אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תא"מ 56374-10-12 אי.אפ.אל. שילוח המאה ה-21 (1999) בע"מ נ' צ'רכי

תא"מ 56374-10-12 אי.אפ.אל. שילוח המאה ה-21 (1999) בע"מ נ' צ'רכי

תאריך פרסום : 09/06/2015 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
56374-10-12
31/05/2015
בפני הרשם הבכיר:
יגאל נמרודי

- נגד -
תובעת:
אי.אפ.אל. שילוח המאה ה-21 (1999) בע"מ
נתבע:
מרדכי צ'רכי
פסק דין
 

 

בפניי תביעה לביצוע המחאה ע"ס 15,000 ₪, ז"פ 8.3.2012, שמשך הנתבע לפקודת התובעת וחוללה על ידו (להלן – "ההמחאה").

משך מספר שנים העניקה התובעת לנתבע שירותי עמילות מכס. היקף הפעילות בין הצדדים הסתכם בשיעור כולל של מאות אלפי ₪. בהתאם לנטען, ביום 31.1.2012 הנפיקה התובעת חשבונית מס, במסגרתה היה על הנתבע לשלם 31,382 ₪. הרכב הסכום מפורט בחשבונית, כאשר הסכום כולל, בין היתר, תשלום ע"ס 15,000 ₪ בגין "מיסי מכס ערבונות". הנתבע מסר לתובעת שתי המחאות, אחת ע"ס 15,307 ₪, ז"פ 7.2.2012, השנייה – ההמחאה נשוא הדיון, אשר כאמור חוללה.

בתצהיר התומך בהתנגדות נטען כי ההמחאה נמסרה ".. כשיק ביטחון לטובת התמ"ס, לטובת סימון תווית של בגדים אותם אני מייבא" (סעיף 5 לתצהיר הנתבע), כאשר "... משנוכחתי לדעת כי, הזוכה מבקשת להתעשר על חשבוני בניגוד לדין וגם ליטול של כדין גם את השיק של התמ"ס וספים נתתי הוראת ביטול על השיק" (סעיף 9 לתצהיר הנתבע). הנתבע מוסיף ומציין כי "... אסור היה לזוכה לעושת שימוש בשיק ובכל זאת היא ניסתה להוציא ממני כספים שלא כדין" (סעיף 10 לתצהיר הנתבע).

על יסוד הטענות כאמור ניתנה לנתבע רשות להתגונן ותצהירו התומך בהתנגדות משמש כתב הגנה.

לטענת התובעת, במסגרת ההתנהלות בין הצדדים התובעת פועלת לשחרור הטובין מהמכס ובכלל זה היא נושאת בכל ההוצאות לרשויות המכס וגובה את התשלום מאת הלקוח. נטען שביום 26.1.2012 שילמה התובעת ערבויות למכס בשיעור של 15,000 ₪. לאחר שהמכס משחרר את הטובין הוא משיב לידי עמיל המכס את הערבויות וכך גם נעשה במקרה הנדון, אלא שמחמת עיקול על כספי הערבויות, שהוצא לטובת רשויות המס, בסופו של יום בוצע החזר חלקי בלבד, ע"ס של 8,250 ₪. התובעת, עם זאת, תבעה מהנתבע את מלוא סכום השטר, בשים לב ליתרת החובה בכרטסת הנהלת החשבונות המנוהלת על ידה.

לאחר בחינת כתבי הטענות, טענות הצדדים, המסמכים והראיות, העדויות והסיכומים, נחה דעתי שדין התביעה להתקבל, באופן חלקי בלבד, ככל שהדבר מתייחס לפער שבין הסכום שהעבירה התובעת לרשויות המס (סך של 15,000 ₪) בניכוי הסכום שהושב לתובעת (סך של 8,250 ₪), היינו – סך של 6,750 ₪.

עד התביעה, מר אילן חסיד, העיד על אודות התנהלות הצדדים ביניהם וההתנהלות אל מול רשויות המס. עדותה בהירה ועניינית, היא עולה בקנה אחד עם המסמכים שהוצגו (לרבות מסמכים ערוכים על ידי רשויות המס) ואני מוצא אותה מהימנה.

למעשה, אין מחלוקת שהנתבע פנה אל התובעת בבקשה לפעול עבורו לצורך שחרור טובין מהמכס. אין מחלוקת שהיה עליו להעביר לרשויות המכס סך של 15,000 ₪, כערבות, אשר בהתקיים נסיבות מתאימות אמור הסכום להיות מוחזר לו. אין מחלוקת שהנתבע לא העביר סך כאמור במישרין אל רשויות המכס ואין מחלוקת שההמחאה (המחאה בשיעור כאמור, משוכה לפקודת התובעת) חוללה על ידו. אין מחלוקת שבסופו של יום שוחררו הטובין לנתבע. המשמעות הינה, שאחר ולא הנתבע העביר סך של 15,000 ₪ לרשויות המכס.

בהתאם לאסמכתאות שהוצגו, התובעת היא שפעלה להעברת הסכום אל רשויות המס. לא מצאתי כל ממש בניסיון הנתבע לטעון אחרת או להטיל דופי באסמכתאות שהוצגו על ידי התובעת, אשר נערכו על ידי רשויות המכס. הסתייגויות הנתבע מהמסמכים הייתה בלתי מנומקת, מטעמים שאין מקום לקבלם, מבלי להציג ראיות נוגדות, מבלי להסביר כיצד שוחררו הטובין לנתבע אם הוא עצמו לא שילם לרשויות המכס סך של 15,000 ₪. כמו כן, הנתבע – שאמור להיות מצוי בענייניו הכספיים – לא הראה שלא היה קיים עיקול על כספים המגיעים לו ולמרות העובדה שהתובעת העניקה לו שירותי עמילות מכס משך מספר שנים, הוא לא הראה שבעסקות קודמות הופקו מסמכים שונים (באופן המעיד שיש להטיל ספק במסמכים שהוצגו בהליך הנוכחי והמיוחסים לעסקה הנדונה).

לפיכך, מצאתי מקום לקבל את התביעה, ככל שהיא מתייחסת לסך של 6,750 ₪, כאמור לעיל.

עולה מנסיבות העניין, טענות הצדדים והמסמכים, שהייתה הפרדה בין כספים המגיעים לתובעת מהנתבע עבור שירותים נוספים שהעסקה כוללת (הובלה, עמלה, מיסים וכיו"ב) לבין כספים בעלי אופי שונה – כספי ערבויות – כספים אשר בכפוף לבדיקת רשויות המכס אמורים להיות מושבים לנתבע (באמצעות התובעת).

בשים לב להבחנה כאמור, ברור היה שההמחאה שחוללה מתייחסת לסך של 15,000 ₪ - סכום הערבויות שהועבר לרשויות כמכס – ומשרשויות המכס השיבו לתובעת חלק מהסכום (סך של 8,250 ₪), יש לראות בכך משום פירעון חלקי של ההמחאה ואין מקום לייחס את ההמחאה כבטוחה לפירעון חוב נוסף שנצבר בכרטסת. בסוגיה זו אני מקבל את עמדת הנתבע.

אציין, למען הסר ספק, כי לא מצאתי מקום לקבל את טענות הנתבע באשר למעמדו של מר חסיד בחברה, עצם הגשת תצהיר מטעמו ולא מטעם אחר, כמו גם טענות לפיהן הזכאות להחזר כספי מצד רשויות המכס (וכפועל יוצא מכך הזכאות להגשת תביעה) מסורה לגורם הנזכר במסמכי רשויות המכס (מר גודלברג ז"ל). ההסבר שמסר מר חסיד ביחס לאמור (עמ' 11, ש' 6 – 7) מקובל ומהווה הסבר מספק.

סוף דבר, התביעה מתקבלת בחלקה, ביחס לסך של 6,750 ₪ מסכום ההמחאה.

החוב בלשכת ההוצאה לפועל יועמד בשיעור המשקף הגשת בקשה לביצוע שטר ע"ס 6,750 ₪, ז"פ 9.3.2012. הנתבע ישלם לתובע בתוך 30 יום את החוב העדכני בלשכת ההוצאה לפועל, בצירוף אגרות ששולמו על ידי התובעת בתיק ביהמ"ש, כל זאת בצירוף שכ"ט עו"ד ע"ס 4,000 ₪. במסגרת קביעת שיעור שכר הטרחה הבאתי בחשבון, בין היתר, את העובדה שהתביעה התקבלה בחלקה בלבד, מחד גיסא, והעובדה שהתנהלו שלושה דיונים בתיק, מאידך גיסא.

המזכירות מתבקשת לשלוח העתק מפסק הדין אל ב"כ הצדדים.

 

ניתן היום, י"ג סיוון תשע"ה, 31 מאי 2015, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ