מימון רכישתה; שלמרות שהדירה נרשמת על שמו, כל הזכויות לגביה שייכות למבקש ושהוא מתחייב שלא לעשות עסקה כלשהיא בדירה; משכנתא שרבצה על דירתו הקודמת של אנקווה ברחוב הזית בחיפה תיגרר לדירה הנוכחית; החזקה בדירה נמסרת למבקש ומוסכם כי כל התשלומים השוטפים עליה ישולמו על ידו. עוד התחייב אנקווה בתצהירו זה, להעביר את כל זכויותיו לגבי הדירה למבקש, לאחר גרירה של המשכנתא או סילוקה (להלן- "התצהיר"). הסכם המכר וכן התצהיר נחתמו, לגירסת המבקשים, במעמד המשיב 4.

2.עפ"י ייעוץ משפטי שקיבלו המבקשים מאת המשיב 4, הבינו כי התצהיר במתכונת זו מהווה בטוחה עבורם בנוגע לבעלותם בדירה ומדובר במסמך "ממש כמו משכנתא" לדבריהם.

3.המבקשים מודים כי הסכימו שהמשכנתא לטובת המשיב 3 (להלן- "הבנק") שרבצה על דירתו הקודמת של אנקווה, תיגרר לדירה זו, בשל טענתו של אנקווה כי בעתיד אם ירצה למכור את דירתו הקודמת, יוכל להציגה כדירה נקייה מכל זכות של צד ג' לרבות משכנתא.

אדייק ואביא דברים בשל אומרם (תצהיר המבקשים בסעיף 14):

"אנו נטען כי לאור בקשת המשיב מס' 1 הסכמנו כי משכנתא לטובת המשיב מס' 2 הרשומה על זכויותיו של המשיב מס' 1 בדירתו הקודמת ברחוב הזית 12 בחיפה תועבר ותרשם על הדירה וזאת לטענת המשיב מס' 1 כי בעתיד כשירצה למכור את דירתו הנ"ל לקונה פוטנציאלי יוכל להציגה כדירה נקיה מכל זכות של צד ג לרבות משכנתא (להלן "המשכנתא")" (ההדגש לא במקור).

4.המבקשים נכנסו לדירה באוגוסט 1989. המבקשת טענה כי היא מתגוררת בדירה עד היום, בעוד שהמבקש חלה ומאושפז נכון להיום, מחוסר הכרה, בבית חולים גריאטרי. בחודש דצמבר 2010 קיבלה הודעה בדואר לפיה המשיב 2 (להלן- "כונס הנכסים") ביקש להתמנות ככונס נכסים על הדירה, לצורך מכירתה לשם סילוק המשכנתא. המבקשים לא ידעו כי רשומה משכנתא על הדירה וכי אנקווה אינו עומד בתשלומיה ולכן המשכנתא הועמדה לפירעון.

5.מבחינה משפטית, טענתם היא כי זכויותיהם בדירה התגבשו קודם לרישום המשכנתא לטובת הבנק, והתצהיר כמסמך משעבד גובר על זכות הבנק. במילים אחרות, תצהיר אנקווה המהווה לעמדתם משכון, גובר על המשכון של הבנק ולכן זכויותיהם הקנייניות בדירה קודמות לזכויות הבנק בה.

6.לחלופין מסתמכים המבקשים על הוראות סעיף 6 לחוק המשכון, תשכ"ז-1967 (להלן- "חוק המשכון"), לפיו חייב יכול למשכן אותו נכס לנושה נוסף, אולם זכותו של הנושה הראשון לסילוק חובותיו של החייב מובטחת ועדיפה וגוברת על זכויות מאוחרות יותר.

7.יצוין, כי המבקשים לא צירפו מסמכים רלוונטיים לבקשתם, כמו עותק החלטת המינוי של כונס הנכסים בתיק ההוצאה לפועל. נספח להסכם המכר אמנם צורף, אבל רק העמוד הראשון, ולא ברור מה כתוב שם לעניין המשכנתא. גם נסח טאבו לא צורף.

דיון

8.לאחר שעיינתי בבקשה ובנספחיה, החלטתי לדחות אותה מבלי לקבל את תשובת המשיבים, זאת בהעדר עילת תביעה, כאשר קביעתי זו נסמכת כולה על טענות המבקשים. אבוא לנמק.

9.כידוע, אחד התנאים למתן סעד ארעי הוא שהמבקש אותו גילה עילת תביעה (רע"א 3569/10 אלו עוז בע"מ נ' קליל תעשיות בע"מ ואח', ניתן ביום 28/6/10, בפסקה 10).

המבקשים טוענים כי חוזה המכר שנחתם בין ברקוביץ (הבעלים הקודמים) לבין אנקווה, הוא חוזה למראית עין, כשבפועל קיים חוזה סמוי, לפיו הרוכשים האמיתיים של הדירה, היו המבקשים.

המבקשים הודו, אם כן (בפה מלא ובריש גלי) כי הם הסכימו לגרירת המשכנתא של אלנקווה על הדירה שהם טוענים כי רכשו, כשם מסתירים מכולי עלמא הפונים לרישום בספרי המקרקעין את טענתם כי ההסכם הוא הסכם למראית עין. משהסכימו לגרירת המשכנתא ורישומה על "דירתם", מנועים הם מלטעון, שעל אף ההטעיה שהם אחראים לה, הבנק ייצא וידיו על ראשו. הבנק הסתמך על מצג כוזב שלהם. מי שמציג מצג כוזב, וצד ב' מסתמך עליו ומשנה מצבו לרעה, אחראי לנזקיו של המסתמך התמים, ובנידוננו הבנק (ראו למשל, ע"א 8262/04 עיריית פתח תקווה נ' נקר, ניתן ביום 13/2/08). אף הדרישה לתום לב מכריעה לזכות הבנק. לא ניתן להכפיף את הבנק אלא לחוזה שהיה גלוי לעיניו, מה גם שהמבקשים בעצמם היו שותפים ליצירת המצג על פי החוזה הגלוי (ראו בספרו של מ' דויטש, קניין כרך ג' (תשס"ו-2006) עמ' 264, להלן- "ספרו של דויטש").

ניתן היה לסיים את החלטתי באמור בסעיף זה, המסתמכת על דיני הנזיקין והחוזים, אולם אדון גם בפן של דיני המקרקעין, אשר מובילה אותי לאותה מסקנה, לפיה אין למבקשים עילת תביעה למבוקש בבקשתם ולפיכך אין להעתר לכל סעד זמני שהם מבקשים.

10.עניין לנו בעסקאות במקרקעין, שעל פי סעיף 7 לחוק המקרקעין, תשכ"ט-1969 (להלן- "חוק המקרקעין") מחייבות רישום. במקרה זה, היה רישום של העסקה, אולם על פי טענות המבקשים הרישום היה פיקטיבי, על שם אנקווה, כשבפועל המבקשים הם בעלי הדירה, הם אלה שמימנו את רכישתה ואף גרו בה במשך שנים ארוכות. אלא שהתצהיר, עליו מבססים המבקשים את בקשתם וטוענים כי הוא בבחינת משכון וכי הוא מבטיח את זכויותיהם במקרקעין, היה ידוע למבקשים ולאנקווה בלבד. זכותם בדירה, ולו בצורה של הערת אזהרה, אינה רשומה וכל שבידם הוא אותו תצהיר של אנקווה, שכאמור לא הוצג לאיש.

11.גם אם קדם בזמן תצהירו של אנקווה לרישום המשכנתא ע"י הבנק, אין לכך כל חשיבות בנסיבות העניין. התצהיר לא הוצג לפני הרשויות ולא נרשמו על פיו כל זכויות לטובת המבקשים בדירה. נהפוך הוא, המבקשים ואנקווה עשו יד אחת והציגו מצג כלפי כולי עלמא לפיו אנקווה הוא הבעלים של הדירה. במצב זה, כשלמעשה יש הטעיה מכוונת מצד המבקשים ואנקווה כלפי צדדי ג' בנוגע לבעלות בדירה, אין ספק שהבנק ביצע את עסקת המשכנתא בתום לב ותוך שהסתמך על המצג שהציגו לפניו לא רק הלווה, אלא גם המבקשים עצמם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ