אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תא"מ 61528-06-16 אלבר ציי רכב (ר.צ.) בע"מ נ' .משרד הביטחון

תא"מ 61528-06-16 אלבר ציי רכב (ר.צ.) בע"מ נ' .משרד הביטחון

תאריך פרסום : 02/08/2017 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום ראשון לציון
61528-06-16
23/07/2017
בפני השופט:
מוטי פירר

- נגד -
תובעת:
אלבר ציי רכב (ר.צ.) בע"מ
נתבע:
משרד הביטחון
פסק דין

בכניסה למחנה הצבאי "הקריה" בתל אביב, ניצבות בטור שתי עמדות מאויישות. העמדה הראשונה הינה עמדת בידוק, בה בודק השומר את זהות הנהג ואת הרכב, לרבות בדיקת תא המטען (להלן – "העמדה הראשונה"). לאחר הבדיקה ומשאושרה הכניסה, מוסר השומר לנהג אישור "נבדק". מטרים ספורים לאחר מכן ניצבת העמדה השניה בה מוצב שומר נוסף, אשר תפקידו הוא פתיחת המחסום לצורך כניסת רכבים אשר נבדקו ואושרו בעמדה הראשונה, וסגירת המחסום לאחר מכן (להלן – "העמדה השניה").

המחסום בעמדה השניה הינו מחסום עמודים, העולים ויורדים מתוך בורות השקועים בקרקע בהתאם ללחיצת כפתור על ידי השומר בעמדה זו. בעמדה זו מצוי גם רמזור. כאשר הכניסה בעמדה השניה במצב סגור – העמודים מורמים וחוסמים את הכניסה למחנה והרמזור דולק "אדום", ואילו כאשר הכניסה במצב פתוח – העמודים שקועים בקרקע והרמזור דולק "ירוק".

כאשר רכב עובר את העמדה הראשונה ומקבל אישור "נבדק", מתקדם נהג הרכב לעמדה השניה ומציג בפני השומר בעמדה השניה את האישור. האחרון לוחץ על הכפתור, העמודים שוקעים בקרקע והרמזור מתחלף לירוק, או אז רשאי נהג הרכב להתקדם ולהיכנס למתחם המחנה.

ביום 3.6.2015 ביקש נהג התובעת להיכנס למחנה, כאשר הוא נוהג ברכב התובעת. הנהג עבר את העמדה הראשונה וקיבל אישור "נבדק". לאחר מכן התקדם אל עבר העמדה השנייה והציג בפני החיילת אשר איישה עמדה זו – גב' עדי טל (להלן: "החיילת") את האישור. מספר שניות לאחר מכן התקדם רכב התובעת בטרם שקעו העמודים במלואם, תוך שגחון הרכב נפגע מהעמודים.

הצדדים חלוקים באשר לנסיבות אשר גרמו לפגיעה ומכאן תביעה זו.

נהג התובעת העיד כי מסר את אישור הנבדק לחיילת והחל בנסיעה איטית לאור הרמזור הירוק. לדבריו במקום בו מצויים העמודים העולים ויורדים מתוך הקרקע מצוי גם מחסום עולה/ יורד בצבע לבן אשר עלייתו וירידתו מתואמת עם עליית וירידת העמודים. עם זאת נהג התובעת לא זכר אם באותו היום המחסום הלבן הופעל או שמא היה קבוע במצב פתוח. לדבריו, כאשר התקדם, העמודים היו ככל הנראה במצב אמצעי – בעיצומו של מהלך עלייה או ירידה וכך נפגע רכבו באזור הגחון. לו היו העמודים במצב פתיחה מלאה – היה רכבו נפגע בחזית.

מנגד העידה החיילת כי הרמזור מתחלף לירוק רק לאחר שהעמודים שקועים לחלוטין בתוך הקרקע. סדר הפעולות לדבריה הוא זה: ראשית מקבלת החיילת לידיה את אישור ה"נבדק" אשר התקבל בעמדת הבידוק הראשונה; לאחר מכן, היא לוחצת על הכפתור; העמודים יורדים ושוקעים בקרקע; רק לאחר שהעמודים שוקעים לחלוטין בקרקע מתחלף הרמזור לירוק והרכב רשאי להתקדם. לדברי החיילת, המחסום הלבן עליו דיבר נהג התובעת מצוי בעמדת הבידוק הראשונה ולא בשניה. החיילת לא הביטה בעת קרות הארוע אל עבר הרמזור, אולם לדבריה העובדה שרכב התובעת נפגע מהעמודים מחייבת את המסקנה כי הרמזור באותה העת טרם התחלף לירוק.

לאחר הארוע התקיים תחקיר במקום בו נשאלו הצדדים על ידי הקצין האחראי באשר לנסיבות קרות הארוע. גרסת נהג התובעת כפי שמופיעה בטופס התחקיר הינה: "נסעתי מהר מדי ופגעתי במחסום". עם זאת בעדותו הכחיש נהג התובעת ציטוט זה מפיו. היות שטופס התחקור הינו עדות מפי השמועה והקצין החתום על הטופס לא התייצב לחקירה – הרי שאין לקבל ציטוט זה. גרסת נהג התובעת כפי שמופיע בטופס ההודעה עליו חתם הינה: "עמדתי בשער לקראת כניסה, נתנה לי אישור ואז התקדמתי והשער התת קרקעי פגע בי". מנגד החיילת אשר נשאלה אף היא במסגרת טופס התחקיר, אישרה בעדותה את תוכן דבריה בתחקיר, לפיהם: "המחסום לא הספיק לרדת והנהג נסע מהר מדי אחרי שמסר את הנבדק ופגע בשער".

ככל שעמדת נהג התובעת נכונה הרי שמדובר בתקלה טכנית, בעקבותיה בניגוד לסדר הדברים הרגיל, התחלף האור לירוק בטרם שקעו העמודים במלואם באדמה. ככל שעמדת החיילת נכונה, הרי שנהג התובעת החל בנסיעתו לאחר שמסר לחיילת את האישור, ואולי אף לאחר שהאחרונה לחצה על הכפתור, אך בטרם התחלף הרמזור לירוק.

לאחר ששבתי ועיינתי בעדויות הצדדים בפניי, בטופס ההודעה מטעם נהג התובעת ובגרסת החיילת בטופס התחקיר, הגעתי לכלל מסקנה כי דין התביעה להידחות, וזאת מן הטעמים הבאים:

ראשית, לא הובאה כל ראשית ראיה לכך שארעה תקלה באותו היום במחסום ולא ידוע על כל רכב נוסף אשר נפגע בעקבות תקלה דומה. סבירה לטעמי יותר האפשרות לפיה, נהג רכב התובעת מיהר להיכנס למחנה לאחר שקיבל אישור לכך ובטרם הספיקו העמודים לשקוע במלואם ובטרם התחלף האור לירוק, מאשר האפשרות האחרת לפיה, ארעה תקלה חד פעמית ובלתי מוסברת, אשר הפכה את סדר היוצרות והביאה להידלקות האור הירוק ברמזור בטרם שקעו העמודים.

שנית, בטופס ההודעה מטעם נהג התובעת מציין הוא במפורש כי לאחר שניתן לו האישור, התקדם ופגע במחסום. נהג התובעת לא מציין כי הרמזור התחלף לירוק ובמובן זה מהווה הדבר גרסה כבושה. גרסה זו של נהג התובעת מתיישבת היטב עם תיאורה של החיילת.

שלישית, עדותה של החיילת סדורה ומהימנה בעיניי. מדובר בחיילת אשר הוצבה כש.ג. במקום, בילתה בו שעות רבות ומכירה היטב את נהלי העבודה ואת סדר פעולות המחסום.

רביעית, גרסתה של החיילת כפי שמופיעה בטופס התחקיר ניתנה בזמן אמת, ככל הנראה דקות ספורות לאחר קרות הארוע. בעדותה בפניי, שבה ואימתה את הדברים. מנגד, טופס ההודעה מטעם נהג התובעת איננו כולל תאריך ויש להניח שנכתב מאוחר יותר. לפיכך, יש ליתן עדיפות לתיאור "חי" אשר ניתן מיד לאחר הארוע.

לאור כל האמור אני מסיק, כי כאשר קיבל נהג התובעת את האישור להיכנס למתחם המחנה, סבר כי דרכו פנויה ועל כן החל בנסיעתו קדימה, זאת בטרם הספיקו העמודים להיכנס לקרקע במלואם ובטרם התחלף האור לירוק. לפיכך האחריות לקרות האירוע מוטלת על כתפי נהג התובעת.

לאור האמור דין התביעה להידחות.

התובעת תישא בשכר התייצבות העדה מטעם הנתבע בסך 500 ₪.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ