אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> סמעאן נ' מרדכי

סמעאן נ' מרדכי

תאריך פרסום : 23/05/2017 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום חיפה
63217-02-15
21/10/2015
בפני הרשם הבכיר:
ניר זיתוני

- נגד -
המבקשת/הנתבעת:
רמונה מרדכי
עו"ד דוד מרדכי
המשיב/התובע:
בלאל סמעאן
החלטה

 

 

בעניין: בקשה לביטול פסק דין

 

1.ביום 26/2/15 הגיש התובע, עו"ד במקצועו, תביעת לשון הרע כנגד הנתבעת על סך 50,000 ₪. התובע טוען כי ביום 2/12/13 נחתם חוזה מכר במסגרתו מכרה הנתבעת דירה ברח' עבאס 91 בחיפה לאימו של התובע נג'את כאשר נג'את מיוצגת על ידי בנה התובע. נטען כי תמורת המכר בסך של 240 אלף ₪ שולמה לפני המועד שנקבע לתשלום על פי ההסכם בעקבות לחץ טלפוני שהפעילה הנתבעת על התובע והזכויות נרשמו על שם הקונה בלשכת רישום המקרקעין. נטען כי כמה ימים לאחר הפקדת התשלום האחרון בחשבון הנתבעת, החלה הנתבעת לטעון כי היא זכאית לתשלום נוסף בסך של 25 אלף ₪. התובע טוען כי הודיע לנתבעת שמלוא התמורה שולמה וביקש ממנה להפסיק להטריד אותו ואת בני משפחתו בטלפונים ובהודעות. נטען כי הנתבעת לא נענתה לבקשתו והתקשרה לרעייתו ולעורכת דין וופא פוראני תוך שהיא טוענת שהוא שקרן, רימה אותה וחייב לה כסף. התובע טוען כי ביום 2/2/14 שלח לנתבעת מכתב התראה בדואר רשום ובפקס וקיבל ביום 4/2/14 מענה בכתב בו הועלו טענות שקריות בדבר מקור החוב לו טוענת הנתבעת. התובע טוען כי ביום 5/2/15 כתבה לו הנתבעת מכתב התנצלות והצטערה על כל מה שאמרה תוך שהיא מסבירה את התנהגותה בכך שמכרה נכס שהיה לה קשה להיפרד ממנו. התובע טוען כי כמה שבועות לאחר מכתב ההתנצלות חזרה הנתבעת על דרישתה לקבלת 25 אלף ₪ בטענה כי קיבלה ייעוץ ממתווך לפיו הנכס שווה יותר מסכום המכירה בשל אחוזי בנייה עתידיים. התובע טוען כי הפעם התקשרה הנתבעת לטלפון בביתו של התובע ואיימה בשיחה עם בתו בת ה – 12 שתדאג להכניס את התובע לכלא. עוד נטען כי בשיחה עם אשת התובע איימה הנתבעת כי אם לא תקבל באופן מיידי 25 אלף ₪, תגרום לתבוע לאבד את רשיון עורך הדין ותכתוב לו קמע שיעשה ממנו חולה נפש. התובע מוסיף וטוען כי הנתבעת חזרה על אותן הכפשות גם בפני עו"ד פוראני.

 

2.על פי נתוני רשות הדואר ואישור מסירה שהוגש לתיק, כתב התביעה נמסר כדין לנתבעת ביום 2/3/15 באמצעות בנה יואב המתגורר עמה.

 

3.ביום 13/5/15 הגיש התובע בקשה למתן פסק דין בהעדר הגנה. במסגרת הבקשה לא נאמר דבר לגבי התפתחויות נוספות שארעו מאז הגשת התביעה ועד להגשת הבקשה לביטול פסק דין. על בסיס האמור בבקשה, ניתן באותו יום פסק דין בהעדר הגנה המחייב את הנתבע במלוא סכום התביעה בצירוף שכ"ט עו"ד.

 

4.ביום 29/6/15 הוגשה הבקשה שבפניי לביטול פסק הדין. נטען כי הנתבעת קיבלה את התביעה ביום 4/3/15. נטען כי ביום 5/3/15 לאחר דין ודברים בין התובע ליואב, הודיע התובע ליואב כי אם הנתבעת תשלח תצהיר שבו היא מתחייבת להפסיק כל קשר טלפוני או אחר עם התובע, התובע יבטל את התביעה. נטען כי בהתאם להסכמה זו חתמה הנתבעת על תצהיר בפני בא כוחה בו היא מצהירה שלא תיצור קשר בכל דרך עם התובע או מרשו ושלחה את התצהיר לתובע. נטען כי התובע התעלם מההסכמה בינו לבין יואב והגיש בחוסר תום לב בקשה למתן פסק דין בהעדר הגנה. הנתבעת טוענת כי נודע לה לראשונה על פסק הדין ביום 15/6/15 כאשר קיבלה מכתב רשום מהתובע אליו צורף פסק הדין. לאור האמור לעיל נטען כי יש לבטל את פסק הדין מחובת הצדק ולחילופין בהתאם לשיקול דעתו של בית המשפט. הנתבעת מציינת כי לא התעלמה מההליך המשפטי אלא הסתמכה על הודעת התובע כי ייבקש למחוק את התביעה נגדה. לגופו של עניין טוענת הנתבעת כי מדובר בסכסוך עסקי בינה לבין התובע בגין הפרת התחייבות לשלם לה את מלוא התמורה בגין מכירת הדירה. הנתבעת טוענת כי לא גידפה את התובע וכל טענותיה כלפיו חוסות תחת הגנת אמת דיברתי והגנת תום הלב.

 

5.ביום 20/9/15 הוגשה תגובת התובע המתנגד לביטול פסק הדין. התובע מאשר כי יואב הגיע למשרדו והושג ביניהם סיכום. התובע טוען כי תוכן הסיכום היה שהנתבעת תתחייב ותצהיר שתחדול מלהטריד אותו ואת עובדי משרדו, בני משפחתו ושכניו וכן לחדול מלהשמיץ אותו. עוד נטען כי סוכם כי הנתבעת תודיע ותצהיר כי קיבלה את מלוא התמורה בגין הדירה אותה מכרה לאימו של התובע. התובע טוען כי לאחר קבלת התחייבות ותצהיר כאמור, התחייב לבטל את התביעה. התובע מאשר כי קיבל את התצהיר שצורף לבקשה אך תצהיר זה לא מקיים את ההסכמה בינו לבין יואב ולכן המתין התובע עד 13/5/15 והגיש את הבקשה למתן פסק דין בהעדר הגנה. התובע טוען כי אין לנתבעת כל הגנה כנגד התביעה שכן אם טענותיה היו נכונות מדוע שלחה את בנה לבקש סליחה ולהתחנן בפני התובע כי יבטל את התביעה. מוסיף התובע וטוען כי לאחר הגשת התביעה ולאחר ששמע מיואב כי הנתבעת מכרה את הדירה בשל מצוקה כלכלית למטרה לתמוך במימון לימודיו האקדמיים, מסר התובע ליואב 5,000 ₪ ב – 5 המחאות שנפרעו כתמיכה למימון השכלתו של יואב, כאשר התובע ויואב נפרדו בלחיצת יד. עוד טוען התובע כי לאחר מתן פסק הדין מתוך התחשבות של התובע בנתבעת ובבנה, שלח התובע לנתבעת ביום 29/6/15 כתב התחייבות שלא לבצע את פסק הדין כל עוד תעמוד הנתבעת בהתחייבותה שלא להשמיץ את התובע ולא להטריד אותו ואת בני משפחתו. התובע טוען כי במקום שהנתבעת תודה לתובע על ההתחייבות שנתן, הוגשה הבקשה לביטול פסק הדין.

 

6.ביום 20/10/15 הוגשה תשובת הנתבעת לתגובת התובע. נטען כי התובע לא הראה כי פנה לנתבעת והביע את הסתייגותו מנוסח התצהיר שנמסר לו. נטען כי היה על התובע להודיע לבית המשפט במסגרת הבקשה למתן פסק דין כי הבקשה מוגשת לאחר שמוצה הליך של משא ומתן עם הנתבעת. לפיכך נטען כי יש לבטל את הבקשה ולקחת בחשבון את התנהלותו של התובע בשלב פסיקת ההוצאות.

 

7.לאחר ששקלתי את טענות הצדדים הגעתי לכלל מסקנה כי יש לבטל את פסק הדין מחובת הצדק ללא צו להוצאות מהטעמים שיפורטו להלן.

 

8.בקשה למתן פסק דין בהעדר הגנה היא בקשה המוכרעת בדרך כלל במעמד צד אחד. לפיכך מוטל על מגיש הבקשה למסור ביוזמתו לבית המשפט כל נתון רלבנטי שיש בו כדי להשפיע על החלטת בית המשפט. כך בפרט כאשר מגיש הבקשה הוא עורך דין במקצועו. במקרה שלפניי היה על התובע לציין במסגרת הבקשה לכל הפחות כי היו חילופי דברים בין הצדדים לאחר הגשת התביעה שלא הביאו לסילוק המחלוקת מחוץ לכותלי בית המשפט. כמו-כן היה על התובע להודיע בכתב לנתבעת כי התצהיר עליו חתמה אינו מקיים את ההסכמה שהושגה בינו לבין יואב ולכן ככל שהנתבעת לא תגיש כתב הגנה במועד, בכוונתו להגיש בקשה למתן פסק דין בהעדר הגנה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ