אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תא"מ 55645-07-13 אקסרא ליסינג בע"מ נ' אבו אלקיעאן ואח'

תא"מ 55645-07-13 אקסרא ליסינג בע"מ נ' אבו אלקיעאן ואח'

תאריך פרסום : 26/07/2015 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
55645-07-13
12/07/2015
בפני השופט:
אריאל צימרמן

- נגד -
תובעת:
אקסרא ליסינג בע"מ
עו"ד ארז דרורי
נתבעים:
1. יוסף אבו אלקיעאן
2. חסין אלקיעאן (ניתן פסק דין)

עו"ד אבו סהיבאן נזמי
פסק דין


 

בתחילה היתה זו תביעה שטרית, בגין שטר חוב שנטען כי הנתבע 1 עשאו. בהמשך ניתוספה עילה כספית-חוזית, אך לבסוף נזנחה ושבנו לתביעה השטרית. המחלוקת השטרית: החתם הנתבע 1 על השטר. קבעה המומחית המוסכמת והמכרעת שמינה בית המשפט: אכן כך. הדבר לא הניע את הנתבע 1, מטעם שלא הוברר, לסגת מהגנתו, וחלף זאת ביקש שבית המשפט יכריע לאחר סיכומים, ללא חקירות. התובעת הסכימה. אכריע אפוא: שטר חוב שהמומחית קבעה כי הנתבע 1 עשאו, יביא לחיובו של הנתבע 1 מכוח השטר. אפרט.

 

רקע

 

1.אף שהתביעה השטרית היא פשוטה שבפשוטות, ברקע לה עומדת מהומה רבתי של נושים, לווים, אחיהם, חבריהם ונשותיהם, מושכי שיקים, חילולי שיקים, ותמרונים של התובעת בין כל אלה, שלא בסדר מופתי, בניסיון לגבות את תמורת ההלוואה. נעמוד רק על מקצת האירועים הרלבנטיים לענייננו, וכל זאת בבחינת למעלה מן הצורך בלבד, שכן התביעה היא שטרית כאמור.

 

2.הנתבע 1 (להלן: הנתבע), אין חולק, ביקש לרכוש בשנת 2009 ג'יפ יקר ערך מסוג BMW, אך נזקק להלוואה על מנת לממן את הרכישה. התובעת, שזה עיסוקה, העמידה לו את המימון (להלן: ההלוואה הראשונה). השאלה אם ההלוואה סולקה, כטענת הנתבע, או שמא נותר חוב ובגינו חתם הנתבע על שטר החוב, נתונה במחלוקת.

 

3.למסמכי ההלוואה הראשונה או המחאות שנמסרו להבטחת החזרתה אין זכר בידי מי מן הצדדים, שהסדר לא שלט באורחותיהם. לא ידוע אפילו מה היקף ההלוואה: הנתבע טוען כי היא עמדה על כ-200 אלף ש"ח, התובעת אינה יודעת לומר. הנתבע טוען עוד כי אשתו היא שנרשמה פורמלית כלווה, התובעת טוענת כי היה זה התובע. מחלוקות אלה אינן חשובות. ניתן לחלץ בכל מקרה הסכמה לעצם מתן ההלוואה, סך תשלומי ההחזר שנדרשו (300,000 ₪, והצדדים לא נדרשו כאן לשאלת הריבית הגלומה), העובדה שרכב הנתבע שועבד לטובת התובעת, והעובדה שלתובעת נמסרו 24 המחאות שזמני פרעונן מחודש ינואר 2010 ועד דצמבר 2011, בסך 12,500 ₪ האחת, להבטחת ההחזר (קבלה 4062, שצורפה כנספח א/1 למסמכים שגילתה התובעת ביום 23.10.14). מושך השיקים שנועדו לסילוק חוב ההלוואה, טוען הנתבע (סעיף 6 לתצהירו), ולא באה טענה אחרת של התובעת (לרבות צילום מן השיקים), היה חברו של הנתבע, מר עיסא אלעוברה (להלן: עיסא), יחד עם אשתו, והנתבע שיפה את עיסא בגין תשלומיו לתובעת (שם). מחלוקת קיימת בשאלה האם ההמחאות המעותדות נפרעו בהגיע מועד פרעונן, ובהתאם אם החוב בגין ההלוואה פחת עקב הפרעון או שמא גדל עקב אי התשלום. מחלוקת זו ניתן היה כמובן לפותרה בנקל לו מי מן הצדדים היה מציג מסמכים שמתבקש כי מצויים בידי כל אחד מהם, בפרט בדמות אישורי בנק על המחאות שחוללו או כובדו. אך מסמכים כאלה לא אותרו או לא הוצגו, והשאלה נותרה במחלוקת, שתדרוש ליבון בהמשך.

 

3.חלפו שנתיים. הנתבע ביקש למכור את רכבו, וניצב בפני השעבוד. על מנת להסירו, נדרש להסדיר את חובו לתובעת, ולשם כך נתכנסו הצדדים ביום 30.5.2011. מחלוקת הנגזרת מקודמתה היא כמובן היקף החוב באותו מועד, ובהתאם מה הוסכם בין הצדדים על מנת להביא להסרת השעבוד.

 

4.גורסת התובעת: החוב אותה עת עמד על 215,700 ₪. סכום של 87,500 ₪ שילם התובע במזומן, וכנגד תשלום זו הושבו לו המחאות מעותדות בסכום זהה. יתרת החוב לאחר התשלום המזומן עמדה על 128,200 ₪. היא הוסדרה בדרך של נטילת הלוואה חדשה בסכום האמור (להלן: ההלוואה החדשה), שבמהותה היא "מחזור" ההלוואה הראשונה: היא אמורה להיות הייתה מסולקת ב-20 תשלומים עתידיים, 4 של 8,450 ₪, 16 של 5,900 ש"ח, כולם – בחודשים מאי עד ספטמבר 2011 (להלן: תשלומי ההלוואה). לטענת התובעת בתצהיר מנהלה, מר תמיר מזין, הנתבע אף חתם בפניו על מסמכי ההלוואה המתאימים: הסכם ההלוואה עצמו המסדיר את ההלוואה החדשה ופרטי התשלום, כתב ערבות, שטר משכון, ואחרונה: שטר חוב (נספחים א' ו-ב' לתצהיר התובעת). כן מסר הנתבע לתובעת תשע המחאות מעותדות, ארבע ע"ס 8,450 ₪, ארבע ע"ס 5,900 ₪, והמחאה אחרונה בסך 70,800 ₪ שזמן פרעונה יום 20.9.11 (להלן: התשלום האחרון), ששטר החוב נעשה מראש בסכומה (נספח ג' לתצהיר). התשלום האחרון, נקדים, הוא לבדו זה שלא שולם, לשיטת התובעת, ומכאן הגשת שטר החוב לביצוע בסכום האמור.

 

בנוסף לשיקים והמסמכים שחתם עליהם הנתבע לתשלום ההלוואה במתכונתה החדשה, דרשה התובעת כתנאי להסרת השעבוד על רכב הנתבע גם שעבוד של רכב אחר תחתיו. אחיו של הנתבע, מר חסין אלקיעאן, הוא הנתבע 2 (להלן: חסין) שעבד אפוא את רכבו שלו, מסוג סובארו B4. הוא אף חתם, בנפרד מאחיו, על כל מסמכי ההלוואה, כולל שטר חוב ע"ס 70,800 ש"ח, ובשולי רשימת תשעה השיקים המעותדים אף אישר שבמקרה של אי פרעון אחד השיקים, הוא מסכים למימוש השעבוד (נספחים ג'-ה' לתצהיר התובעת).

 

5.גורס הנתבע מצדו באשר לאירועי יום הסרת השעבוד: החוב, כפי שאישרה התובעת באוזניו ובאוזני חבר שהיה עמו והצהיר, עמד אז על 87,500 ₪, וסכום זה בלבד. הנתבע שילם סכום זה במזומן (בכך הודתה גם התובעת), קיבל קבלה, ולשיטת הנתבע בזאת סולק החוב. היתרה של 128,200 ₪, שטוענת לה התובעת, אינה קשורה כלל להלוואה שנטל. אמנם, התובעת טענה באותו מועד שקיימת יתרה כזו בדיוק, וזאת מיד אחר ששילם הנתבע את הסכום של 87,500 ₪, אולם זאת בבחינת הלוואה נוספת שניתנה לעיסא (הוא מושך השיקים שנמסרו בעת כריתת ההלוואה הראשונה), בהתבסס על משכון רכב הנתבע (להלן תכונה הלוואה זו, שהתובעת אינה מכירה בדבר קיומה: ההלוואה לעיסא). לטענת הנתבע, הודיעה לו התובעת כי כל עוד לא תכוסה ההלוואה לעיסא, לא ישוחרר השעבוד. הנתבע, חרף מחאותיו, שלא הועילו, הסכים לבסוף לשעבוד רכבו של חסין להבטחת סילוק החובות בגין ההלוואה לעיסא. ברם הוא לא חתם על מסמך נוסף כלשהו, קל וחומר הסכמי הלוואה, אף לא שטר חוב. כל המסמכים הנוספים שמציגה התובעת, חתומים לכאורה בידי הנתבע, אינם אלא זיוף.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ