אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תא"מ 49928-05-16 סכראן נ' מחאמיד ואח'

תא"מ 49928-05-16 סכראן נ' מחאמיד ואח'

תאריך פרסום : 17/02/2017 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום חיפה
49928-05-16
05/02/2017
בפני השופטת:
מירב קלמפנר נבון

- נגד -
מבקש:
עומר מחאמיד
משיב:
מהראן סכראן
החלטה
 

לפני בקשה מטעם הנתבע 1 (להלן: "המבקש") לביטול פסק דין בהעדר הגנה שניתן כנגדו בתיק זה ביום 10/11/16, לבקשת התובע ("המשיב"), במסגרתו חויב המבקש לשלם לתובע ("המשיב") את מלוא סכום התביעה בצירוף הוצאות ושכ"ט עו"ד.

1.עסקינן בתביעה כספית בסדר דין מהיר במסגרתה טוען התובע- המשיב כי על הנתבעים לפצותו בגין נזקים שנגרמו לו כתוצאה מהפרת התחייבותם כלפיו לסייע וללוות אותו ואחרים בכל הנוגע לקבלה ללימודי רפואה באוניברסיטה ברוסיה והשגת מלגת לימודים.

2.לטענת המבקש הוא לא ידע על קיומה של התביעה מאחר ומעולם לא קיבל לידיו את כתב התביעה או הזמנה לדין. לטענתו, בתו לא קיבלה לידה כל מסמך הקשור לתביעה ומעולם לא פגשה את מבצע המסירה. המבקש טוען כי בתקופה בה לכאורה נמסר כתב התביעה לבתו, היו כל בני המשפחה עסוקים בהכנות לקראת חתונת הבת ורוב הזמן היו מחוץ לבית. לטענתו, נודע לו על פסק הדין רק לאחר שקיבל מכתב מב"כ המשיב בעניין זה.

3.המבקש טוען כי פסק דין כנגדו הושג במרמה, שכן אישור המסירה שהוצג לבית המשפט אינו תקין, שקרי וכוזב. לטענתו, ציון שמה של בתו על גבי אישור המסירה אינו מפתיע, מאחר והמשיב ידע כי יש לו בת בשם מנאר. לטענתו, התביעה הוגשה בשיהוי רב וסיכויי הגנתו טובים.

4.המבקש טוען כי המשיב פנה אליו על מנת לקבל סיוע להשגת מלגת לימודים ברוסיה והוא אכן הסדיר עבורו קבלת מלגה כאמור, כפי שסייע בידי אנשים נוספים בכפר אעבלין. לטענתו, המשיב סירב לקיים את תנאי האוניברסיטה וסרב להמשיך בלימודיו ואין לו להלין בעניין זה, אלא על עצמו. לטענתו המשיב עדין חייב לו כספים.

5.המבקש צירף לבקשתו תצהיר של בתו הגב' מנאר עומר מחאמיד לתמיכה בטענותיו לעניין אי קבלת כתב התביעה לידו.

6.המשיב מכחיש את טענות המבקש. לטענתו, טענת המבקש לפיה נודע לו על פסק הדין רק מספר ימים עובר להגשת בקשתו ביום 17/1/17 אינה סבירה בהתחשב בכך כי מכתבו של ב"כ המשיב נשלח אל המבקש בדואר רגיל, עוד ביום 18/11/16. לטענתו מסירת כתב התביעה לידי המשיב באמצעות שליח נעשתה בלית ברירה לאחר ששני ניסיונות קודמים להמציא את כתב התביעה לידי המשיב, כשלו. לטענת המשיב אישור המסירה תקין ומפורט. עוד טוען המשיב כי תמוה כיצד מכתבו של ב"כ המשיב אל המבקש אשר נשלח בדואר רגיל התקבל למענו, בעוד שדברי דואר קודמים שנשלחו אליו חזרו.

7.לטענת המשיב, טענות המבקש לעניין חתונת בתו מספר ימים לאחר ביצוע המסירה לא נתמכו בכל אסמכתא מתאימה וממילא אינן רלבנטיות. לטענת המשיב, סיכויי הגנת המבקש קלושים וטענותיו לעניין זה אינן ברורות. לטענתו, ככל הבקשה תתקבל יש להתנות קבלתה בתשלום הוצאות.

 

דיון:

8.עסקינן בפסק דין אשר ניתן בהעדר הגנה על אף שכתב התביעה נמסר למבקש כדין. הלכה היא, כי כאשר פסק הדין אינו פגום, נתונה לבית המשפט סמכות לבטל את פסק הדין בהתאם לשיקול דעתו. במצב דברים זה, יציב בית המשפט שני מבחנים: האחד - סיבת מחדלו של המבקש והשני - סיכויי הצלחתו כי הגנתו תתקבל, כאשר בחינת סיכויי ההצלחה חשובה יותר לצורך ההכרעה בבקשה. ראה בע"א 64/53 כהן נ' יצחקי, פ"ד ח 395; ע"א 5000/92 בן- ציון נ' הנאמן על נכסי י. בן ציון, פ"ד מח(1) 830,כבוד השופט י. זוסמן בספרו סדרי הדין האזרחי, מהדורה שביעית, עמ' 738.כבוד השופט א. גורן בספרו סוגיות בסדר דין אזרחי, מהדורה עשירית, עמ' 371.

9.לבקשה למתן פסק דין בהעדר הגנה, צורפו אישור מסירה ותצהיר מוסר מהם עולה כי ביום 3/9/16 הגיע השליח למענו של המבקש ומסר את כתב התביעה ביום 3/9/16 לביתו של המבקש, מנאר מחאמיד אשר סירבה לחתום על גבי אישור המסירה. אישור המסירה והתצהיר מפורטים כדין לעומת טענות המבקש במסגרת הבקשה שלפני, אשר נטענו בכלליות ובלא שנתמכו באסמכתאות מתאימות. טענות אלו של המבקש באשר לאישור המסירה, דינן להידחות.

10.יחד עם זאת, כאמור לעיל, נקבע כי השאלה השנייה, היינו, סיכויי ההצלחה, היא העיקר ולשאלה הראשונה חשיבות משנית. באשר לשאלה הראשונה, היינו בדיקת סיבת המחדל, כאשר המבקש מצביע על סיכוי הצלחה, הרי שבגין המחדל יסתפק בית המשפט, בדרך כלל, בהטלת הוצאות על המבקש (ואפילו יזכה בבקשה) אלא אם הוכחה התנהגות רשלנית העולה לכדי התעלמות מדעת מההליך המשפטי וגילוי יחס של זלזול כלפי חובתו כבעל דין (ראה בע"א 625/68 מפעל הבנייה של הקיבוץ המאוחד ושות' (עבודות חוץ), שותפות רשומה נ. החברה הדרומית בע"מ, פד"י כ"ג (2) 721).

11.בבוא בית המשפט לבחון בקשה לביטול פסק דין שניתן בהעדר הגנה יש לאזן בין השיקולים והאינטרסים האמורים על רקע מכלול נסיבות המקרה ולהבטיח, כי הסנקציה של מתן פסק דין במעמד צד אחד היא מדתית בנסיבות העניין, שמא ראוי להפעיל סנקציה אחרת פחותה בחומרתה, כגון השתת הוצאות.

12.בענייננו טוען המבקש כי קיימים לו סיכויי הגנה טובים. המבקש מכחיש באופן גורף את הטענות המועלות כנגדו במסגרת כתב התביעה. לטענתו חלק מהטענות הנטענות בכתב התביעה שקריות. לטענתו הוא אכן הסדיר למשיב מלגת לימודים ובכך הסתיים טיפולו במשיב. המבקש טוען כי המשיב על דעת עצמו סירב להמשיך בלימודיו ועל כך אין לו להלין אלא על עצמו.

13.לשם הוכחת קיומם של סיכויי ההגנה של המבקש, די להראות כי הנתונים או הטענות או ההוכחות שיש בידיו, מגלים על פניהם, סיכויי הגנה. אין המבקש מחויב להוכיח זאת מעבר לכל ספק סביר, כי אם די בהוכחה לכאורה. בענייננו, ניתן לראות בטענות המבקש סיכוי להגנה כנגד התובענה.

14.לאור האמור לעיל, אני סבורה כי יש מקום לבטל את פסק הדין ולתת למבקש את יומו בבית המשפט ולאפשר לו להעלות טענותיו ולהביא ראיותיו, גם אם לא פעל בהתאם לסדרי הדין שכן על פגם זה ניתן לכפר בפסיקת הוצאות, זאת בנסיבות בהן שהמטרה העיקרית של בית המשפט היא לדון לגופו של עניין ולהכריע במחלוקת עובדתית.

15.יחד עם זאת, סבורני כי בנסיבות המקרה שלפני, איזון ראוי בין זכויות הצדדים מחייב לבטל את פסק הדין בכפוף לביצוע הפקדה בקופת בית המשפט בשים לב לסכומה של התביעה ופסק הדין אשר התבקש ביטולו.

16.אשר על כן, אני קובעת כי פסק הדין יבוטל באם יפקיד המבקש בקופת בית המשפט סך של 10,000 ש"ח, זאת עד ליום 12.2.17.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ