אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תא"מ 51513-05-12 בנק אגוד לישראל בע"מ נ' עזבון המנוח יהודה זיו

תא"מ 51513-05-12 בנק אגוד לישראל בע"מ נ' עזבון המנוח יהודה זיו

תאריך פרסום : 28/07/2015 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום הרצליה
51513-05-12
26/03/2015
בפני השופט:
אילן סלע

- נגד -
התובע:
בנק אגוד לישראל בע"מ
עו"ד עידן זהר
הנתבעים:
1. עזבון המנוח יהודה זיו ז"ל
2. רז זיו
3. רונן זליקוביץ

עו"ד איל אורטל
פסק דין
 

 

 

תביעה על סך של 70,436 ₪ נכון ליום 29.04.12 שהגיש התובע כנגד הנתבעים בסדר דין מקוצר בשל יתרת חוב בחשבון עו"ש מס' ******* שמנהל התובע ע"ש הנתבעים (להלן: "החשבון").

 

הרקע לתביעה וטענות הצדדים

1.המנוח זיו יהודה ז"ל, אביהם של נתבעים 2 ו- 3 (להלן: "המנוח") פתח חשבון אצל התובע. ביום 23.04.06 צורפו הנתבעים 2 ו-3 (שניהם ביחד יכונו להלן: "הנתבעים") לחשבון כבעלים משותפים. כתוצאה מניהול שוטף של החשבון - בין היתר, כתוצאה מהלוואות שנתן התובע למנוח ולא שולמו על ידו במועד ובשל כך עמדו לפירעון מידי - נותרה יתרת חוב בחשבון בסכום האמור נכון ליום 29.04.12. המנוח נפטר בנסיבות מצערות ויורשיו על פי דין הם הנתבעים שהינם גם שותפים בחשבון, כאמור.

 

2.הנתבעים הגישו בקשת רשות להגן ובהסכמה מבוקשם ניתן להם. טענתם הייתה כי במועד ההצטרפות לחשבון לא הובהר להם כי צירופם לחשבון יחשוף אותם לאחריות לחובות שיצור אביהם בחשבון. אדרבה, ההצטרפות נועדה לתכלית אחת, והיא כי במקרה שיארע אסון לאביהם הם יוכלו לפעול בחשבון. הנתבעים הוסיפו כי לא קיבלו לידיהם את העתקי המסמכים עליהם חתמו ולא קיבלו כל הסבר על פשר המסמכים ותוכנם. גם מאוחר יותר, ולמעשה ממועד החתימה ועד לפטירת אביהם, הם לא קיבלו כל מסמך או העתק מסמך הנוגע לפעילות בחשבון. בנסיבות אלו הם גם לא ידעו כי המנוח נטל הלוואות במסגרת החשבון וניתן לו אשראי בסך של מאות אלפי שקלים. הם הצביעו על חמש הלוואות שניתנו למנוח החל מיום 3.05.10 עד למותו, הלוואות אליהן הם התוודעו רק לאחר מותו של האב. הנתבעים הוסיפו כי במועד הצטרפותם לחשבון לא היו למנוח חובות כלשהם במסגרת החשבון והם נטלו על עצמם אחריות אך ורק לחובות והתחייבויות שקיימים ויהיו קיימים בחשבון שנוצרו קודם לתאריך ההצטרפות. משכך, כל חוב או התחייבות שנוצרו בחשבון לאחר מועד ההצטרפות, אינו מחייב אותם. לטענת הנתבעים, התובע הפר את חובת הנאמנות כלפיהם בכך שמנע מהם מידע אודות הנעשה בחשבון כמו גם על הסתבכותו הכלכלית של המנוח. בין היתר, הפר התובע את חובותיו בכך שלא המציא להם מסמכים על מצב החשבון, ואף לא טרח להחתים אותם על מסמכי ההלוואות כפי שהיה מוטל עליו לפי כללי הבנקאות והניהול הבנקאי התקין.

 

המסכת הראייתית

3.התובע תמך את טענותיו בתצהיריהן של שתיים מעובדותיו, הגב' ענבל רביבו והגב' גילית צוקרמן, והנתבעים תמכו את טענותיהם בתצהיריהם. בדיון שהתקיים ביום 10.02.15 נחקרו המצהירים על תצהיריהם.

 

4.הגב' רביבו ציינה בתצהירה כי הנתבעים הגיעו לבנק ביחד עם המנוח ביוזמתם וביקשו לצרפם כבעלי חשבון משותפים בחשבון של המנוח. היא ערכה את המסמכים בהתאם לבקשותיהם והחתימה אותם על בקשה לפתיחת חשבון - תנאי אשראי כלליים, והסבירה להם בטרם החתמתם את משמעות היותם בעלי חשבון משותפים. בנוסף למסמך זה חתמו הנתבעים על מסמך לפיו הם קיבלו על עצמם את כל הזכויות והחובות בחשבון החל מיום הצטרפותם, 23.04.06, לרבות את החובות וההתחייבויות שהיו קיימים בחשבון עובר למועד זה. באותו מעמד נתבקשו הנתבעים למסור כתובת למשלוח דבר דואר, והכתובת שנמסרה הייתה רח' גרנית 28 כפר יונה, הבית בו התגורר המנוח. לדבריה, במסגרת תפקידה היא מסבירה ללקוחות כי הכתובת הנמסרת על ידם הינה הכתובת היחידה אליה יישלחו דברי הדואר מהבנק, ובחקירתה הנגדית היא הבהירה כי אין אפשרות להזין לחשבון יותר מכתובת אחת למשלוח דואר ועל השותפים לבחור כתובת אחת בלבד. עוד ציינה הגב' רביבו בתצהירה, כי לשאלתה בדבר זכויות החתימה בחשבון, ציינו הנתבעים כי חתימת המנוח לבדה או חתימת שניהם יחדיו תחייב את כל בעלי החשבון.

5.בחקירתה הנגדית נדרשה הגב' רביבו גם למתן ההלוואות למנוח ללא יידוע של הנתבעים. היא ציינה כי בהתאם למסמכים שנחתמו במועד צירוף הנתבעים לחשבון וקביעת זכויות החתימה בו, המנוח היה רשאי לקבל הלוואה ללא אישור של השותפים. היא ציינה כי שעה שמדובר בהלוואה בסכומים גבוהים ובלתי סבירים לחשבון, הבנק מקפיד לקבל אישור מכלל השותפים בחשבון, גם מקום בו קיימת זכות חתימה לאחד השותפים בלבד, אך אין סכום קבוע אשר לגביו מתבקש אישור של השותפים. הדבר נבחן לפי סבירות גובה ההלוואה בהתאם לפעילות בכל חשבון וחשבון, ובמקרה זה גובה ההלוואות שנתבקשו על ידי המנוח היה סביר לפעילות בחשבון ולא היה צורך בקבלת אישור הנתבעים למשיכת ההלוואות על ידו.

 

6.הגב' צוקרמן העידה בתצהירה כי המנוח ביקש וקיבל מהבנק כרטיס חיוב מגנטי לשימושו האישי וכי החוב בחשבון נכון ליום 29.04.12 - כתוצאה מניהול שוטף של החשבון, חיובי ריבית, והלוואות שעמדו לפירעון בשל אי-תשלום במועד - עמד על סך של 70,436 ₪. גם הגב' צוקרמן ציינה בחקירתה הנגדית כי רק כאשר מתבקשת הלוואה שאינה סבירה לפעילות המתנהלת בחשבון, מתבקש אישורם של שאר השותפים בחשבון כאשר קיימת זכות חתימה לאחד השותפים לבדו. היא הבהירה כי במקרה זה אמנם סך כל ההלוואות היה גבוה, אך למעשה מדובר בהלוואת "בלון" שנפרסה אחר כך להלוואות קטנות יותר, ועל כן, בסך הכול לא היה מדובר בהלוואות בסכומים חריגים שהצריכו קבלת אישור כלל השותפים.

 

7.נתבע 3 ציין בעדותו כי ההצטרפות לחשבון נעשתה לפי רצונו של אביו המנוח שעבד באותה שעה באפריקה וחשש כי שעה שהוא ילך לבית עולמו, יתקשו הנתבעים למשוך את הכספים מהחשבון ולפעול בו. באותה עת, הוא לא הבין כי למעשה הוא נהיה שותף בחשבון לחובות ולזכויות. בהתייחס למעמד החתימה על טפסי ההצטרפות כשותף בחשבון הוא ציין כי אינו זוכר את האירוע לפרטיו, אך ברי לו כי לוּ היה יודע כי כתוצאה מחתימתו הוא נחשף לסיכונים הוא לא היה חותם על המסמכים. הוא אישר כי לא קרא את המסמכים שהוצגו בפניו בטרם חתם עליהם, והטעים כי כך הוא נוהג גם שעה שהוא פותח חשבון שלו בבנק. בד בבד נתבע 3 אישר כי במסגרת ההצטרפות, הוא ואחיו אישרו לאביהם המנוח לפעול באופן בלעדי בחשבון ושחתימתו תחייב את כל השותפים. כן אישר כי הכתובת שנמסרה למשלוח המסמכים מהבנק הייתה כתובתו של אביו.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ