אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תא"מ 57066-12-13 בנק מרכנתיל דיסקונט בעמ נ' אבלן ג'אן

תא"מ 57066-12-13 בנק מרכנתיל דיסקונט בעמ נ' אבלן ג'אן

תאריך פרסום : 09/08/2015 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום נצרת
57066-12-13
28/07/2015
בפני הרשם הבכיר:
אלעד טל

- נגד -
תובעת:
בנק מרכנתיל דיסקונט בע"מ
עו"ד א. נאסר
נתבע:
חרב אבלן ג'אן
עו"ד ע. אבו חאטום
פסק דין
 

 

1.ביום 14.11.13 הגישה התובעת (להלן "הבנק") שטרות לביצוע בלשכת ההוצאה לפועל, (תיק הוצל"פ מס' 10-09863-13-3) כנגד הנתבע . המדובר בהמחאות מס' 0084, 0091, 0097 על סך כולל של 10,200 ₪, מועד פירעון 30.12.12 וכן המחאה מס' 0096 ע"ס 2,000 ₪ מועד פירעון 30.1.13.

2.בהחלטתי מיום 20.5.14 ניתנה לנתבעת הרשות להתגונן והתיק נקבע לשמיעת הוכחות. הצדדים הגישו תצהירי עדות ראשית וביום 22.6.15 התקיימה ישיבת הוכחות במהלכה נחקר על תצהירו מר חרב ג'אן מטעם הנתבעת ומטעם התובעת נחקרה על תצהירה הגברת ג'ובראן ג'יזל. יצוין כי הנתבעת עצמה, הגם שהגישה תצהיר, לא התייצבה לישיבה עקב לימודיה בחו"ל ולפיכך הוצא תצהירה מתיק בית המשפט.

 

טענות הצדדים

3.בתצהירו טען המצהיר מר חרב ג'אן, שהוא גם אביה של הנתבעת, כי הוא משמש בתור מנהל ב"מרכז אינגליש גארדן" אשר מעביר, בין היתר, גם קורסי אנגלית. לטענתו, הנתבעת מסרה את השיקים נשוא התביעה לחברת אינגליש גארדן בע"מ (להלן "החברה") לשם רכישת קורס אנגלית למורים, אולם החברה לא סיפקה את הקורס אשר התחייבה להעביר וסגרה את דלתותיה בפני התלמידים. לטענתו, לאחר שמרכז אינגליש גארדן עצמו התחייב לקיים את הקורס, שילמה הנתבעת תמורת הקורס במזומן וביטלה את השיקים נשוא התביעה.

 

4.לטענת הבנק, הנסמך על תצהירה של גב' ג'ובראן ג'יזל, החברה הפקידה בחשבונה את ארבעת השיקים נשוא התביעה בהזדמנויות שונות וחשבון החברה זוכה במסגרת פעולות ניכיון שיקים שבוצעו עקב ההפקדות וזאת יחד עם שיקים נוספים שהופקדו באותם מועדים. בתצהירה מפרטת גב' ג'יזל את המועדים בהם הופקדו השיקים לחשבון החברה וצירפה העתקים מטופסי ניכיון השיקים שהפיק הבנק בפעולות הנ"ל וכן העתק תדפיסים של חשבון החברה המדגימים פעולות זיכוי בגין ניכיון השיקים הנ"ל. גב' ג'יזל ציינה בתצהירה כי הבנק הגיש נגד החברה תביעה כספית שעדיין מתנהלת בבית משפט השלום בנצרת.

 

5.בסיכומיה טוענת הנתבעת, כי באשר לעסקת היסוד, הוכח כישלון התמורה וכי אביה של הנתבעת פירט והסביר את כל העובדות שקדמו לכישלון התמורה והסיבות לכך.

ביחס לעסקת ניכיון השיקים טוענת הנתבעת כי הבנק פעל בניגוד לנהלים, תוך עצימת עיניים ובחוסר תום לב מובהק. הנתבעת הצביעה על העובדה שמצהירה מטעם הבנק שהעידה על עצמה כמורשית חתימה כלל לא הייתה אחראית על חשבון החברה שהתנהל בבנק, אלא פקידים אחרים. עוד לטענת הנתבעת, עדה זו כאשר נשאלה על הנהלים לביצוע עסקת ניכיון ענתה בתשובות לא מתאימות לתפקיד אשר היא מכהנת בו. עוד טוענת הנתבעת, כי היה על הבנק לשאול את החברה בנוגע למקור השיקים בהם ביצעה הניכיון ומהותם כאשר הוכח לטענתה במהלך ישיבת ההוכחות כי הבנק לא שואל מאום את הלקוחות וכל תפקידו מתמצה בהפקדת השיקים. לטענת הנתבעת מוטלת על הבנק חובה מוגברת לשאול שאלות אלו בשל היותו אמון על כספי ציבור. הנתבעת מצביעה על העובדה שלתצהירה של גב' ג'יזל לא צורף טופס שליח אשר מחויב על פי עדותה להיות חלק מעסקת ניכיון כאשר הפעולה לא מתבעת על ידי מורשה החתימה של החברה. נקודה זו משתלבת לטענתה עם העובדה, שהבנק ביצע את פעולת הניכיון למר ג'אן חרב אשר לו אין כל סמכות לבצע את פעולת הניכיון. לפיכך, טוענת הנתבעת, דין עסקת הניכיון להתבטל מהיסוד וכפועל יוצא, מתחייבת המסקנה כי הבנק לא הוכיח כי נתן כל תמורה בגין העסקה ולפיכך אינו אוחז בעד ערך בשטרות. הנתבעת טוענת עוד, שהבנק כפי הנראה ידע על המצב הבעייתי בחברה וזאת עובר לביצוע עסקת הניכיון לאור מסמך שנמסר לבנק המצביע על כך ומסמך זה לא הוצג על ידי הבנק.

לפיכך טוענת הנתבעת כי אין המדובר בעסקת ניכיון כשרה ודינה להתבטל. כפועל יוצא מכך, לא הוכחה טענת הבנק למתן ערך בעד השטר ולחלופין לא הוכח תום ליבו בעת התמורה. על כן, משהוכח כשלון התמורה, דין התביעה להדחות תוך חיוב הבנק בהוצאות.

 

6.בסיכומיו טוען הבנק, כי הציג גרסה ברורה ואחידה בנוגע לביצוע עסקת ניכיון השיקים וצורפו כל המסמכים הרלוונטיים המצביעים על כך שבוצעה פעולות ניכיון ותמורה כשרה לחלוטין. הבנק טוען, כי גב' ג'יזל העדה מטעמו העידה בצורה ברורה בנוגע לנהלים הקיימים בבנק, לפיה שיקים על סכומים הנמוכים מסך של 25,000 ₪ והתקינים על פי מראם מופקדים בסורק אשר נמצא אצל כל טלר ללא צורך בהליך בירור נוסף, וזאת כאשר שיקים הגבוהים מסכומים אלו מטופלים בנוהל שונה. הבנק טוען, כי השיטה אותה מציעה הנתבעת ולפיה כל שיק המופקד בחשבון הבנק ייבדק לפני ולפנים תוך התחקות הבנק אחר נסיבות הפקתו והתמורה שניתנה בגינו, אינה ריאלית ואינה מתיישבת עם שיטת המסחר המודרנית. עוד טוען הבנק, כי הנתבעת מנועה מלהתבסס מחד על פעולותיו של אביה, ולהצביע על ביצוע עסקת הניכיון, ומאידך לטעון כי היה על הבנק לסרב לעסקה זו מאחר והאב אינו מוסמך לביצוע הפעולה. לטענת הבנק, היה על הנתבעת אשר טענה כי הבנק היה מודע בעת הפקדת השיקים לקשיים ולבעיות אשר בהן נתונה החברה, להציג את המסמך אשר לטענתה מצביע על מודעות זו. מסמך זה לא הוצג, על כל המשתמע מכך. לטענת הבנק, עסקת היסוד לא הוכחה באשר לא הוצגו שום ראיות בכתב ביחס לעסקה ומתי בוצעה, מה היה בדיוק כשלון התמורה וכיצד התבטא. כמו כן, לא צורפו קבלות השיקים שהופקדו במהלך העסקה וגם לא צורפו הוראות הביטול. עוד טוען הבנק, כי ככל שחל כישלון תמורה הוא היה לאחר ביצוע פעולת הניכיון ולפיכך חלה הלכת גויסקי לפיה זכאותו של אוחז בעד ערך בשיק גוברת על זכותו של מושך הצ'ק הטוען לכישלון תמורה.

 

דיון והכרעה

7.לאחר שעיינתי בכתבי הטענות, שמעתי את חקירתם הנגדית של המצהירים ואת סיכומי הצדדים הגעתי לכלל מסקנה, כי דין התביעה להתקבל.

.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ